Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Operatif Olması Gereken Mason Bunu Nasıl Yapar ?  (Okunma sayısı 1301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 15, 2018, 11:55:43 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

'' Bir Mason, toplumun bilgi ve kültür seviyesini devamlı yükseltmeye çalışmalıdır.''
'' Masonluk bazı insanların meraklarını tatmin etmesi için yapılmış bir gözetleme kulesi değildir. ''
'' Kalpsiz bir vücut nasıl ölü sayılır ise, icraatsız bir inanç, uygulamasız bir Masonluk da ölü sayılır ''

Albert Pike 'Morals and Dogma'
(1871, Charleston, USA)

İnsanlık mesleğinin mensubu olan Mason'a  ''Operatif'' olmasını öğütleyen cümlelerin son ikisini az çok bir kefeye oturtabildim. Lakin  '' Bir Mason, toplumun bilgi ve kültür seviyesini devamlı yükseltmeye çalışmalıdır.''  vecizinde yer alan öğüt ile bireysel bir gelişimden mi yoksa bunun topluma yönelik bir çalışmadan mı bahsettiğini anlayamadım.
Mason sürekli gelişen bir birey olmasına karşın sırlarını korumakla mükelleftir. Burada bahsedilen bireysel gelişme ise sadece bireyi dolaylı yoldan da yer aldığı toplumu yer aldığı miktarca etkiler. Sırlarını ve öğretilerini herkese aktaramadığına göre sadece bireysel gelişimle topluma büyük oranda etki edebilir mi? Bahsedilen yükseltme hangi manaları ifade etmektedir.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Ekim 16, 2018, 12:26:57 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha iyi idrak edebildim. Teşekkür ederim Sn @ANARCHOSA
Yapıtlar da, eserler de bir nevi bu öz cümlenin tasviridir. Kattıklarınız için teşekkür ederim.

Ekim 16, 2018, 06:12:52 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Doğru aydınlatmakta önemli. Su an tarikatlar, cemaatler herbirisi kendince toplumu aydınlattığını söylemekte...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 16, 2018, 03:54:35 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğru aydınlatmakta önemli. Su an tarikatlar, cemaatler herbirisi kendince toplumu aydınlattığını söylemekte...
Doğru ama kimin aydınlık için kimin de pragmatik bir topluluk için çalıştığının farkındayız.