Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ahmet İyimaya'nın Açıklaması  (Okunma sayısı 2194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2013, 06:19:21 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ahmet_%C4%B0yimaya

Az önce Komisyon üyesi İyimaya'yı dinledim anayasa için en sonunda 2010 daki gibi millete gider kabul olur düşüncesinde. Türk milleti demiyor millet derken neyi kast ediyor bilmiyorum geçmişte Türk milleti dediğine göre herhalde Türk milletini kast ediyor. Kendisi 2010 referandumunun hukuki övülecek hiçbir tarafı olmadığının farkında değil mi hala ? Ayrıca savunduğu referandumda avukatlığını yaptığı Kenan Evren'in yargılanması var.
Kendisi fedakarlık yapıp komisyonda eşit üye verildiğini söylüyor ama bu bir fedakarlık değil siyasi bir hamle. Oradan uzlaşmadan karar vermek yok gibi bir şart konulmamış keşke baştan o şartla oturulsaydı. Kurucu mecliste de temsil oranı çok önemli 82 Anayasası'da kurucu meclisle hazırlanmıştır ve % 90 oyla geçmiştir 61 Anayasası'da aynı şekilde belirli dağılımlarla kurucu meclisçe hazırlanmıştır ve DP adilane temsil edilmemiştir fakat Adnan Menderes'in yaptığı hukuki hamlelerin de kabul edilir hiçbir yanı yok. Şimdiki kurucu meclisin ( olursa ) nasıl yapılacağını görmemiz gerekir geçmişte yapılanlar için fedakarlığın f sinin kullanılabilmesi için.
Ayrıca kendisi % 50 çoğunluk için uzlaşma dayatması terimini kullanıyor. Uzlaşma olmasını istemek kötü bir şey midir ?
Kendi partisi vatandaşlık tanımından vazgeçmiyorsa diğer partiler neden vazgeçsin ?
Türkiyelilik denildiğinde yerelleşen , Türki Cumhuriyetleri'ni zamanla yabancı gören bir nesil yetişmez mi ?
Mesut Özil için Alman demiyor muyuz ?
Sorun yaratıp çözümü de kendi politikaları ekseninde çözme gayretindeler.
Türkiyelilik zamanla Özal'ın düşüncesi gibi Anadoluluğa dönüşemez mi resmi dile Kürtçe de istenemez mi ? Bunun önlemini hiçbir hukuk maddesi alamaz ( bknz : değiştirilemez maddeler konusu )
Parti olarak tüm Türk tarihine olduğu gibi biz böyle bir medeniyetin torunlarıyız dedikleri Osmanlı'yı da saymıyorlar. Devletin adı olan Osmanlı'nın Türk beyliği Osmanoğullarından geldiğini bilmiyorlar mı ?
Türk vatandaşlığından taviz halinde imkan olursa anayasa mahkemesine bireysel başvurular yapılabilir ben kendimi Türkiyeliyim diyerek ifade etmek istemiyorum bunu dayatamazsın.
Barış için yapıldığı Türkiye'nin uçacağı söyleniyor kendi politikaları yapıldığında terör bitebilir evet ama bölünmeye zemin hazırlanıp ertelenmiş olur yarın bir gün ülke bölünürken elimizden bir şey de gelmez  farkında değiller. Torunlarımız için anayasa yapıyoruz diyor ama torunları çok sıkıntılı günler bekliyor.
Irak'da Kürt devleti kurulduğunda acaba Kürtler zamanla Türkiyeliyiz biz orası bizi ilgilendirmez orası Kürt devleti mi diyecekler ?
Kurucu meclis hamlesi bir adım geri iki adım ileri gibi gözüküyor çünkü 2010'daki gibi geçer fikrindeler referandum resti de aynı mantık.
Komisyonda neler konuşulmuş bilinmiyor.
Anayasa hazırlanması bakımından siyaseti içerdiğinden ülkedeki toplumsal yapıya göre örnekler değiştirilebilir bununla birlikte İsveç Anayasası tarihin en kalıcı anayasalarından.
http://www.sweden.se/upload/Sweden_se/otherlanguages/factsheets/SI/FS9-Openness-Turkish-low-resolution.pdf

Ülke geçmişi için

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0sve%C3%A7

Hep sempatim olmuştur çok güzel uygulamalar var İsveç'in etimolojik kökeni de şalgamcılarmış öyle yazıyor ben de etimoloji meraklısı ve Adana'lı olduğum için belki buradan geliyor olabilir. :)

Kenneth Andersson  :)

Saygılarımla .
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2013, 06:42:58 ös Gönderen: Etimolog »