Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudi Kökenlilerin Cumhuriyet Döneminde Çektikleri Bazı Sıkıntılar  (Okunma sayısı 19667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 14, 2006, 07:03:01 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Yahudi Kökenlilerin Cumhuriyet Döneminde Çektikleri Bazı Sıkıntılar

Türkiye yahudilerinin ve Dönmelerin Cumhuriyet döneminde her zaman çok rahat oldukları da söylenemez. Cumhuriyetin ilk yıllarında bazı dönmelerle yönetim arasında birtakım problemler de yaşanmıştır. Örneğin II. Abdülhamid'in hal'inden sonra iş başına gelen hükümetin Maliye bakanı Cavid Bey, Mustafa Kemal döneminde idam edilmiştir. Bu sürtüşmenin sebebi yahudilerin ve Dönmelerin kontrolü tümüyle ellerine alma çabası içine girmiş olmaları olabilir. Hatta Cumhuriyet döneminde Sabetaycı kökenlilere yönelik baskılar hakkında kendisi de Sabetaycı kökenli olan bir yazar şu iddialarda bulunmaktadır: "Sabetaycılara yönelik baskılar genel olarak Cumhuriyet ile beraber olmuştur. Gariptir ki Osmanlı Devleti'nin dinsel kurallarının en katı uygulandığı dönemlerinde bile cemaat (yani Sabetaycı cemaat) üyelerine karşı resmi bir tavır sergilenmemiştir... Yine ilginçtir, Sabetaycılara karşı en yoğun baskılar kendilerinin de kuruluşunda önemli rol üstlendikleri Cumhuriyet Türkiyesi'nde olmuştur. Nitekim bunun en somut örneği 1946'da yaşanan Varlık Vergisi olayında görülmektedir. (Varlık Vergisi'nin başlama tarihi 1942'dir. Kitapta bu tarih yanlış yazılmıştır.) Kendilerini tamamıyla Türk addeden Sabetaycı aileler "D" sınıfı altında belirlenmişler, Bezmenler, Atabekler, Dilberler gibi bilinen aileler korkunç parasal miktarlar ödemek durumunda bırakılmışlardır."
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 28, 2009, 04:24:48 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Varlık vergisine şuandaki bilgilerimle ben de karşıyım, zaten kimin döneminde çıktığı bellidir.İnönü'nün yaptığı on iş varsa bunun dokuzu yanlıştır.Çünkü Atatürk'ü kıskanan, sadece emirleri yerine getiren memur gibi bir kişi olmasıdır.Bunun en kolay örneği paralara kendi resmini bastırması ve yaptığı yanlış politikaların sonucu DP 'i doğurmasına sebebiyet vermiş ve Adnan menderesi örnek alan kişilerin siyaseti sonucu günümüz Türkiyesine gelmiş bulunmaktayız.Günümüz Türkiyesine gelmemizin en büyük sorumlusu inönüdür.Atatürk'ün siyasetini devam ettirebilseydi zaten DP çıkmazdı.

Maliye Bakan'ı Cavid Bey

Cavid Bey'in oğlu Şiar Yalçın anlatıyor;
İttihat Terakki’nin vatanı kurtaracağına inanıyordu. Fakat şeylere karşı idi. Bu, bana yazdığı bu defterde de vardır üstü kapalı olarak. (Cavid Bey, oğlu Şiar’ın 20 aylık dönemine dair bir defter tutmuş, bu da Şiar Yalçın tarafından daha sonra kitaplaştırılmıştır.) Atatürk’ü beğenmedi babam. Niye beğenmedi? Ha, babam patavatsız değildi. Hiç bir zaman hiç bir yerde açıkça karşı çıkmamıştır.
http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=11219

Murat Bardakçı anlatıyor;
1926’da henüz üç yaşında olan Cumhuriyet rejiminin bütün emniyet güçlerini seferber ederek arattığı ama bir türlü ulaşamadığı bu mektupları bulmak, hadisenin üzerinden 70 küsur sene geçmesinden sonra, kapı kapı dolaşıp aramam sayesinde bana nasip oldu! Şimdi bir klasör içerisinde arşivimde bulunuyor ve ileri bir tarihte yayınlanmayı bekliyorlar.

BAHANE EDİLMİŞ GİBİ

Şimdilik şu kadarını söyleyeyim: Cavid, Doktor Názım ve İsmail Canbolat Beyler’in yazdıklarında Gazi Paşa’ya suikastle ilgili olarak ne tek bir söz, ne de bir ima vardı. Cavid Bey, arkadaşlarına Türkiye’den aldığı haberleri naklediyor, işittiklerini biraz hafif bir üslupla yazıyor, sonra da ekonomik yorumlar yapıyordu. Doktor Názım, Rusya’daki Müslümanlar’ın başlatacakları yeni bir "uyanıştan" sözediyordu; İsmail Canbolat ise "iş" derdindeydi: İtalya’da sürgündeydi, parasız kalmak üzereydi ve iş bulmak zorunda olduğunu yazıyordu.
http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2005/01/21/587910.asp
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2009, 04:28:42 öö Gönderen: M.Akyol »

Ocak 28, 2009, 12:14:29 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Eger cumhuriyetin ilk yıllarında birileri idam ettirilmisse mutlaka haklı bir sebebi vardır devrim her zaman bazı canları yakar o devrime engel teskil edecekler ortadan kaldırılır.

Ocak 28, 2009, 04:27:05 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cumhuriyetçilerle beraber Sabetaycılara baskı fikrine şiddetle karşı çıkıyorum, Nihayetinde ortada Adnan Menderes gibi bir örneğimiz mevcut.

Ocak 28, 2009, 05:54:54 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Alıntı
Nihayetinde ortada Adnan Menderes gibi bir örneğimiz mevcut.

Cehennem inancının doğru olduğunu düşünürsek ve ilahi adalet var ise Adnan Menderes orada sonsuza kadar zebanilerle vik vik yapıyordur. Keşke izleyebilseydik.

Ocak 28, 2009, 06:06:16 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ocak 28, 2009, 06:17:39 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Alıntı
Vik vik?

halk dilinde yakın temasta bulunmak diyebiliriz :)

Sevgiler

Ocak 28, 2009, 07:33:11 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Nihayetinde ortada Adnan Menderes gibi bir örneğimiz mevcut.

Cehennem inancının doğru olduğunu düşünürsek ve ilahi adalet var ise Adnan Menderes orada sonsuza kadar zebanilerle vik vik yapıyordur. Keşke izleyebilseydik.

Sizi onaylamak isterdim fakat böyle bir yer yok.

Ocak 28, 2009, 07:49:02 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Kanıtla :D simdi sn.degas var veya yok bunu bilemiyoruz o sizin inancınız lutfen baskalarının inanclarınada aynı saygıyı gosterelım.

Ocak 29, 2009, 02:13:27 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Her azınlık yaşadıkları ülkede bazı sıkıntılar yaşamıştır.Fakat yahudilerin 2. dünya savaşındaki yaşadığı soykırımı tarihte başka azınlık yaşamış mıdır bilemiyorum.Ama cumhuriyet döneminde yahudilerin yaşadıkları iddia edilen sıkıntılar Hitlerin yaşattığı zulüm yanında hiçbirşey kalmaktadır.