Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kim bu ünlüler? - 4  (Okunma sayısı 5379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 21, 2011, 08:37:30 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bundan önceki başlıkta Charlie Chaplin başarılı bir şekilde bilindi. Kutlarım.

Bir şeyi çok uzattın mı kabak tadı veriyor. bu nedenle ben bu eğlenceli bilmeceye son verecektim. Fakat Sayın Laus Deo devam edilmesi dileğinde bulunanca, haydi bir fotoğraf daha dedim.

Hani Charlie Chaplin'i hep o takma bıyığı ile biliriz ya; öncekindeki şaşırtma oydu. Bu kez bıyık eklensin bakalım.

Ben bu fotoğrafa baktığımda birini bildim ama ötekini çıkaramadım.

Bakalım siz çıkarabilecek misiniz?

« Son Düzenleme: Eylül 21, 2011, 08:40:45 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 21, 2011, 09:37:08 öö
Yanıtla #1

Bu konuda pek basarili degilim belli oluyor fakat bir tahminde daha bulunacagim yinede.Soldaki Audrey Hepburn sagdaki Fred Astaire olabilirmi?
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2011, 09:39:12 öö Gönderen: zarathustra »
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Eylül 21, 2011, 11:06:26 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Zarathustra hakli.

Bildigimden degil, kendisi Fred Astaire yazmis. Ben de google search yaptim, iki fotografi karsilastirdim. Bu fotograftaki kisi ya Fred Astaire ya da varsa onun ikiz kardesi.

Esenlikler,
Laus Deo.

YY & Y

Eylül 21, 2011, 12:46:33 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tamam, verilmiş olan bilgi doğrudur. Böylece Sayın zarathustra'nın kendi kendisini küçümsemesine de gerek kalmadı. İnsan bir yerde yanılabilir; ötekinde doğru ve haklı çıkar.

Sayın Laus Deo'nun dileği böylece yerine gelmiş oldu ama benim için demoralize. Demek biraz arayınca bu fotoğraflar internette bulunabiliyor. Eh, öyle olunca sarnırım ortaya şjöyle bir durum çıkıyor: Fotoğraftaki bir kişiyi taenıdın mıydı, ötekini bir-iki dakika içinde bulabiliyorsun. Bu da bilmece değil bulmaca işi oluyor.

Bu kadar oyalanmak yeter derim. Başka fotoğraf eklesem nasıl olsa sinternet kanalıyla bulunacak.

Sağolasın internet!!!

Eylül 21, 2011, 01:08:53 ös
Yanıtla #4

Bir tanede ben ekliyeyim o zaman buyurun bu kisiyi bulun..

Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Eylül 21, 2011, 01:25:29 ös
Yanıtla #5

Ipucu:Rahmetli Cahit Arf'in derslerinde ismini cok kullandigi bir bayandir kendisi..

Eylül 21, 2011, 03:14:22 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İşte şimdi çok ilginç bir durum ile karşı kırşıya geldik.

Görelilik... Ben bilginin göreli olduğunu söyler dururum. birçok kişi bana katılmaz.

Eğer fotoğrafına bakarak bir ünlüyü tanıyacaksak ve bunun için de bir ipucu veriliyorsa, o ipucu da bir kişi adıysa, onun da ünlü olması gerekir, değil mi?

Aslında ünlü olup olmamak da göreli bir değerlendirme zaten.

Sayın Zarathustra'nın ip ucu diye verdiği şu Cahit Arif kim acaba?... Nerede ne dersi veriyor bu hocamız?

Benim dünya çapında ünlü bir hocam vardı: Karl Terzaghi. Acaba adını duymuş olanınız var mı?

Bakın bir başka hocam vardı. O dünya çapında ünlü değildir ama kişi olarak yurdumuzda pek ünlüdür. Fakat siz onun eskiden çok iyi bir üniversite öğretim üyesi olduğunu bilmezsiniz belki: Korkut Özal.

Eh, şimdi biz de Cahit Arif'in kim olduğunu öğrenirsek, fotoğraftaki kişiyi tanımaya çalışırız.

« Son Düzenleme: Eylül 21, 2011, 03:25:10 ös Gönderen: ADAM »

Eylül 21, 2011, 03:18:29 ös
Yanıtla #7

Sn. zarathustra hem bold hem italik harf kullandığı için okuma zorluğu var. Arif değil Arf... Benim bildiğim ülkemizin yetiştirdiği en büyük matematikçilerden birisidir.

Cebimizdeki 10 TL'yi çevirdiğimiz zaman gülümseyerek bize bakar :)
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2011, 03:20:31 ös Gönderen: Mustafa Kemal »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 21, 2011, 03:20:41 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Max Noether'in kızı Emmy Noether.

Eylül 21, 2011, 03:23:55 ös
Yanıtla #9

Emmy Noether (1882-1935)

Sonja Kowalewsky'den 30 yil sonra dogan Emmy Noether'in modern soyut bilime katkilarini anlatmak için daha bilimsel bir yazi çerçevesi gerekir. Üniversite ögrenciligim sirasinda, rahmetli hocam Cahit Arf'in cebir ve ileri sayilir teorisi derslerinde Noether ismini çok duymustum, ama kendisinin bir büyük hanim matematikçi oldugunu sonradan farkettim; soyadinin önündeki harflere dikkat etmemisim herhalde... Çünkü babasi Max Noether (1844-1921) Almanya'da yasamis, cebirsel fonksiyonlar teorisi, cebirsel geometride sayisiz teoremleri ile taninmis bir matemakçidir. Erlangen'de dogan kizi Emmy, önce Göttingen'de profesör olmus, modern cebire önemli katkilarda bulunarak sayisiz ögrenciler yetistirmistir. Topoloji ve ideal teorileri ve Galois teorisinin modern takdimi üzerindeki arastirmalari ile adini dünyaya duyurmustur. 1933'de Yahudi oldugu için Alman Nazizmi'nden kaçmak zorunda kalarak, ABD'ye göç etmistir. Yine orada önemli bir kolej olan Bryn Mawr College'de profesörlüge baslamistir. O da, oldukça genç ölmüstür. Daha uzun yasasaydi matematik çok seyler kazanacakti.

Alman matematikçisi Landau'a göre Emmy, N. ailesinin baslangiç (orijin) noktasidir.

Bir hanimin yasiti erkekleri asarak matematige büyük katkilar saglamasinin, matematigi seven hanimlara cesaret vermesini, örnek olmasini dilerim hep.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz