Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İskoç Riti Nedir?  (Okunma sayısı 22718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 26, 2011, 02:59:18 ös
Yanıtla #10
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Eh, Sayın Sahnesarsan'ın özet değerlendirmesi kendi içinde doğrudur ve anlaşılabilir bir noktadadır.

Ancak bunu şayet ortalığa genel olarak serecek olursak, konunun başını ortasını, sonunu, olanları, ilişkileri bilmeyen bir kişi tüm bunlardan bir yanlış kanıya da varabilir; zihninde her şeyi karmakarışık da edebilir.

Sanırım Sayın Sahnesarsan tüm bunları kavramış durumda çünkü tarihsel İngiliz-Fransız, İngiliz-İskoç çekişmesi ile Fransız-İskoç uyuşmasını biliyor. Bunun yurdumuzda nasıl başlamış, Türkiye'nn siyasal ve kültürel eğilimlerinin nasıl değişime uğramış olup bunların etkilerini de biliyor. Bu özeti anlayıp değerlendirebilmek için bunları bilmek gerek.  Yoksa özet pek kuru olur. Üstelik HKEMBL'nın İBBL (UGLE) ile ÖMBL'nin de FBD (GOF) ile olan ilişkilerini öyle pek de abartmamak gerek. Hele konu şu tanınma ve tanışma olayına gelince, İngiltere ve Fransa'daki bu obediyansların üst düzey yöneticilerinin birçoğunun bu bağlamda hiçbir şey bilmeyişleri sakın sizi şaşırtmasın. Hatta Türkiye'de hayli gelişmiş büyük locaların vöar oluşuna bile kuşkuyla bakabilirler. Hep kendilerini olduğundan daha büyük, daha güçlü, daha üstün sandıklarından....

Türkiye'de dünyadaki Masonluğun iki kanadının birden temsilcileri var. Sayın Sahnesarsan'ın dediği gibi bu bir doğal yansıma olarak nitelebilir belki.  Teorik olarak öyledir. Bu işleri bilenler açısından da öyledir. Ancak ben masonların (kişilerin) büyük çoğunluğunun bu konuların ayrıntılarını ne denli bildikleri konusunda kuşkuluyum. Bana sanki hangi kuruluşa üye olmuşlarsa o sırada rüzgar o yönden estiği için, o akıntıya kapılmış öylesine gidiyorlar gibi geliyor.  Keşke bu görüşümde yanılıyor olsam...
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 27, 2011, 01:45:45 ös
Yanıtla #11

saygıdeğer ADAM ,
öncelikle bana göre büyük bir ayrıntı olarak gördüğüm temel noktanın, başlangıç aşamasındaki seviyesini aydınlattığınız için çok teşekkür ederim, kuşkusuz küçükte olsa bu başlangıç seviyesinde bilinçlenerek ve  bilerek hedefe yürümek, ilerde karşılaşabileceğim rüzgarlara karşı hangi doğal ve doğru reaksiyonları vereceğimi  belirleyecektir.
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Ekim 29, 2011, 01:49:33 ös
Yanıtla #12
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 187
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Günümüzdeki Masonluğun ilk düzenli örgütü olan Londra Büyük Locası’nın nasıl kurulmuş olduğuna bakarsanız bunun öyle dört eski locanın bir araya getirilerek basit bir kuruluş olmadığını, ardında büyük politik emeller yattığını görürsünüz.

Bu politik emellerin aslı ve en önemlisi Avrupa’da Kutsal Roma İmparatorluğu’nun yeniden canlandırılması ve Fransa başta olmak üzere tüm Batı Avrupa’nın Merovenj hanedanının soyundan gelenlere teslim edilmesinin sağlanmasıdır.

1) Masonluğun ilk düzenli örgütü olan Londra Büyük Locasının kuruluşunun ardında politik emeller yattı.

Alıntı
Ancak Londra Büyük Locası’nın kuruluşundan birkaç yıl sonra, bir yanlışlık yapılmış olduğu fark edilmiştir. Bu yanlışlık, büyük locanın yönetim tarzının bir demokratik sistem üzerine oturtulmuş olmasıdır. Londra Büyük Locası, kuruluşundan birkaç yıl sonra İngilizleşme eğilimine girmiştir. Bu da kurucuların amaçlarının çıkmaza girmesi demektir. Şu halde farklı bir yöntem denenmelidir.

2) Demokratik yöntem politik amaçları kuruluş politik amacından saptırmıştır.

Alıntı
Bu işin peşinde koşanlar, İngiltere’den sürülmüş ya da kovulmuş olan İskoç asıllı Stuart hanedanı yandaşlarıdır. Böylece Fransa’da “İngiliz Masonluğu”na karşıt bir “İskoç Masonluğu” oluşur. Bu tür masonluğun egemen otoritesi bir büyük loca değildir. Başında çok güçlü bir kişinin bulunduğu bir grup masondur. Üstelik bu iş Masonluğun henüz “simgesel” denilmeyen o üç derecesi çerçevesinde de çözümlenememektedir. Buna birtakım yüksek derecelerin de eklenmesi ve asıl çalışmaların o derecelerde yapılması gerekmektedir.

İşte böylece tarihteki ilk mason riti doğar. Buna sonradan “İlk İskoç Riti” denmiştir. Bu rit İskoçya ile dolaylı olarak, Stuartlar ile ise doğrudan bağlantılıdır. Nitekim bu tür Masonluğun “Stuartist Masonluk” olarak anılması da söz konusudur ama işte o serüven 1750 yılı öncesinde sona erer gider. Ancak ardında İskoç Riti’ni bırakır.

3) Londra Büyük Locasının kuruluş amaçları demokratik bir sistem yerini otokratik bir sistemle İskoç Ritini oluşturur.

Alıntı
Stuartların emelleri bir daha çıkamamak üzerine suya düşünce, İskoç Riti içinde parçalanmalar baş gösterir. Fransızlar bu riti Fransızlaştırmaya, Almanlar Germenleştirmeye girişir. Sonuç ortaya birçok İskoç ritinin çıkmasıdır. Bunların hepsi aynı dönemde İngiltere’de gelişimini sürdürmekte olan Masonluk tarzı ve anlayışıyla çelişkili olduğu için, öteki genelde İngiliz Masonluğu olarak anılırken beriki de İskoç Masonluğu, daha doğrusu Ekosizm olarak anılmaya başlar.

4) Tüm lokasyonlar kendi İskoç Ritinin politik amaçlarını oluşturmuşlardır.

Yani Türkiyedeki İskoç Riti belirli bir politik amaç gütmektedir ? Madem geleneklere bağlı olan bir locamızda sınırlarımızda var onlarda Londra Büyük Locası tarzı demokratik renkli politik amaç mı taşımaktadırlar ?

Ayrıca politik bir amaç dendiğinde nedense herkes tarafından bir kötü bakışla kavranıyor.Umarım izleyenler bu görüşte değildirler.


Saygılarımla


Ekim 29, 2011, 03:25:34 ös
Yanıtla #13
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 187
 • Cinsiyet: Bay

Sorumun cevabı Talat Paşa ile anahtar uyumu sağlıyor olabilir.


Ekim 29, 2011, 07:28:46 ös
Yanıtla #14
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 187
 • Cinsiyet: Bay

Konu dağıldı gibi kimsenin katılımı olmadan :)

Umarım bilgili ve tecrübeli üyeler paylaşım ruhunu kaybetmemişlerdir.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,33.0.html

Konu bu başlık altında tartışılabilir.

Cevaplarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
43 Yanıt
39172 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 22, 2013, 11:26:30 ös
Gönderen: VARLIK
8 Yanıt
15676 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 17, 2016, 06:51:04 ös
Gönderen: Tesla
1 Yanıt
10441 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2009, 05:47:25 ös
Gönderen: Lux_e_Tenebris
1 Yanıt
7055 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 21, 2009, 02:20:05 ös
Gönderen: Waldow
0 Yanıt
3174 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 30, 2010, 05:47:38 ös
Gönderen: ADAM
13 Yanıt
15447 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 18, 2012, 09:15:33 ös
Gönderen: akcanmd
1 Yanıt
3950 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 01, 2011, 08:36:08 öö
Gönderen: ceycet
19 Yanıt
8642 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 14, 2014, 08:46:32 öö
Gönderen: ADAM
6 Yanıt
3470 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 20, 2014, 09:56:15 ös
Gönderen: asimov
16 Yanıt
6455 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2015, 07:31:02 ös
Gönderen: ADAM