Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Beklentiniz Nedir?  (Okunma sayısı 29124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2015, 03:24:15 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sn.Risus

Masonluk bir kardeşlik kurumudur.
Masonlar kendi kardeşler i ile kuramadigi bağı, kendi aralarinda kuruyor sözü masonluğun da iddiasidir aynı zamanda. Nasıl oluyor bu peki?
Özün ile olmamış, dışarıda kardeşliği kurmussun ne kadar doğru?
Karahan

Lütfen yanlış anlaşılmasın, ben masonlar kendi öz kardeşleriyle kuramadıkları bağı kuruyorlar demedim. Genelleme olarak öz kardeşlikten bile öte bir bağ kuruyorlar dedim. Ancak kişinin ailevi problemleri, dargınlıkları olabilir bunu bilemem fakat masonluk, öz kardeşine yaptığını mason kardeşine yapmayanı kabul etmez. Yani öz kardeşiyle de barışık ve bağlı, kendisini, ailesini, dostlarını, milletini, insanlığı seven insanları bünyesinde ister. Öz kardeşine iyi davranmayanın aile sevgisi sorgulanır. Ailesine iyi davranmayanın dostlarına ve milletine olan sevgisi sorgulanır. Dostlarına ve milletine düşman olanın insanlığa sevgisi sorgulanır.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 13, 2015, 03:36:41 öö
Yanıtla #31
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sözüm size değildi zaten, genelde. Algı toplumda hep söyle değilmi? Biz kardestende oteyiz. Meşhur bir söylem. Hayatta hicbirsey Özden daha öz olamaz.
Masonlukta ki kardeşlik iddiası ise içerik olarak aslında dini bir söylem.

Adem ile havadan yaratılmış her insan kardeştir.

Iş inde özü aslında budur.
Sn.risus  siz benim kardeşimsiniz.

Işte ben bu sözü mason yahut yunus olmadan ozumden insan olduğum için söyledim. Bunun için araciyaihtiyacim olmadı. Kardeşlik ulkusu çok saygı duyduğum bir şöyledir.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 13, 2015, 03:39:59 öö
Yanıtla #32
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sözüm size değildi zaten, genelde. Algı toplumda hep söyle değilmi? Biz kardestende oteyiz. Meşhur bir söylem. Hayatta hicbirsey Özden daha öz olamaz.
Masonlukta ki kardeşlik iddiası ise içerik olarak aslında dini bir söylem.

Adem ile havadan yaratılmış her insan kardeştir.

Iş inde özü aslında budur.
Sn.risus  siz benim kardeşimsiniz.

Işte ben bu sözü mason yahut yunus olmadan ozumden insan olduğum için söyledim. Bunun için araciyaihtiyacim olmadı. Kardeşlik ulkusu çok saygı duyduğum bir şöyledir.

Karahan

O halde burada sizin sözünü ettiğiniz ''kardeşlik'' ile masonluğunkini kıyaslamak pek bi tutarsız olmaz mı sayın karahan? Ben kardeşliğin, kan bağıyla olduğuna ve ''öz'' değerlendirilmesi gerektiğini pek düşünmüyorum doğrusu. Zira bu noktadan bakarsak her insan kardeştir. Ancak, kardeşlik ülküsü ve kardeşlik bağını sağlamak, sizin de dediğiniz gibi saygı duyduğum ve asıl ''kardeşlik'' olarak gördüğüm yakınlıktır. Bu sebepten ötürü birçok mason var ki, öz kardeşinden daha yakın ve sevgi doludur mason kardeşlerine.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 13, 2015, 03:49:39 öö
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bilakis sn.risus
Kardesim sadece kanbagindan dolayi ozdur, ülkünün aslini ele alırsak hepimizin kanbagi birdir.Mason ulkusu de bu değilmi zaten?
Lakin ben bu konuda çokta inançlı değilim. Insanoglunun özü, fitrati bencillige daha elverişli.

Karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 13, 2015, 03:58:30 öö
Yanıtla #34
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.risus cüssen var inan bana.Olmasaydı masonluk olmazdı.

EDMUND BURKE

Ağustos 13, 2015, 04:08:55 öö
Yanıtla #35
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bilakis sn.risus
Kardesim sadece kanbagindan dolayi ozdur, ülkünün aslini ele alırsak hepimizin kanbagi birdir.Mason ulkusu de bu değilmi zaten?
Lakin ben bu konuda çokta inançlı değilim. Insanoglunun özü, fitrati bencillige daha elverişli.

Karahan

''Insanoglunun özü, fitrati bencillige daha elverişli.'' işte bu kısma katılamam sayın karahan. İnsanoğlunun yetişmesi ve egosal dürtüleri bencilliğe yatkındır, doğru. Ama, insanoğlunun özü sevgidir. Saf iradedir. Öze ulaşma yolunda ilerleyen insan gül bahçesine benzer. Özden uzaklaşan insan diken bahçesine. Ben sizin ne demek istediğinizi anladım. Sadece ''öz'' kelimesi biraz yanlış oldu diye düşünüyorum. Onun dışında ne anlatmak istediğinizi kavradım.
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2015, 04:12:07 öö Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Ağustos 13, 2015, 09:38:26 öö
Yanıtla #36
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Başlık Türkiye'de Masonluk bölümünde açılmış.

Bunu görünce ben soruyu "Masonluk Türkiye'de ne yapmalı?" gibi algılamıştım.

Meğer öyle değilmiş. Kişiler mason olursa ne gibi beklentileri olacakmış, konu oymuş.

İşin garip yanı, o beklentilerin çoğu Masonlukta yok; ne Türkiye'de ne bir başka yerde.

Nitekim belki de bu nedenle (en azından bir de bu nedenle) Türkiye'de Masonluğa girenlerin birçoğu, kısa süre sonra  ayrılıyor; böylece Masonluğa boşuna girmiş, hem kendilerini hem masonları oyalamış oluyorlar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 13, 2015, 02:32:51 ös
Yanıtla #37
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Başlık Türkiye'de Masonluk bölümünde açılmış.

Bunu görünce ben soruyu "Masonluk Türkiye'de ne yapmalı?" gibi algılamıştım.

Meğer öyle değilmiş. Kişiler mason olursa ne gibi beklentileri olacakmış, konu oymuş.

İşin garip yanı, o beklentilerin çoğu Masonlukta yok; ne Türkiye'de ne bir başka yerde.

Nitekim belki de bu nedenle (en azından bir de bu nedenle) Türkiye'de Masonluğa girenlerin birçoğu, kısa süre sonra  ayrılıyor; böylece Masonluğa boşuna girmiş, hem kendilerini hem masonları oyalamış oluyorlar.

Hangi beklentiler onlar sayın ADAM? Yani Türkiye'deki masonlukta bulamayacağımız beklentiler nelerdir?
Gnothi Seauton

Ağustos 13, 2015, 02:47:47 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Almadan vermek Allaha mahsustur :)

Ağustos 13, 2015, 02:50:03 ös
Yanıtla #39
  • Aktif Uye

Eğer Sayın ADAM 'ın dediği şekilde  anlaşılmış olsaydı soru. Cevabım şöyle olurdu herhalde.

"Turkiye'deki Masonlukta nitelikli üye sayısının arttırılması iyi olur diye düşünüyorum " derdim.

Çünkü neredeyse 80 milyon nüfusu olan Türkiye için , 14.500 üye az gibime geliyor.

Veya bir Kanada gibi , her şehirde Loca açılamıyorsa da bu sayının şu anki sayıdan fazla olmasını beklerdim.

Mesela 80 şehir için 30 loca çok da uçuk bir sayı olmazdı.

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2015, 02:58:01 ös Gönderen: İNSAN »