Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Haricinin Masonluk ile ilgili aciklamasi...  (Okunma sayısı 9712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 03, 2006, 12:28:54 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

"Deniz Gezmis" nick li kisinin izni ile yayinlanmistir.

Her şeyden önce bilinmesi gereken şudur:

Masonluk bir gizli örgüt değildir.
Masonluğun örgütlenme sistemi de gizli değildir.

«Peki, o zaman masonlar neden kendileriyle ve üyesi oldukları kurumla ilgili gerçekleri kamu oyuna anlatmamışlar?» diye sorabilirsiniz.

Aslında anlatmışlar… Fakat belki de bu anlatımlarında yeterince açık bir tutum takınmamışlar. Biraz önlemli, biraz çekingen davranmışlar.

Kamu oyunda masonların anlattıklarına pek inanmak istememiş. Masonluğa karşıt olanların anlattığı safsatalar, kamu oyunda daha çok yandaş bulmuş.

Durum böyle olunca, masonlar da kendilerini ve üyesi oldukları kurumun özelliklerini anlatmaktan caymışlar. Uzun süre kendi içlerine kapanmışlar. Bunun üzerine kurumsal boyutta Masonluk ve bireysel boyutta da masonlar ile ilgili kuşkular daha da artmış. Bir kısır döngü oluşmuş.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 31, 2007, 01:22:30 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Masonluğun şu an insanlar tarafından anlaşıldığı hali anlaşılması istenen halidir.Yani masonların şu an " Yahu biz ne için çabalıyoruz insanlar bizi nasıl anlıyolar,yazık" türünde kaygılar içinde olduklarını sanmıyorum..

Ocak 17, 2008, 11:47:25 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğun şu an insanlar tarafından anlaşıldığı hali anlaşılması istenen halidir.Yani masonların şu an " Yahu biz ne için çabalıyoruz insanlar bizi nasıl anlıyolar,yazık" türünde kaygılar içinde olduklarını sanmıyorum..

''Bilgiye ulaşmak için çabalamak gerktiğini düşünenlerdenim...'' 
 ki buradaki birçok üyeninde bu amaçla burada olduğunu düşünüyorum...
Ama sizin bahsettiğiniz insanlar daha çok hazır bilgiye inanırlar ve doğruluğunu veya yanlışlığını sorgulamazlar... Ve anlatınlara sorgusuz inanırlar,doğruluğunu veya yanlışlığını araştırma ihtiyacı bile hissetmezler... Size bilinen çok basit bir örnek vermek istiyorum:
İslam dinine inanan,büyük bir çoğunluğun müslüman olduğu bir ülkede yaşıyoruz; sizce bu insanlardan kaç tanesi islam dinini araştırmış ve seçmiştir? (Bana değil kendinize cevap verin lütfen) İşte bu yüzdendir ki islamiyette olmayan bazı hurafeler toplumumuzdaki birçok insan tarafından islamın gerekliliğiymiş gibi görülmektedir! Ve son olarak şunu söylemek istiyorum: Şayet araştırmadan insanların söylemleriyle seçiyorsanız bir yolu! (ki sizin bu anlayışta olduğunuzu düşünüyorum) Bu şekilde düşünen insanların müslüman olmasının tek sebebi müslüman bir ülkede doğmuş olmalarıdır..!
Konuyu şu şekilde toparlamak istiyorum,
Size yapılan bir suçlama olduğunu düşünün ve siz bu suçlamalara karşı cevabınızı vermişsiniz ve doğruları anlatmışsınız,ama birileri insanlara hala sizin suçlu olduğunuzu anlatıyor.Bu durumda kapı kapı dolaşıp suçlu olmadığınızı anlatmaya mı çalışırsınız? Yoksa insanların bunu doğru kaynaktan öğrenmelerini (size sormalarını) mı beklersiniz?
אלי

Ocak 18, 2008, 12:15:22 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn. crazyphysics söylediklerinize katılmak ile birlikte ve ayrıca şunu eklemek isterim. Zaten temeli ketumiyete dayanan bir öğretinin hiçbir şey açıklamaya ihtiyacı yoktur. Ben başka bir başlık altında neden antimasonik hareket ve hakaretlere karşı kendinizi savunmuyorsunuz diye sorduğumda, aldığım cevaplardan bu fikire sahip oldum... Cevapsızlık aslında en güzel cevaptır. Sn. Masonlar cehaletin yanında kitap gibi sessiz kalmayı tercih ediyorlar... Çünkü her türlü bilgiye isterseniz ulaşırsınız... Susmak en güzelidir ve benimde cehalet karşısında yaptığım bir davranış biçimidir...
Saygılarımla,

Ocak 30, 2008, 11:29:59 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

''Bilgiye ulaşmak için çabalamak gerktiğini düşünenlerdenim...''
 ki buradaki birçok üyeninde bu amaçla burada olduğunu düşünüyorum...
Ama sizin bahsettiğiniz insanlar daha çok hazır bilgiye inanırlar ve doğruluğunu veya yanlışlığını sorgulamazlar... Ve anlatınlara sorgusuz inanırlar,doğruluğunu veya yanlışlığını araştırma ihtiyacı bile hissetmezler... Size bilinen çok basit bir örnek vermek istiyorum:
İslam dinine inanan,büyük bir çoğunluğun müslüman olduğu bir ülkede yaşıyoruz; sizce bu insanlardan kaç tanesi islam dinini araştırmış ve seçmiştir? (Bana değil kendinize cevap verin lütfen) İşte bu yüzdendir ki islamiyette olmayan bazı hurafeler toplumumuzdaki birçok insan tarafından islamın gerekliliğiymiş gibi görülmektedir! Ve son olarak şunu söylemek istiyorum: Şayet araştırmadan insanların söylemleriyle seçiyorsanız bir yolu! (ki sizin bu anlayışta olduğunuzu düşünüyorum) Bu şekilde düşünen insanların müslüman olmasının tek sebebi müslüman bir ülkede doğmuş olmalarıdır..!
Konuyu şu şekilde toparlamak istiyorum,
Size yapılan bir suçlama olduğunu düşünün ve siz bu suçlamalara karşı cevabınızı vermişsiniz ve doğruları anlatmışsınız,ama birileri insanlara hala sizin suçlu olduğunuzu anlatıyor.Bu durumda kapı kapı dolaşıp suçlu olmadığınızı anlatmaya mı çalışırsınız? Yoksa insanların bunu doğru kaynaktan öğrenmelerini (size sormalarını) mı beklersiniz?

Sayın crazyphysics

Söylediklerizin sonuna kadar katılıyorum. Bu tip insanlar o kadar tembel yaratilmislardir ki kulaktan dolma bilgilerle hareket edebiliyorlar. Türk toplumunun sosyolojik yapısına yavas yavas isleyen bir durumdur aslında. Çogu kisi 'Masonluk ve Masonlar' a karsı durumdayken ben niye onlara dost ve yakın olayım düşüncesi vardır.  Toplumun artık bu düşünceler ve davranışlardan kurtulması gereklidir. Tabi bu da biraz araştırma ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeken geliyor..

Saygılarımla,