Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ataturk Irkcimiydi?  (Okunma sayısı 26883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 05, 2007, 02:00:53 ös
  • Ziyaretçi

Bu konuyu buraya acmamin nedeni, bu sitenin simdiye kadar gordugum en ozgur ve saygin site olmasi...

Tamammi? Yagciligimizida yaptiysak simdi konuya girebiliriz...

Ataturk irkcimiydi? Bu dusunce nerden nasil yerlesti kafama... Yillarca okullarda zorla soyletilen "Ne Mutlu Turkum Diyene" lafini fazla kafaya taktigim icin bu noktaya geldim. Neden "Ne mutlu Insanim Diyene" degilde, ne mutlu turkum diyene?

Turk olmanin baska milletten olmakla ne farki var? Turklerin baska milletlerden bir ustunlugumu var? buyuk ve gurur duyulacak birsey mi? Ne mutlu Turkum diyene ise, "Ne kotu Turk olmayana" mi demek oluyor?

Turk olmaktan kacimiz mutluyuz acaba? bize dunya uzerinde verdigi prestijler, itibar ve avantajlar nedir turk olmamizin?

Ataturk bu cumleyi soylerken amaci neydi? hatta konuyu biraz daha derinlestiriup su soruyu bile sorabilirim.

Turkiyede yasayan herkez turkmudur? Ataturk sadece turk irkinimi seviyordu? yoksa kurtler, lazlar, cerkezler vs... leride turk olarak mi kabul ediyordu?

Hadi tartisin simdi bende izliyim :D
« Son Düzenleme: Nisan 05, 2007, 02:03:09 ös Gönderen: Hamlet »

Nisan 05, 2007, 02:51:06 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Hamlet,

Hatırladığım kadarı ile Atatürk cumhuriyet sınırları içinde kendini Türk hisseden herkesi Türk olarak kabul ediyordu. Yine bildiğim kadarı ile Türk'lük kavramını özel bir ırk veya soy olarak kullanmamaya azami ölçüde dikkat ediyordu. Bu ilkesinin birleştirici gücünü en fazla Kurtuluş Savaşında görmüştür.

Ne mutlu Türk'üm diyene sözünün de böyle bir birleştirici etkisinden yararlanmıştır. Burada bana kalırsa ayrımcılık değil, birleştiricilik vardır.

Nisan 05, 2007, 03:16:53 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Atatürk bunu söyleyerek insanlara bir nevi moral veriyordu.  İnsan kendini üstün bilirse öteki insanlardan daha iyi olmaya çalışır.

Paresinde söylediği gibi Türkiye sınırları içerisinde yaşayan herkes türk olarak bildi atatürk.  Bence bunu söylerken tamemen biz türklere moral vermek ve yönetici kişiliğini ortaya çıkarmıştır.
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 05, 2007, 03:19:29 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Dedigin gibi olabilir. ama eger sadece moral vermek amaciyla bunu soylemisse, gecek dusuncesi boyle degil demektir. gercek dusuncesindense halka moral vermeyi tercih ediyorsa, o zaman buda yalan soyledigi anlamina gelir.

Nisan 05, 2007, 03:30:44 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Ben Atatürkün yaptığı şeylerin çok çeliştiği düşüncesindeyim bu açıdan da bakarsak sizin dediğiniz doğru olabilir.
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 05, 2007, 09:44:29 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Dedigin gibi olabilir. ama eger sadece moral vermek amaciyla bunu soylemisse, gecek dusuncesi boyle degil demektir. gercek dusuncesindense halka moral vermeyi tercih ediyorsa, o zaman buda yalan soyledigi anlamina gelir.
Mantiginiz hatali. SADECE moral vermek icin soylmis olup olmadigi tartisilir. Bu yaptigi aciklamanin morale de katkisi olacagini dusunerek yapmistir.
Buna benzer cok basit bir ornek vreyim. Savas sirasinda askerlerin "Allah! Allah!" diye bagirarak saldiriya gecmeleri. Bu nidalar onlara hem moral hem de birlik hissi verir. O anki hisleri dusunceleri bu kelimeyi kullanarak ortak bir guc olusturmaktir. Ama bu demek degildir ki Allah'a inanmazlar, ve kelimeyi o anda degisik bir anlamda kullandiklari icin yalancidirlar.

Nisan 07, 2007, 04:24:49 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Türk olmanın başka milletlerden farkı budur Sn. hamlet;

Mustafa Kemal Atatürk, Enver Paşa, Fatih Sultan Mehmet, Osman Gazi, Uluğ Bey, Orhan Gazi, Alparslan, Bilge Kağan, Attila, Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim, Çağrı ve Tuğrul Beyler, Yıldırım Beyazıt vs.... hangi ırk bukadar müstesna insanlar çıkarabilmiştir?

Evet Türklüğün bir Türke Dünya üzerinde verdiği prestijler, itibar ve avantajlar belki Amerikalılar kadar değil hatta hiçbir yararı belki yok ama yinede Türklüğümle gurur duyuyorum ve NE MUTLU TÜRKÜM diyene diyorum!..

Nisan 07, 2007, 06:44:26 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Mantiginiz hatali. SADECE moral vermek icin soylmis olup olmadigi tartisilir. Bu yaptigi aciklamanin morale de katkisi olacagini dusunerek yapmistir.
Buna benzer cok basit bir ornek vreyim. Savas sirasinda askerlerin "Allah! Allah!" diye bagirarak saldiriya gecmeleri. Bu nidalar onlara hem moral hem de birlik hissi verir. O anki hisleri dusunceleri bu kelimeyi kullanarak ortak bir guc olusturmaktir. Ama bu demek degildir ki Allah'a inanmazlar, ve kelimeyi o anda degisik bir anlamda kullandiklari icin yalancidirlar.
Kessinlikle katilmiyorum.
Sadece Moral vermek icin, soylemis olmak icin soylemis olamaz. Cunku her soyledigi kelimenin tarihe gectigini farkindaydi ve zeki biriydi. Bu zamandaki millet vekilleri gibi laf olsun torba dolsun yada halk gaza gelsin diye soylemis oldugunu hic sanmam.

Allah Allah konusunda ise, ben buna yalancilik demem. bence bunu soylemelerinin amaci zaten Allaha inandiklarini ve canlarini ona verecek kadar hirsli olduklarini gostermek icin. Kendilerini gazlamak icin. ama bu bence Ataturkun soyledigi cumleye iyi bir ornek degil. biraz alakasiz geldi bana.

Şubat 16, 2009, 04:45:07 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bay alaaddin Atatürk'ün yaptıklarını ve söylediklerini tarih çizelgesine ve olayların akışına göre görmenizi ve düşünmenizi tavsiye ederim.

Ben Atatürkün yaptığı şeylerin çok çeliştiği düşüncesindeyim.

Şubat 16, 2009, 08:20:20 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

hamlet aklınca kendini çok akıllı sanıyor.