Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Milim Milimine niye aynı ?  (Okunma sayısı 9793 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 17, 2013, 03:24:15 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Milim milimini niye bu resimler hep aynı ?... Hep aynı dereceyi gösteriyor? Bende bu sayılar , sayı doğrusu üzerinde eeh bu geometri olduğuna göre , derecedir bu . Derecenin çağdıştırdığı şeyde mason derecelerine götürüyor
Tanrım bana güç ver

Mart 17, 2013, 07:04:22 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben burada bir genel mason ambleminden başka bir şey göremiyorum.

Milim milimine aynı olan hangi resimler? Hep aynı dereceyi gösteren ne? Hangi sayılardan söz ediyoruz.

Soru eksik yazılmış galiba. Bütünlenirse belki yanıt vermeye çalışan olur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 17, 2013, 07:12:49 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Hayır eksik değil . Genel mason amblemi , her yerde pergel aynı sayının üstünde ...Buda geometri , geometride sayılar derecedir . Yani dereceyi gösteriyor bana ... Masonluk ve derece birleştirdiğimizde , mason dereceleri elde etmiş oluyoruz ... Gösterdiği yer mason derecelerini gösteriyor. Atıyorum pergel 14 . derecede , o zaman 14 derece masonu ?
Sorum neden hep milim milimine aynı , o perkelde neden hiç sapma yok
« Son Düzenleme: Mart 17, 2013, 07:15:45 öö Gönderen: emreg »
Tanrım bana güç ver

Mart 17, 2013, 10:28:25 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hangi sayılar, hangi dereceler sayın emreg? Bahsetmeye çalıştığınız şeyi zannediyorum anladım, öyleyse alakası yok.

Ancak sayın ADAM'ın da dediği gibi soruyu net ve anlaşılır şekilde sorarsanız, belki bizlerden daha bilgili üyelerin vereceği cevaplar vardır.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mart 17, 2013, 10:52:15 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın emreg,sanırım sembol,amblem ve simgeleri incelemeyi seviyor.Aramızda bir Robert Longdon daha olmasına sevindim.Yanılmıyorsam şunu dile getirmek istiyor;yukarıda ki mason ambleminde ki gönye ve pergelin birbirine orantılarının,her yerde aynı olmasından söz ediyor.Yani gönyenin üzerinde ki pergelin gönye üzerinde ki açısı hep aynı orantıda.E gönye deki sayılar geometri de ''derece'' diye nitelendirildiği için Pergelin gönye üzerinde gösterildiği derecenin, masonlukta bir önemi var mı diye soruyor?

Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 17, 2013, 11:07:47 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence dökülen kalıp aynı ve zannedersem standart bir şekilde üretiliyor .

Saygılar

Evette sayın NOSAM33, zaten sayın emreg'de bu standardın neye göre belirlendiğini soruyor?
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 17, 2013, 11:52:29 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eğer denildiği gibiyse, burada bir saçmalama faslı başladı demektir.

Üç öğe var: Pergel, Gönye ve G harfi.

Çeşitli türde pergeller olabilir, çeşitli türde gönyeler.

20 ayrı tür pergel 20 ayrı tür gönye çizimi varsa, (çok daha fazla olabilir) 400 pergel-gönye kombinasyonu yapılabilir demektir.

Burada (Pergel+Gönye+G çizimi) Masonlukta şöyle yeğlemeler vardır; sık kullanılan:

1- Çizim pergeli değil, ölçü pergeli alınır.

2- Pergelin kolları 45 derecede açılır;

3- Pergelin tutamağı görünümde tam üsttedir;

4- Kolları eşit bir gönye alınır.

5- Gönye pergelin üstüne (ya da altına) dik açısı düşeyde aşağıda olacak şekilde yerleştirilir. Pergelin ekseni ile gönyenin dik açısı tam düşey doğrultuda buluşur.

6- Pergelin ayakları ile gönyenin dik açısının yatay düzlemde buluşması yeğlenir.

7. Bu çizimin güzel (estetik) olması için, pergel ve gönyenin boyutları uyumlu seçilir. Ancak aralarında boy oranı diye bir kural yoktıur.

Bu oluşum bir G harfi ile bütünlenecekse, (masonik olması için gereklidir) bir de G harfi alınır ve çizimin tam ortasına yerleştirilir. Bu harf dümdüz bir harf (örneği Arial: G) olabildiği gibi, işlemeli bir karakter (örneğin Georgia: G olabilir. Boyu yerleştirileceği boşluğa göre uyumlu olmalıdır ama kesin bir ölçüsü yoktur.

Şu halde 400 ayrı cins/boy G harfi olanağı varsa, Pergel-Gönye-G Harfi düzenlemesinin 400x400 = 160 bin seçeneği olur. Buna bir de renk farklarını eklerseniz seçenek sayısını milyonlara vardırırsınız.

Şimdi... Milim milimine aynı olan nedir?

« Son Düzenleme: Mart 17, 2013, 12:01:42 ös Gönderen: ADAM »

Mart 17, 2013, 01:15:23 ös
Yanıtla #7

Eğer denildiği gibiyse, burada bir saçmalama faslı başladı demektir.

Üç öğe var: Pergel, Gönye ve G harfi.

Çeşitli türde pergeller olabilir, çeşitli türde gönyeler.

20 ayrı tür pergel 20 ayrı tür gönye çizimi varsa, (çok daha fazla olabilir) 400 pergel-gönye kombinasyonu yapılabilir demektir.

Burada (Pergel+Gönye+G çizimi) Masonlukta şöyle yeğlemeler vardır; sık kullanılan:

1- Çizim pergeli değil, ölçü pergeli alınır.

2- Pergelin kolları 45 derecede açılır;

3- Pergelin tutamağı görünümde tam üsttedir;

4- Kolları eşit bir gönye alınır.

5- Gönye pergelin üstüne (ya da altına) dik açısı düşeyde aşağıda olacak şekilde yerleştirilir. Pergelin ekseni ile gönyenin dik açısı tam düşey doğrultuda buluşur.

6- Pergelin ayakları ile gönyenin dik açısının yatay düzlemde buluşması yeğlenir.

7. Bu çizimin güzel (estetik) olması için, pergel ve gönyenin boyutları uyumlu seçilir. Ancak aralarında boy oranı diye bir kural yoktıur.

Bu oluşum bir G harfi ile bütünlenecekse, (masonik olması için gereklidir) bir de G harfi alınır ve çizimin tam ortasına yerleştirilir. Bu harf dümdüz bir harf (örneği Arial: G) olabildiği gibi, işlemeli bir karakter (örneğin Georgia: G olabilir. Boyu yerleştirileceği boşluğa göre uyumlu olmalıdır ama kesin bir ölçüsü yoktur.

Şu halde 400 ayrı cins/boy G harfi olanağı varsa, Pergel-Gönye-G Harfi düzenlemesinin 400x400 = 160 bin seçeneği olur. Buna bir de renk farklarını eklerseniz seçenek sayısını milyonlara vardırırsınız.

Şimdi... Milim milimine aynı olan nedir?

Sn. Adam, bana kalırsa pergel ve gönyenin duruşu, açıları vs. her sembolde aynı mıdır demeye çalışıyor bence.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Mart 17, 2013, 07:37:47 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM ; galiba yanlış anlatıyorum ben . Bakın şimdi iki gönyeyi birleştirelim ... Gönyenin üstünde sayılar var ya hani 1,2,3,4.... gidiyor öyle . Pergelin iki kolu , gönyenin sayılarını kapatmış . Bütün resimlerde hep aynı sayıları kapatmış . Yani pergelin kolları gönyenin üstündeki sayıları hep aynı yerde kapatıyor üstünü . Bakın ek olarak attım , hep aynı sayıyı kapatmış ... BU sayıda , geometride derece oluyor gönyede . 1 derece 3 derece 5 derece ...  Bende dedimki mason ve derece birleştiğimizde , mason derecesi oluyor , yani kapattığı sayı hangi sayıysa o mason derecelerini kapatıyor (!)
Benim sorum şu , neden hep aynı sayıyı kapatmış niye milim milim aynı hani hiç sapma yok .0 hani 45 derece açıyla yapmış ya , onun kolları hep aynı sayıyı kapatıyor . Ben bunu soruyorum , niye 1 derece daha sola kapatmıyor yada 1 derece sağa kapatmıyor ?
Tanrım bana güç ver

Mart 18, 2013, 07:19:28 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Pergelin hep aynı sayıyı kapattığı falan yok. Bu çizimlerde gönye üzerinde birim çizgileri verilmiş, cetvel gibi. Genellikle bu yapılmaz. Gönye kalın da olabilir, ince de... Birim çizgileri bu çizimlerde 5'e kadar gidiyor gibi görünüyor ama bu farklı olabilir. Dolayısıyla bu çizimlerde genellikle öyle birtakım sayılar, ölçüler falan yok. Pratikte de yok.

Kaldı ki, pergel gönyenin üzerinde değil altında da olabilir.

Dahası, önceki yazımda belirttiğim genel benimseyişler kesin kural değildir. Çok farklı düzenlemeler yapılabilir. Önemli olan gönye ile pergelin bir arada, üst üste ya da iç içe bulunmasıdır.

Dolayısıyla buradan olmadık anlamlar çıkarmaya kalkışmanın bir gereği yoktur. Çünkü bu düzenlemelerde sanıldığı gibi öyle olmadık, bilinmedik anlamlar yoktur. Bu bağlamda spekülasyon gereksizdir.

Bu amblemin Masonluktaki derecelerle bağlantısı da yoktur.  Masonluktaki derecelerle bağlantı, öyle sayılarla falan değil, pratikte gönye ile pergelin yerleştiriliş biçimiyle oluşturulur çünkü onun gönye-pergel bileşik simgesinin rakamsal değil kavramsal (düşünsel) değerlendirilmesiyle bir bağlantısı vardır. (17. maddemiz uyarınca bu bağlantının ayrıntılarının buraya yazılması uygun olmaz. Başka masonik kitaplarda bulunabilir.)