Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Olan Önyargısını Kırılması İçin Halka Açık Bir Çalışmanız Oldumu?  (Okunma sayısı 5736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2011, 11:08:42 ös
  • Ziyaretçi

Masonluğa Olan Önyargısını Kırması İçin Halka Açık Bir Çalışmanız Yada Etkinliğiniz Oldumu? İnsanlardan kaçmadığınızı ve onlarla her alanda iletişim kurabilicek cesareti gösteren insanlarsınız heralde insanların sizlerin yaptıklarını bilmemesi kafalarında olan şüpheleri artırıyor.Ve sizlerin böy güçlü bir önyargıyı kıymanız için çalışmanız olması gerekmezmi... Bilmiyorum en azıdan bu benim düşüncem.Ne biliyim bir tiyatro etkinliği yada ayda 20 şer 30 ar lı gruplar halinde halktan olan insanların içlerinden geldiği gibi sorular sorabiliceği bir ortam vs...

Şubat 25, 2011, 08:09:53 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Aslında bu soru kendi hayatımın başka unsurları ile ciddi bir paralellik gösterir.
Doğrular zorla anlatılmalı mı?

Masonlukta sorulupta cevap alınmamış ne var?
Düşünün ki artık arayan için 'sır' bir bilgi de kalmamış.
Dedikoduya inanmayı yeğleyen insanlara zorla da anlatılmaz ki.

Malesef, zorla anlatılmamalı, buna gerek bile olmamalı düşüncesindeyim.

Peki oluyor mu? Yalanlar o ışıkta kendiliğinden eriyor mu? Eninde sonunda insana kazanacak, tamam. Ama sabır bazen zorlanmıyor mu?

Belki de, 'dışa açılıyoruz', bu sabır meselesinin dengelenmesi için atılan bir adımdır. Belki bu bile fazla, belki de az.

Hangi hareket tarzı doğrudur, kendileri için en doğrusunu Masonlar bilir.
Benim özel hayatım ile benzeşen sorudan dolayı bu başlıkta yazıyorum.

İnsan herhangi bir konuda kendi yargılarını objektif bir bakış açısı ile masaya yatırsa ve aklını kullanarak bu yargılarını objektif bilgi ile sınasa, zaten ne bir tiyatro etkinliğine gerek var, ne 20 li 30 lu gruplara.

Saygılar

Şubat 25, 2011, 08:36:11 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanıyorum, 10-12 yıl kadar önceydi. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası İstanbul'da kendi çaplarına göre hayli büyük sayılabilecek, Ankara ve İzmir'de de daha küçük boyutlu birer sergi açtı. Bunları duyurmasına gerek kalmadı çünkü basın ve medya zaten hemen duyurdu ve bir güzel sulandırdı da her zaman olduğu gibi. İstanbul'daki sergide sürekli görev alan bilgili ve deneyimli masonlar bulunuyordu; isteyenlerin sorularını yanıtlıyordu. Birtakım tatsız olaylar da doğmadığı değil bu arada elbette. Sanırım bekleniyordu ve ona göre önlem de alınmıştı.

Bu ve benzeri girişimlerde basın ve medya hep ortamı olmadık yönlere çekmeye çalıştı. Onlara katılanlar da polemik yarktmak için ellerinden geleni yaptı.

İki yıl önce HKEMBL bir konser organize etti. Buna mason olmayan çıok kişi katıldı. Hatta bununla ilgili etkinlikler bu forumun bir başlığı altında anlatılmıştı.

Elbette bu gibi etkinlikler ve girişimler pek sınırlı. Çünkü hep gerek o etkinlik sırasında gerek arkasından sorunlar yaşanıyor ve büyük loca bir de bunları temizlemekle uğraşıyor.

Bu bağlamda büyük locaların tek olanağı "Beyaz Oturum" denilen çalışmalar düzenlemek.... Belki onların kapsamını biraz genişletebilir ya da uygulanma tarznı biraz değiştirebilirler. Bunun ötesinde günümüzün ortamı ve koşulları altında masonlardan daha geniş çaplı organizasyonlar beklememek gerek. Biraz onları düşünmek gerek.

Üstelik mason örgütlerinin aslında eyşlemsel etkinliklerde bulunmadığını, bu işi masonların bireysel girişimlerine bıraktığını, mason örgütlerinin çalışma tarzının öncelikle böyle olduğunu da akıldan çıkarmamak gerek.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 25, 2011, 05:18:23 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Medyanı zaten masonlarla ilgili her alanda bahane aradığı apaçık ortada.Madem medya problem yaratıyor sizlerde medyasız ortamlar yaratabilirsiniz sadece yapmanız gereken doğru yerlerde , doğru insanlar tarafından duyurularınızın yapılması...Ben şahsen bir mason üstadıyla yada kalfasıyla başbaşa olupta birçok soruyu kendisine sormaktan zevk alırım...

Mart 01, 2014, 04:10:50 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonlukla ilgili bazı konuları haricilerin zaten isteselerde öğrenemeyeceğini düşünüyorum.Bu durumda bir mason a yönelttiğiniz soruların cevapları buradaki cevaplardan farklı olmayacaktır.Ki burada ki gibi cevaplar bile alınamayabilir.
Bu siteyi iyice inceledikten sonra zaten kimsenin herhangi bir önyargısı kalmayacaktır kanımca.

Saygılar.
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir
        Ve dileğin gerçekleştiğinde
        Sen onunla ne yapacağını bilemeyebilirsin

Saygılar.