Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: On İki Kızkardeş Locası ve Modern Sanat  (Okunma sayısı 6245 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 03, 2009, 11:27:19 ös
  • Ziyaretçi

Esasında bu soruyu nasıl soracağımı bilemiyorum. Elimde de hiçbir yazılı kaynak yok. Yalnızca Görsel Basın'da izlediğim bir belgeselle ilintili. Modern Sanat'ın (Romantizm Akımı ile başlarsa, sonrasından Sürrealizm, Dada... ) ilk doğuşundan sonra, On iki Kızkardeş Locası'na bağlı (Fransa'da etkili olduğunu belirtiyordu belgesel, muntazam mı onu da bilemiyorum...) bir cafe'de toplandıklarını, ancak bir süre sonra, başka bir cafe'nin buraya gelen sanatçıların maddi gücünün yeterli olmaması nedeniyle, sanatçıları etki altına aldığı, sanatçıların On İki Kızkardeş Locası'ndan ayrıldığını belirtir özetle...

Muntazam Masonluk Modern Sanatı hangi ölçülerde destekler, destekler mi?

Modern Sanat Akımları'nın desteklenmesinde çok fazla katkıları var eğer yukarıdaki veri doğruysa...

Saygılarımla.

Şubat 03, 2009, 11:41:11 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin akasya,

Masonluk sanati elbette destekler. Destekledigi sanatlar icerisinde bir ayrim yapmaz. Sanata ve sanatciya, Masonluk icerisinde her zaman deger verilmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 04, 2009, 02:17:33 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Hayatta en çok hasetlendiğim kişilerdir ressamlar...Hani hasetinden çatladı derler ya, işte öyle birşey. Lise ve ortaokul çağlarında hiçbir ders sorun olmadı benim için ;ve tabi resim de öyle. Orta derecede ilkel çizimlerimi olabildiğince vakit ayırarak, (bir miktar) ilerletebilmiştim, ancak hiçbir zaman güzel resim yapamadım.Bir ara TRT de Resim Yapma Sevinci diye bir programa takıldım ,ama nafile...Kabiliyetin Tanrı vergisi olduğunu hazmederek resim yapma sevdasından da vazgeçtim. Ben ,ressamların beyinlerinin diğer insanlardan farklı çalıştığını düşünüyorum.Onlar dünyayı bizler gibi görmüyorlar.Ressamların çok farklı ve özel olduklarını düşünüyorum ,çünkü bir tablo karşısında yoğun heyecana kapılabiliyorum.Sanki bana ayrı boyuttan bir pencere açılıyor ve şuradan bir bak deniyor ve o boyutta tanımadığım ve ilk kez gördüğüm bir dünyayla karşılaşıyorum. Dali'nin sergisine gitmiştim ve işte bu dedim...Yaratıcılığın sonu yok. Her eserinde ayrı bir ironi.'Sanatçı olunmuyor, sanatçı doğuluyor' sözüne katılıyorum.O kadar sanat dalı içinde neden mi resimden bahsettim; çünkü yaralıyım ,asla güzel resim yapamadığım için...

Şubat 04, 2009, 08:29:40 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Mason:

Teşekkür ederim.

Sayın Özak, belki  sizin de haberiniz vardır, artık herkes, resim yapabiliyor, belli kareler içine alınarak, istenilen görüntü elde edilebiliyor, (ya da bir fotoğrafı karelere bölerek) haliyle şahsınız da resim yapabilir, bir "Dali" olunmaz belki ama, biraz uğraş, biraz zaman ayırma ile, güzel resimler yapacağınıza eminim...

Saygılarımla

Şubat 04, 2009, 12:12:13 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,
Karelere bölerek resim yapmak , evet...İnanın ki onu da denedim, nafile...olmuyor yapamıyorum.Resim yapabilmek hakikaten ciddi yetenek istiyor. Çocuk oyuncağı değil. Benim yapabildiklerim ise ilkel,kelimenin tam anlamıyla ilkel. Tanrı'ya çok kırgındım çocukken,ama artık olgunlukla karşılayabiliyorum: Herkes iyi resim yapamaz.
Saygılarımla

Şubat 04, 2009, 12:16:15 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın Akasya ve Sayın Mason ,
Bir önceki gönderdiğim yazıyı Sayın Akasya'ya hitaben yazmam gerekiyordu. Dalgınlıkla Sayın Mason''a hitap etmişim. Dikkatsizliğim için özür diliyorum.
Saygılarımla

Şubat 04, 2009, 12:34:38 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Özak1977,

Ben, resim yapan bir kişi değilim. Yalnızca, Modern Sanat üzerine çalışıyorum. Ancak, çabayla gayet düzgün çizgiler elde ettim, şahsınız, büyük olasılıkla tevazu ile yaklaşıyor. İlhan Berk, resme ilk başladığında, arkadaşları, ki çoğu tanınmış resmin duayenlerinden olan kişiler, bırak İlhan bu işleri dediğini, ısrarla resim için çabaladığını, ve Berk'in resimlerinin sonunda çok önemli koleksiyonlara girdiğini duymuştum.

Saygı ve sevgilerimle

Şubat 05, 2009, 01:34:42 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Masonluğun temelinde sanatçı insanların olduğu rivayet edilir.. Taş Ustalarıdır.. Yani Piramit yapımında bulundukları hatta ustalar olduğu bazılarınca söylenir.. Kökenleri bundan 2000-2500 yüzyıl geriye yaslandırılır..O yüzden sanatla iç içedir diye söylenir masonluk.. Elbette bu bir teoridir ayrı parantez..

Oniki Kızkardeşler Locası hakkında pek bilgi edinemesemde sanat tarihi hocamızdan 1-2 şey duymuştum..
Masonların Sanatı desteklemesinin temelinde sanatçı olmalarının geldiği teoremi sanata değer yargılarının ayrı bir nedeni olduğunu gösteriyor..

Etki altına aldı denilmesini açıklarsanız sevinirim saygıdeğer akasya..

Saygılarımla..

Şubat 05, 2009, 09:20:46 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Belirttiğim gibi, o konuda fazla bir bilgiye sahip değilim. Bildiğim "maddi etkiyle" bağlantılı, olup olmaasından çok, Modern Sanat ve Masonlukla ilgili. Cümleyi/paragrafı başka bir şekilde yazsam daha mantıklı bir ifade biçimi mi oluşurdu, bu bağlamda emin değilim.

Soru Modern Sanat çerçevesinde, sorulduğundan, maddi imkanlarla doğrudan bağı olduğu, aklıma gelmedi, dolaylı bir ifade biçimi de aklıma gelmedi. Yalnızca bir bilgi kirliliğinin yanıtını almaktı amacım, yani buradaki fikrim, sorum başka. O yüzden kelimeleri doğru seçememiş olabilirim, yani başka bir anlamı yok. Karıştırıyor da olabilirim, belki tam tersi de geçerli, yani Loca'nın imkanlarının değiştiği vb. Yanıtını almaya çalıştığım tekrar belirteyim, Modern Sanat ile ilgili, zaten konunun başlığını da bu çerçeve de sordum, umarım yardımcı olmuştur, cevabım sayın farmason82

Sevgi ve saygılarımla

Şubat 05, 2009, 09:20:58 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Açıklamalarınız için teşekkürler Saygıdeğer Akasya..