Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary'ye dair sorularla ilgili  (Okunma sayısı 4396 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 09, 2014, 06:29:44 ös

Sayın Forum Üyeleri,

Her ne kadar forumda çoğunlukla pasif izleyici-okuyucu olarak yer alsam da, bir rotaryen olarak Rotary bölümüne gelecek soruları cevaplayabileceğimi, foruma böyle bir katkıda bulunabileceğimi düşünüyorum. Bilgilendirmek istedim.

Saygılarımla.

Mart 09, 2014, 10:23:27 ös
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın resurrected

İlginiz alakanız dan dolayı çok teşekkürler. Soru sorulmadan merak eden konuları ve forum da eksik gördüğünüz bilgileri  lütfen bizle paylaşınız.

Saygı ve muhabbetlerimle
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 12, 2014, 05:50:57 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

sayın resurrected,

Bence insanların foruma girip araştırdığında direk görebilmeleri için basit bir soruya cevap vermenizi rica edeceğim.

Nedir Rotary işleyişi nedir ?

Saygılar.
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir
        Ve dileğin gerçekleştiğinde
        Sen onunla ne yapacağını bilemeyebilirsin

Saygılar.

Nisan 12, 2014, 11:08:50 ös
Yanıtla #3

Sayın Semhn, bu soruya aslında şurada cevap verilmiş http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=5291.0

Ben de aynı konuyu farklı bir anlatımla özetlemeye çalışayım. Rotary bir meslek ve hizmet kuruluşudur. Meslek sahibi insanların biraraya geldiği bir kuruluştur. Burada meslek sahibinden kasıt işletme sahibi değildir. Bir mesleği olan ve fiilen çalışmakta olan insan demektir. Meslek kuruluşu olarak bakıldığında mesleki eğitimlere, benzer sektörlerden insanların tanışmasına önem verilir. Yani iş anlamında bir dayanışma, Rotary'de mümkündür. Ancak bunun şahsi menfaatler için kullanılmasına izin verilmez. Yani bir kişinin dur ben Rotary'ye üye olayım iş çevrem genişlesin gözüyle bakması hayal kırıklığıyla sonuçlanacaktır. Ancak insanların biraraya geldiği her sosyal ortamda olduğu gibi, Rotary'de de bu alanda tanışmalar, dayanışmalar olmaktadır.

Rotary'nin hizmet kuruluşu yönü daha ağır basmaktadır. Hizmet kuruluşu olarak da, özellikle eğitim ve sağlık alanında yardımlar söz konusudur. Malzeme eksikleri olan bir okulun malzemelerini tamamlamak gibi, öğrencilere burs vermek gibi faaliyetler vardır. Benzer biçimde sağlık kuruluşlarına da yardımcı olunmaktadır.

Bunun yanı sıra Rotary aynı zamanda mikro kredi adı verilen, şu anda 750TL-1250TL arasında bir miktardan oluşan bir kredilendirme projesini başarıyla yürütmektedir. Bu kredilerden genelde kendi küçük işlerini yapmak isteyen ev hanımları faydalanmaktadır. Hatta böyle bir krediyle işe başlamış ve işini büyüterek yüzlerce kişiye istihdam sağlamaya başlamış insanlar da mevcuttur.

Özetlemek gerekirse Rotary; dünya çapında cahillik, hastalık ve fakirlikle savaşmaktadır.

İşleyişi konusunu da bir sonraki mesaja yazayım.

Nisan 12, 2014, 11:14:00 ös
Yanıtla #4

Rotary'nin işleyişi bölgeler ve kulüpler biçimindedir diye özetlemek mümkündür. Her bir Rotary Kulübü kendi başına resmi bir dernektir. Bir önceki mesajımda yazdığım faaliyetleri kulüpler teker teker ya da ortak olarak projeler biçiminde yürütürler.

O meşhur cümleyi ben de söyleyeyim: Tüm bu dernekler ve tüm bu faaliyetler Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun biçimde dernekler yasası çerçevesinde yürütülmektedir.

Aslında özet olarak söylenebilecekler bunlardan ibarettir, bunun dışında işleyiş derken aklınızda başka sorular olabilir, bunları sorarsanız ben de elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Nisan 13, 2014, 01:03:08 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

sayın resurrected,

İlginiz için teşekkürler.İnsanların rotary denildiğinde aklına gelen ilk şey söylediğiniz gibi çevrem genişlesin vs.olmuştur.Bu durumda bu düşünce kesinlikle hayal kırıklığına uğratabilir.Sonuç itibariyle başkalarına yardım edebilecek derecede gelir sahibi olan insanların bu kuruluşlara katılması gayet mantıklıdır diye düşünüyorum.Yardımlaşma,cahillikle savaş,insanların birbirleri ile tanışarak faaliyetler oluşturduğu bir kuruluştur diyebiliriz.

Yaptığınız açıklamadan sonra benimde fikirlerim oldukça netleşti,tekrar teşekkürler.

Saygılar.
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir
        Ve dileğin gerçekleştiğinde
        Sen onunla ne yapacağını bilemeyebilirsin

Saygılar.