Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KARAHANIN DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA SORUSU VE GELEN CEVAP  (Okunma sayısı 15942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 27, 2012, 10:58:14 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Sayın karahan, ben bilgisayar tekniği açısından  alıntı yapmasını bilmediğim için bana yazdığınız yazının tamamını alıntı olarak almayıp kıssa bir bölümünü tırnak içine alarak size cevap vermek istiyorum. Demişsiniz ki; "Neden ve niçin sorularını sormazsanız , bir bakıma haklısınız ama sormadığınızda , yahut soramadığınızda aradığınızı nasıl bulacaksınız?"
        Ben de bunu söylüyorum işte. Gerek İslamiyette ve gerekse diğer dinlerde ne yazık ki, sorgulama müessesesine izin verilmez. 
"Vur ama dinle beni"

Aralık 27, 2012, 11:05:28 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Din müesseseleşirse öyle olur izin vermezler lakin ben bu konuda oldukça ifritim,aklım özgür kalmak zorunda ve bu özgürlüğümüde ancak sorarak mümkün kılabilirim.Hz.isanın sözünü tekrarlayacağım yine gerçeği bilmek seni özgür kılar.

Bu söz doğru ise ben gerçeğe sadece sorarak ve nedenlerin niçinlerin nasılların cevaplarını arayarak bulabilirim.Bu peki daha önceden yapılmamışmı elbette yapılmış yapılmışta herkesin küpünün bir alma kapasitesi ve algısı var o yüzden bunları yapmak zorundayız.

Diyanetin verdiği cevaba göre allah peygambere kuranı bildirirken özel bir lisan kullanmış ve bu lisanı ilk öğrenen hz.muhammeddir peki bunları anlatırken insanlara hz.muhammed hangi dili kullandıki kuran arapçası ile arapça aynı değildir denmektedir.

Bu sorun ozamanda olması lazım arapların anlamadığı bir lisanla peygamber nasıl anlatabilirki?

Buradan ne çıkar bilmiyoruzm ama koskoca bir hurafe çıkartabiliriz buradan bana göre.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 27, 2012, 11:13:48 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Sayın karahan ve değerli site mensupları, yazımı tamamlayamadan parmağım bir yere dokundu ve olanlar oldu, yazım yarıda kalarak siteye girmiş oldu. Bu hatam için hepinizden özür dilerim. Yazıma kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Şimdi sizlerle biraz pratik yapalim. Hadi, her hangi bir Ayetle ilgili her hangi bir soru sorun  bakalım. "Neden" deyin, "niçin" deyin. Diyebiliyor musunuz? Diyemezsiniz. Çünkü dinler soru sorulmak üzere değil, salt kayıtsız şartsız itaat edilmek üzere varedilmişlerdir.
       Diyorsunuz ki; "....Sayın Adam'ın dediği de benzer aslında din sorulara ne kadar cevap verir?". Diyorum ki; soru sorulamayan bir soruya cevap verilebilir mi ?.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 27, 2012, 11:19:32 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Alşah

Benim yukarıda açıklaması ile verdiğim ayet kevser suresi ile alakalı olarak pratik yapalım ozaman bu ayetle alakalı ne soru çıkarabilirsiniz mesela ne sorardınız allah bu ayette peygamberin özel bir durumu ile alakalı ona bir nevi moral veriyor aslında.Bu ayet sorgulanabilirmi ne sorabiliriz ?

fatiha ile alakalı ne soru çıkarabiliriz?

bence bizim problemimiz aslında hurafeler,okadar içimize girmişki din ile bütünleşmiş din olmuş hurafeler var.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 27, 2012, 11:34:41 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Sayın karahan, günümüzde yaşanan zaten İslamiyet değil ki;  Bildiğiniz üzre bu konu polimiğe son derece açık bir konu olduğundan ve ben polimikten hoşlanmadığımdan daha fazla detaya girmek istemiyorum.
        Siz "nedenleri", "niçinleri" sorabiliyorsanız buyrun sorun. Ama sorgularken kendinizi aldatmayın. Sonra seçtiğiniz bir iki Ayetle değil, mümkünse tamamı ile sorgulamaya çalışın (mümkünse yüksek sesle değil içinizden sorgulayın).
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 28, 2012, 09:22:39 öö
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İleri sürdükleri dogmaları kabullenmeyen, bunları sorgulayan bilime güvenen ve akıl ilkelerinden ayrılmayanlara, bir diğer dogmadoan başka bir şey olmayan cehennemin yolunu gösterenlere, iyi niyetli ve temiz yürekli, oniurlu ve dürüst insanlar olarak, görgü kurallarının dışana çıkmadan  söyleyebileceğimiz tek bir tümce düşünebiliyorum:

"Siz bizim için endişelenmeyin.  Sizin Cennete giderken yolunuz açık olsun!"

(Varınca bizi de haberdar edip meraktan kurtarırlarsa memnun oluruz.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 28, 2012, 11:17:24 öö
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Cennette,cehennemde bu dünyadadır.

Alegorik veya simgesel söylemleri kavrayamayanlar,aşkın bir tanrı inancına sahiptirler.

Yukarıda,gökte,uzakta biryerlerde oturan sakallı bir ihtiyarı tanrı olarak benimseyenler fazlasıyla yanılmaktadırlar.

Acaba,saabiler namaz kılarken henüz ortaya çıkmamış bir kuranın hangi ayetlerini okurlardı ?
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 28, 2012, 11:57:47 öö
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında burada diyanet işlerinin durumu da biraz düşündürücü.
Mesele yine düşünen ve araştıran kişilerce inanç düzlemine ister istemez kayıyor.Oysa konu daha farklı , kurum cevapçısı resmi olarak ,ciddiyetle namazda türkçe sure söyleyemezsin diyor.Dua ederken yakarırken kendi anadilini kullan ama işin ritüelinde arapçadan şaşamazsın diyor sanırım ,

Bu konuda duyduğum bir olayı anlatmak istiyorum.Suudi bir şahıs cuma günü bir vakit kapalıçarşı civarında dışarıda namaz kılmak için dışarıda oturanları görüyor.İçlerinden birisi de duygulanmış ve gözyaşlarına hakim olamamış.Adam için için ağlıyormuş ve suudi şahıs yanındaki türk tercumana bu adamın neden ağladığını sorunca tercuman -kuran okunurken adamın duygulandığını o sebepten ağladığını söylemiş.suudi gülmeye başlamış , -iyi de o kuran okuyan (şerri) miras paylaşımını anlatıyor ,neden adam ağlıyor ki demiş...

Sanırım bizim din anlayışımız ile diğerlerinin ! din anlayışı arasında fark var.

düşüncelerim sadece paylaşım için...
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Aralık 29, 2012, 10:03:23 öö
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslında burada diyanet işlerinin durumu da biraz düşündürücü.
Mesele yine düşünen ve araştıran kişilerce inanç düzlemine ister istemez kayıyor.Oysa konu daha farklı , kurum cevapçısı resmi olarak ,ciddiyetle namazda türkçe sure söyleyemezsin diyor.Dua ederken yakarırken kendi anadilini kullan ama işin ritüelinde arapçadan şaşamazsın diyor sanırım ,

Bu konuda duyduğum bir olayı anlatmak istiyorum.Suudi bir şahıs cuma günü bir vakit kapalıçarşı civarında dışarıda namaz kılmak için dışarıda oturanları görüyor.İçlerinden birisi de duygulanmış ve gözyaşlarına hakim olamamış.Adam için için ağlıyormuş ve suudi şahıs yanındaki türk tercumana bu adamın neden ağladığını sorunca tercuman -kuran okunurken adamın duygulandığını o sebepten ağladığını söylemiş.suudi gülmeye başlamış , -iyi de o kuran okuyan (şerri) miras paylaşımını anlatıyor ,neden adam ağlıyor ki demiş...

Sanırım bizim din anlayışımız ile diğerlerinin ! din anlayışı arasında fark var.

düşüncelerim sadece paylaşım için...

Suudi hikayesi ile alakalı katkı çok hoş.İşte budur benimde anlatmaya çalıştığım şey,aslında bir çok benzeri kuran ayetinde bunu görebiliriz,sorgulamamız ve anlamamız gereken şey insaların durumudur zaten o durum konuyu bu hale getiriyor.

Yaratıcının ne dediğine ne söylemek istediğine değilde sadece ve sadec etkilenmeye hazır hemde her ne olursa olsun bir insan modeli var karşımızda.Bende kevser suresini örnek vermiştim oradada allah peygamberine bir konuyu anlatıp izah ediyor bir nevi ama bunun türkçesinden bihaber kuran arapçası ile okudunmu istersen ağlayabilirsin.

Bu tam anlamı ile zavallılıktır,Buna ilaveten ayrıca birde durum tesbiti yapacağım  islamda bir acziyet müessesesi vardır biz aciz kullarız diye.

Allah tarafından sınırlı şekilde ve bir görev için yaratıldığımız için olabilir aciz gibi gözükebiliriz ama o kadar kuvvetli olan allah bizim acziyetimizi zaten bilen allah bunu yüzümüze vurupta ne yapsın.Aciz edebiyatı gerçekleri görmemizi ve bilme arzumuzu hep bitiriyor.

EDMUND BURKE

Temmuz 17, 2013, 11:13:23 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Namaz için gerekenler abdest, secde, ruku, Allah'ın karşısında durma biilinci(huşu).
Kurandan bir metin okumaya gerek yok. Söylediğini anlayamadığından alkoliyken namaza yaklaşma cümlesi geçiyor ama bu sure okumak için mi dua için mi söylenmiyor.
Özetle Türkçe ibadet olur hiç bir şey okumadan da olur. Mezheplerin görüşü benimki gibi değildir. Ben "hadis" denen sözlere iman etmeyen bir mezhepsiz olduğumdan böyle düşünüyorum.
Her inanaca saygım var
Herkese iyi günler...