Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Korku nedir?  (Okunma sayısı 5558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2013, 09:01:56 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ruzber, geçtiğimiz günlerde Güneydoğu Anadolu'daki gençlerin bilinçlendirilmesi gibi bir konuda masonlardan beklediklerine değinmişti ama o konu yanlışlıkla bir diğer bölümde açıldığından eridi gitti.

Sayın Ruzber o başlık altında da bu korku konusuna değiniyordu aslında. Bu kez daha genel olarak diyor ki: 

"korku; nedir? Nelerden korkarız? Niye korkarız? Bu yönde paneller duzenlenebilir. Eskiden mason olmak için can atan ben, şimdi neden korkar oldum? Bana uzak olmalarından mı? Çevremde olmamasından mı? Yoksa artan yeni trend cemaatlere ters düşmeme adına mı? İşte bu sorunları anlayıp buna çözüm getirilirse, faydalı olacağı kanısındayım."

Bu aslında başlı başına bir inceleme konusu değil mi? Bence Sayın Ruzber bu başlığını biraz daha irdelemeli, biraz daha açmalı. Eğer ilk sorusu üzerine gidilecek olursa, konu başlığını sosyolojik/psikolojk ve/veya felsefi bir açıdan incelemek gerekecektir. Konu sadece Masonluğa bağlanacaksa, bence sorun çok daha belirgin olarak ortaya konmalı.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 07, 2013, 01:59:45 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Ben de Masonluktan korkmaya başladım . Acaba Masonluğa uygun olur muyum  o ülküyü hakkıyla temsil edebilir miyim, Kültürüm ve Eğitim düzeyim yetersiz;  Mason olunca o camianın içinde bilgi yetersizliğim Entelektüel birikimim yetersiz ne yaparım , orada sadece susarak ve okuyarak acaba kendimi geliştirebilir miyim vb. korkularla iç içe geçen bir bilinmezlik içerisindeyim . Sonuçta korkuyu yok etmenin en iyi yolu üzerine gitmek burada ayrıca GÜVENSİZLİK faktörü de devrede kendi açımdan KENDİME karşı  >:(  ...   

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 07, 2013, 06:36:39 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Korku bence dehşet bir duygu hatta şöylede tanımlamak doğru olur sanırım korku insanın hayattaki yönünü bulma  duygusudur.

Korkularımız bizim aynı zamanda denge unsurumuzdur birşeyi yapıp yapmamak o duygu ile başlar.Bu konuyu masonluk ile ilişkilendirmek bence doğru olmaz netice insani bir durum ve masonlarda bizim gibi sıradan ve üstelik bizden daha çok korkan bir kurum toplumdaki durumları itibari ile.

Korku insana belkide neyi yapıp neyi yapmayacağının hangi psikolojik şartlar altında verip uygulamaya koyduğu ve yaptığı duygu bütünlüğüdür.

Korku insana herşeyi yaptırır hemde asla yapmıyacağım diyeceğin şeyleri bile yaptırır,korku insanın kendi içindeki aciz duyguların dışa vurumudur.İnsanın ne kadar aciz ve biçare olduğu sadece korku duygusu ile yaptıkları ile anlaşılır.
Korku aslında her yönü ile iyi araştırılması gereken bir konu ve çok mühim bir konu.

Bir anımı anlatayım 12 eylülden önce orta  okul talebesiyim bir gün okulun toplandığı yerder sabah içtiması diyeyim daha iyi anlaşılır ellerinde silah ile muhitimizin azılılarında 3 siyasiş girdi içeri ve bir anda silahlarını çıkarıp rast gele ateş etmeye başladılar ilk önce sonrada hedef alarak ateş ettiler.Ben ve bir çok insan geldiklerini görmedik ama sadece o ses ve sırf herkes yere yatıyor diye yerelere birbirimizi üzerine kapaklandık.Buda bir nevi korku ama bir başkasının hissettiği ve gördüğü korkuyu hissederek bir nevi sürü psikolojisi korkusu yaşamıştık.

Bu örnek aslında koyunlarda daha net var.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 07, 2013, 09:19:13 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Bugüne kadar dogmalar beynimizin içine işletildi. Allah cezalandırır. Biraz sorgular olunca bu sefer cehennemle korkutuldum. Şimdi sorgulayıcı olursan işten atılırsın. Etnik milliyetçi damgası yersin, sicil4n kirlenir. En sonunda küçük çıkarlara oynar, kendini benliğini unutur, bu sefer sen o eleştirdiğinden beter davranırsın. Bu tabloda 6lan bir birey mason olmaktan da korkar. Hem dini korku, hem iş korkusu. Mason olmak isteyen bir genç sorgulamadan gelecek korkusu, itibar kazanma amacıyla yola çıkıyor. Özümseme toplum içio kaygılanmadan.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 08, 2013, 06:54:57 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Korku,hayvan ve insanlar da doğuştan var olan duygusal bir tepkidir.

Zamanla,çevre bunların üzerine yeni korkular ekler.

Cehaletin ve dogmaların hüküm sürdüğü toplumlarda,yeni korkular üretmek,toplumu bu korkulara göre yönlendirmek ve bu korkuları kullanarak yönetmek oldukça kolaylaşır.

Hem töresel,hemde tinsel korkular toplumun fertlerini,sorgulamaktan alıkoyar.

Korkuyla başetmenin en geçerli yöntemi korkudan korkmamayı öğrenmekten geçer.

Bırakın korkularınız diri kalsın;korku,tekbaşına size zarar veremez.

İnsan,doğası itibariyle tanımadığı,görmediği,bilmediği ama duyduğu her erk ten korkar.Bunun bilincinde olan istismarcılar korkuyu çok güzel kullanırlar.

Korkunun düşmanı,sorgulama ve bilimsel yöntemlerle ulaşılan ve dayanağı olan bilgidir.

Mason toplulukları,toplumun en güzide fertlerinden oluşturulmuştur.Onların şeytana taparak,keçi kanı içtiklerine inanmak kadar saçma sapan birşey olamaz.

Yeterince tanınmamalarının sebebi,ezoterik yöntemi kullanmalarındandır.

Bunun başka geçerli bir açıklaması yok.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 08, 2013, 07:54:12 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında katılımcılarımızın çok güzel anlatımlar yaptığını görüyorum.

Ancak burnların başlık konusuna yani Masonluğa yöneltilen eleştiri ve önerilerle bağdaştırılmasını da rica ediyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 05, 2013, 06:40:44 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

aslında mason olmak çok istiyorsun, çevrende birkaç dostuna bunu söylüyorsun, bu kişiler masonluğu biliyor ama toplumdan öğrendikleriyle ve sonrasında senden vazgeçmeni olupta ne olacan demeleri, allaha dua et namazını kıl demeleri.... İşte bu korkudan değilmidir. Yanlış tanınma kaynaklı.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mayıs 23, 2013, 04:52:27 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

korku kaçmakla eşdeğerdir.

korku insana cesaret verir. köşeye sıkıştırdığın köpek korkar mesela sahibini ısırır.

ya sonrası? tekrar o ısırdığı eli yalar ve yaptığı kabahat için özür diler.

masonluktan korkulacak bir şey görmüyorum ben mesela bana göre özgürlükle eşdeğerdir.

kendi ülkende adam yerine koyulmazsın ve nereye aitim ben dersin?

genelde iş ortamında mesela insanlar kendi çıkarları için kullanır ve posanı çıkartır sonrada gözünü kırpmadan kovabilir.

en azından masonlukta böyle acımasız durumların olduğunu sanmıyorum.

masonluk bana daha insani bir yer gibi geliyor.

hatta tanımadığın insanların yardımlaşması ve sana yardım etmesi filan çok önemli bence daha çok aile gibi bir durum söz konusu.

Mart 26, 2014, 01:48:29 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ben de masonlardan korkmaya başladım.

forumun "bana göre masonluk" kısmında yazdıklarımdan dolayı bundan bazı adamların rahatsız olup saygıdeğer üstada şikayet edip yazı yazarlar mı diye

ya da kişisel yazışmalarımızı en üst mercilere iletirler mi diye

ya da yazılarında bir yanlışı bulunup kendisine gösterildiğinde egolarına yenik düşüp çıldırırlar mı diye

bütün bunları yaparken kimliğimi açıkça beyan etme cesaretinde olmama rağmen karşımdakinin korkakça saklanmasından mı?

yok yok. düşündüm de. bunların hiçbiri beni korkutmuyor.

olsa olsa güldürür, eğlendirir.