Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Gizlenmektedirler..?  (Okunma sayısı 7597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2014, 02:20:50 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Mason olan bir kişi neden kendisini gizlemeye çalışır?
İnanın anlam veremiyorum,
şahsım adına ben bir mason olsam gizlemek yerine tam tersini düşünürüm
sonuç olarak mason olarak kabul edilmiş bir bireyin dünya görüşü, yaşam tarzı ve yaşam felsefesi olarak ayrıcalıklı ve kendini kanıtlamış olması gerekmiyormu?
ve bu birey bu noktadayken neden saklansın k?
i neden gururunu paylaşmasın ki?
konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum...
Bize verilen sırları kalbimizin en derin köşelerine saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz,bir mezar kadar ketum olmalıyız...

Ocak 22, 2014, 02:24:12 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Zaten bu soruyu ilgili konu başlığı altında da sormuşsunuz. Yeni konu açmanıza gerek yoktu. Diğer başlıktaki mesajları okursanız, sorunuza cevap verilmeye çalışıldığını göreceksiniz.

İyi günler.
Live long and prosper.

Ocak 22, 2014, 02:30:18 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Zaten bu soruyu ilgili konu başlığı altında da sormuşsunuz. Yeni konu açmanıza gerek yoktu. Diğer başlıktaki mesajları okursanız, sorunuza cevap verilmeye çalışıldığını göreceksiniz.

İyi günler.

Haklısınız forum a yeni yeni katıldığım için biraz acemilik çektiğimi söyleyebilirim belli kurallar dışındaki forum içindeki sosyal kuralları öğrenmeye çaba göstereceğim uyarınız için teşekkür ederim..
Bize verilen sırları kalbimizin en derin köşelerine saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz,bir mezar kadar ketum olmalıyız...

Ocak 22, 2014, 02:32:50 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Aslanlar,

Bahsettiğiniz durum nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişmektedir,örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde masonluk,masonlar tarafından daha rahat dışa vurulabilir bir durumda iken ülkemizde belli başlı sebeplerden dolayı dışa vurulabilirliği görece daha azdır.

Kişi mason olduğunu açıklamakta özgürdür, öte yandan mason olduğunu dışa vurmayı seçeceği insanların yakın çevresi hatta belki sadece 1.derecede akrabaları olması da mümkündür,mason olmak elbette gurur vericidir fakat bunu gereksiz şekilde tartışma konusu etmek,alakasız yerlerde bunu belirtmek bizler için anlamı büyük olan bazı tanımları başkalarının aynı şekilde yorumlamamasından kaynaklı gereksiz tartışmalara yol açabileceğinden çoğu zaman masonlar gerek olmadıkça mason olduklarını belirtmemektedirler.

Bunun yanında mason olduğunuzu belirttiğinizde,öncesinde hal ve hareketlerinize,konuşmanıza hatta insanlara hitap şeklinize 3 birim dikkat etmeniz gerekiyorsa açıklamanızdan sonra şahsi kanaatim belki 10 katı daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir çünkü insanlar bir mason olarak sizi tanıyacak dolayısıyla tüm masonları da sizin hareketlerinize ve açıklamalarınıza göre yargılama,tanıma eğilimine girecektir.Sizin sosyal yaşamınızda yapacağınız uygunsuz bir davranış/hareket tüm kardeşleri zan altında bırakabileceğinden bu sorumluluğa girmek gerçekten zordur ve tercih edilmez.

Saygılarımla.
Memento Mori

Ocak 22, 2014, 02:35:38 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Kimsenin gizlendiği yok.
Her mason, masonluğu anlayabilen, ağzında bu işi sakız yapmayacak, ileri geri konuşmayacak arkadaşlarına mason olduğunu açıklayabilir.
Bir mason ben masonum diye ortada dolaşmaz.
Bu üyelik başka bir dernek üyeliğine benzemez.
Gerçek mason olmak çok zordur. Bir ömür sürer yine de çabalama bitmez.
Bütün bunlara bir de bağnaz toplumların cahilliğini ve baskıcılığını ekleyin.
Buna gizlilk demeyelim tasarruf diyelim.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 22, 2014, 02:49:08 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Kimsenin gizlendiği yok.
Her mason, masonluğu anlayabilen, ağzında bu işi sakız yapmayacak, ileri geri konuşmayacak arkadaşlarına mason olduğunu açıklayabilir.
Bir mason ben masonum diye ortada dolaşmaz.
Bu üyelik başka bir dernek üyeliğine benzemez.
Gerçek mason olmak çok zordur. Bir ömür sürer yine de çabalama bitmez.
Bütün bunlara bir de bağnaz toplumların cahilliğini ve baskıcılığını ekleyin.
Buna gizlilk demeyelim tasarruf diyelim.
Sayın asimov öncelikle yorumlarınız için teşekkür ediyorum, fakat ben yanlış anlattım sanırım cümle hatası kurdum
anlatmak istediğim tepkim sadece anlaşılabılecek kişilere ve ortamlara karşı saklanması konusunda idi...

Ocak 22, 2014, 02:52:19 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Aslanlar,

Bahsettiğiniz durum nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişmektedir,örneğin Amerika Birleşik Devletleri'nde masonluk,masonlar tarafından daha rahat dışa vurulabilir bir durumda iken ülkemizde belli başlı sebeplerden dolayı dışa vurulabilirliği görece daha azdır.

Kişi mason olduğunu açıklamakta özgürdür, öte yandan mason olduğunu dışa vurmayı seçeceği insanların yakın çevresi hatta belki sadece 1.derecede akrabaları olması da mümkündür,mason olmak elbette gurur vericidir fakat bunu gereksiz şekilde tartışma konusu etmek,alakasız yerlerde bunu belirtmek bizler için anlamı büyük olan bazı tanımları başkalarının aynı şekilde yorumlamamasından kaynaklı gereksiz tartışmalara yol açabileceğinden çoğu zaman masonlar gerek olmadıkça mason olduklarını belirtmemektedirler.

Bunun yanında mason olduğunuzu belirttiğinizde,öncesinde hal ve hareketlerinize,konuşmanıza hatta insanlara hitap şeklinize 3 birim dikkat etmeniz gerekiyorsa açıklamanızdan sonra şahsi kanaatim belki 10 katı daha fazla dikkat etmeniz gerekecektir çünkü insanlar bir mason olarak sizi tanıyacak dolayısıyla tüm masonları da sizin hareketlerinize ve açıklamalarınıza göre yargılama,tanıma eğilimine girecektir.Sizin sosyal yaşamınızda yapacağınız uygunsuz bir davranış/hareket tüm kardeşleri zan altında bırakabileceğinden bu sorumluluğa girmek gerçekten zordur ve tercih edilmez.

Saygılarımla.
Sayın erim yorumunuz için çok teşekkür ederim bu yönden düşündüğümüz zaman çok  mantıklı bir cevap aldığımı düşünüyorum...

Ocak 22, 2014, 02:55:42 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu biraz daha ''ben olsaydım'' yüklü bir kalbe sığdırılamamış heyecanı gibi...

Sayın Aslanlar; bu sorulara ''genel'' bir yanıt vermek imkansızdır. Çünkü ortada ''bireysel'' bir tavır mevcut. Yani eğer siz mason olursanız bunu göstere göstere yaşatmayı tercih edebilirsiniz fakat bazı masonlar vardır ki onlar kendilerini mason olarak göstermekten ziyade ''mason'' olarak görünmeyi yeğlerler. Ki bazı masonlar vardır ki etrafındaki insanların zihniyetleri buna elverişli değildir. Yani örnekleri çoğaltabiliriz.

Ama kısacası her insan için bazı şeyler değişir.

Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Ocak 22, 2014, 03:00:45 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu biraz daha ''ben olsaydım'' yüklü bir kalbe sığdırılamamış heyecanı gibi...

Sayın Aslanlar; bu sorulara ''genel'' bir yanıt vermek imkansızdır. Çünkü ortada ''bireysel'' bir tavır mevcut. Yani eğer siz mason olursanız bunu göstere göstere yaşatmayı tercih edebilirsiniz fakat bazı masonlar vardır ki onlar kendilerini mason olarak göstermekten ziyade ''mason'' olarak görünmeyi yeğlerler. Ki bazı masonlar vardır ki etrafındaki insanların zihniyetleri buna elverişli değildir. Yani örnekleri çoğaltabiliriz.

Ama kısacası her insan için bazı şeyler değişir.

Saygılarımla.

Çevremiz konusunda haklısınız sayın evvah
fakat;
'ben olsaydım' düşüncesi heyecandan çok 'gurur' anlamı taşıyor olabilir...

Ocak 22, 2014, 10:32:33 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye de herkes gizlesin kendini zaten ,Hrant DİNK gibi düşünürleri ülkeye hizmet edenleri bu ülke de fazla yaşatmıyorlar,Mason değilim ama Masonluk duruşunu çok iyi bilen biriyim,"En iyi sır Mezara giden sırdır"
saygılar sevgiler
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...