Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye'de Bilim Neden İlerlemiyor?  (Okunma sayısı 12021 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 24, 2012, 12:51:44 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Türkiye'de bilim niçin ilerleyemiyor?

Bu soru, bir çok açıdan ele alınarak yanıtlanabilir, ancak ben en önemlisi olduğunu düşündüğüm açıdan değerlendireceğim.

Bir defa bilim yapmak için "bilim insanının kafasının rahat olması gerekir!". Sorunlu bir aile, çevre ya da çalışma koşullarında yaşayan bir bilim insanını ele alalım. Bu kişi ne kadar zeki ya da yetenekli olursa olsun, dış etkenler onu engelleyecektir.

Bunun yanı sıra, bilimsel çalışmalar belli bir bütçe gerektirir takdir edersiniz ki. Söz konusu kişi, ülkemizi bilimsel anlamda ileri götürecek muhteşem bir projeye sahip olsa da, "bir yardım almadan" bunu sonuca ulaştırması pek mümkün olamayabiliyor. Çünkü bilim insanları değerli araştırmaları için gerekli finansmanı sağlayacak kurum ve kuruluşlara her zaman erişemeyebiliyor. Hatta erişse dahi pek de ilgi göremeyebiliyorlar.

Peki niçin ülkemizin güçlü insanları bu gibi çalışmaları desteklemiyor? Hiç düşündük mü?
Peki bu güçlü vatandaşlar hain mi? Neden ülkemizi ileri taşıyacak insanlara destek vermiyorlar?

Ya da son derece yetenekli insanlara niçin eğitim gördüğü ya da çalıştığı kurumlar sahip çıkmıyor da, ne kadar dalkavuk varsa onlar yukarı taşınıyor?

Bir acayip düzen.. Anlamadım gitti....

Sizce toplum düzeni böyle iken, toplumun bilimi nasıl ilerleyebilir? Bu ortamda zaten dürüst, namuslu! ve idealist bir bilim insanı, ya delirir ya da olan şevkini kaybeder..Yani dürüst, namuslu ve idealist bilim insanlarının varlığı da çok etkili değil bilimin ilerlemesinde...Toplumun ve düzenin anlayışı ve bilime ve bilim insanlarına verdikleri destektir sorgulanması gereken..

Öyle ya her toplumun zeki, dürüst ve ahlaklı bilim insanları var, ama bazı toplumlar, insanlarını daha sıkı sahipleniyor ve böylece büyüyorlar...

O nedenle ben Türkiye biliminin, dünya çapında zirveye yaklaşacağına inanamıyorum. Hele hele günümüzde kendi içimizdeki çatışmaların, ülkeyi neredeyse paramparça edeceğini düşündükçe..........

Hatta bilime sıra dahi gelmezmiş gibi geliyor bana....

Ağustos 24, 2012, 03:43:01 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir üniversite öğrencisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, benim üniversitem gerçek anlamda bir üniversite değil. Nasıl yani gerçek üniversite? Üniversite bilimsel araştırmaların yapıldığı ve yapılma imkanlarının sunulduğu birimlerdir. Bizde ise durum öğrencinin parasını al ona bir şekilde diploma ver şeklinde ilerliyor. Türkiye de gerçek manada üniversite yok mudur? Tabi ki vardır mesela M.S.G.S.Ü, İ.T.Ü gibi üniversiteler araştırmaların yapıldığı ve öğrencilerin buna teşvik edildiği üniversitelerdir, bu kalitede bu amacı kendisine ilke edinmiş üniversiteler arttıkça ve bu üniversitelere ödenek sağlandıkça, bilim de teknoloji de bu ülkede gelişir.

Aralık 16, 2013, 09:29:36 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Konumuz "Türkiye'de bilim neden ilerlemiyor?" idi değil mi?

Buyurun buradan yakın:

Bu görüntüleri izleyince "Allahım ne günah işledik" diyeceksiniz
Live long and prosper.

Aralık 16, 2013, 08:13:34 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Sayın Spock'un paylaşımından dolayı teşekkür ederim.  Dediği gibi, İŞTE BU!. Siz TÜBİTAK gibi bir kurumu iki başlı yapıp Darwin teorileri üzerinde inceleme yapan bilim adamlarının işine son verir ve onlara yargılama yolunu açarsanız, modern dünyanın var gücü ile çalıştığı CERN deneyleri gibi deneylere destek değil köstek olursanız, 4 yaşından itibaren çocuklarımıza ilim irfan yerine hurafeler okutmayı programlarına alırsan varacağın sonuç daha ne olabilir ki ?
        Bir kere iki devlet adamı arasındaki mantık farkına bakın. Trakyalının dediği gibi, bu mantıkla bu kaa, ne kaa ekmek o kaa köfte.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 16, 2013, 10:35:44 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bunun açık ve net bir cevabı vardır.

Bilimsel çalışmalar Ülkenin gelişmesini önlemek için engellenmektedir. Bunu güçlü olan bir devlet zayıf olan bir devlete uygular, böylelikle güçlü olan güçsüzü her zaman elinde bulundurur. Bunu anlayamamak dünya düz demek gibi bir göz kapatmaktır.

Saygılarımla.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Aralık 16, 2013, 10:50:45 ös
Yanıtla #15
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Spock'un paylaşımından dolayı teşekkür ederim.  Dediği gibi, İŞTE BU!. Siz TÜBİTAK gibi bir kurumu iki başlı yapıp Darwin teorileri üzerinde inceleme yapan bilim adamlarının işine son verir ve onlara yargılama yolunu açarsanız, modern dünyanın var gücü ile çalıştığı CERN deneyleri gibi deneylere destek değil köstek olursanız, 4 yaşından itibaren çocuklarımıza ilim irfan yerine hurafeler okutmayı programlarına alırsan varacağın sonuç daha ne olabilir ki ?
        Bir kere iki devlet adamı arasındaki mantık farkına bakın. Trakyalının dediği gibi, bu mantıkla bu kaa, ne kaa ekmek o kaa köfte.
        Saygılar-sevgiler.

Sayın Alşah,

Allah razı olsun, sesli bir şekilde  kahkaha atmama neden oldunuz. Şunu belirtmeden geçemiceyeğim ikisinin seslendiği yaş grubu çok farklı bence, esasında Binali Yıldırım Kendi için ''Teknolojinin'' ne manaya ne kadar karmaşık olduğunu tanımlamaya çalışmış. İki ülke arasında zaten bilimsel açıdan tam 50 sene fark var. Bilim adamlarımız ve idealist liderlerimiz, 60-70-80 darbeleri ile törpülenmiş bir ülkede yaşıyoruz. Bir korku cumhuriyetinde yarının umutsuz çocukları, umut aşılamıyor, işte başkalarına da.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Aralık 16, 2013, 11:58:46 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sayın Arais, bir konuyu açıklamam gerekiyor. Bilimin, teknolojinin bir bakıma uygar birey olmanın yaş ile pek alakası olduğuna inanmıyorum. Bu bir zihniyet, yetişme/yetiştirilme  meselesidir. Nice beyinleri örümceklekmiş genç yanında, nice yaşlı ama çok daha çağdaş insanlar tanıyorum. Ben de sayın Binali Yıldırımdan en azından 10 yaş daha yaşlıyım ama onun gibi düşünmüyor/düşünemiyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 24, 2013, 11:51:20 ös
Yanıtla #17

Türkiye'nin içler acısı durumu. Evet Türkiye'deki üniversite sayısına bakılarak bir karşılaştırma yapacaksak içler acısı. En basitinden teknolojide bile ne kadar gerideyiz! Boş okumakla bir yere varılamıyor maalesef. Ülkenin bir tarafında tablet bilgisayarlar kullanılırken; bir tarafında çocuklar ayaklarında ayakkabı olmadan okula gitmeye çalışıyorlar.   Bir çok bilim adamımız şu anda yurt dışında görev yapıyor. Neden acaba? Çıkan yer altı kaynaklarımızı bile değerlendiremiyoruz. Mühendisliklerde okuyan öğrencilerimiz bile, çoğu yerde teorik eğitim alıyor. Uygulama ve geliştirme olmadığı sürece eğitim neye yarar. Bazı önemli adım atan insanlarımızda tabii ki öldürülebiliyor! İnsanlar yiyecek ekmek bulamıyorlar. Özellikle belirli bölgelerde bu çok bariz. Biz daha bu duruma çare bulamıyoruz. Bir tarafta açlık sefalet içerisinde yaşamaya çalışan insanlar, bir tarafta seçilen insanların servetlerine servet katarak daha fazla büyüme istekleri. Önce bizim kendi içimizdeki sömürücülerle mücadele etmemiz lazım. Girdiğimiz sınavlarda bile aynı gün foyası ortaya çıkıyor. İnsanlar ne için,kim için çalışacaklar. Herkes birbirinin kuyusunu kazma derdinde. Herkes kendi çıkarını düşünmekten ileriye gidemiyor. Kadrolar torpilli olursa yolsuzlukta olur şike de olur. Hükümetlere bile güven kalmadı!
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2013, 11:58:36 ös Gönderen: yazbenide »

Şubat 17, 2014, 03:20:51 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

1960 larda aya mekik gönderen bilgisayarın işlemcisinden daha güçlü işlemcisi bulunan cep telefonlarını sadece '' facebook, twitter '' gibi sosyal platformlarda , hatun düşürmek için kullanan ve bu konulara kafa yoran o kuru kalabalık aslında bilimin ilerlemesinde çok düşük bir etkendir. Ellerinde kapital bulunan şahısların bilimi kazanç getiricek bir sanayii türü olarak görmemeleri ; bu kültürün bizde oturmamış olması , ellerind yeterli meteryal olmayan bilim adamlarımızın araştırmalarını sonuçlandıramaması , sonuçlandırsa bile bundan istifade edicek bunu bir kazanç noktasına çeviricek yapının oluşmaması ve insanı insandan soğutan insan müsvettelerinin ülkemizde hayli çok olması gibi sebeplerden ötürü, biz bilim yapamıyoruz. Bugün en doğal hak olan protesto hakkını kullanan insanların '' Türkiyeyi sen mi kurtarıcaksın i*ne '' diye dayak yeddiği yerleerde sürüklendiği karakollarda sabahlatıldığı , farklı düşünenlerin marjinal , anarşist (anarşik) onu bile doğru söyleyemiyorlar) insanların ekonomik refahtan yoksun , hırsızların baştacı yapıldığı , bilimsel birşeyle uğraşmaya niyetli gençlerin  çevresi ailesi tarafından resmen daşşak oğlanı yapıldığı , kanın akmaya devam ettiği , cinsel açlığın ve cinsel tacizin tecavüzün durmadığı durdurulamadığı , hayatında iki kitap iki fikir okumamış cahil cühelanın kendi egolarıyla ,ilerlemeye katkıda bulunmaya çalışan insanları engellediği üstüne bastığı aynı yerde kalması için uğraştığı , başarıdan bilimden  haz etmeyen , kendinden akıllı , kendinden bilgili insanları ezmeye çalışan insanların kol gezdiği , ortadoğuya özgü yavşaklığın yakamızı bırakmadığı bir coğrafya'da ne bilimi ? bilimi napıcaksın ? İcat bulma , para kazancak iş yap. Dağılın hadi, türkiyeyi siz mi kurtarıcaksınız ? hadi bakiyim.    Zihniyet bu nasıl baş ediceksin , bugün atom altı partiküllerin çarpışmasıyla ilgili bir deney yapsan taşlarlar seni ALLAH a karşı mı geriyosun diye ?? Bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmaz.

Şubat 17, 2014, 11:06:35 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Bilim neden mi ilerlemiyor?
- Okuma-yazma oranının yanında anlama oranı düşük olduğu için.
- Devlet destekli bilim ve bilim adamlarına arka çıkılmadığı için.
- Her olayın ille de İslam ille de İslam denilerek önünün engellendiği için.
- "Okuma yazma oranı arttıkça bize oy verenler azalıyor" (Bakan Taner Yıldız) diyen bir bakanımız olduğu için.
- Hüseyin Üzmez gibi pedofili sapık ve sapkınlarının ülkemizde kol gezmesine dayanak sağlayan yasalarımız için.
- Kadının yerinin, kocasının dizinin dibi olduğu için.
- Genç beyinlere önem verilmediği ve desteklenmediği için.
- Koltuk sevdalısı olan bireyler için.
- Tübitak'ın başında olan bireyler bilim değil siyasi otorite dediği için.
- "Baba beni okuldan al" kampanyaları yürütüldüğü için.
- Tecevüze uğrayan 14 yaşındaki kıza mahkeme "gönüllü" dediği için.
- Kayseri'de emniyet müdürü çocuk yaşta kıza tecavüz ettiğinde, karakoldaki ifadesinde "ben peygamber efendimizi örnek aldım" dediği için!

Daha sayayım mı?