Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmeyi düşünmek?  (Okunma sayısı 22419 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 04, 2015, 09:40:29 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayn Adam,

Masonluğun Parapsikoloji konusuna bir bakış açısı var mı?
Bu konular metafizik ve bilim dışı bazı konular ile birlikte de ele alınıyor.
Ayrıca bilim dünyasının büyük bölümüde parapsikolojiyi bilim olarak görmüyor.
Bu konu hakkında masonlar ne diyor?
Ortak rüya ya da duru görü bir ölçüde zeka ve birlikte yaşanmışlık ve ortak inanç doğrultusunda
ele alındığında çok açıklanamaz ve anlaşılamaz şeyler değil elbette.
Gerçekten de masonluğa giriş te ortak rüya ya da durugörü gibi olay ve kavramlar var mı?

Zaten var demişsiniz. Peki bunlar parapsikoloji alanına girecek şekilde mi?
Güçlü Ortak ideallerin olması ve empati yeteneğinin, sezgi gücünün eğitimle geliştirilmesini mi kastediyorsunuz? Örnekler verir misiniz?

Selamlar, saygılar.
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2015, 09:47:08 ös Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Ocak 04, 2015, 11:12:16 ös
Yanıtla #41
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Gezdirici,

Masonluk, öncelikle akıl verilerine dayanarak ve bilimsel yöntemlerle gerçekleri araştırma yöntemi ve sanatıdır.

'' Ortak rüya görme, rüya görmek için yatma '' oldukça uçuk konular, öncelikle bu konuları akıl süzgecinden geçirmek gerekli,

Saygılarımla,

fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ocak 05, 2015, 07:31:54 öö
Yanıtla #42
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın davut'un sözüne ek:

Masonlukta yapılan çalışmalarda gerçeklerin araştırılması, bilimsel yöntemle, akıl verilerine dayanarak, bilgelikle yürütülür. Bu bağlamda masonlara, ilgili derecelerin ritüelleri yol gösterir.

Eğer Masonlukta olduğu varsayılan ya da beklenenler, bu çerçeveye sığıyorsa, var demektir.

Bütün bunlar bu Forumda anlatılmıştır.

Fakat bir üyemiz bu Forumun arşyivine hiç bakmadan gelip burada bilgisizliğini gereksizcesine ortaya sererek  soru üretecek olursa, ihtihza ile karşılanmayı hak eder.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 05, 2015, 09:06:42 ös
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında benim bahsetmek istediğim şey ben birçok şey gördüm bunları burada açıklamak istemiyorum.Ve istem dışı olarak masonğun bir din olarak yayılacağını söyledim.Ve daha inanılması güç şeyler yaşadım normal hayatta göremeyeceğim görüntüler gördüm.Bilge rahip mesela sizin için ne anlam ifade ediyor bunu da çok merak ediyorum.Çünkü gerçek görüntüsünü gördüm normal hayatta kafasını ileri geri kafasında kapşonuyla gidip geliyordu üstünde eski yırtık cüppesiyle.Ama psikkiyatri hastanesinde yattım sonuç olarak 22-23 gün hastanede yattım bunları bağdaştaramadım işin açıkçası hala bazı soruların cevaplarını arıyorum çoğu şeyin cevabını da bu sitede buldum.Yani işin açıkçası bu konularda kafam çok karışık beni anlayabilecek insanlar çevremde yoktu sadece benim hasta olduğumu ve iyileştiğimi düşündüler işin açıkçası.1.5 yıldırda ilaç kullanıyorum halada dewam ediyorum.Bir inanılmaz güç var ama tam manasıyla keşfedemedim.Anlayacağınız üzere durum bundan ibaret.
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör

Ocak 05, 2015, 09:17:46 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mut ,

Metafizik ögelerine , Hüdam felsefesine  kendinizi fazla kaptırdığınızı düşünüyorum,

Çoğu zaman aklımız bize oyun oynar gerçegi değilde görmek istediğimizi görürüz,

Neye inanırsak onu yaşarız,Ben bilime inanan biri olaraktan bu dünyaya çok uzağım,

Saygılarımla,

Ocak 05, 2015, 09:32:19 ös
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet söyledikleriniz doğru olabilir.Ben basımdan geçenler hakkında küçük bir kesit sundum.Bende bu yaşadıklarımın hastalık olduğuna inanmıyorum işin açıkçası.
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör

Ocak 05, 2015, 09:41:44 ös
Yanıtla #46
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mut,

Her kesin inancına saygım var fakat akıl ve bilim çağındayız,

Yaşadığımız her şeyi akıl ve bilim süzgecinden geçirmemiz gerekli,

Aksi halde hiç bir zaman aydınlanamayız,

Saygılarımla,

Ocak 05, 2015, 09:54:12 ös
Yanıtla #47
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaklaşık 22 yıl önce felsefe alanında okuduğum ilk kitaplardan biri "Düşünce Tarihi" idi. Bunu okuduğumda yazarının Sosyalist bir teorisyen olduğunu sanıyordum. Diyalektik Materyalizme de Eytişimsel Özdekçilik te dendiğini ilk onda görmüştüm. Dev bir felsefe ansiklopedisi de yazmıştı bu değerli felsefe adamı.
Sadece bir iki sene önce kendisinin Özgür masonlar locasının ilk büyük üstadı olduğunu öğrendim ve çok şaşırdım.
Orhan Hançerlioğlu bu durumda bu konu başlığı altında yazılanları bir tebessümle mi okurdu yoksa sinirlenirmiydi acaba...
istişare rüyası, medyumluk konuları bir büyük üstadın yazdıklarıyla alakasız ise masonluklada alakasız olmalı...
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Ocak 05, 2015, 10:32:13 ös
Yanıtla #48
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Gezdirici,

Konuyu daha anlaşılır olması açısından biraz daha açabilirmisiniz ?,

Saygılarımla,

Ocak 05, 2015, 10:37:51 ös
Yanıtla #49
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Sevgili Mut, kaynağını hatırlayamadığım bir kaç yerde eski ruh ve yeni ruh kavramları ile ilgili yazılar okumuştum.

Eski ruhların geçmiş zamanlarda yaşadığı ve bazı olaylara şahit olduklarına dair kavramlardan bahsediliyordu ve bu ruhların bir sonraki bedenlerinde, geçmişe ait boyutları açarak yaşadıklarını ruhani boyuttan maddesel boyuta çektiklerinden bahsediliyordu. Öfke, üzüntü, uyku halinde bu boyutların açıldığı ve istem dışı bazı şeylerin görüldüğü gözlemlenmiştir.

Bu tarz şeylere; veri akışı, flashback, ilham, vahiy ne isim vereceğinize neye inanacağınıza siz karar vereceksiniz.

Sevgili davut'un yazdıkları da çok önemli;
Yaşadığımız her şeyi akıl ve bilim süzgecinden geçirmemiz gerekli, (Akıl ve bilim dışı şeyler de olabilir bunları normal olarak karşılamak lazım.) Aksi halde hiç bir zaman aydınlanamayız.

Bunlar gelişmiş dünya ülkeleri tarafından normal karşılanmaktadır. Bu ülkelerin bu denli gelişmişlik düzeyine çıkmalarına belkide bu durumlar sebep olmuşlardır. Bu ülkelerde bu konular ile alakalı okullar, hastaneler, birimler vardır.

Budizm de : Budha
Yahudiler de : Kohên, kahin
Müslümanlar da : Alim, Sofi
Tibet Budizmin de : Dalai Lama
Hristiyanlarda : Papaz, Papa, Minister, Tapınak Şovalyesi

Bir çok medeniyet, oluşum, kurum, dernek, örgüt, dil, din, ırk v.b. durumlarda bunlar gibi terimler vardır ve bu öğretilerin kademeleri aşamaları ritüelleri olmakla beraber doğuştan geldiği kabul edilen durumlar da vardır. Temel anlamda hepsinin ortak noktası ilim, bilim, akıl süzgecinin kullanımı, enerji, aydınlanma ve ruhaniyettir.

Bu sebeple yaşadıklarınızı, bunu bilmeyen insanlar ile paylaşmanız, yeni ruh diye tabir edilenlerin size farklı gözle bakmalarına sebep olacaktır. Siz en güzeli bu yaşadıklarınızın normal olduğunu Dünya'da başkalarının da başına geldiğini bilerek, kendinizi geliştirme, okuma ve araştırma yoluna giderek kafanızı rahatlatınız.
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org