Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Üstad Thomas  (Okunma sayısı 13310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 11, 2020, 04:00:36 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir ipucu daha verir misiniz sayın Caliper rica etsem?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 11, 2020, 04:31:29 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir ipucu daha verir misiniz sayın Caliper rica etsem?

Tanrı Thomas'ı bir saray yapması için Hint Kralına gönderir.

Bu efsanenin değişik versiyonları vardır, benim sorduğum Masonik versiyonu.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 11, 2020, 06:28:00 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Evet zor bir soruydu.

Aslında Sayın Özgürefe hikayenin dini versiyonunu buldu (Suriye Hristanlarının Hint Kıyılarına gitmeleriyle ilgili hikaye).

Masonik versiyonunu özetleyeyim:

Tanrı, Masonların aziz olarak kabul ettiği Üstad Thomas'ı, saray yapması için Hint Kralına gönderir. Hint Kralı'nın seyahate çıkmasını fırsat bilen Thomas, kralın saray için verdiği parayı fakirlere dağıtır.

Kral dönünce Üstad Thomas'ı hapseden ve ölüme mahkum eder. Ama Thomas'ın aziz olduğu kralın kucağına ulaşır. Kral da onu affeder.

Teşekkürler Sayın Özgürefe, oldukça yaklaştınız hatta kişiyi doğru bildiniz.

https://books.google.com.tr/books?id=IcwWCjtnv3IC&pg=PA19&dq=god+sent+Thomas+India+palace&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwiOiqmT5avpAhVJaJoKHZBxBZcQ6AEIJzAA#v=onepage&q=god%20sent%20Thomas%20India%20palace&f=false

Kitabın 19. sayfasında efsanenin dini versiyonunun özeti var.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 11, 2020, 06:36:37 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet zor bir soruydu.

Aslında Sayın Özgürefe hikayenin dini versiyonunu buldu (Suriye Hristanlarının Hint Kıyılarına gitmeleriyle ilgili hikaye).

Masonik versiyonunu özetleyeyim:

Tanrı, Masonların aziz olarak kabul ettiği Üstad Thomas'ı, saray yapması için Hint Kralına gönderir. Hint Kralı'nın seyahate çıkmasını fırsat bilen Thomas, kralın saray için verdiği parayı fakirlere dağıtır.

Kral dönünce Üstad Thomas'ı hapseden ve ölüme mahkum eder. Ama Thomas'ın aziz olduğu kralın kucağına ulaşır. Kral da onu affeder.

Teşekkürler Sayın Özgürefe, oldukça yaklaştınız hatta kişiyi doğru bildiniz.

https://books.google.com.tr/books?id=IcwWCjtnv3IC&pg=PA19&dq=god+sent+Thomas+India+palace&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwiOiqmT5avpAhVJaJoKHZBxBZcQ6AEIJzAA#v=onepage&q=god%20sent%20Thomas%20India%20palace&f=false

Kitabın 19. sayfasında efsanenin dini versiyonunun özeti var.
Gerçekten zorladı beni sorunuz Sayın Caliper. Mason olması ile ilgili bilgiyi ne yazık ki bulamadım. Ama bu anlamlı hikayeyi öğrenmiş oldum sayenizde. Onun için ben teşekkür ederim. Bir dahakine bulmayı umuyorum.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 11, 2020, 06:46:41 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Thomas de Quincey olabilir mi   

Saygilar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 12, 2020, 07:44:23 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı yapılan: ANARCHOSA - Dün, 07:21:04 ÖS<blockquote>
Bir başka konu ise Suriye Hıristiyanları olarak belirtilmiş ama Suriye bölgesi taş ustalarına bakmamızı gerektirebilir. Lübnan Suriye bölgesi bir dönem Diyonisos İşçilerine evsahipliği yapmıştır. (Sur, Tyre kenti başta olmak üzere) Hatta meşhur Süleyman Mabedini de onların inşa ettiği iddia edilir. Hal böyle iken bizlere araştıracak güzel bir konu hatırlatmış oldu. Sayın Caliper'e  teşekkür ederim.

</blockquote><blockquote>Sayın Adam' ın yazdığı "Bir Tapınak Yapıldı" isimli konu dizisinde "Diyonisos İşçilerine" ne dayanan bir çok bilgi, hikaye bulunmakta. Sayın ANARCHOSA ve Sayın Caliper. Büyüleyici bilgiler için teşekkür ederiz.</blockquote>
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2020, 07:46:48 öö Gönderen: Profesör »
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.