Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary ile Lions  (Okunma sayısı 26112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 25, 2006, 02:34:49 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Rotary ile akraba
Peki Lions'ların Rotary kulüpleriyle bir bağlantısı var mı?

Bu sorunun yanıtını 118-T Genel Yönetmeni Erim Erinç Dinç “Aslında birbirimizden çok farkımız yoktur” diye yanıtlıyor. Rotary Kulüpleri'nin de Lions Kulüpleri gibi halka hizmet etme amaçlı kurulduğunu kaydeden Dinç “Ama tabii ki Lions ve Rotary ayrı ayrı kuruluşlar, aynı organizasyonun ya da birliğin parçası değiller” diyor. Rotary kulüplerinin değişik iş kollarında çalışan insanları öncelikle birbirleriyle bilgilerini paylaşmak ve kendini geliştirmek amacıyla bir araya getirmeyi amaçladığını kaydeden Dinç “Tabi daha sonra da sosyal yardımlar yapmaktalar. Ama Türkiye'de çok fazla sosyal faaliyette bulunma sebepleri fakir bir ülke olmamızdan kaynaklanıyor” diyor. Dünyada son zamanlarda artan sivil toplum kuruluşları nedeniyle Lions, Rotary ve hatta Masonlar'ın üye bulma güçlüğü yaşadıklarını ifade eden Dinç şöyle konuşuyor: “Lions Türkiye'ye ilk geldiğindeçok ilgi gördü çünkü yabancı bir isim olması dikkat çekti. Bir diğer sebepse zengin fakat çevresi olmayan insanların çevre bulmak için Lions'u tercih etmesi oldu. Paramız var, çevremiz olsun diye geldiler.”
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 18, 2007, 10:46:59 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn.mason ben bi Rotaract'ım bu konuda gerçekten sorunlar yaşanıyor üye bulmada ve hatta sosyal yardım etkinliklerini gerçekleştırmede bile ciddi problemler yaşıyoruz

Haziran 18, 2007, 01:29:18 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bu kulüplere girmek için zengin olman gerekiyor dimi ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Haziran 18, 2007, 01:33:12 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Zengin olmak zorunda degilsiniz. Fakat  bu kuluplerin hepsi yardim dernekleridir. Diger insanlara yardim edebilecek maddi durumda ve olgunlukta olan kisileri alirlar.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 22, 2007, 09:11:38 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

o üyelik miktarı liolar için lions larınki farklı liolar lionlslar var rotary klüpte ise rotaract rotary ve interact var

Ocak 17, 2008, 10:15:18 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.  MASON
Anladığım kadarıyla Rotary ile Lions kulübü  masonların bir kulübü değil..? (Ben hep öyle olduğunu duymuştum ve duyulan bilgi ne kadar gerçektir bilinemez...)
Şimdi doğru kaynağa  sormak istiyorum ''Rotary ile Lions'' bir mason kulübü müdür?
אלי

Ocak 17, 2008, 11:16:18 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Rotary, Lions ve Masonları hep aynı mefhum olarak lanse ederler. Benim kanaatimce (Lions'ları bilmemekle birlikte) Rotary Masonik bir kuruluş olamaz, çünkü kimlikleri konusunda bir gizlilik esas değildir (bildiğim kadarı ile). Ama çok güzel bir başlık çünkü web sitesinde araştırma yaparken, bu 3 mefhumun bazı kaynaklarda bir tutulduğu görülür. Teşekkür ederim Sn. MASON bu bağlamda...

Ocak 17, 2008, 11:37:26 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. crazyphysics

Soruyu Adminimize sormuşsunuz, Sn. Üstadımın ağzından size cevap verebilirim ;

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=105.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=304.0

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ocak 17, 2008, 11:56:54 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Omnia Tempus Alit

Vermiş olduğunuz bilgiden dolayı teşekkür ederim...
Ayrıca bu konuları gözden kaçırıp sizi meşgul ettiğim içinde özür dilerim...
Saygılarımla...
אלי

Mart 03, 2009, 01:12:32 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Halkımız açısından bakacak olursak Lions,Mason,Rotary hepsi sonuçta mason dernekleri ve hep ortak bir amaca hizmet etmekteler :D ...Ben bu üçlünün içerisinde Rotaryenleri;  bir Rotaryen olarak kısaca özetlemek isterim...Rotary hizmet sunmak,tanışıklığı artırmak ve insanlara yardım etmek amacını güden iş ve meslek sahipleri tarafından kurulmuş bir dernektir...Toplantıları halka açıktır, isteyen herkes bulunduğu yörede bir Rotary Toplantısına katılabilir...Interactlar (13-18 yaş gurubu) Rotaractlar (18-30 yaş gurubu) ve Rotaryenler (25- üzeri) den oluşan 3 çatısı vardır...Bayan üyeleri ve bayan başkanları olan kulupler yeterince fazladır...Birçok ünlü ve işinde başarılı olan insan Rotaryendir. Kulup üyeliği herkese açık olmakla birlikte bir üyenin teklifi ile yönetim kuruluna sunulur ve 2 ve daha fazla üyenin itiraz etmemesi ile kesinleşir. Başkan üyeler arasından her yıl yeniden seçilir, 1 üye ancak bir kez başkanlık yapabilir.
Saygılarımla
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.