Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce bir mason hariciden üstün mü ?

Evet , Masonların haricilerden üstün olduğunu düşünmekteyim..
Hayır ,Masonların haricilerden üstün olmadığını düşünmekteyim..
Üstünlük kişiye göre değişir, mason yada harici olması farketmez..
fikrim yok

Gönderen Konu: Sizce bir mason hariciden üstün mü ?  (Okunma sayısı 35279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 28, 2011, 05:10:34 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sayın Orion,

4 numaralı yanıtta iyi niyetli olduğumu düşünüyorum şeklindeki yazınızı manidar buldum....

Saygılarımla,
418

Sayın 418,

Ön yargılarımızdan kurtulmamız için öncelikle karşı tarafın iyi niyetli olduğunu düşünmemiz gereklidir. Benim yaptığım da buydu, ancak verdiğiniz yanıtları ve diğer yazdığınız yazıları da okuduktan sonra bu anketin iyi niyetli olmadığını düşünüyorum.
Sayın Orion,
Gerçek hayatta tanımadığınız için bilmemeniz doğal ben mason düşmanı vs.. değilim o tarz bir yapımda yok, umarım bu sizin için yeterli olmuştur, kaldıki, zaten gerçek ismim ve soy adım adminde var anladığım kadarı ile bir araştırmadan sonra bu forum'a katılına biliyor ne tür bir araştırma bilemiyorum ama detaylı bi araştırma yaptılarsa biliyorlardır niyetimi...

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 05:25:04 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Sayın 418 biri veya diğeri üstün sonucu çıktı diyelim. Buradan çıkarılabilecek sonuçlar nelerdir. Tamamen subjektif ve gereksiz bir anket diye düşünüyorum.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 28, 2011, 05:29:52 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayı 418 sorusuyu neyi merak ettiği ve neyi öğrenmek istediği için sormuştur bilemem. Ben iyi bir niyetle sorulmuş bir soru olduğuna inanarak kendimce katkıda bulunmak isterim.

Bence bu soru genele açılıp cevap bulunabilecek bir soru değil. Çünkü. Masonlardan üstün haricide vardır, hariciden üstün mason da. Önlüksüz mason da vardır, masonsuz önlük de.

Fakat sayın 418 için doğru cevabı alma yolu kapalı değildir. Hatta en doğru yanıt yine başka bir soruyu sorarak alınabilir. Kendisine nacizane şu soruyu tavsiye edbilirim:

Ben bir masondan aşağıda mıyım?

Tabi bu soru biraz da masonluktan ne anlaşıldığıyla alakalıdır. O zaman sayın 418 şu soruyla başlayabilir. Böylesi daha yararlı olur hatta:

Masonluk nedir? Mason kimdir?

En içten sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 28, 2011, 05:33:21 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Temmuz 28, 2011, 05:30:57 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Sayın 418 biri veya diğeri üstün sonucu çıktı diyelim. Buradan çıkarılabilecek sonuçlar nelerdir. Tamamen subjektif ve gereksiz bir anket diye düşünüyorum.
Sayın asimov,

Güzel bir soru, gerçektende, cevabı bana göre şu,
daha evvelki anketlerden ne çıktıysa o...

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 05:45:37 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Herkesin görebileceği gibi, sorunun sahibi ne "soruyu sorma amacını" söylemeye yanaşıyor, ne de "harici olarak kimi, neyi kastettiğini".

O kadar tipik bir HY yöntemi ve HY sorusu ki, bu başlık için harcadığımız zaman yazık diyorum.

Bu iki noktaya cevap verin lütfen Sn. 418... Verin ki amacınız neymiş biraz anlayalım...
Sayın Mustafa Kemal,

Sizinle tartışmaya girmek istemiyorum, bunun nedenini yukarda size belirttim, tekrar sizinle yeni bir tartışmaya girmenin doğru olmadığı inancındayım prensib olarak,

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 06:08:01 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Bu tartışma değildir. Zaten konu da sizle benim aramda değildir. Madem foruma bir anket ekliyorsunuz, sebebini açıklamanız beklenmektedir.
Sayın Mustafa Kemal,

Siz ve ben yorum yazmaya başladığımızda konu uzuyor, ayrıca sürtüşmeye dönüşüyor bunu frenleyerek baştan önlem alıyorum o yüzden, sizinle ikinci bir çekişmeye girme taraftarı değilim....
sonra insanlar isyan ediyor, en iyisi birbirimizin olduğu konularda fazla yorum yapmamak tartışmayı kökünden önleyici bir rol oynayacağını düşündüm ve prensib olarak ikinci bir sürtüşmeye girmenin doğru olmadığı inancındayım...
masonluğa düşman biri değilim , bence olumlu yönü çok masonluğun okuduğum kadarı ile siz mason değilde normal kullanıcı olsaydınız gene sonuç değişmeyecekti, büyük olasılık gene geçenki gibi bir sürtüşme olacaktı sizin masonluğunuzla ilgili bir durum değil 7 milyar küsür insan var yer yüzünden tüm insanlar anlaşacak diye bir kural yok....
anlaşamıyorsak uzatmanın gereği yok, ben sizin hakkınızda yorum yazmıyorum zaten sürtüşme çıkmasın diye.....

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 06:26:24 ös
Yanıtla #26
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın 418 bir soru sormuş, bununla ilgili bir de anket acmış. Niyet okuyucusu değilim. Hani bu konuyu kotuniyetle actınız diyemem, burada bulunuş Gayesini de bilemem. Ama sonuçta burada ve soruyor.

Nicin boyle bir soru soruyorsunuz denmiş o da Youtubeda izlediği bir videoda Masonluga girecek olanların baska bir kapıdan alındığının söylendiğini bu yüzden aklına boyle bir soru geldigini söylemiş.

Basta Kardeslerim olmak üzere Sn 418'e sorunun yanlışlığı ile ilgili cevaplar verilmiş.
Bu özet doğru galiba.

Benim cevabım diğer cevapların tekrarı olacak, böyle bir karşılaştırma yapılamaz.

Sn 418 kapıdan yola çıkıp sormuş. Ona sunu diyeyim sadece burada hersey bir semboldur. Ve o uygulamanın da düşündüğünüz gibi üstünlük - üstün olmama karsilastirmasiyla ilgisi yoktur. Bina kapisi ile ilgili sunu soyleyeyim,  sorunun da cevabı olsun bu: Ben Harici iken de aynı kapıdan giriyordum dahili oldum hala aynı kapıdan giriyorum binaya.

Saygılarımla.

Temmuz 28, 2011, 06:29:09 ös
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Burada 'üstün'den kasıt nedir? Hangi konuda üstün?

Hukuk mezunu mu üstündür yoksa diğerleri mi diye bir soru gelse....
Üstün derken kastedilen 'hukuk konuları' ise, tabi ki hukuk mezunu üstündür.

Masonlar da yaptıkları çalışmalar ile o çalışmaları yapmayanlara göre üstündürler.
Bu herkes için böyledir. Çalışan çabalayan, çalışmayandan çalıştığı konuda üstündür.
Yani... Garip...

Ama kişi akşam mason oldu, sabahına bir üstünlük geliyor mu, büyü ateş kükürt, öyle bir soru mu bu?

Temmuz 28, 2011, 06:55:42 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sayın 418 bir soru sormuş, bununla ilgili bir de anket acmış. Niyet okuyucusu değilim. Hani bu konuyu kotuniyetle actınız diyemem, burada bulunuş Gayesini de bilemem. Ama sonuçta burada ve soruyor.

Nicin boyle bir soru soruyorsunuz denmiş o da Youtubeda izlediği bir videoda Masonluga girecek olanların baska bir kapıdan alındığının söylendiğini bu yüzden aklına boyle bir soru geldigini söylemiş.

Basta Kardeslerim olmak üzere Sn 418'e sorunun yanlışlığı ile ilgili cevaplar verilmiş.
Bu özet doğru galiba.

Benim cevabım diğer cevapların tekrarı olacak, böyle bir karşılaştırma yapılamaz.

Sn 418 kapıdan yola çıkıp sormuş. Ona sunu diyeyim sadece burada hersey bir semboldur. Ve o uygulamanın da düşündüğünüz gibi üstünlük - üstün olmama karsilastirmasiyla ilgisi yoktur. Bina kapisi ile ilgili sunu soyleyeyim,  sorunun da cevabı olsun bu: Ben Harici iken de aynı kapıdan giriyordum dahili oldum hala aynı kapıdan giriyorum binaya.

Saygılarımla.
Sayın skullG,

Özetleme yapmanız güzel oldu, ben bunun sembolik olduğu görüşündeyim söz konusu youtube'da adı geçen videodaki gibi bir üstünlük  olmadığı düşünmekteyim.... sıra yada sembolik anlamı taşıdığını düşünüyorum....
kendimce bunu soru olarak sormanında yanlış olmadığı görüşündeyim ( yorum yazan arkadaşlardan farklı olarak)
soru normal ama farklı yerlere çekilebilecek bir soru olduğundan arkadaşların tepki gösterdiğini düşünmekteyim....
belkide haklıdırlar, bunun sebebi masonluk hakkında çok fazla komplo teorileri kurulması ve anti semitism biraz hassas konular bunlar...
hassas olmasına karşın mantıklı ve olumlu msg yollayan arkadaşlarada teşekkür ederim....

Saygılarımla,
418

Temmuz 28, 2011, 07:13:07 ös
Yanıtla #29
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu özet doğru galiba.

Saygılarımla.
Sayın skullG,

Özetleme yapmanız güzel oldu, ben bunun sembolik olduğu görüşündeyim söz konusu youtube'da adı geçen videodaki gibi bir üstünlük  olmadığı düşünmekteyim.... sıra yada sembolik anlamı taşıdığını düşünüyorum....
kendimce bunu soru olarak sormanında yanlış olmadığı görüşündeyim ( yorum yazan arkadaşlardan farklı olarak)
soru normal ama farklı yerlere çekilebilecek bir soru olduğundan arkadaşların tepki gösterdiğini düşünmekteyim....
belkide haklıdırlar, bunun sebebi masonluk hakkında çok fazla komplo teorileri kurulması ve anti semitism biraz hassas konular bunlar...
hassas olmasına karşın mantıklı ve olumlu msg yollayan arkadaşlarada teşekkür ederim....

Saygılarımla,
418

Sayın 418, Masonluğun Semitizm ile hiç bir alakası yoktur. Dolayısı ile anti-semitizm ile de hiç bir alakası bulunmamaktadır. Bu yanlış bilgiyi yazdıklarınıza oranlayacak olursak, yorumlarınıza ve yazdıklarınıza aldığınız tepkiler normaldir.

Saygılarımla