Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Çalışma tablosundaki yedi yıldızın bir tanımı var mı?  (Okunma sayısı 2278 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2017, 02:35:42 ös

Selamlar, nerede okudum hatırlamıyorum baya Türkçe&İngilizce aradım bulamadım.

Bir kitapta yedi yıldızdan bahsediyordu. En parlağının dürüstlük olduğunu hatırlıyorum ( yanlış hatırlıyor da olabilirim ) Diğer yıldızların anlamları var mı ve bu yedi yıldız nereden geliyor? Bilen birileri beni aydınlatabilirse çok sevinirim.
.

Mayıs 05, 2017, 04:25:57 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba Blacksnake ;

Bir inanışa göre her köşe farklı bir yolu simgeler, ya da "ulu benliğimizi göstermek için yedi ışın"  olarak da bilinir bu;

1- güç, irade ve azim
2- kayıtsız sevgi, akıl ve olgunluk
3- bilgi ve zeka
4- huzur ve uyum
5- zihnin gücü ve bilim
6- bağlılık ve dürüstlük
7- büyü

Başka bir fikir de her köşenin 7 farklı elementi simgelediğidir . Bazılarına göre de haftanın 7 gününü 7 gezegeni simgeler diye duymuştum , ama tam olarak nereden geldiğini bilmiyorum  :)

...

Mayıs 05, 2017, 04:29:07 ös
Yanıtla #2

Teşekkür ederim, kaynağı öğrenebilir miyim?
.

Mayıs 05, 2017, 10:08:36 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bölüm: Masoluk ile ilgili sorular ve cevaplar.
Başlığın bölüm ile bağlantısı nedir?
Bir yanlışlık mı var?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 05, 2017, 10:22:14 ös
Yanıtla #4

İktisadi işletmeden aldığım bir kitapta 7 yıldızı tanımlayan bir yazı okudum ama hangi kitap hatırlamıyorum. Sizin gibi bir birikimim olmadığı için masonluk ile ilgili bir sembolizma olduğunu düşündüm. Tam olarak ne düşündüğünüzü ifade ederseniz ben de aydınlanmış olacağım. ( 7 yıldızın masonic bir sembolizma olmadığını mı söylüyorsunuz?)
Saygılarımla
.

Mayıs 06, 2017, 12:43:45 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Okuduğum kitaplarda beğendiğim yerler oluyor ve ben onları ileride hatırlamak kolay olsun diye bir yerlere not etmeye çalışıyorum. Bu konu için de bir köşeye yazdığım bir şeyler var. Belki işe yarayabilir.

Kaynağını bu forumda birkaç kez dile getirmiştim aslında.

Orhan Hançerlioğlu'nun şu meşhur  "Düşünce Tarihi"nden bahsediyorum. Şunları diyor yedi yıldız hakkında:

"Terzi Hermes, evrensel düşünü şöyle kuruyor: Kocaman boşluğun en altında ölümlülük yeri dünya var, en üstünde de ölümsüzlük yeri Zuhal yıldızı. Zuhal yıldızı, evrensel aklın bütün esrarını taşımaktadır, yedinci ve son kattır,ölümsüzlüğe orada erişilir. Maddeye boyun
eğmeyen başarılı ruh, yeryüzündeki kısa sınavını verdikten sonra, ilk basamak olarak ay’a yükselir. Ay, düşünce dehasıdır, elinde gümüş bir orak tutar, doğumları ve ölümleri düzenler.

Göğün ikinci katını yöneten Utarit yıldızıdır. Utarit, soyluluk dehasıdır, sınavını başarıyla vermiş ve birinci katta cesetlerinden ayrılmış ruhlara çıkacakları yolu gösterir.

Üçüncü katı Zühre yıldızı yönetmektedir. Zühre, aşk dehasıdır, elinde aşk aynasını tutar.

Dördüncü kat gök güneşin egemenliği altındadır. Güneş, güzellik dehasıdır, başarı ışıkları saçmaktadır, pırıl pırıldır.

Beşinci katı Merih yıldızı yönetir. Merih, tüzenin dehasıdır, elinde tüzenin keskin kılıcını tutmaktadır.

Altıncı katı yöneten Müşteri yıldızıdır. Müşteri, bilimin dehasıdır, elinde büyük gücün asasını tutmaktadır.

Yedinci ve son katsa, ölümsüzlüğe kavuşulan büyük
aydınlık, tümel aklın tüm sırrını saklayan Zuhal yıldızının katıdır."

...
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2017, 12:51:28 öö Gönderen: İNSAN »

Mayıs 06, 2017, 08:13:49 öö
Yanıtla #6

İNSAN teşekkür ederim.

Konunun taşınması gerekiyorsa buradan kaldırabilirim.
.

Mayıs 06, 2017, 11:04:35 ös
Yanıtla #7

Sayın Surgeus un Amerikada çektiği bu fotoğrafta görselin sağ ve sol üst köşelerinde yedişer yıldız bulunmakta. 7. yıldızın da kaydığını görüyoruz.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?action=dlattach;topic=19468.0;attach=4648;image
.

Mayıs 07, 2017, 12:55:45 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Blacksnake,

Cektigim fotografin, masonlugun Amerika ve California eyaletine gelisi ile ilgili semboller icerdigini ogrenmistim... Akasya sembolu ve diger sembolleri incelemistim lakin yildizlari saymamistim... Konuya bir atfi var mi yoksa baska bir manasi var mi bilemiyorum... Dikkatinizi gercekten tebrik ederim...

Mayıs 07, 2017, 06:25:41 ös
Yanıtla #9

Resimdeki yıldız dizilimi.......anına ait bir horoskop olabilir.(Büyük ihtimal bu konu ile alakalı değil)

Işığın 7.rengi...(Her renk, doğa ve bilim üzerinden incelendiğinde,yarattıkları etkiye göre,sayısız anlamlar kazanabilir.Simya,astronomi,astronomi temelli tarihlendirme sistemimiz.vs olarak uzar gider)

Örnek olarak kendimce uydurmaca bir tasfir yapar isem:

Tek yaratıcının insanlığa yansıyan 6 farklı sureti... (Gökkuşağı,kristal prizma) Her renk için,yarattıkları öz etkilerinden soyutlaşması sureti ile, sayısız mit üretile bilir. Öz etki,tutarlı bir soyut mit üretimi için gerekliliktir.Öz'deki deneysel ve somut bilgi,bu bilgiden soyutlaşan tüm hurafi bilgileri tölera edebilir; makül oranlarda olma şartı ile.

(Bkz.Ziya)

Göze uyarımda bulunan ve beyin tarafından yorumlandığında görme duyusuna, yani görülebilir ışığa yol açan elektromıknatıs ışınım. Başka bir deyişle, ışımayla yayılan ve görme duyusuyla algılanan erke biçimi. (Bu elektromıknatıs ışınım, 4x10-7 m ile 7,7x10-7 m arasındaki dalga uzunluklarında yer alır. Dalga uzunluklarındaki değişiklikler gözde değişik duyulara yol açarak değişik renkleri oluşturur)

Not: Dünya üzerinde soyutlaşan bir cok olgu, aslında bir kaç kaynak bilgiden türemiştir.

« Son Düzenleme: Mayıs 07, 2017, 07:10:36 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin