Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Epikür - Mektuplar ve Maksimler  (Okunma sayısı 7316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 04, 2011, 01:20:00 ösEpikuros (ya da Epikür), Helenistik felsefenin en önemli düşünürlerinden birisidir. Sisam adası olarak bilinen Samos'da doğdu.

Epikuros, Septisizm de ve Stoacılıkta olduğu gibi, pratik felsefeye yani ahlak felsefesine yönelmiş ve bu alanda etkinlik göstermiştir. Aristoteles'in ölümünden sonra gelişen iki ana okuldan birisini kurmuştur. Bu okullar Stoacılık ve Epikürcülük olarak adlandırılabilir. Hem ahlak felsefesinde hem de bilgiye yaklaşımında kuşkuculuğun izleri/etkileri belirgin olarak görülür. Epikuros çok uzun zaman etkili olmuş bir filozoftur, neredeyse ondan sonra 4. yüzyıla kadar etkili olmuş bir filozof ortaya çıkmamıştır. Epikuros, Demokritosçu filozoflardan dersler almış ve özellikle onların atomcu teorilerinden etkilenmiştir. Öte yandan Septiklerden şüpheciliği öğrenmiş, özellikle Pyrrhon'un şüpheciliğinden etkilenmiştir. Daha sonra Atina'da bir bahçe satın alan Epikuros, burada okulunu kurmuştur. Epikuros'un pek çok şey yazdığı söylenmektedir, ancak bunlardan fazla bir şey kalmamıştır geriye. Bilinen bir kaç mektubudur yalnızca, ancak bu mektuplar felsefesinin anlaşılmasında önem taşımaktadır.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..


Ağustos 04, 2011, 02:14:36 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay


Sayın Zarathustra'ya bir kez daha teşekkürler.

KONU DIŞI: Bu vesileyle belki En Muhterem Hayrullah Örs'ü anlatmak isteyen çıkar.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ağustos 05, 2012, 03:17:37 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Zarathustra paylaşımlar için teşekkür ederim.

Saygılarımla.


Ağustos 05, 2012, 04:06:00 öö
Yanıtla #3

Sayın mavisezar,

8 iletinizin 7 tanesi teşekkürlerden oluşmuş. Bu tutumunuz bende illegal paylaşım yapan forumları canlandırdı. Yorumlarınızda, teşekkür değil yorum yaparsanız hem konuyla ilgili tutumunuzu öğrenmiş oluruz hem de bize de yorum yapma hakkı tanımış olursunuz. Her başlığın altına ayrıca teşekkür bildirmenize zanımca gerek yoktur.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Ağustos 06, 2012, 01:15:41 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın peacewings

Forumda daha yeniyim. Ondan dolayı da çoğu konularda öğrenme aşamasındayim.yorum olsun diye yorum yapmak istemiyorum.ayrıca e kitabı indirdigim için teşekkür etmemde ne gibi illegal durum var anlamadım. Kitabı okuduktan sonra yorum yapmam daha doğru olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla,


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
3116 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 12, 2013, 11:27:01 ös
Gönderen: addicted