Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yaratıcı bir Tanrıya kesinlikle inanmıyorum.  (Okunma sayısı 43280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 29, 2008, 02:31:42 ös
Yanıtla #60
  • Ziyaretçi

Bilimsel olarak bildiğim kadarı ile, genetik hafızanın varolduğunu duymuştum. Beynimizin henüz çok az bir kısmı tıp tarafından tanımlanabiliyor. Bu konu üzerinde daha çok açıklamalar ve araştırma sonuçları olacağına inanıyorum. Yanılıyorsam bilenler düzeltsinler kelimelerimi, beynimizin arka kısmında atalarımızın yaşadıkları depolanmış bir şekilde duruyor. Buna inanıyorum ben ve dolayısıyla reenkarnasyona inanmıyorum.

Nisan 29, 2008, 03:22:36 ös
Yanıtla #61
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğim kadarıyla beynimiz çeşitli katmanlardan oluşuyor..Zaman içerisinde gerek toplu yaşamanın gerekse bir hayat anlayışı oluşturmamızın sonucunda onbinlerce yıllık bir süreçte beynimiz büyüdü ve üst kısmında yeni bölümler gelişti...Tüm sosyal hayatımız  ve beynimizin uyum sağlama çabaları paralel gitti...Beyin gittikçe büyüdü...Fazla akıl fazla güçden daha ucuz ve daha az yorucu olduğu için beynin geçirdiği değişim daha hızlı oldu...Ayak serçe parmaklarımızın kısalmaya başlamasından daha kısa sürede beynimiz aksine daha fazla büyüdü...fakat en ilkel beynimiz yani avcılık ,toplayıcılık yapan , hiç düşünmeden bir canlıyı bir vahşi hayvan kadar hızlı ve acımasız öldürüp yok eden ilkel beynimiz epeyce içeride kaldı...

Acımasızca cinayet işleyen insanların bu eski beyinleri ile bağlantılarını koparamadığı üzerine bir belgesel seyretmiştim.
Hiç düşünmeden acımasızca işlenen cinayetler ancak bu olayın vehametini algılayamayan zavallıların fiilleri olabilir diye inanıyorum...Sosyal hayatı az gelişmiş toplumlar hala savaşlarda ve insan cezalandırmada en kaba ,en ilkel metodları kullanıp enigizisyonu aratırken , modern toplumlarda savaş artık uzaktan kumandalı tanklara,silahlara , ceza ve işkence ise kimyasal veya ruhsal eziyetlere yerini bırakmaktadır...

Tüm bu ilişkileri doğuran insan toplumu ne yazık ki bazı eylemlerini din adı altında yapınca burada artık bir haftadır tartıştığımız , ne mükemmelliğe ulaşmaktan,ne ilahi aşktan ,ne bilinmezcilikten , ne de gizemli uhrevi fikirlerden bahsedebiliriz...

İnancın kişiden kişiye gösterdiği değişkenlik inancın bireyin tasarrufunda olduğunu da gösterir..bu nedenle her canlının değişik bir iman anlayışı olması normaldir...Var olmayan bir unsura değişik iman çeşitleri göstermenin altında ise bireyin ilkel zamanlarından kalma korku ve sığınma,ait olma dürtülerinin yattığını ve mantığı kabul etmese bile bir tanrıya iman etme düşüncesinin onu koruduğu fikri yattığına inanıyorum ...hala....   
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Nisan 29, 2008, 03:35:59 ös
Yanıtla #62
  • Ziyaretçi

Sn. tcorbaci, yaratıcı bir Tanrıya inanmamanızı, kendi sebeplerinizden ötürü destekliyorum. Ama benim söylemek istediğim, ruhani konularda ilerleyen her insanın, bu konularda ilerleme sebebinin " Tanrı inancı, yahut ahiret kaygısı" olmadığıdır.

Yokolmamanın bir yolu eğer var ise, bunu bulma istenci de bazı insanlarda ruhsal konularda çalışma isteği oluşturabiliyor. Bu tip konuların olup olmadığını da denemek lazımdır, benim düşüncem budur. Ve eğer bu denemelere başlanıyorsa, evet, Sn. blossom'un da dediği gibi, önce kendi varlığımızı sorgulamaktan başlanmalıdır.

"Var olmayan bir unsura değişik iman çeşitleri göstermenin altında ise bireyin ilkel zamanlarından kalma korku ve sığınma,ait olma dürtülerinin yattığını ve mantığı kabul etmese bile bir tanrıya iman etme düşüncesinin onu koruduğu fikri yattığına inanıyorum ...hala.... "
Bence inanmayın,  aksine bilin,) İnanmak iyi birşey değil..

Saygılarımla,

Nisan 29, 2008, 04:08:51 ös
Yanıtla #63
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Mayıs 05, 2008, 10:58:34 ös
Yanıtla #64
  • Aktif Uye

Alıntı
Bir yaratıcıya inanmak masonluğun gereği olmamalı ..

Böyle görenlerede saygımız vardır ancak bilim ve mantık düzeyinde düşünen insanların tanrı anlayışı çok farklıdır.Ben şahsen tanrıya gönülden inanmakla birlikte onu herkesin ulaşmaya çalıştığı bir mükemmeliyet hedefi olarak görüyorum.

Masonluktaki ritüellerde de tanrı sürekli olarak anılır çünkü o bir mükemmelliyet hedefidir ve her Masonun amacıda mükemmel insan olabilmek olduğu için tanrıya inanmayan bir Mason olamaz.Olmamalıdırda.

Sn. MYSTICPROVOCATEUR 

Mükemmeliyete ulaşmış insan bu durumda kendini tanrı yerine koymuş olmazmı? Tersinden bakarsak tanrıyı reddetmek insanı mı reddetmek olur? 

Saygılarımla,

Mayıs 05, 2008, 11:01:36 ös
Yanıtla #65
  • Uzman Uye

Ilk sorunuzu ben de sordum ama suana kadar cevaplanmadi Sn Dogudan.  Bilen hangi baslikta oldugunu bilir, bilmeyen de bulur :)
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2008, 11:08:47 ös Gönderen: Kirlangic »

Mayıs 05, 2008, 11:21:07 ös
Yanıtla #66
  • Aktif Uye

Ilk sorunuzu ben de sordum ama suana kadar cevaplanmadi Sn Dogudan.  Bilen hangi baslikta oldugunu bilir, bilmeyen de bulur :)

Cevap alabileceğimi düşünüyorum :) Umarım yanılmam.bazen cevaplar anlatımlardaki bir kelimede bile olabilir. Ancak cevap gelmediği takdirde diyecek birşey yok. Belkide doğru kabul etmek gerekebilir. Bana bu durum varoluşçu felsefeyide anımsatıyor. insan varolma sebebini kendinde arar. konuyla ilgili detayı şu adreste bulabilirsiniz :   http://tr.wikipedia.org/wiki/Varolu%C5%9F%C3%A7uluk

Mayıs 06, 2008, 12:31:09 öö
Yanıtla #67
  • Aktif Uye

Sn. MYSTICPROVOCATEUR 

Mükemmeliyete ulaşmış insan bu durumda kendini tanrı yerine koymuş olmazmı? Tersinden bakarsak tanrıyı reddetmek insanı mı reddetmek olur? 

Saygılarımla,

mason arkadaşları bu kadar zorlamayalım isterseniz,sonuçta onlar bu hayatın sırlarını çözmüş,seçilmiş yaratıklar değil ;) cevap alamayışınızın nedeni bu olmasın ..
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Mayıs 06, 2008, 12:38:09 öö
Yanıtla #68
  • Aktif Uye

mason arkadaşları bu kadar zorlamayalım isterseniz,sonuçta onlar bu hayatın sırlarını çözmüş,seçilmiş yaratıklar değil ;) cevap alamayışınızın nedeni bu olmasın ..

Zorlamak  tanımı bence uygun bir tarif olmadı, burda amaç masonluk hakkında biraz bilgi edinmek, yargılamak değil.

Mayıs 06, 2008, 12:40:53 öö
Yanıtla #69
  • Aktif Uye

elbette,amacınız bu olmalı..

demek istediğim,yaratılış,varoluş vs. masonluk dışı konularda fazla zorlamamanız,masonluk hakkında ki sorulara zaten cevap veriyorlar genelde arkadaşlar ..

saygılar..
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .