Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

süleyman mabedi tekrar yapılmalımıdır?

kesinlikle yapılmalıdır
yapılırsa iyi olur
yapılmasına karşıyım
kararsızım
ilgilenmiyorum

Gönderen Konu: süleyman mabedi  (Okunma sayısı 31497 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 22, 2011, 04:39:34 ös
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında yazılanlar ne kadar ciddi, ne kadar gırgır, ne kadar bilimsel bilgiye dayanıyor, ne kadar atmasyonen fabriken, ne kadar Masonlukla şu ya da bu bakımdan bağlantılı, ne kadar ilgisi de yok âlâkası da... Bunlara karar veremedim.

Metin Eloğlu rahmetliyi anımsadım. Işıklar içinde yatsın...

Zurnanın zırt dediği yerde şöyle demişti:

Bu dünya  Sultan Süleyman’a kalmamış;
Ama size kalacak.
Olur a, Sultan Süleyman bilememiş işini;
Ama siz bileceksiniz.
Şöyle sizinle beraber üç beş kişi;
Öte yanı kördöğüşü.
Bir gün yaşamışsınız, ömrünüzde bereket;
Akşam olmu kendiliğinden;
Bir konağınız var dayalı döşeli;
Kapıda arabanız, oda oda mutluluğunuz;
Kadehte kuşsütü var, tabakta minaregölgesi...
Biraz da aşk masalı ekleyin bu düzene;
Eklediniz mi?
Oh, yaşamak ne güzel şeymiş be!
Güzeldir tabii... 

Hele bir de mabedi olursa Sultan Süleyman'ın;
Tadından geçilmez...

« Son Düzenleme: Eylül 22, 2011, 04:44:10 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 22, 2011, 05:45:26 ös
Yanıtla #31
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ben de kısa bir Suleyman şiiri vardır. Cok severim. Paylaşayım:

Ben de bir zamanlar Suleyman idim
Ateşe ve suya hükümran idim
Sanmayın ki Sultan Süleyman idim
Tersanede Körükçü Süleyman idim.

Eylül 22, 2011, 07:43:15 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Peki Sizce..
Bir Süleyman Mabedi yapılsa içinde birbirlerinden görsel ve akustik olarak ayrılmış aktif dinlerin ibadethaneleri olsa sizce bu dinlerin birbiriyle kaynaşması,birbirlerini anlaması ve öğrenmesi açısından yararlı olmaz mı?

Eylül 23, 2011, 10:10:45 öö
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Peki Sizce..
Bir Süleyman Mabedi yapılsa içinde birbirlerinden görsel ve akustik olarak ayrılmış aktif dinlerin ibadethaneleri olsa sizce bu dinlerin birbiriyle kaynaşması,birbirlerini anlaması ve öğrenmesi açısından yararlı olmaz mı?

sizce diye sorunca bende bence cevap vereceğim.Bu sorunun cevabı için en az 500 sayfalık kitap yazıyorlar.sizce yada iyi olmazmı ile biten cümleleriniz o kadar masumaneki 3 yaşında bir kız çocuğunun markette babasından çıkolata istemesine benziyor,ama iş o kadar masumane değil.Burası için dünya ulusları çok kan döküp çok bedel ödediler ve ödemeye devam edecekler.Burası dünya siyasetinin merkezidir her sorunun başlangıcı buradan çıkar bakınız taliban ve bin ladinin nedenlerine.

Okadar masum bir istekte bulunmak ancak konu hakkında hiç bir fikri olmayan insanların işidir.Üstteki yazımdaki mabet için düşündüğümü o yüzden yazdım asıl mabet kalptedir ve orası allahın mabedidir.Dışarıdakilerde kullarının.biz insanlar allahın mabedinde ibadet yapmayı öğreneceğimize kendi yaptığımız mabetleri kıymetlendirip oralarda anlamsız ibadet yaptığımız için ne allahın farkına varabiliyoruz nede birbirimizin bizim için anlamının fsarkında oluyoruz.

Omabedi asıl süleymöana sormak lazım neden yaptığını allah ondan benim için bir mabet yapta orada bana ibadet edin demişmi yada tüm insanlık için böyle bir isteği varmı varsa o zaman neden benim mabedim kulumun kalbidir ibaresi vardır.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 23, 2011, 05:39:23 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Sayın karahan,

Bir önceki yazımda dediğim aktif dinlerin ibadethanelerini içeren mabet düşüncemi biraz daha açmak isterim.Benim düşlediğim mabet Kudüs'te olmayabilir hatta ;Birleşik Devletlerde de olabilir,İsviçrede de olabilir,Türkiyede de,Sibiryada da.Hatta Süleyman Mabedi de olmayabilir.Önemli olan yeri ve ismi değil işlevidir bence.Aslında ben sorumda kendimi pek istediğim gibi ifade edemedim,bu yüzden sizden özür dilerim.Sorumu şimdi daha net belirteyim:

Peki Sizce..
Dünya üzerinde herhangi bir yerde,herhangi bir isimde bir mabet yapılsa içinde birbirlerinden görsel ve akustik olarak ayrılmış aktif dinlerin ibadethaneleri olsa sizce bu dinlerin birbiriyle kaynaşması,birbirlerini anlaması ve öğrenmesi açısından yararlı olmaz mı?

Eylül 23, 2011, 05:52:53 ös
Yanıtla #35

Sn. Süvariler,

Kudüs şehri zaten bahsettiğiniz şartların tamamını taşımaktadır. Ve bu şehir tarih boyunca savaşların, kavgaların, katliamların şehri olmuştur. 3 semavi din için önemlidir, 3 dinin de Mabetleri adeta iç içe yer alır. "Görsel ve akustik" olarak ayrılmış bir biçimde...

Demek ki olmuyor. Yüzyıllardır olmamış, dinlerin inanlarının kafalarındaki dogmatik nefret yok olana kadar da olmayacak.

Hala bir "fiziki bina"dan bahsediyorsunuz. Olmamış, olmaz da... Bu gerçekten son derece naif bir temenniden öteye geçemez.

Sanırım bu örneğin sayesinde bizim için "Mabet" nedir, neden fiziki bir bina değildir, biraz daha iyi anlaşılabilir.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 23, 2011, 06:12:46 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Pekala sorumdaki mabet fikrinin bana göre de size göre de ne olduğu aklımızda şekillendi.Benimki de zaten bir düş,bir temenni,bir düşünce idi.Şimdi daha farklı bir soru sormak istiyorum.Sizin yani Masonların görüşündeki anladığım kadarıyla  içimizdeki mabet fikri tam olarak nedir?Kalbimizdeki Tanrı sevgisinden doğan bir mabet midir yoksa insanın aklındaki Tanrı'yı anlama daha iyi çözebilme çabası mıdır?

Eylül 23, 2011, 06:43:17 ös
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki yazışmalara katılıp katılmamak konusunda biraz duraksadım. Sonunda gördüğünüz üzere katılmaya karar verdim.

Forumun yeni üyelerinden Sayın Süvariler'in  ortaya koymuş olduğu soru öyle yabana atılır gibi değil. Kuşkusuz forumun üyesi masonlar buna bir yanıt verecektir. Ancak önemli olan bir nokta var. O SORUNUN VE VERİLECEK YANITIN YERİ BURASI DEĞİL. OLMAMALI. Burası forumun "Yahudilik" alt bölümü. Masonluk ile bağlantılı bir anlatım ya da açıklama burada yer almamalı. Çünkü Masonluğun Yahudilik ile bir bağlantısı yoktur.

Dolayısıyla bu bağlantısız yazılar bir başka uygun bölüme aktarılmalı.

Ancak benim Masonluk ile bağlantısız, Yahudilik alt başlığı altındaki şu Süleyman Mabedi ile edilmekte olan sözler üzerine bir diyeceğim var. Onu şimdi buraya yazamam. Aktarma yapılacaksa yapılır, ben diyeceğimi ondan sonra derim.   

Eylül 23, 2011, 08:14:02 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Pekala...

Masonluktaki mabet anlayışıyla ilgli sorum "Masonluk ile İlgili Soru ve Cevaplar" bölümünde "Masonlukta Mabet Anlayışı" konu başlığıyla açılmıştır.

Eylül 24, 2011, 09:07:59 öö
Yanıtla #39
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir kez daha baktım da...

Bu başlık aslında bir bilgi alış verişi / tartışma olarak açılmamış. Bir anketmiş bu...

Boşuna bir sürü laf etmiş, alan doldurmuşuz.

Dolayısıyla benim bu başlık altında diyeceğimi dememin bir anlamı kalmadı.