Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Anti-Bilim ya da Doğu’nun Bilgisi  (Okunma sayısı 7210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 30, 2013, 11:21:45 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Ben bu forum alananda yeniyim, biliyorsunuz.  Hayli fazla katılımda bulunduğum için, eski iletileri gözden geçirmeye pek fırsat bulamıyorum. Ancak her nasıl olduysa bu ileti denk düştü. Kim bilir belki tam bu  sıralarda Makromozmos ve Mikromozmos üzerindeki bir incelemeyi buraya aktarmakta olduğum için.

Her şeyden önce bu fotoğrafların pek enfes görünümlü olduğunu söylemeliyim.  Bu bakımdan pek geç de olsa Sayın Zaratshustra'ya teşekkürler.

Bu arada dikkatimi çeken de Sayın Akasya'nın telif hakkı ile bağlantılı uyarı notu... Buna benzer bir uyarı notu bir başka konuda da geçmişti. Bilgilenmeniz bağlamında şunu belirtmek isterim.

Telif haklarıyla bağlantılı uygulamalar sadece yayın alanında geçerlidir. Yayın alanı denilince de bunun içine basın, medya, internet, kitap ve dergi gibi kamuya açık alanlar girer. Bizim bu forum alanımız gibi özel iletişimler bu kızsıt ya da zorunluluk kapsamına girmez. Dolayısıyla bu forum alanında  internet üzerinden herhangi bir siteden, bir kitap ya da dergiden ve başka kaynaklardan aktarma yapılmasında hiçbir yasal sakınca yoktur. Bu aktarmaya sırasında alıntı kaynağını belirtme zorunluluğu da yoktur; bu aktarmayı yapan kişinin dileğine kalmıştır. Bu forum alanının üye olmayanlarca ulaşılabilmesi  olanağı da bir şey değiştirmez. Çünkü burada internet kullanıcılarına açık bir yayın yapılmakta değildir.  Dolayısıyla Sayın Akasya'nın endişelenmesine de gerek yoktur.

Sevgiler.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/astronomi-gokbilim/hubble-teleskopunun-cektigi-en-guzel-10-uzay-fotografi/

sn.adam
Yaptığım işin doğru olduğunu burada siz söylüyorsunuz öyle değilmi?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 30, 2013, 09:35:16 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu yazı maalesef bize .bilim tarihi anlayışı gelişmeyen toplumlarda bilimsel nitelikli bir kitap nasıl bilim dışı yorumlanırı gösteriyor.

Batılı bilimcilerin, bilim tarihçilerinin doğu uygarlığına ilgisi asla bilim dışı değildir. Bunu Needham'da gördüğümüz kadar. Fritjof Capra'nın " Fiziğin Taosu" kitabında da görürüz. Onlar anti bilimsel bir yaklaşıma yönelmemişler, batı uygarlığının, biliminin ulaştığı evren, doğa anlayışına doğunun da farklı yollarla ulaşmasına hayran kalmışlardır. Bu anti- bilim değildir.

Islam uygarlığının en büyük eksikliklerinden biri biliim tarihi anlayışının gelişmemiş olmasıdır. Günümüz Türkiye'si için bile bu geçerlidir. 

Dolayısıyla yazıda kitabı yorumlayan, kitabın içeriğinden farklı sonuçlara ulaşmaktadır.

Sayın Karahan her seferinde yazıları buraya kopyalıyor sonrasında başkalarının yorumlarını bekliyor.

Kendisi konunun neresinde belli değil.

Bilim, bilim tarihi Kuran'dan ayetlerle, yorumlarla olacak iş değil.

sn.asimov

Needham'ın bu yazısında islamdan bahsetmiyor,sanırım ben yayınladığım için öyle algıladınız.Ben bu yazıda anladığımı not kısmında yazdım sanırım needhamın anlattığı şey çok farklı.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 30, 2013, 10:54:14 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Ben yazı islamdan bahsediyor demedim ki.

Islami bakış açısıyla yazılmış bir yazı ve yorumun yazar ile uyuşmadığını söyledim.

Batılı biilm adamları ve bilim tarihçilerinin bir kısmı doğu uygarlığının ulaştığı bilgi ve felsefe düzeyinin evreni ve doğayı algılama düzeylerinin batı biliminin ulaştığı sonuçlarla belli ölçüde aynı olduğunu gördüler.

Konu islama nasıl geldi. Batı kendi köklerini tarihsel düzeyde objektif sayılabilecek ölçüde yazabilirken islam dünyası bunu yapamadı. Yazıyı yorumlayan işte bu kökenle aslında yeni bir paradigma olan materyalist dünya görüşüne atıfta bulunuyor.

Ama işte bu nedenle bizim itirazımıza neden oluyor. Bu pradigma bizim için çok değerli. Tüm uluslar, toplumlar için çok değerli.

« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2013, 10:57:22 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 30, 2013, 11:22:21 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Sn. asimov 'Ama işte bu nedenle bizim itirazımıza neden oluyor. Bu pradigma bizim için çok değerli. Tüm uluslar, toplumlar için çok değerli.' demiş.

Siz kimsiniz efendim, tanımlarsanız sevinirim.