Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Yanıt Hakkındaki Düşünceleriniz

Evet kesinlikle mantıklı
11 (50%)
Hayır tamamen saçmalık
2 (9.1%)
Başka bir yorumum var
9 (40.9%)

Toplam Oy Verenler: 15

Gönderen Konu: Maddesel Sorular –Spritüel Cevaplar 1  (Okunma sayısı 35128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 09, 2007, 08:42:43 öö

Neden hayatta bizlerin başına bazen  kötü ve istenmeyen olaylar gelir?(yaklaşanlar ve uzaklaşanlar)

Bu soru genellikle başımıza kötü bir olay geldiği zaman üzüntü içinde mutlaka ama mutlaka kendi kendimize sorduğumuz bir sorudur.Eminim aranızda başına kötü bir olay geldikten sonra kendine bu soruyu sormayan yoktur.İşte insanın kötü bir olayla karşı karşıya gelmesinin birinci amacı kendisine bu soruyu sordurmaktır.Kendisine bu soruyu soran kişi 2 türlü yol izler.

1.)Soruyu sorar ve üzüntüsünü arttırarak kendine acımaya başlar ve bir süre buna devam eder,içine kapanır,kederlenir.(çoğunluk bunu yapar)
2.)Soruyu sorar ve cevabı aramaya başlar(Bu tip davranış çok ender görülür ve cevabın aranmaya başlanması gelişmiş bir algıya sahip olunduğunu işaret eder)

Maddesel hayat içerisinde karşılaşılan kötü olaylara spritüel dilde Epröv adı verilir.Bunlar bir çeşit sınavdır.Öğrenim hayatımız boyunca hepimiz bir sınıftan diğer sınıfa geçmek için sayısız sınavlara girmişizdir ve ancak sınavı geçersek sınıfıda geçeriz.Spritüel dünyadada işler bu şekilde yürür.Karşilaşılan zorluğun üstesinden gelindiğinde bu insana belirli bir tecrübe kazandırır ve bu olayın başına neden geldiğinin tam olarak anlaşılması insanı o sınıftan mezun eder.Yani artık o olay bir daha insanın başına gelmez.Olayın üstesinden gelip amacını anlayamayan insan sınavı veremediği için sınıfı geçemeyecektir ve sınava yeni baştan girmek zorunda kalacaktır.Peki neden böyle bir uygulama vardır? Öğrenmenin en iyi yolu ne yazıkki budurda ondan.Yenilikçi öğretim sisteminde öğretilmek istenen bilgi kişiye sadece bir kağıda yazılıp verilmez.Öğrencinin öğrenilmesi istenen konu üzerinde konuyu çok iyi bilenler tarafından manipule edilerek yanlış yapması sağlanır ve yapılan bu hatalar o kişinin o konuyu birdaha unutmamak üzere öğrenmesini sağlar. Sonuç olarak algı düzeyimiz arttıkça kötü olaylardan uzaklaşırız.Algı düzeyimiz nekadar aşağıda ise verilmesi gereken okadar fazla sınav vardır ve yaklaşanlar çok iyi öğretmenlerdir. ;)
Omnia mors aequat

Haziran 28, 2007, 04:53:21 ös
Yanıtla #1

Çok doğru Saygıdeğer Mystic, bunu bizzat kendim yaşadığım için yaşamımın bir sınavdan ibaret olduğunu anladım, zaman zaman yaşanılan testler, sınavlar ve onun ardından gelen finaller, belki inanmayacaksınız ama yaşadıklarım bir gerçek yani kendi yaşamım_
Öncelikle şunu öğrendim;
İnsanoğlunun her türlü denenmesinde ve sınanmasında karşılaştığı ve zarar gördüğü olaylar karşısında verdiği tepkilerin ölçüldüğüdür_
Gerçek olansa neden sınandığımızdır!
Ki bu dünyaya gelen herkesin bu şekilde bir sınava tabi tutuldukları haliyle de sınıfı geçemedikleri için yeniden bedenlenerek bu dünyaya gönderilmemişler midir!
Sınıfı geçenlere ne mutlu!Onlara Tanrı'nın Huzur'unda olma hakkı sağlanacaktır!
Sınıfta kalanlar ise sürekli olarak bu dünyaya farklı bedenlenme olarak gelmeye mahkumdurlar!

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 31, 2008, 02:07:34 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Bir musibet bin nasihatten iyidir gibi olmus,

Ağustos 01, 2008, 03:20:38 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Mystic'ten açıklamasını istediğim birşey var bazen başımıza gelen kötü şeyleri bir sınav olarak algılamamız gerekir peki o kötü şeyler bazen değil de sürekli oluyor ve peşini bırakmıyorsa ve belki de bu hayatı boyunca devam ediyorsa bunu nasıl açıklamak gerekir?

Ağustos 03, 2008, 11:49:08 öö
Yanıtla #4

Sayın Mystic'ten açıklamasını istediğim birşey var bazen başımıza gelen kötü şeyleri bir sınav olarak algılamamız gerekir peki o kötü şeyler bazen değil de sürekli oluyor ve peşini bırakmıyorsa ve belki de bu hayatı boyunca devam ediyorsa bunu nasıl açıklamak gerekir?

Sevgili Marti; Sana istersen kendi yasamimdan orneklem sunarak olayin biraz daha acikliga kavusmasina / kavusturulmasina yardimci olmak isterim. Gerci Konunun hakimi Sayin Mystic'in olmasi  ve bundan dolayi da araya girmemin bir curettkarlik olarak algilanmasini istemem.

Daha dogrusu sormus oldugun soru benim yasamimi da yakindan ilgilendirdiginden boyle bir paylasimda bulunmak istedim. İzninizle,

Eger ki yasadigin olay olumsuz ve senin icin buyuk bir tehdit olusturuyorsa, ustelik devam eden bir surekliligi arzediyorsa yapman gereken ilk is olaya hakim olman ve uzerinde yogunlasmandir. Bunun Sana birden fazla yasatilmasi olayin icinde Sana verilmek istenilen mesajin daha dogrusu Saygideger Mystic'in deyimiyle ''Eprov''lerin anlasilamamasindan kaynaklaniyordur.

Ben de bunun benzerlerini kendi yasamimda yasadim ve gordum. Megerki fazlaliklarimiz, eksikliklerimiz, zayifliklarimiz ve kusurlarimiz telafi ediliyormus.

Yasamda ''Ben'' anlayisinin hakim oldugu Kisilerde Bilinc farkliliklari onemli derecede rol oynamaktadir. ''Biz'' Bilincine varan İnsanlarda bir Butunluk hakim oldugundan Benlik duygusunun da bu sayede eritildigi saptanmistir.

Sunu unutma ki, basimiza gelen hersey kendi iyiligimiz ve ilerleme kaydetmemiz icindir. Ama bir noktaya takilirsak ve bizden istenilen davranisi sergilemedigimiz / sergileyemedigimiz surece bu surup gidecektir ve asla bir ust noktaya gecisin soz konusu olmayacaktir.

Suanda oyle bir durum yasiyorsan '' Senden İstenilen Davranisi Sergile '' ve Kurtul ;)

--> Haksizlik Nehirlerinin Asilarak Hakkin Kazanildigini da unutma :)

Sevgiler...
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2008, 11:58:26 öö Gönderen: Sevil »

Ağustos 03, 2008, 12:30:42 ös
Yanıtla #5

Sayın martı,

Sorunuza spiritüel bakış açısı ile yanıt vereceğim;

Öncelikle evrende hiç birşey sonsuza kadar aynı kalamaz.Sürekli bir devinim vardır ve bu evrensel yasaların en önemlisidir.Yani basitçe evrende sürekli değişmeyen hiç bir şey yoktur.Bunu netleştirdikten sonra şimdi gelelim ömrü boyunca başından bela eksik olmayan ve sürekli olarak eprövler yaşayan insanlara;

Spiritualizm de ruhun ölmezliği ve reenkarnasyon olgusu vardır.Bu bağlamda ruh ölümsüzdür ancak tekamülü için bir çok bedenler kullanarak dünya zamanı içerisinde farkli zamanlarda bedenlenir.Bu tekamül gerek negatif gerekse pozitif deneyimlemelerle,sınavlarla (epröv) gerçekleşir.Burada devreye Etki Tepki (karma yasası)yasası
girer.Yani insan dünya hayatı içerisinde yaptığı her türlü negatif veya pozitif eylemden sorumludur ve karma yasası gereği bu eylemler ileriki zaman içerisinde mutlaka pozitif veya negatif olarak geri döner.(basitçe kültürümüzdeki deyişleri hatırlatayaım- negatif  eylemler için;Ettiğni buldu,Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste /// Pozitif eylemler için ; verilmiş sadakamız varmış.)Buradaki nüas (ileri düzey spiritüel bilgiye sahip olmayan bir çok kişi haklı olarak bu şekilde mantık yürütür) insanların bu yasanın anında işleyeceğini düşünmesidir.Ancak yasa herzaman anında işlemez hatta çoğu zaman anında işlemez.Bunun da bir sebebi vardır.Sebebi şudur:Her insan aslında bir bütünün parçasıdır (bunun net olarak anlamını sadece aydınlanmış kişiler dediğimiz insanlar kavrayabilirler , kavrayabilmek için belli bir bilinç seviyesine ulaşmak lazımdır ki bu kavrandığında dünya okulu bitmiştir -tabii bu ayrı bir konu) tekamül tek başına olmaz her varlık bir diğerinin tekamülüne bilinçli olarak veya bilinçsiz olarak yardımcı olur.Yani en kaba manası ile (sorunuzdan yola çıkarak bu örneği veriyorum) sokakta gördüğünüz eli,ayağı olmayan hatta kör olan ve ölene kadar hayatını bu şekilde sokakta geçirmiş olan bir insan hem kendine hemde (anlayabilen diğerlerine )yardımcı olmaktadır.

Şöyleki;Kendine yardımcı olmaktadır çünkü önceki hayatlarında şu anda bu şekilde doğmuş olmasını gerektirecek ciddi negatif eylemlerde bulunarak temizlenmesi gereken çiddi miktarda tortu (negatif enerji)biriktirmiştir ve varlığın ilerleyebilmesi için bunun temizlenmesi gereklidir.Yoksa tekamül edemez ve yasa gereği varlığın tekamülü zorunludur.Varlık bunun bilincinde olarak bu tortuyu temizleyebilmek için enkarne olur.Kimse ona bu konuda baskı yapamaz.Hür irade yasası vardır.

Aynı zamanda başkasına yardımcı olur ;Onu bu şekilde gören belli bilinç seviyesindeki insanlar hemen durumu kavrarlar ve bir şekilde dünya hayatı gereği maruz kaldıkları negatif etkiler sebebi ile negatif harekette bulunup negatif karma kazanmaktan hemen vaz geçerler.Ancak ne yazıkki çoğu insan bu durumdaki bir kişiden ya iğrenir yada ona acır.

Sonuç olarak varlık bazı ağır karmik borçları sebebi ile tüm hayatını rezil ve korkunç bir halde geçirebilir ancak sonraki hayatı çok farklı olacaktır.Konuyu çok detaylı ve dilim döndüğünce basit olarak anlatmaya çalıştım.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ağustos 03, 2008, 12:39:26 ös
Yanıtla #6

Hazir Konu cok anlamliyken kisisel dusuncelerimi de bu hususta aktarmayi istiyorum Sevgili Marti; normalde soyle bir durum vardir: '' Kendini ve Dunya İslerini On Planda Tutarsan Geride Kalirsin '' bu gibi misallar vererek Sana onemli derecede fazlasiyla yardimci olacagini tahmin ettigim Bilgi Kaynaginda kalmani diledigim icin daha fazla aydinlanmamizi saglayan Tek Kaynagin oldugunu da vurgulamak istiyorum. Cunku Soru'nun Kaynagi Sensin ve Cevaplari da Senin bulman lazim. Neden cunku Yasam hep Sorularla doludur. Belki de Bizler Kendi Ysamlarimiza Cevap bulmak icin gelmisizdir bu Dunyaya.

Hayat Yolu'nda her karsilastigim seyin benim icin cok onemli oldugunu kavradim. Seninle konusurken bana soyleyecegin en kucuk kelime belki de Hayatimin onemli derecede degismesine sebep olabilir. Bunun icin de gerek aci gerekse baska turden yasanilan olaylari dikkate almak ve degerlendirmek onemlidir.

Salt Bilgili İnsanlara yakinlasma da yanlis olur belki de hic okul okumamis bir İnsan'dan bile ummadigin o kadar cok carpici Gercekler olur ki Sevgili Marti; inan bana saskinliktan kucuk dilimizi bile yutabiliriz. Ama Hayatta su Gercegi'n de farkina vardim. Kime nasil yaklasiyorsam ayni karsiligi gordugumu ve en onemlisi de farkli İnancta ya da Dusuncede olan İnsanlardan Bilgi Almanin ne buyuk bir Yasamsal Onem Arzettigini ve Yasamimda reddetmek yerine kabul etmenin buyuk bir Erdem oldugunu da anlamis bulunuyorum.

Ağustos 03, 2008, 12:54:56 ös
Yanıtla #7

Spiritualizm de ruhun ölmezliği ve reenkarnasyon olgusu vardır.Bu bağlamda ruh ölümsüzdür ancak tekamülü için bir çok bedenler kullanarak dünya zamanı içerisinde farkli zamanlarda bedenlenir.Bu tekamül gerek negatif gerekse pozitif deneyimlemelerle,sınavlarla (epröv) gerçekleşir.Burada devreye Etki Tepki (karma yasası)yasası
girer.Yani insan dünya hayatı içerisinde yaptığı her türlü negatif veya pozitif eylemden sorumludur ve karma yasası gereği bu eylemler ileriki zaman içerisinde mutlaka pozitif veya negatif olarak geri döner

Zaten Saygideger Mystic'in butun Dusuncelerine fazlasiyla Onem verdigimi ve Tasvipledigim inkar edilemez. Her zamanki gibi mukemmell ve genis, aciklayici Bilgilerde bulunmuslar, Kendileri.

Bu arada Ruh'un Olumsuzlugu Gercegini kabul ettigimi ve gecmis zamanda bunun tersi bir bilgiyi beyan ettigimi animsadigimi oysaki bu sayede yanlisimin farkina vararak Ruh'un hicbirbicimde olmedigini ve Olumsuzluk arzettigi Gercegine ulastigimi duzeltme yaparak belirtmek istedim. Evrende hicbirseyin yok olmayip devinim halinde bulunmasindan dolayi. Buna ek olarak;

Yani en kaba manası ile (sorunuzdan yola çıkarak bu örneği veriyorum) sokakta gördüğünüz eli,ayağı olmayan hatta kör olan ve ölene kadar hayatını bu şekilde sokakta geçirmiş olan bir insan hem kendine hemde (anlayabilen diğerlerine )yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda başkasına yardımcı olur ; Onu bu şekilde gören belli bilinç seviyesindeki insanlar hemen durumu kavrarlar ve bir şekilde dünya hayatı gereği maruz kaldıkları negatif etkiler sebebi ile negatif harekette bulunup negatif karma kazanmaktan hemen vaz geçerler.Ancak ne yazıkki çoğu insan bu durumdaki bir kişiden ya iğrenir yada ona acır.

Yukarda alintiladigim Orneklemenizden yola cikarak Saygideger Mystic; buna ayni zamanda '' İnsan'dan İnsan'a Yansima '' seklinde birsey dusunmemiz mumkun olabilir mi? Cunku Sozlerinizden anladigim kadariyla boylesi Orneklerin Yasamimizda yeralmasi ve onlardan onemli derecede Kendimize bir pay cikarmak baglaminda belki de soylediginiz gibi İnsanligin Tekamulune birden cok ve farkli yollarla katkida bulunulmasi saglaniyordur.

Saygi ve Sevgilerimle.     

Ağustos 03, 2008, 01:05:59 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayin MYSTICPROVOCATEUR bana kalirsa cok guzel anlatmissiniz.

Ağustos 03, 2008, 01:25:40 ös
Yanıtla #9

Bu arada Sayin Mystic'in sunmus oldugu orneklem uzerinde biraz dusununce soyledigi gibi bazi İnsanlarin ne yazikki sokakta gorulen bu tip Orneklere ( Ornek diyorum cunku Onlarin yerinde Kendimizi de bir anlik dusunmemiz icin ) karsi acimasizca ve zavalli gozuyle bakmalaridir.

Benim yanimda Fiziken kusuru olan İnsanlar'a ozellikle derinden ve yaralayici ifadelerin kullanilmasi bana o kadar cok buyuk bir aci veriyor ki. Yuregimde buyuk derecede uzuntu duyuyorum. Ama bu sekilde alay edenlerin hic mi akillarina gelmiyor ki İnsanoglunun ne olacagi ve dakikasi dakikasina uymazken ozellikle de hicbirimizin ''Garantisi''nin olmadigi Dunyamizda nasil bu sekilde acimasizca davraniyorlar hala aklim almiyor. Bunun icin onceleri vermis oldugum tepkilerden artik vazgectim. Susmayi tercih ediyorum, her zaman icin. Cunku bosuna harcadigim nefesimi bu anlayista olanlar icin degmedini, degmeyecegini dusunuyorum:

<  Hic unutmam birgun caddede kucuk bir cocugun tepsisindeki butun simitlerin bir anda yere dustugunu gordum ve o anda kendimi tutamadim. Hizla o cocugun simitlerini yerden toplamaya baslarken karsimda duran birinin simitleri ayagiyla ezmesi bana oyle bir tokat gibi geldi ki neye ugradigimi sasirdim ve cocugun da ona bakis seklini gordugum an! Ve o anda topladigim simitleri cocuga verip hizla oradan uzaklasmaya calistim. Cunku bu hareketin cocugu ne derece yaraladigini gormeye fazla tahammul etmemek icin;

- Birincisi, Kazanilan Emege ne olursa olsun Saygi duymama olayi.

- İkincisi, İbret almamiz ve birgun Bizim de o hale dusebilecegimiz mesajinin verilmesine karsin bu durumla alay edilmesi.

Birden bu olay aklima geldi ama suna ictenlikle inaniyorum ki bedenen kusurlu olanlara ve masum cocuklara yapilan her hareketin karsiligi da olacaktir.

Saygilarimla.     
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2008, 01:38:50 ös Gönderen: Sevil »