Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dan Brown / Cehennem  (Okunma sayısı 8716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 08, 2013, 09:40:05 ös
  • Aktif Uye

Dan Brown'ın Cehennem isimli kitabını okurken, tasviri fotoğraflar epey ilgimi çekti.. Kitabın ortalarında olmama rağmen, son sayfalarına doğruolan fotoğrafları da kurcalamadan duramadım. İşte o muhteşem gothic yapıları andıran mimari fotoğraflarını ve sanat eserlerini kapsayan  fotoğrafları paylaşmak istiyorum burada.

Dipnot:
Fotoğrafları kendim çekmedim, sadece alıntıladım. Aynı şekilde belirtilen kitap konusu da alıntıdır.

Konusu: Dan Brown kitaplarının Simgebilim uzmanı olan kahramanı Robert Langdon Cehennem romanında gözlerini bir hastane odasında açıyor. Son olarak Harvard üniversitesindeki bir anısını hatırlayan Langdon kendini bir anda başından vurulmuş, son 48 saat içinde hiç bir şey hatırlamadan İtalya’da buluyor. Ne olduğunu anlamaya çalışırken hastanede saldırıya uğruyor ve bu saldırıdan genç bir doktorun yardımı ile kurtuluyor. Dahası cebinde üzerinde tehlikeli simgesi olan bir cihaz buluyor. Ülkesinin konsolosluğundan yardım isteyen fakat yardım yerine kendisini öldürmeye çalışan kişiyi karşısında bulan Langdon kendi ülkesinin de kendini öldürmeye çalışması ile bir şok daha yaşıyor ve genç fakat sıra dışı zekası olan doktor ile işin gerçeğini çözmek için yine simgelerde gizli olan ipuçlarının peşine düşüyor.

Floransa’nın tarihi yerlerinde başlayan macera İtalya’nın diğer büğülü şehri olan Venedik’e uzanıyor ve Longdon kendini bir genetik uzmanı olan ve dünya nüfusunun hızlı artışı nedeni ile insanoğlunun 100 yıl içinde neslinin tükeneceğini düşünen, bu yüzden ölümcül bir virüs yaratan ve bunu Dante’nin Cehennem Haritası ile ilişkilendiren deha birinin peşinde buluyor. Tek sorun bu psikopat bir hafta önce intihar etmiştir ve virüsün aktif aktif etmesine bir günden az kalmıştır ve virüsün yerini bulmak için tek umut Langdon’dur.

Dan Brown’un Cehennem romanı okurlarını yine mükemmel bir maceranın içinde sürüklüyor. Kitapta yine tarihi öğeler, gizemli sırlar ve en güzeli ise İstanbul’un tarihi köşeleri var. Yerebatan Sarayı, Ayasofya ve Kapalı Çarşı kitapta geçen yerler ve yazar gerçekten buraları mükemmel anlatmış. Görünen o ki yine mükemmel bir film Türkiye’de çekilecek.

Sandro Botticelli tarafından yapılan La Mappa dell'İnferno (Cehennemin Haritası) Dante'nin Cehennem'inin  en ayrıntılı haritasını çıkaran eser olarak bilinir. Eser, ölümden sonraki hayatın şimdiye kadar yapılmış en korkutucu resmiydi.

Rodin'in Cehennem Kapıları'ndaki Heykeli 3 Gölge

Bahsedilen 3 Gölge:

Yukarıda yayımladığım, Rodin'in Cehennem Kapıları'ndaki Heykeli isimli tasvirindeki bir ayrıntıya dikkat çekmeek için fotoğrafın yakınlaştırılmış hali:

Dikkatli bakıldığında, ortadaki Heykel'in Bakırköy Hastanesi'ndeki Düşünen Adam Heykeli ile benzerlik gösterdiği anlaşılacaktır.. Derin anlamlarının olduğu kanısındayım, neden böyle bir Heykel seçildi, o da ayrı bir konu..

Stradanus'un Styks Nehri'ne batmış cesetler üzerinde kürek çeken Phlegyas resmi

"Langdon'un bu tabloda daha önce defalarca gördüğü gibi Malebolge'nin dokuzuncu hendeği, bacakalrı topraktan dışarı doğru çıkan, yarıya kadar tepetakla gömülmüş günahkarlarla doluydu."

Bayros'un gökten dolu gibi yağan kızgın toplarla ateş damlaları altında işkence çeken ruhları

Salvador Dali'nin acayip suluboyalarıyla gravürleri

Veba maskesi: "kuş gibi uzun gagalı bir maskesi ve donuk gözleri olan pelerinli bir adam"

Viyana Fen Bilimleri Akademisi - Lukas Troberg tarafından hazırlanmış "Ya Tanrı Yanıldıysa" isimli yazı...

Dante Alighieri portresi; "başında kırmızı bir capuccio, yani dar, kulaklıklı, kıvrımlı bir başlık var. Koyu kırmızı Lucca cüppesiyle Dante'nin en çok taklit edilen resmidir."

Santa Croce meydanındaki Dante Heykeli

Referanslar: http://www.turkish-media.com/forum/topic/306639-dan-brown-cehennem-kitabinda-bahsedilen-sanat-eserleri-ve-tum-yerler/
http://kitap.yazarokur.com/cehennem.html
Adequatio intellectus et rei

Haziran 08, 2013, 09:47:45 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok güzel bir kitap ve İtalya özeti olmuş.Tek kelimeyle sınırları zorluyor muhteşem.Kitabı okumama dahi gerek kalmadı.Teşekkürler.

Eylül 07, 2014, 10:24:24 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Melina ;
Dan Brown Çok etkileyici bir insan. Bilim ve tarihi iyi analiz yapıp bunlara bize birer Ritüel halinde suna bilen bir birey. Bütün serisini okumuşumdur " İNFERNO " DA bu Güzel eserlerden bir tanesidir. İstanbul önemli yerlerinden bahsetmesi de ayrı bir güzellik katılıyor ama bana soracak olursanız Kitaplarıyla her ne kadar  Hristiyanlığına ters düşebilse de  gene buna değer diyorum."  Ve İtalya Anlatılmaz yaşanır "

Eylül 08, 2014, 12:28:02 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Bu resimleri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler Sn. Melina. Kitabı okuyan biri olarak ben de okumayanlara önerebilirim. Hatta öncesinde İlahi Komedya'yı okumaları daha bir anlam katabilecektir.

Saygılar.