Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 7. HIS MEHMET ÖNGEOGLU  (Okunma sayısı 7990 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 10, 2012, 06:39:00 ös
  • Uzman Uye

FÜSUN ÖZBİLGEN'DEN
Lilith’in Suçu Ne?

Acaba bunlar Lilith‘den doğma ama Adem’den olmayan yaratıkların uzantıları mıydı? Yarı canavar yarı hayvan ataların çocukları da halen aramızda salınıp duruyorlar mı? Ayrıntılar Öngeoğlu'nun kitabı 7. His'te.
Füsun ÖZBİLGEN
İstanbul - BİA Haber Merkezi
10 Mart 2012, Cumartesi

Lilith’i pek kimse bilmez. Gizlenen bir kadındır o. “Kim kiminle yattı” haberlerinin peşindeki günümüz magazincilerinin ilgi alana da girmemiştir elbette.

Lilith’in “ilk kadın” olduğunu ben yıllar önce öğrenmiş, hatta hakkında bir yazı bile yazmıştım.

Bu tarihi olayı öğrenince hemen Lilith’ten yana tavır da koymuştum. Böylece “Havva anamız mı yoksa Lilith anamız mı?” maçında kesinlikle ‘Lilith tribünü’nde yerimi ayırtmıştım. (Bizim tribün boş şu anda, onu da söyleyeyim ama ben zaten kalabalıklarla saf tutmayı da pek sevmem, yani durumumdan memnunum)

Neden Havva’nın (batıda Eva) değil de Lilith’in yanındayım?

Çünküüüü..

Lilith, Havva (Eva) gibi Adem’in kaburga kemiğinden değil, aynen Adem gibi topraktan yaratılmış. Yani Adem’le eşit..

Havva’dan önce olmuş... Adem gibi...

Eee sonra?

Adem’le eşit olduğu için, yani onunla bilek güreşine ya da ne bileyim kim daha uzağa işer yarışına girdiği için cezalandırılmış, ortalıktan silinmiş. Bir daha adı bile anılmamış.

Bu yüzden kutsal metinlerde, insanlığın anası olarak bize Adem’in kaburga kemiğinden olma Havva kakalanıyor hep.

Ey kadınlar öyle Adem’le eşitlik isteyip Lilith gibi başkaldıranlardan olmayın yoksa kim vurduya gidersiniz, sizi de gündemden silerler ve de adınız bile unutulur!

Bu korkutmaca/dayatmacaya karşı olduğum için Lilith‘in yanında yerimi ayırtıp, adımı pek bilinmeyen bu hatunun taraftar listesine yazdırmıştım ama kimin umrunda.

Lilith magazin basınınca bilinmediği için benim taraftarlığımı da kimse umursamadı elbette.

Hatta acı itiraf. Lilith’i ben bile unutayazdım..

Taa ki 7. His kitabını okuyana kadar. Mehmet Öngeoğlu’nun son kitabını elimden bırakamadan bir gecede tamamlayana kadar.

Derin okumalara dalıp, tarihi metinleri, kutsal kitapları filan yalayıp yutan, sonra da Ankara gazeteciliğini bir yana bırakıp kitap yazmaya koyulan Mehmet arkadaşımız, Lilith’i bu kitapta karşıma çıkardı yeniden.

Üstelik de benim hiç bilmediğim yanlarını anlatıp, Lilith’in yediği ‘naneleri’ de sergilemiş. Ben de Lilith öyküsüne ulaşmıştım ama doğrusu Mehmet Öngeoğlu kadar derinine varamamıştım olayın.

Mehmet’in anlatımına göre (ben yalancısıyım) meğer Lilith anamız (Havva’ya herkes ana diyor da Lilith’e diyen yok ama galiba bazılarımızın gerçek anası o) ne fındıklar kırmış ne fındıklar?

Yahu Adem’den başka adam yok ortalıkta hatta daha Havva bile yok? Nerede bulmuş mercimeği fırına verecek adamı da, fındık kırmış diye düşünebilirsiniz gayet haklı olarak..

Mehmet’e göre bulmuş işte bazılarını…

İşin “püfff noktası” da burada işte..

Adının 7. His olmasına, kapağının da parapsikoloji kitaplarını andıran çağrışımlar yapmasına aldırmadan, okumaya daldığınızda, roman gibi başlayan bu kitapla, insanlardaki kötülüğün ve iyiliğin kaynaklarına doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

İnsanlık tarihine doğru yolculuk yaparken sanal Vikipedi veya tarihi AnaBritannica yetersiz kalınca, kutsal kitaplardaki kadim öyküler giriyor devreye.

Böylece Lilith anamız ve magazinel öyküleri kutsal kadim kitaplardan aktarılıyor. Peki Adem’den başka kimlerle kırıştırmış Liliht anamız? Başkaca bir insanoğlu olmadığına göre etrafta başkaca kimler varsa, melekler, şeytanlar, ecinniler filan falan. Neden olmasın?

Eh onlardan olma çocuklar da yarı insan yarı hayvan, yarı kuş, yarı vahşi, yarı şeytan, yarı canavar, yarı şu, yarı bu… Mehmet Öngeoğlu aklımıza getiriveriyor.

Tarihi öykülerde karşımıza çıkan kanatlı at Pegasus’lar.. Bizim tarihimizdeki şanlı Ergenekon (Silivri’deki değil) dağından çıkan bebeleri emziren kurt öyküleri. Roma imparatorluğunun kökenindeki Romus ve Romulus isimli kurtlar.

Acaba bunlar Lilith‘den doğma ama Adem’den olmayan yaratıkların uzantıları mıydı? Yarı canavar yarı hayvan ataların çocukları da halen aramızda salınıp duruyorlar mı?

Sonraları genleri başkaca insanoğulları ve kızları ile zaman içinde karışa karışa bir hayli düzene girmiş ama asılları arada bir kendilerini gösteriyor olabilirler mi?

Hani şu insanları öldüren, kadınları döven, vuran kıran yarı hayvan yaratıklar acaba Lilith ananın şeytanla ve ecinnilerle filan birleşmesinin soyundan mı geliyor diye endişelere düşmüş Mehmet Öngeoğlu kitabında.

Ya yazılanlar doğru ise ‘Eyvah suç yine biz kadınlara yıkıldı” diye düşünmeye başladım bu kez. Üstelik de benim Havva değil de Lilith diye taraf tuttuğum hatun mu bu kötülüklerin kaynağı. Ee pes yani.. Yanlış ata mı oynadım ben şimdi?

Derin üzüntülere dalmış keder içinde televizyonu açtım biraz oyalanmak için. Karşıma popüler TV dizimiz çıkmaz mı: Fatmagül’ün suçu ne?

Fatmagül’ün suçu ne? ismi sadece TV’de değil, Kadıköy’deki bir cafe’nin içki mönü’sünde kokteyl adı olarak adı olarak da karşıma çıktı bugünlerde.

Yaaa. Öyle ya. Tecavüzün bazı yaratıklardaki cazibesi sadece TV ratinglerini değil kokteyl isimlerini bile etkiliyor.

Ben de bu konudan yola çıkarak düşünmeye başladım.

Ya Fatmagül’ün başına gelenler onun da başına geldi ise?

Ya Lilith de tecavüze uğradıysa..

Böylece gönlümü ferahlattım.

Lilith’in suçu ne?

Belki de şeytanın, iblisin filan tecavüzüne uğradı. Yarı şeytan mahlukları doğurmak zorunda kaldı.

Kötülüğün kaynağı Lilith mi, şeytan mı, ecinniler mi bilemem artık..

Bu öyküler, yaşanmışlıklar veya yaşanmamışlıkları ile artık tarihin derinliklerinde kalmış. Ama belki de doğruluk payları vardır.

Kadim öykülerin anlattığı olayların günümüze yansıyan artıkları yani yarı iblislerin çocuklarının çocuklarının çocukları bugün Fatmagül’lere, çocuk yaştaki yavrularına tecavüz ediyor, kadınları öldürüyor, her türlü melaneti ve pisliği yapıp kötülüğün kaynağında yer alıyorlar belki de.

Üstelik de hakim, savcı, polis, mülki amir rollerine bürünmüş ama aslında bu "iblis genleri"nden gelme bazıları da bu olayları tek gözle görüp diğer gözlerini kapatarak failleri koruyorlar belki de..

İşte böyle şeyler düşündürdü bana 7. His.. Bu kitabı okumak, günümüzün fena halde sıkıldığım abuk gündemlerinin dışına çıkıp, farklı şeyler düşünmek için keyifli bir beyin egzersiziydi. (FÖ/BA)

* Mehmet Öngeoğlu, 7. His, Kitapyurdu Yayınları, 2012, 194 sayfa

ALINTI- Bianet

Mart 10, 2012, 11:33:56 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Tij, öncelikle bu ilginç konuyu burada paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben bu Lilith meselesini çok yıllar önce bir yerlerden okumuştum (yanılıyor olabilirim, belki de duymuştum). Şöyle bir karıştırma yaptım ve aşağıdaki bilgilere ulaşabildim.
       "Asur veya Babil kaynaklı olabileceği söylenmektedir. Adem'in birinci veya ikinci karısı imiş ve ondan bir sürü cin doğmuş. Tanrı onu da balçıktan yaratmış (yani sizin de yazınızda geçtiği gibi, Adem'in kaburgasından değil, Adem gibi balçıktan). Sonra bu Lilth, Havva (Eva) gibi Adem'le beraber cennete gidip oradan kovulmamış. Kendisi Adem'i teketmiş."
       Gerçekten çok ilginç. İnanışa bakın, Adem'le birleşmesinden bir çok cin doğmuşsa, önermelere göre; -Adem'de cin mi idi?, - Cin ile insan birleşmesi mümkün mü ?, Bu birleşmeden bir çok cin doğmuş ise; insan suretinde aramızda dolaşan cinler olmaz mı ? vs., vs.,vs. Gerçekten çok ilginç! Kitabı en kısa zamanda temin edip okumak istiyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 12, 2012, 07:51:05 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

??? ??? ??? ??? ??? ??? ???  Saygılar.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 12, 2012, 08:31:52 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayin NOSAM33 neden kafaniz karisti?

Saygilar

Mart 12, 2012, 10:15:00 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33, ben o sembolün ne manaya geldiğini inanın ki bilmiyorum. Ama sayın Tij "neden kafanız karıştı" dediği için sembolün kafa karışıklığı ifade etmiş olabileceğini düşünüyorum. Konu bence çok güzel. Sahi, kafanızı karıştıran nedir ?
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 13, 2012, 12:06:39 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

KARDEŞLERİM; bu sitede öyle farklı yazılar okuyorumki'ne sakın yanlış anlaşılmasın. Çok farklı konular işleniyor ;yazan DOSTLAR'ın eline sağlık bu konuyu da ilk defa okudum espiri olsun diye işaretleri sıraladım kesinlikle art niyet aramayın. Birde gören göz mantığı ile dikkatli bakarsak 7 kere işaretledim bu da benim saplantım diyelim.Hakikaten bu konuyu yeni gördüğüm için biraz acayip'ime gitti yoksa sayın Tij' in yazılarını güzel bulurum her zaman, ezilenin yanında olan başımın üstünde yeri vardır. Saygılarımla   :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 13, 2012, 12:10:31 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

"Vur ama dinle beni"

Mart 14, 2012, 04:43:09 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayin NOSAM33;
sizinde bizim gönlümüzde herzaman yeriniz vardir, ben zaten soruyu acaba kanunun islememiz gereken bir yerimi var diye sormustum.
Aslinda makalenin yazari cok güzel bir noktaya, birazda espriile, deginmis. Günümüz kadininin ezilmisliginin nereden gecip bu günlere geldigi konusunda bir pencere acmaya calisiyor diye düsünüyorum.

Ha buarada sayin ADAM"a yazi dizisinide hatirlatmak isterim, tabi bunu okursa, yoksa yarin kendisine bir mesaj cekerim.

Saygilarimla

Mart 14, 2012, 05:02:18 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 18, 2012, 06:42:15 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cin, şeytan, balçık, toprak... İnsan denen sebze dalında tutunmak için bu kadar genetiği ile oynanmış zihinsel aşı yapacağına, kendisine ve diğer insanlara dürüst olup doğanın kuralları gibi insani kurallar silsilesi oluştursaydı Dünya daha gerçek ve yaşanılan hayat da daha başarılı olurdu...