Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Evet Geçilmelidir
1 (7.1%)
Hayır Mevcut Sistemle Devam Edilmelidir
7 (50%)
Mevcut Sistem Değişmelidir Ancak Başkanlık Sistemi İle Değil
6 (42.9%)
Kararsızım
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 14

Gönderen Konu: Türkiye Başkanlık Sistemi İle Yönetilmeli midir?  (Okunma sayısı 5097 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2015, 09:58:40 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Forum Üyeleri,

Güncel tartışmalardan biri olan rejim değişikliği, başkanlık sistemine geçiş ile ilgili görüşlerinizi almak isterim.
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Kasım 20, 2015, 10:17:52 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Türkiye milli değer ve bütünlüğü olan, kapsamacı bir yaklaşımı barındıran ülkedir bu yüzden başkanlık sisteminin ülkemizde pekte olumlu sonuçlara yol açacağını zannetmiyorum. Son zamanlarda bu sistemi destekleyen bazı kişilerden "Abd gibiyiz gelişiyoruz bu yüzden olmalı! " dediklerini duyuyorum ancak bilmelidirler ki henüz bu teknoloji ve sosyo kültürel gelişmeyle başkanlık sistemini kurmak, emeklemeden koşmaya çalışmak olacaktır.

Saygılarımla.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Kasım 20, 2015, 10:38:15 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Merhaba Sayın Egeran ve diğer forum üyeleri,
Ben de konu ile alakalı görüşlerimi belirtmek isterim. İşin siyâsi boyutuna girmeyi pek istemiyorum ama Cumhuriyet rejiminin ülkemiz adına en doğru rejim olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar cumhuriyet ilkelerinin pek de doğru tatbik edildiğini düşünmesem de... Çünkü başkanlık sistemi ile ülkenin bir şirket gibi yönetilmesinden ziyade, kuvvetler birliğini savunan bir kişi olarak bir bütün olan vatanın kağıt üzerinde paylaştırılması fikri bile hoşuma gitmiyor ve tehlikeli buluyorum. Ve hatta gündemde olmasına bile anlam veremiyorum. Özellikle dünyanın en pahalı benzinini kullanırken, işsizlik oranı artmışken, vatanın bütünlüğü ve bölünmezliği ile alakalı benim ve benim gibi birçok yurttaşın korkuları varken gündemde başkanlık sisteminin olması; Atatürk ilke ve inkılapları her ne kadar bireysel olarak geçerliyse, de bir bütün olarak ele aldığımızda uzaklaşıyor olduğumuz düşüncesi beni üzmektedir.

Sundum. Saygılarımla.

Kasım 20, 2015, 05:00:30 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Mevcut Sistem Değişmelidir Ancak Başkanlık sistemi olmamalı dır. Bizim gibi geri kalmış ülkelerde DİKTATÖRLÜK getirir.

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 20, 2015, 08:29:22 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben hep,orantısız sağ görüşün,toplumları Faşizim e sürüklediğine inanmışımdır.Tabi başkanlık sistemi bizim tekbir kültürüne elverişlidirde,ama Dünya siyasetini bilenler,ABD dışında başarılı bir örnek gösteremezler.
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Kasım 21, 2015, 09:07:57 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şahsım adına destekliyorum.
Ümit ediyorum ki ülkemiz için hayırlı olur.
Saygılarımla.

Kasım 21, 2015, 10:20:13 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Ben olsun derim, tek adam olmasina karsiyim. Bir parlemento mutlaka olmalı.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 21, 2015, 11:54:28 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sistem değil zihniyet değişmelidir. Akılcılık ön plana çıkmalıdır.

Bu nedenle bu zihniyetin getireceği her şeye karşıyım.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Aralık 18, 2015, 03:42:57 öö
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Başkanlık sistemini tartışmak yerine bence kuvvetler ayrılığını keskinleştirerek, seçim kanununu yeniden yapmalı, siyasi yöneticilerin iki dönemden fazla seçilmesini (parti başkanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı) engelleyecek yasa çıkarmalıyız. Bu sayede yönetime gelen, devletin memuru olduğunu, sahibi olmadığını kavrar ve memurluk görevini yapar ve devreder. Kendi inancını, görüşünü, ideallerini topluma empoze etmekle uğraşmaz. Bence başkanlık sistemi olsada olmasada bu konular dikkate alındığında ülkenin yönetimi ve geleceği daha iyi olur diye düşünüyorum.

Aralık 21, 2015, 11:32:43 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Konu gayet güncel olmakla birlikte vatandaşlarımızın sohbetlerinde aylarca bahsedilecek ve tartışılacak bir konudur. Bu konu hakkında değinmeden geçemeyeceğim bir şeyi sizlere de hatırlatmak isterim. Günümüzde başkanlık sistemi ile yönetilmekte olan ülkelerin bazılarında bu sistemden vazgeçme düşüncelerinin olmasıdır. Bu da ayrıntılara eklenecek ve karar verilirken düşünülecek bir durumdur.  Bu sistemin ülkemde uygulanmasından ziyade,  var olan sistem üzerinde çalışmaların yoğunlaşması, bir takım tertip ve değişikliklerin yapılması, şahsi düşüncemdir.
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2015, 11:39:31 ös Gönderen: Ve-nice »
(kam)