Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Tarihi Üzerine Bir Özet – 9 (Londra Büyük Locası)  (Okunma sayısı 5409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 29, 2011, 12:20:40 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: BayGerek Sir Isaac Newton gerekse Sir Christopher Wren bir yana çekilmiş olarak, yeni örgütü kurmak üzere hazırlanmış olanlara üç loca kurduruldu. Bunlara sanki birer inşaatçı mason locası süsü verildi.

1715-1716 yıllarında oluşturulan bu üç locanın üyeleri arasında, daha önce inşaatçılık mesleğini yürüten bir locada “kabul edilmiş mason” niteliğini bile almamış olanlar vardı. Bu kişiler, salt spekülatif çalışmalar yapmak üzere kurulmuş olan bu localara, inşaatçılık mesleğinde hiç görülmemiş, hiç uygulanmamış bir ritüelik tören ile alınmıştı. Birçoğu alelacele ikinci dereceye geçirilip, inşaatçı locaların gelenekleri uyarınca “kalfa” niteliğini edinmişti ki, loca yönetiminde yer alabilsin hatta “üstat” olabilsin.

1717 yılında St. Paul Locası ile birlikte bu üç salt spekülatif nitelikli loca bir araya getirilip yeni bir örgüt kuruldu. Buna Londra Büyük Locası adı verildi.

Aslında Masonluğun resmi tarihine bakıldığında, bu dört locanın her birinin Londra’daki bir taverna ya da birahanenin adıyla anıldığını görülür. Nitekim St. Paul Locası’nın da adı bu nedenle “Goose and Gridiron” olmuştu.

Londra Büyük Locası kısa bir süre sonra geleneksel inşaatçılık mesleği ve zanaatına el koydu. Böylece bu mesleğin İngiltere’deki geçmişi yeni kurumun tarihçesi sayıldı.

Bu girişimi kısa bir süre içinde Kıta Avrupası’na da yaymak gerekliydi. Nitekim Londra Büyük Locası kurulduktan bir süre sonra bu örgütün üçüncü büyük üstadı olan Jean Théophile Désaguliers, bu amaçla Fransa’ya koşturup, orada localar kurmaya girişti.

Londra Büyük Locası’nı tam olarak kimin, kimlerin kurduğu belli değildir. Ancak bu büyük locanın ilk yıllarında büyük üstatlığını yürütmüş olan masonların kimliklerine bakacak olursak, bu diğer kurucuların da kimliklerine ilişkin bir izlenim verebilir.

İlk büyük üstat Anthony Sayer… Masonluğa ne zaman alındığı, ne zaman kalfa olduğu, locanın üstadı olup olmadığı belli değil. Daha önce nerede ne yapmakta olduğu bile belirsiz. Sadece Londralı bir beyefendi (gentleman) olduğuna değinilir, o kadar.

İkinci büyük üstat George Payne,.. İngiltere hükümetinin maliye kon0usunda ileri gelenlerinden biri. Daha önce geleneksel inşaatçılık mesleğiyle hiçbir ilgisi yok.

Üçüncü büyük üstat Jean Théophile Désaguliers, 17. yüzyıl sonlarında Fransa’dan İngiltere’ye kaçmış olan Huguenot (Protestan) ailelerinin birinden gelme. Mühendis ve deneysel felsefeci. 1714 yılında Royal Society üyesi olmuş ama daha önce Masonluk ile bir bağlantısı olup olmadığı belirsiz.

Dördüncü büyük üstat yine George Payne.

Beşinci büyük üstat Montagu Dükü John. Bir standart İngiliz aristokratı. Royal Society üyesi de olmuş ama başka herhangi bir özelliği yok.

Altıncı büyük üstat Wharton Dükü Philip. Politikacı Wharton Dükü Thomas’ın ele avuca sığmaz şımarık oğlu. Başlı başına bir klinik olay…

Adından söz edilmeden geçilemeyecek bir kişi daha var ki o da James Anderson. İskoç asıllı bir Presbiteriyen din adamı. 1710 yılı sonrasında St. Paul Locası’nın rahibi… Ancak sonraları Masonlukta adından en çok söz edilmiş kişi olup çıkmış.
Şimdi buraya konuyla ilgisiz bir başka not yerleştirmek istiyorum.

Hani şu forumda mason olan ünlüler ile ünlü masonlar konusundaki çelişki var ya…

İşte yukarıda adını vermiş olduğum kişiler, Spekülatif Masonluğun tarihinin başlangıcındaki en ünlü masonlardır. Fakat bunlardan hiçbirinin adını sıradan bir ansiklopedide bulamazsınız çünkü toplumlarında ünlü olan kişilerden sayılmazlar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 29, 2011, 01:24:17 ös
Yanıtla #1

Sn. Adam detay vermeden özet gittiği için, anlaşılmaya yardım edecek 1-2 detayı ben ekleyeyim.

Öncelikle Loca isimlerinden bahsetmek gerekir. Bir Locayı ismiyle takip edip tarihlemek neredeyse imkansıza yakın zorlukta. Bunun sebebi ilk yıllarda Locaların isimlerinin olmaması, toplandıkları meyhanelerin isimlerini almaları (Ben tavern kelimesinin karşılığı olarak meyhane kullanmayı tercih ediyorum. Çünkü özellikleri bakımından taverna veya bar değil, bizde bilinen meyhane yapısına daha yakın yerlerdir.) Localar da sürekli yer değiştirdikleri için, kim gelmiş kim gitmiş anlayabilmek özel bir gayret gerektiriyor.

Mesela "Goose and Gridiron" Locası diye bir Loca yoktur aslında. O mekanda çeşitli tarihlerde toplanan farklı "Localar" vardır. Konumuz gereği GG'da 1717 yılında toplanmakta olan Locadan bahsetdeceğim. Bu Locanın kuruluş tarihi olarak 1691 verilmektedir. (1729 tarihli listelere göre) Üstatlığını Sir Christopher Wren’in yaptığı St. Paul Locasının da "bir ara" GG'da toplandığı söylenmekle beraber, 1717'deki bahse konu asıl Loca bu değil, daha sonra Antiquity Locası, No. 1 ismini kullanan Locadır. (Bu Loca ile St. Paul aynı mıdır, kesin bilgim yok ama sanmıyorum). Spekülatif Masonluğun kurucusu olarak bilinen Dr. Desaguliers’in 1712 yılında bu Locada Operatif sistemin uyguladığı bir seremoni ile tekris edildiği söylenmektedir.

İngiliz localarının kendi isimlerini almaları ilk localardan elli yıl sonra gerçekleşti. İlk “isimli” loca, 1767 tarihli Localar Listesinde yer alan Friendship Locası No. 3’tür. (İsimsizlik durumu İskoçya'da yoktur, Kıtadaki durumu araştırmadım açıkçası).

Üyelerin ne zaman ne şekilde Tekris edildikleri bir yana, günümüzde bilinen Masonluğun bu dönemdeki ünlü Masonlar (Sn. Adam tanımlamasında çok haklı, bu kişiler sadece Masonluk açısından "ünlü"dür) tarafından şekillendiği söylenebilir. Özellikle de Payne, Desaguliers ve Anderson. Bu yazdıklarım bile konuyu özet olmaktan çıkartmak üzere, onun için bu isimleri daha sonra tek tek ele almak daha uygun olacak sanırım.

Saygılarımla.

Not: Bunu not olarak vermek istedim, çünkü özet olmayan bir yazı için bile çok (ve belki de gereksiz) detaylar içeriyor. Ancak Locaların hareket şekillerini, yani nasıl toplantı mekanı değiştirdiklerini anlatabilmek için örnek olması amacıyla veriyorum. Örnek olduğu için de sadece GG'ı vereceğim.

Loca 1717 yılından sonra birkaç sefer toplantı yerini, bir iki sefer de ismini değiştirmiştir. İngiltere Büyük Locası kayıtlarında yer alan 1725-1730 Localar Listesine göre 1 Numaralı Loca “Goose and Gridiron”’da toplanmaktadır, ancak bir sonraki liste olan 1730-1732 listesinde 1 Numaranın toplantı yeri olarak St. Paul's Churchyard’daki "King's Arms" gösterilir. Loca 1768’e kadar King’s Arms’da toplanır ve bu yıl Mitre Tavern’a taşınır. 1770’te “Antiquity Locası, No. 1” ismini kullanmaya başlar. Ayrıca "Goose and Gridiron" 1721 yılına kadar Büyük Locanın toplantı yeri olmuştur. Ancak loca sayısının artması üzerine daha büyük bir yere ihtiyaç duyularak bu mekan terkedilmiştir.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
5972 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 16, 2011, 07:46:55 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3884 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 17, 2011, 07:27:38 öö
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
6533 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 21, 2018, 11:18:40 ös
Gönderen: Zennn
0 Yanıt
4768 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 21, 2011, 08:34:55 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3003 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 22, 2011, 09:03:39 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
3997 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2011, 03:21:51 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2761 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 28, 2011, 12:29:11 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3284 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 30, 2011, 02:30:09 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3427 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 08, 2011, 10:36:40 öö
Gönderen: ADAM
7 Yanıt
4956 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 16, 2015, 06:27:01 ös
Gönderen: ADAM