Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Türkiye’de Nasıldır? – 2 (Cumhuriyetin ilk yılları)  (Okunma sayısı 10613 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 07, 2009, 03:02:41 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Yabancı dilim maalesef yok o yüzden dediğiniz doğrudur anti masonik bir site olabilir.Kaldıki benim için çokta önemi yok bu konun bu tip sitelere isim koymak sorun değil hatta kişi ölmüşse iş dahada kolay.Son cümleniz doğrudur Tamer Ayan'ın kitabında Atatürk'ü aynen dediğiniz gibi tarif etmiş.Hatta Şevket süreyya aydemirde benzer ifadeleri vardır.İttihat terakki gibi girip çıkmış benim bildiğim.

Ama asla kötü gözle bakmamış masonluğa bence.O dönemi kendi değer yargıları ve gelişimi içinde incelersek daha objektif sonuçlar ortaya muhakkak çıkar.Meclis içi Mason yöneticiler ve dindar kesimin oldukça sert mücadelesine sahne olmuş bir dönemde kapatılma isteminin geliş süreci bence bakılması gereken nokta.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 07, 2009, 03:06:10 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG'ye yanıt:

Burada bir yanlışlık yapmaktan kaçınmalıyız. O tarihte "Türk Mason Cemiyeti" diye bir dernek yok. "Türk Yükseltme Cemiyeti var ki bu büyük locanın karşılığıdır; bir de Sayın SkullG'nin değindiği Türkiye Yüksek Masonluk Cemiyeti var ki bu da Yüksek Şûra'nın karşılığıdır. Kapanmış olan ilki; ikincisi değil. Kapanmanın göstergesi de taşınmaz malların Halk Evleri'ne bağışlanmasıdır; hepsi o kadar.

Bu bağlamda Sayın SkullG çok haklı... Bu kapanma olayı hukuka, yasalara uygun değildir. Öylesine kapanıvermiştir işte. Localar çalışmalarını tatil etmiştir ama hukuk açısından locaların bir tüzel kişiliği yoktur. Localar çalışmamış olsa da bu durum Yüksek Şûra'nın çalışmasına engel değildir çünkü Türkiye Yüksek masonluk Cemiyeti bir kapanma deklarasyonunda bulunmamıştır. . Nitekim Sayın SkullG gayet iyi belirtmiş. Uyku dönemi sona erdikten sonra masonlar bu bağlamda huki haklarını aramış ve elde etmişlerdir.  Şayet mason dernekleri hukuk yoluyla kapatılmış olsaydı, aynı derneklerin yeniden kurulmasının zorluğu bir yana, hukuki haklarını elde etmeleri yani hukuk dışı olarak yetkisizce Halk Evleri'ne bağışlanmış taşınmaz mallarını geri almaları belki olanaksız hale bile girerdi.

İşte bir kez de bu tarihsel olgu MASON DERNEKLERİNİN KAPATILMIŞ OLMADIĞINI kanıtlar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 07, 2009, 03:09:39 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'ın son notu üzerine:

Hayret bir şey!... Nasıl da aklıma gelmedi!

Elbette... Tamer Ayan'ın "Atatürk ve Masonluk" diye bir kitabı var. Şu anda piyasada bulunabilen bir kitap bu. Orada her şey uzun uzun, ayrıntılarıyla anlatılıyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 07, 2009, 03:11:44 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Atatürk'ün Mason olduğu iddialarına belkide en iyi cevap olabilir bu linkteki görüntüler.

http://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/codex_magica/codex_magica04.htm

Zaten ortada bir konu olduğu zaman muhakkak bir zıddı olması çok doğaldır.Dolayısı ile ben yapım itibarı ile hiç bir konuya nötr  bakmama yanlısıyımdır.

O linkteki goruntulerle ne demek istiyorsunuz acik degil ki? Sirf o siteyi kaynak gosterip, Ataturk'un mason oldugu iddialarina en iyi yanit diyerek bri anti masonik siteyi kaynak gosteriyorsunuz. Ama neyin kaynagini veya neye en iyi yanit bilmiyoruz ta ki....

Ataturk'un o linkteki goruntulerle ne alakasi oldugunu ancak en son yazdiginiz mesajinizda anliyoruz . Meger o linkteki goruntulerde Mason oldugu iddia edilen kisilerin pozlarini Masonik rituel seklinde gorup (birinci mesajinizda bunun ihtimal oldugunu yazmazken, ikinci mesajinizda "sayet ise" demissiniz),  Ataturk'un de benzer resimlerinin oldugunu ifade etmissiniz. Bu durumda ben mi yanlis anlamis oluyorum yoksa siz mi net olmamis oluyorsunuz?

Daha acik konusursaniz ben de sizi anlamis olurum.

Masonlarin rituelleri harici aleme kapalidir. Dolayisi ile bir harici olarak bir resimdeki pozun Masonik ritueli temsil ettigini bilmemiz mumkun degil. "Sayet ise" nin bu durumda bir hukmu yok.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2009, 03:19:14 ös Gönderen: Isis »

Aralık 07, 2009, 03:26:12 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.İsis

Verdiğim linkteki resimler dünya liderlerinin vermiş olduğu pozlardır.
Burdan şu anlamı çıkaramayız her lider böyle poz verir,pozdanda mason ritüelidir diye bir anlam çıkarılırmı o soruya ben değil Sn.Mason cevap verebilir ancak.Sadece bu pozlar arasında bir benzerlik olduğundan o pozları vern liderlerinde Mason olması hasebiyle Atatürk içinde böyle bir kanıya varılabilirmi.

Benim aradığım sorunun cevabı bu idi.Sırf o siteyi kaynak gösterme gibi bir durum söz konusu değil eğer siz her eleştirinizi sırf o siteyi diyerek yadabenzeri ifadeler ile sonuca laşamayız.Ne yapayım yani bir sürü site bulupta bak burdada var,şuda yazmış bak italyanlardada varmı demem gerekiyor.Zaten amacım bir şeyin doğru olduğunu ispat etmek değil.

Burada bir bakış açısı yaratmaya çalışıyorum ben,sn.mason en iyisini bilir el cetvel gibi yelek içine sokulmuş şekilde poz vermek mason ritüellerinde şeklen yoktur diyebilecek tek kişi o.Geriye bize kalan şumudur bumudur yorumu yapmak kalıyor.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 07, 2009, 03:30:50 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Benim ısrarla üzerinde durduğum bakış açısını daha iyi anlatacak bir sorum olacak size.

Tamer Ayan biliyorsunuz Mason,Şİmdi bu kitabı okuyanlar daha ilk dakikada yanlı bakmayacaklarmı.Bir konu ile ilgili biri bir yazı yazıyorsa biz ne yapmalıyız mesela hemen krıterlerimizi ortayamı koymalıyız.
mesela

komünistmidir.
faşistmidir.
dincimidir.
ateistmidir.
Bağnazmıdır.
Atatürkçümüdür.vb. uzayıp giden kıstaslarlamı sonuca ulaşmalıyız ki doğruyu bulalım.

EDMUND BURKE