Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DTP Kapatıldı  (Okunma sayısı 6921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2009, 06:48:14 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Demokratik Toplum Partisi, Anayasa Mahkemesi tarafından "oy birliği" ile kapatıldı.

Anayasa Mahkemesi, DTP'nin kapatılmasıyla ilgili davanın 4. gününde tüm Türkiye'nin sonucunu merakla beklediği kararı açıkladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DTP'nin "temelli" kapatılmasına karar verildiğini açıkladı. Kılıç, kararın oybirliğiyle alındığını dile getirdi.

Genel Başkan Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk dahil 37 kişiye 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirilmesine karar verildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un milletvekilliklerinin düşürülmesine karar verildiğini söyledi.

Kılıç, partinin tüm malvarlığının da Hazine'ye geçmesine karar verildiğini kaydetti.
...

Teröre karışmış bir partiye örgütlenme özgürlüğü verilemez.

Ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.

Aralık 11, 2009, 08:32:49 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geç olmuş lakin yerinde olan bir karar. Anayasa mahkememizi canı gönülden kutluyorum. Gerçi yakın zaman dilimlerinde sürekli olarak şehir ve dağlar da yoğun çatışmalar çıkacak fakat bu ülke topraklarının asıl sahiplerinin kim olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bu kararla birlikte biraz da emniyet güçlerinin yetkilerinin artırılması gerekiyor. Çünkü yalnızca havalara uyarı ateşleri açılarak, durulacağını hiç ama hiç sanmıyorum.

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum

Aralık 11, 2009, 09:57:19 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sn. Isleo ya katılıyorum.
''Kızıl elmada buluşalım''

Aralık 12, 2009, 07:32:30 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu örnekte yine olay ve kavramların çarpıtılacağını , "demokrasilerde parti kapatılmaz" savının sıklıkla kullanılacağını , manipülasyon ve "fokus" gruplarının kışkırtılacağını , başta İstanbul olmak üzere , metropollerden başlayarak hiçbir ilimizde asayişin  sağlanamayacağını , daha geniş ölçekli provokasyonların gerçekleştirileceğini , ne tenha ne de kalabalık hiçbir mekanda artık güvende olmadığımı , kalan 18 milletvekilinin derhal örgütlenerek provokatif eylem ve söylemlere girişeceğini , "yeraltı faaliyetlerinin" aşırı artacağını , 7/24 tetikte ve diken üstünde yaşayacağımızı , toplu taşıma araçlarından , büyük alışveriş merkezlerinden , tiyatro ve sinemalardan , semt pazarlarının kurulduğu geniş meydanlardan , tüm depo ve konteynırlardan kesinlikle uzak durulması gerektiğini ama evimizde de güvende olamadığımızı düşünüyorum...

Bu partinin kapatılması yerinde midir? Bence yerindedir ancak hemen akabinde , kararın  mağduriyetleri olan suçsuz Kürt vatandaşlarla bir bağlantısının olmadığını vurgulayan uygulamalara geçilmesi, kararın neyi hedeflediğinin tüm topluma doğru araç ve üsluplarla açıklanması da bence çok gereklidir . Tüm bunların yanısıra diğer partilerin milletvekillerinin ve yönetimlerinin de suça bulaşmamış Kürt vatandaşların haklarının genişletilmesi , sıkıntıların giderilmesi için belki 3 misli mesai yapmaları da gerekiyor..Aksi halde bir kesim yeterince temsil edilmediği algısında olacaktır .

Artık kimseye uyku yok , huzur yok , emniyet duygusu yok ...

Umalım ki , bu karar olumlu gelişmeler doğursun .

Saygılarımla
Quality has no fear of time ..

Aralık 12, 2009, 12:19:33 ös
Yanıtla #4

Hadi gözünüz aydın diyelim :)

Hapı yutan yuttu bile.. Tabi bundan kastım DTP ve taraftarları değil de..

Neyse ben, fazla derine inmek istemem ki, zaten bundan sonra da artık yapılacak birşey ne yazıkki kalmadı. Bundan sonraki süreç gelişmeleriyle birlikte ne olduğumuzu pekala gösterecektir. Görelim ve beraberce seyredelim diyorum :D

Tabi sonucun böyle olmasını ben dahil Barışseverler istemezdi elbette ama ' her hayır gibi görünen şeyde bir şer, şer gibi gözüken şeylerde ise bir hayır mutlaka vardır ' ;) neyse herkes tabiki sonucuna da katlanacaktır, belki de olması gereken buydu.

« Son Düzenleme: Aralık 12, 2009, 12:23:58 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 12, 2009, 01:51:10 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sonuçta beklenen oldu ve DTP kapatıldı.Verilen karar bir yargı kararı ve saygı duymamız gerekiyor.Sonuçta bu karar durup dururken çıkmadı.Kararın neden ve sonuçlarını iyi tahlil etmemiz gerekecek.Barış ve demokrasi yanlısı olan bizlerin terörün her türlüsüne karşı olmamız gerektiğini belirtmeme gerek yok zaten.Bir parti, kendi varlık sebebi olan demokrasiyi ortadan kaldırmak ve oyunu demokrasi kuralları içerisinde oynayamıyorsa oyun dışı kalmaya da razı olmalıdır.Bu düşüncede olanların daha sonraki süreçlerde de bu kapatma davalarıyla karşı karşıya kalmaları muhtemeldir.Kararı eleştirirken kendi özeleştirilerini de yapacaklarını umuyorum ve bundan sonraki süreçte kapatılan partinin eski yöneticilerinin tabanlarını uyarma ve daha uygar,ılımlı,yapıcı bir siyasi yön izleme konularında telkinlerde bulunmalarını diliyorum.Sonuçta yaşadığımız ülke hepimizin ve aynı gemide aynı yolun yolcusuyuz.Kardeşçe,barış içersinde mutlu ve huzurlu yarınlar yaşamamız dileğiyle.......

Işık ve Sevgiyle Kalın.......
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Aralık 12, 2009, 03:22:48 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

hukuk konuyu inceledi ve kararını verdi tabbi hukukun kararı dogru bir karardır bunda bir tartışma yok ve olmamalıdır.  siyasi yönden ise konu göründügünden daha derin ve komplekstir. siyasi yönden herkes hukukun verdigi anlamlı dersten  üzerine düşen sonucları çıkarmalı  ve not etmelidir.biz sonuçlardan ders çıkarmasını  ve sonuçları yorumlamada uzun soluklu  davranamıyoruz galiba  malesef , sevgiyle kalın.

Aralık 12, 2009, 03:23:00 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Arastirmalarima gore DTP-nin kapatilmasi bazi kurumlari yipraticaktir. Bundan kimler kar edicek ve ya siyasi partilerin rakipleri mi azaliyor yoksa yeni donem mi basliyor?

Aralık 12, 2009, 03:25:35 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tabiki beklenen oldu ama bu karara kürtlerde sevinmeli bence işte o zaman birşeylerin doğru olduğu anlaşılır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 12, 2009, 03:42:37 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

sayın karahan., bence kürtler sevindiler. sonucta dtp nin aldıgı oy baraj altı, meclise üyanıklık yapıp bagımsız girip mecliste grup kuruyorlar .bu demek  kanuna karşı hile  demektir. toplumsal sagduyu  kararını verir. toplum vicdanı ,umarım vicdanları raharlatır,sandıkta . selamlar.