Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kulturumuzu anlatmanin zorluklari  (Okunma sayısı 6014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 18, 2007, 07:06:22 ös
  • Ziyaretçi

Ornek 1

Birgun Amerikali arkadaslarimla konusurken konu, yikanma, banyo olaylarina falan geldi. Bende dedim sunlara turk hamamini anlatiyimda gorsunler. basladim anlatmaya...

-Boyle erkekler bir arada kadinlar baska bir tarafta, ayni yerde degiller. erkeklerin altinda bir kumac parcasi var bellerine dolanmis halde ve hepsi ciplak. sicaklik 100 fahrenaytin uzerinde ve etraf mermer. ortada yuvarlak bir mermer var oraya "gobek tasi" deniyor ve asiri sicak bir yer. herkes onun uzerinde yatiyor. onun haricinde kucuk odadar var ve insanlar 2li yada 3 lu olarak o odalara girip birbirini yikayabiliyor. Evet erkekler birbirini yikiyor.
hatta arada biyikli , iri yari adamlar var. boyle kocaman gobekleri var. o adamlara para veriyorsun seni yikamalari icin.
hatta dahada fazla para verirsen, sana masajda yapiyor o adamlar.
boyle uzun mermer taslar var. onun uzerine seni yatiriyor. herkesin onunde seni sabunluyor. kopukluyor, sonrada masaj yapiyor.
ama para vermek istemiyorsan, arkadaslarina soyluyorsun onlar seni yikiyor. evet herkesin icinde oluyor bu olay.

bu sekilde turk hamamini anlatmaya calistim. ve ne yazikki aylarda escinsel muamelesi gordum.
--------------------------------------------------
Ornek 2

gene birgun ve gene Amerikali arkadaslarima bu sefer uzun essek oyununu anlatmaya karar verdim. daha dogrusu herkes kucukken oynadigi oyunalri anlatiyodu. bende onu anlatiyim dedim. Gulme! daha baslamadim bile...

dedimki,
once 2 grup olusturuyorsunuz. sonra bu gruplardan birisi yatan oluyor digeride atlayan. birde yastik var...  (gulmeden yazamiyroum yaaaa) neyse,
yastigi duvara dayiyorlar. yastik elleriyle orasini kapatiyor ve duvara dayaniyor. sonra erkeklerden birisi egiliyor ve kafasini yastigin orasina dayiyor. Evet buda herkesin icinde oluyor. sonra O egilen erkegin arkasina diger baska bir erkek geliyor ve egilip kafasini onun 2 bacak arasina sokuyor. diger erkeklerde ayni posisyona girdikten sonra uzun bir kuyruk oluyor. ortalama 5-7 erkek egilmis ve kafalarini birbirinin bacak aralarina sokmus sekilde, atlayacak olanlari bekliyorlar.

atlayacak grup hazirlaniyor. ve genellikle en iri yari ve sisko olani once atliyor. kosup kosup o egilmis adamlarin ustune atliyor ve oyle kaliyor digerlerini bekliyor. sonra sirayla digerleride atliyor ve butun grup atladiktan sonra oyle kaliyorlar. bu sirada yastik, kisir olma tehlikesiyle karsi karsiya kalsada. bunu kimse onemsemiyor.

usttekiler bir sure oyle kaldiktan sonra bir sarkiyo soyluyorlar ve 1 ile 3 arasi bir rakam tutuyorlar bunuda elleriyle, egilmemis olanlara gosteriyorlar. hile olmamasi acisindan. sarki su sekilde bir sarki

"bizim koyun imami,
alttan verir samani,
ustten cikar dumani,
catti patti kac attiiiii???"

(Bu sarkiyi ingilizceye cevirmeye hic calismadim bile)

sonra alttaki grup eger sayiyi bilirse atlama sirasi onlara geciyor ve bilemezse, bilene kadar yatiyorlar. oyun boyle ilerliyor. genelde biri sakatlanana yada aglayana veya, hoca derse girene kadar.

bu olayida anlattiktan sonra bana belli bir sure, hayvan muamelesi yaptilar.
sonra anladimki, bizim kulturumuz HAKKATEN BIZE OZGU.  anlatilamiyorki, anlatalim...
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2007, 11:07:17 ös Gönderen: fbracer »

Şubat 18, 2007, 07:07:34 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ornek 4

yabanci ulkelere gitmis olan arkadaslarimiz sanirim ayni sorunla karsilasmislardir.
bizlere genellikle "neden gulmuyorsun?, sizin orda kimse gulumsemezmi birbirini gorunce?" gibi sorular gelir.
bircok ulkede, sokaktan gecen birkisiye gulumseyip o kisiye merhaba nasilsiniz diye hal hatir sorup, hicbirsey olmamis gibi yolunuza devam edebilirsiniz. ama bizim ulkemizde bu cok farkli oldugu icin bizlerin yolda yururken genellikle kaslari catik ve kotu kotu bakariz.

neden?
turkiyeye tatile geldigim zamanlarda cok kez basima gelmis olaylardan biridir. once gumrukte polislere gulumseyerek yaklasirim. adam "manyakmi bu" der.
sonra havaalaindan cikar bir taksiye binerim adama gulumsiyerek parayi veririm "ibn....misin olm sen" der. sanki paranin karsiliginda birsey yapmasini istiyormusum gibi.

ve en sonunda taksim gibi kalabalik bir yerde yanlislikla ayagina bastigim yada omuzumun carptigi bir beygire guzel bir gulumsemeyle ve agzimdan kacirarak "excuse me" derim. ve aldigim yanit;
gell lan buraya gel! ne dedin sen demin? seni paraylami verdiler olm bana. dayakmi istiyosun?

simdi bu kulturu yabancilar sana "neden gulumsemiyorsun" diye sorduklarinda nasil aciklayabilirsiniz?
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2007, 11:07:53 ös Gönderen: fbracer »

Şubat 21, 2007, 10:25:27 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Daha güzel olan geleneklerimizden bahsetseydin daha iyi olurdu hem senin için hem türk halkı için daha bir çok güzel faaliyetlerimiz var. Yemeklerimizden bahset ona inanırlar .
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 21, 2007, 10:37:53 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

ona inanirlar ama hepsini sevmiyorlar. ornegin bircok arkadasima raki ikram etmistim. hemde turkiyeden gelmis olan yeni rakidan vermistim. ama sevmediler. belkide zenci olduklari icin sevmemislerdir :)    hani raki beyaz ya,,,
neden buna su katinca beyazlasiyoda, siyahlasmiyor diye falan :P

ayrica amerikalilar cok baharatli yemekleri benim gordugum kadariyla sevmiyorlar. bizler co kbaharatli yiyoruz.
---------------------------------
benim bu olaylari anlatmamin nedeni, sadece bunlari anlatmis olmam degil.  en komik ve eglenceli olanlar bunlardi o yuzden.

Şubat 21, 2007, 10:43:21 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Evet komik . neden buna su katinca beyazlasiyoda, siyahlasmiyor güzel espiri :)
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 21, 2007, 11:09:36 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Ilginc ve dogru tespitler. amerikan kulturu daha cok kisisel yeterlilik ve kisiellik kavramlarina dayali oldugu icin toplum aktivitelerine karsi bir fobileri var. Son zamanlarda bunlarin uzerine giden filmler yapilmaya baslandi.

Hamlet, bu arada postlarindaki bazi kelimeleri degistirdim, umarim kusura bakmazsin :)

Şubat 21, 2007, 11:13:12 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

:) bakamam. yetki verilmisse, kurallar belliyse degistirceksin tabiki.
benimki zaten bir denemeydi. bakalim dedim yonetim nasil calisiyor? :D

Şubat 21, 2007, 11:17:00 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Eee nasil calisiyormus :D

Şubat 21, 2007, 11:41:46 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Şubat 21, 2007, 11:45:53 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi