Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlugun evrensel tanimi ?  (Okunma sayısı 16312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 25, 2020, 11:41:44 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Masonluk Ham Taşın yontulması sürecidir . Kişi ne kadar konuya vakıfsa eseri de o kadar göz alıcı olur ve taktir  görür toplum tarafından  ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 26, 2020, 12:28:11 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

HKEMBL (Geleneksel)
Masonluk, Tanrı’ya inanç temeli üzerine kurulu ezoterik ve inisiyatik bir kardeşlik kurumudur. İnsanlar arasında sevginin, toleransın ve kardeşliğin hüküm sürmesini; insanlığın hürriyet, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini hedefleyen Masonluk, ortak bir insanlık ülküsünün gerekliliğini kabul eder.

HKEMBL'nin Masonluk tanımı sadece bu mudur sizce? Resmi sitesinde yazan açıklamalardan bir derleme yapmışsınız, elinize sağlık ama bu tanım oldukça eksik.

HKEMBL'nin websitesindeki "Masonluk nedir?" sorusunun yanindaki aciklama derleme yapilmadan asagidaki gibidir.

"Masonluk, Tanrı’ya inanç temeli üzerine kurulu ezoterik ve inisiyatik bir kardeşlik kurumudur. İnsanlar arasında sevginin, toleransın ve kardeşliğin hüküm sürmesini; insanlığın hürriyet, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini hedefleyen Masonluk, ortak bir insanlık ülküsünün gerekliliğini kabul eder. Bu ülkünün gerçekleşmesi için insan kişiliğine saygıyı, bütün insanların iyiliğine çalışmayı, bireyin özgürlüğü ve ahlaki sorumluluğunu, insanların hak ve ödev eşitliğini, bilime saygıyı temel ilkeler olarak benimser.

Masonluk toplumsal değil, bireysel bir öğretidir. Mesajlarını mensuplarına, en üst düzeyde bir fikir özgürlüğünü sağlayacak biçimde, semboller vasıtasıyla verir. Üyelerini, toplu ya da tek tek, bir kanaat veya fikri kabul etmeye ve açıklamaya asla zorlamaz. Her üye Masonluğun temel ilkeleri ışığında izleyeceği yolu, kendi aklı ve vicdanıyla saptar. Esasen Masonluk insana kendini tanımayı öğretir. Masonluk çatısı altında Hakikati arayan Masonlar, bu çalışmada evvela kendilerini bulduklarından, Masonluk her üyesi için farklı bir anlam ifade edebilir. Dolayısıyla Masonluk bu sitede verilen temel bilgilerden çok daha fazlasıdır. Her Masonun kendisini özgürce ifade edebildiği bir yaşam biçimidir. "

Bu kuruma uye oldugunuz icin arzu ediyorsaniz bu tanimi kendi pencerenizden daha da derinlestirebilirsiniz.

Forum geçmişine baktığımız zaman, Masonluğun ne olduğundan daha çok ne olmadığı hakkında tartışmalar olmuştur.

Bu yüzden Sayın midyad'ın açtığı başlık çok hoşuma gitti.

Az sonra yazacaklarım bu forumda daha önce konuşulmadı diye hatırlıyorum. Benim için önemli olduğu için ayrı bir başlık açıp, o başlık altında da yazacağım az sonra paylaşacaklarımı. Sayın midyad'ın sorusu havada kalmasın diye kısaca burada bahsedeceğim.

Öncelikle HKEMBL'nin Masonluk tanımını paylaşmadan önce, dünyada mevcut Masonik Panaromayı bilmek gerekir. Zira Masonluk sınıflanırken bazen Kardeşlerimiz bile elma ile armudu karıştırıyorlar.

Masonluk panaromik olarak ikiye ayrılır: Geleneksel ve Liberal Masonluk. Masonluğu sadece Geleneksel ve Liberal olarak ikiye ayırırsanız büyük hata edersiniz.

Kültürel olarak da sınıflamak gerekir Masonluğu. Kültürel olarak Masonluğu sınıfladığımızda ise dünyada 2 ana akım görürüz; Anglosakson Masonluğu ve Kıta Avrupası Masonluğu.

Evet panaromik sınıflamayı herkes biliyor bu forumda. Yıllar boyunca, onlarca başlık altında konuşuldu, tartışıldı. Ama kültürel sınıflama neredeyse hiç konuşulmadı.

Anglosakson Masonluğu; iyi insan olmayı hedefleyen ve temel referans olarak dinsel değerleri kullanan, İngiltere, İskoçya, İrlanda, Avusturalya ve Kuzey Amerika'da yaygın olarak bulunan Masonluk kültürüne verilen isimdir.

Kıta Avrupası Masonluğu ise; yine iyi insan olmayı hedefler ama temel amacı hakikatı aramaktır ve bunun için de dinsel değerleri değil ezoterizmi referans alır.

Şimdi gelelim HKEMBL'nin bu sınıflamalardaki yerine. Panaromik olarak Geleneksel, kültürel olarak da Kıta Avrupası Masonluğu sınıfındadır Büyük Locamız.

Kısaca HKEMBL'yi anarken Anglosakson Masonluğu'nun bir parçası olarak belirtilmesi hatadır. Forum arşivine bakarsanız, forumun en çok paylaşım yapan üyelerinin bile bu hatayı yaptığını görürsünüz.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 26, 2020, 12:39:35 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şimdi taşlar biraz yerine oturduğuna göre, HKEMBL'nin Masonluk tanımına gelelim. Siz bu soruyu sorunca, Tekris olduğumda bana verilen kitaplardan rastgele üç tanesini aldım elime. Neredeyse aynı şeyi anlatmalarına rağmen her kitaptaki tanım birbirinden farklıydı.

Aslında bu, şaşırılacak bir durum değildi benim için. Masonluğun amacı zaten, bireyin belli seviyeye geldikten sonra her şeyi kendisinin yorumlasıdır, kendi bakış açısıyla bakmasıdır.

Ben de sizin için birkaç cümle ile toparlamak istedim, HKEMBL'nin tanımını (yazacaklarım alıntıdır).

Öğretilerini semboller vasıtasıyla ifade eden, alegoriler perdesi arkasına gizlenmiş bir ahlak sistemidir. Masonluk, doğru yaşama bilimi ve sanatıdır.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 26, 2020, 12:53:16 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

[...] Anglosakson Masonluğu; iyi insan olmayı hedefleyen ve temel referans olarak dinsel değerleri kullanan, İngiltere, İskoçya, İrlanda, Avusturalya ve Kuzey Amerika'da yaygın olarak bulunan Masonluk kültürüne verilen isimdir.

Kıta Avrupası Masonluğu ise; yine iyi insan olmayı hedefler ama temel amacı hakikatı aramaktır ve bunun için de dinsel değerleri değil ezoterizmi referans alır. [...]

Sayın @Caliper in yazdıkları arasında bu iki paragraf özellikle dikkatimi çekti.

Saygılarımla.
no one

Aralık 26, 2020, 01:13:56 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Aralık 26, 2020, 12:44:16 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim  Sayın @ANARCHOSA araştıracağım, belki foruma küçük bir katkı da yapabilirim.
Saygılarımla.
no one

Aralık 26, 2020, 02:25:19 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Caliper, bizi dediginiz gibi son zamanlarda karanlikta kalmis cok ozel ve guzel bir koseden konuya bakmamiza olanak saglayacak ve muhtemelen konu uzerinde daha fazla arastirmayi motive edecek konusmanizi/yazinizi/basliginizi/sununuzu heyecan ile beklemekte oldugumu belirtmek isterim.

Yazinizdan sonra bir kitabi elime aldim ve oylesine karistirdim ve gozume carpan bir cizimden den hareket ederek Alain de Lille ismine vardim. Bende yine oyle heyecan verici bir his olustu ki hatirima gecenlerde salep kokusu ve tadi gelmisti ama bu sefer degil salep, tiramisu ve tarte au citron tadi geldi.

Peki niye Alain de Lille veya Alanus ab Insulis ( yaklasik 1128 – 1202), (doguda yuzeysel tahminim ile Alaadin ismine tekabul ediyor)? Oraya nasil vardim?

Siz Anglo-Sakson ve Kita-Avrupa kategorileri deyince aklima Dogmatik ve A-Dogmatik siniflandirmasi da geldi. O gelince kendimi asagidaki cumleyi okurken buldum:

“ Deus est sphaera intelligibilis, cuius centrum ubique, circumferentia nusquam”…

Bu Cumartesi ve ikinci Christmas gununde muhtemel bir gulumseme icin ben de bir cizim paylasmak istiyorum sayin uyelerin musadesi ile.

Cizim tercume:

" Bana buyukluk hayalleri yasadigimi soyledi. Ama bir Pekdegerli Sanli Asil Sovalye ile boyle konusulamaz, degil mi?"

Aralık 26, 2020, 03:48:25 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Siz Anglo-Sakson ve Kita-Avrupa kategorileri deyince aklima Dogmatik ve A-Dogmatik siniflandirmasi da geldi. O gelince kendimi asagidaki cumleyi okurken buldum:

Masonluğun dogmatik / dogmatik şeklinde bir sınıflaması yoktur. Bu terimleri kullananlar öncelikle kendi dogmatik yapılarına ve objelerine bakmalıdırlar.

Yıllar önce Sayın ADAM'ın paylaştığı bir yazı vardır. Üşenmedim aradım buldum.

Şu yazacaklarım espri ya da nükte değildir. Biraz simgesel düşünmeyi gerektirir.

İnsanların bir genel familyası var. Equidae familyasına pek benzer.

Kimileri Equus Ferus Caballus türündendir yani At. Bunun alt türlerinin kapsamında Midilli ve Katana ağırlıklı bir yer tutar.

Kimileri Equus Africanus Asinus türündendir yani Eşek. Pek bir alt türü yoktur; eşek her zaman her yerde eşektir.

Kimileri Zebradır ki bunların Equus Zebra, Equus Quagga ve Equs Hippotiligris gibi alt türleri vardır. Yeryüzünün en geniş ve en yaygın, en büyük nüfusa sahip Equus türü budur.

Bir de Katır var elbette; at ile eşek karışımı. Aslında bilim adamlarının pek bir ad koyamamış olduğu, sonradan çaresiz Equus Mulus demiş oldukları bir tür.

Şimdi bana soran olacak, "Sen bunların hangisisin?" diye... Yanıt, Eşek elbette.

Merak edenler başlığı bulup okuyabilirler.

Özetle bu dünyada ya eşeksindir,  ya da kendini at sanan eşek. (Gerçi Sayın ADAM da Geleneksel Masonluğu dogmatik olarak sıklıkla itham ederdi. Bu paylaşımı farklı bir konu için yapmıştı).

Ben de bu benzetmeyi (teşbihte hata olmaz derler); başka bir Masonik akımı dogmatik olarak itham edip, kendini at olarak görenlere atfediyorum.

Aralık 28, 2020, 12:04:14 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Yani bilmiyorum Mason olmayan birinin böyle bir soruya cevap verme "yetkisi, bilgisi ve hakki " varmi ! Ama yine de bende kendimce birseyler yazmak istiyorum.

Masonlugun evrensel tanimi?

Ben  bu soruyu  ( ki cümlenin sonunda soru isareti var ) söyle anliyorum Masonlugun var oldugu günden beri degismeyen bir ilkesi, bir kanunu veya bir emri varmi?

Soruya bu noktadan baktigimizda önce sunlari sormamiz ve cevaplamamiz lazim.

Birincisi; Masonluk bir din midir, yani ilahi bir güc tarafindan ( Tanri,Allah, Gott vs. ) ilan edilmis ve bir "kutsal kitap"la kurallari belirlenmis bir kurum mudur ?

Cevap: HAYIR

Ikincisi; Masonluk temel dört islemi olan ve bu dört temel islem üzerinden degisik kollara ayrilan ve nihayetinde sayilari ve islem isareti degismedikce sonucu degismeyen bir Matamatik bilimimidir?

Yoksa dört temel kuvveti ile ( simdilik bile bildigimiz kadariyla ) bir Fizik bilimimidir ( ki bunlar bile olumsuzlanmaya acik )?

Öyleyse elimizde na kaldi; INSAN ve onun var ettigi TOPLUM.
Yani Masonlugu var edeniki etmen . Ve yine hem gecmisimizden hem günümüzden yani kendimizden biliyoruzki bu iki etmenin, yani Insan ve Toplumlarin bagli oldugu bir kural hatta bir yasa var. DEGISIM
Yani bu iki etmen tarafindan var edilen her sey bu iki etmenle beraber degisime aciktir daha dogrusu degismeye mecburdur.
Zamana ve Makana ayak uydurmak zorundadir.
Ve benim burada vardigim sonuc sudurki, degisime acik hatta degismek zorunda olan hic bir seyin genel gecer, degismez, diger bir manada " Evrensel" bir tanimi olmaz, hatta ben olamaz diyorum.

Ama bununla beraber benim cok sevdigim bir cümle var, bir kitapta okumustum. Yaklasik olarak soyleydi;
" Masonluk, sosyalistlerin toplumla (toplumsal olarak) varmak istedikleri noktaya, tek tek insanlarla calisarak varmak istiyorlar "

Diye düsünüyorum.