Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Cehennem nedir -(Lütfen izleyiniz)  (Okunma sayısı 17768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 17, 2008, 03:40:07 ös
Yanıtla #10

Sevgili Darkside; aslinda genelde olaylara karsi beni ilgilendirmez tutumuyla yaklasiyordum ancak gorunen bir gercek de vardir ki henuz su anda bile gunumuz İnsanliginda beklenen cok onemli degisimlerin olmasi gerekirken hala kayıtsiz sartsiz ( benim icin kendimden de daha degerli olan bu cok hassas konularin hafife alinmasi kisiler icin ne derece buyuk bir yikimdir, tahmin edebiliyor musunuz? ) bakilmasi sorunun İnsanlik icin hala devam ettiginin gostergesidir.

Sayin Daemon; burada size herhangi bir tepkim yok ama hayatta herkesin ustune dusen gorev vardir: Sorumluluk!

Kisisel goruslerimi belirtmek istedim, lutfen yanlis anlasilmasin!

Saygilarimla
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 17, 2008, 03:42:03 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burda neler olmuş öyle...
Dikkat edin yanarsınız!  :D
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...

Temmuz 17, 2008, 04:25:26 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sn.Sevil,
Kişiliğiniz ne kadar ciddiye alınmayı hakediyor süphelerim var zira daha önce cehennem isimli bir başlık açıp aynen şunları yazmışsınız ;

Sevgi'nin hatta Koşulsuz Sevgi'nin yer aldığı Evrenimizde Cehennem Olayının olması mümkün bile değildir. Bunun altını çizerek belirtme ihtiyacını hissettim. Çünkü Tanrı'nın Sevgi Kuram'ını kendi bireysel araştırmalarım neticesinde öğrenerek yaşayan bir kişi olarak bu sonuca ulaşarak birçok Bilgi Yoluna açılmayı hedefledim.

Evrenin Varolması, İnsanoğlunun Yaratılması Temelde Sevgi ve bunun devamında birçok Güzellikleri beraberinde getirdiği içindir ki; Evrenin ya da sözümona Dünyamızın bir yokoluşu kesinlikle mümkün değildir. Bunun içindir ki Cehennem Olayı da sadece bir safsatadan ibarettir.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=4299.0

Peki bana üst tarafta ne cevap vermişsiniz ;

yazimdan butun İnsanlarin hep birlikte Cehenneme ya da Cennete gidecekleri diye bir anlamin cikarilmasi cok mantiksiz ki bu sekilde zaten mumkun olmayacaktir. O halde İnsanlar arasinda nasil ve ne sekilde secim yapilabilirdi ve Hayat Kuramina baktigimizda Dunyasal bazda ele alinan yasamlarin Bireyler acisindan bir tur imtihan ya da denenme olayinin cikis noktasini gozardi etmek zorunda kalinirdi

ilk mesajınızda bana verdiğiniz cevap ise ;

Kişi hangi sebepten olursa olsun, dünya yaşamında edinmiş olduğu, cennet ortamına uygun düşmeyen özelliklerinden arınmak için bir ara ortamdan geçer ki, bunun adına insanı yakan ortam anlamına gelen “cehennem” ismi takılmıştır!.

Sonsuz dek cehennemde kalacaklar ise, gene bu ortamda kendi hakikatlarına uymayan özelliklerden çok büyük çileler, sıkıntılar sonucu arınırlar… Böylece de artık azâbları sona erer; yanma son bulur; “cehennemin dibindeki ateş sönüp, cırcır otu biter”!.

:)

Cehennem konusunu açtığınızda tarih Nisan 2008 gösteriyor , şu an ise Temmuz 2008 'deyiz , yani kişiliğiniz  yaklaşık 4 ay içinde büyük değişimlere uğramış :) Bence siz dini falan bırakın kendinize çeki düzen verin

Temmuz 17, 2008, 04:44:16 ös
Yanıtla #13

Matta 10,28: '' Sizi oldurmeye gucu yeten fakat hayattan yoksun birakmaya gucu olmayanlardan korkmayin; asil sizi Hinnom Vadisinde tamamen yok edebilecek Olan'dan Korkun!'' ...  İSA

Arkadaslar, birsey soylemek istiyorum. Oncelikle Sayin Daemona cok fazlasiyla tesekkur ederim, kendi adima cok guzel bir olayi aciga cikararak en azindan benim de bu hususta yeterince aydinlanmama vesile oldugundan, bu arada lutfen ozurlerimi kabul edin asla mudahale olarak dusunmeyin lutfen! İsteyen istedigini dusunur, tavrini koyar beni ilgilendirmeyen konuda haddimi astim, affedersiniz.

Olayin ozunu yukarida alintiladigim Ayet vermektedir. Bugun yanilmiyorsam gerci demin bu olayin gercek olup olmadigini ( ismi gizli ) ozelden kendilerine sordum fakat herhangi bir yanit alamadim. Gecerliligi konusunda sizlerden de yanit bekliyorum ama eger bu olay gercek ve yasanmissa Ayete dikkat cekerek cok onemli bir durumu farkettigimi belirtmek isterim ki yasanan yer İsrail ya da Kudusun guneybatisi ve yakilanlar İsrailogullari (!)

Aceleci davranmak istemiyorum ama gordugum kadariyla ortada cok korkunc bir Gercek var yani en azindan videoyu izlememle bu kaniya vardigimi uzulerek belirtmeliyim.     

Temmuz 17, 2008, 05:18:55 ös
Yanıtla #14

Degerli Arkadasim beni ozelden aydinlattigi icin yukarida bahsetmem nedeniyle Tesekkurlerimi burdan da iletmek istedim.

Sayin Daemon; kisiligimi dikkate almayin, sorun degil ama dusuncelerim, fikirlerim gunden gune degisebilir. İlim ogrenmek kolay degildir. Onemli olan olum otesi yasamimiz icin faydali ilmi ogrenmemizdir. İlim, biz burdayken ve olene kadar ogrenilir, ondan sonrasi mumkun degildir. Ha dunyaya tekrar gelirsin kaldigin yerden devam edersin o ayri mesele ama sanirim onceki tutumumu devam ettirmem benim icin daha saglikli olur. Sayenizde bu kanaate vardim. Yanlis anlamayin Kisiliginize Sonsuz Saygim vardir, sadece umursamaz tavrinizi haddime dusmeyerek ki bunu istemeden yaptigim icin kendimi sucluyorum ve bundan sonra da mudahale etmemin kendime fazlasiyla zarar getirdiginden emin oldugum icin hakettigim karsiligi aldigima inaniyorum. Uzgunum.

Sorun İnsan olmam ve Vicdanimin sesini dinlememdir. Uyarmak bana dusmez cunku ben de bu yolun bir yolcusu olarak ki hala ogrenme surecim devam etmektedir. Kendi hayatima bakmanin ya da baskalarini umursamaz tavrimin aslinda bencillik oldugunu saniyordum ama yanilmisim ozur dilerim.

Hayatin ciddiyetliligini buyuk olcude farketmemden dolayi sizi elestirdim. Kendinize cekin duzen vermeniz yolunda herhangi bir sey soyleyemem asil kendime dikkat etmemin gerektiginin farkindayim. Ne yazik ki Kardesim olarak bir tur nasıl desem onemine dikkat cekmek isteyisim ise asla bir rencide etme olarak algilanmasin gerci ne kadar aciklayici anlatsam da boyle yapmamin bu sonucu doguracagini tahmin etmistim.

Saygilar.       

Temmuz 17, 2008, 06:45:29 ös
Yanıtla #15
  • Hemşire
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.Skull,
Size katılıyorum ve konuşmaların hala pek saygı çerçevesinde geliştiğini düşünmüyorum. Ayrıca burada daha çok ikili sohbet şeklinde gerçekleşen bu konuşmanın siteyi ziyaret edenler için de hoş bir izlenim oluşturmayacağını düşünüyorum. Masonlukla ilgili insanların aydınlatıldığı bir sitede bu tarz konuşmaların olmaması gerektiği kanaatindeyim. Cunku ne buradaki düşünceler, ne de bu tarz masonlugu temsil etmiyor. Tabii ki,herşey konuşulur,tartışılır,bilgi alışverişi yapılır ama düşünce ya da inançlara saygı duymadan, dalga geçmeye yakın bir uslupla konuşulması hiç dogru değil. Saygılar...

Temmuz 17, 2008, 07:15:45 ös
Yanıtla #16

Sevgili Darkside; simdi aciklayacagim seyleri kafanda soru isaretleri birakmayacak derecede belirtmeyi uygun gordum :)

İnsanlar kendi kotulukleriyle yuzlesirler ve asil cehennem insanoglunun kendi davranislarinin sonucunda olusan bir durumdur. Ne olursa olsun hicbir sebep karsimizdakine karsi kotuluk yapmamiza sebep degildir. Kisinin tutkularindan, hirslarindan ve egolarindan kurtulamadigi surece asla kendi yasamsal cehenneminden kurtulamayacaktir.

Burada yapilan bir olay aciga cikmaktadir. Lanetlenen Yahudilerin yaptiklarinin karsiligini İsa'nin olumunden sonra ki bunun Ayette de bizzat İsa tarafindan aciklanmasina ragmen yasanilmistir. Yineliyorum Lanetlenen Yahudiler cunku Tanri tarafindan gonderilen Tanri'nin Oglu'nu reddetmekle kalmayip O'na korkunc seyler yasatarak kendi cehennemlerinin basgostermesini sagladilar. Yapilan hicbirseyin karsiligi kalmaz. Alinan hakkin alinacagi da muhakkaktir.

Bugun İsa'ya yapilanlari hakli bir nedene baglayip bu sekilde aci cektirerek O'nu cezalandirmaya calisanlar kendi kinlerini, nefretini ve ofkesini sundular. Tanri'dan geldigini kabul etmeyenler nasil oluyor da baskasina zarar verme hakkini kendilerinde buluyorlar (?) Oysaki Mucizevi bir sekilde Dunyaya gelip ayni sekilde Dirilmesiyle! Tanri'nin Gucu'nun Mucizevi olaylarla gostermesine ragmen! Seytan ya da cin olarak adlandirildi. Kimisi gercek Mesih degildir diye nitelendirildi? Neye dayanarak, kime gore, neye gore ? '' Beni Kabul Etmeyen Beni Gondereni Kabul Etmemis '' demektir. Detaylariyla sunulmasina ragmen İsa agzindan cikan her Soze, yaptigi her mucizeye ragmen Kendisinin Tanri'nin Oglu olduguna inandiramadi. Peki inandirmak icin baska ne yapilabilirdi ki? İnananlar inandi, inanmayanlar ise yaptiklari vahsetle lanetlendiler.   

Soralim kendimize lutfen gecmiste olan bir olaydan yola cikarak bir fahiseyi taslamak mi İnsanliktir, kendilerini temiz kilmaktir, yoksa fahisenin elinden tutup onu kurtaran Rab mi İyiligin, Sevginin gostergesidir? İsa, yasami boyunca tek kotuluk bile yapmamis olmasina ragmen neden bu denli bir korkunclugu bile bile kabullenmistir? Gercegi Bize Göstermek icin Kendini Feda etmesinin sebebi buydu!     

Mademki oyle neden simdiye kadar gonderilen butun Peygamberler reddedilmistir? Asil Tanri'nin yolunda olduklarini iddia etmelerine ragmen İnsanlik neden bu kadar aci ve zaiyat vermistir?

Sunu soylemeye calisiyorum, kendi kotuluklerimizle karsi karsiyayiz ve bir ayna gibi İnsanlara yansiriz. İsa, kasitli olarak İsrailogullarina gonderilmisti ve İsrailogullari da bunun sonuclarini da agir kayiplar vererek Dunyaya tam bir ibretlik tablosunu yansitmislardir.

İste suanki surec Dunyanin her yaninda İnsanlarin yaptiklarinin karsiligini hemen gorecegi andir. Yaptigi kotuluklerin ayni olcutunde gorecegi ve yasayacagi andir. Kotulerin birbirini yok edecekleri andir. Oyleki en ufak menfi duygu tasinmayacak hale gelinecektir.

--> Dunyanin Arindirilmasi, kotuluklerin kendiliginden temizlenmesi ve bir su misali pırıl pırıl Dunyaya donusmesi zamanidir.

Keskin sirke kupune zarardir . Bilinclenemin ve Aydinlanmanin, Sorumlulugun bilinciyle hareket edip Kıyametin Kopmasi da farkli sekilde dusunulmektedir.

Bu nedenle Yahudileri Secilmis Irk olarak nitelendirmistim. Gercegi ancak bu sayede ogrendim. Yahudilerin tarihini detayli bir sekilde arastirmamin nedeni buydu (!)

İsa kasitli olarak Kusursuz ve Gunahsiz Yasam surdu ama buna ragmen neden bu denli agir bir cezalandirmaya maruz kalmistir? Tanri'nin bir Plani miydi? Elbette ama ya Tanri'nin İstegi miydi İsa'ya yapilanlar belki ama İnsanoglu neden bu denli kin ve nefret doluydu?

Lutfen icmizden gelen kotulugu yapmak icin bahane gostermeyelim. Hele hele bunu İnanca baglayip da kendini Tanri'nin Adamlari olarak gosterip yapanlarin ise elbette sonu bu sekilde olacaktir!

Suanda anladigim Cehennem kisinin yaptigi kotulukle yuzlesme olayidir. Kisinin tutkularinin, hısrlarinin ve egolarinin kendisini bogmasi demektir. Kendi kendini yok etmesi demektir. Kotuluk eden kotuluk bulacak ve iyiniyet sahipleri bundan muaf tutulacaktir.

Sevgi ve Saygilarimla 

Not: İsa'nin propagandasini ya da misyonerligini yapmiyorum. Sadece gordugum Gercegi dile getirmek istedi. Kisisel yorumlara aciktir. Benim gercegim bu ve ben inaniyorum.

Sunu acik yureklilikle soyluyorum ki temiz ve iyiniyet sahibi İnsanlar icin ise bulundugumuz surec Bilinclenmeye paralel olarak yasacagi cok guzel deyim yerindeyse Cennetsel Yasamlaridir. Rahat ve huzurlu yasamlar yasayacaklaridir.
« Son Düzenleme: Temmuz 17, 2008, 07:33:40 ös Gönderen: Sevil »

Temmuz 17, 2008, 07:22:09 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

forumda güncel olan 2 başlık masonluğa yamanmak isteniyor. Zaten güncel iki başlıkta verilen örnekleri barlarda kendini kaybetmiş insanlar kullanmakta... bizim gibiler değil...

Saygılar.

Temmuz 17, 2008, 08:13:04 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sn.Skull,
Size katılıyorum ve konuşmaların hala pek saygı çerçevesinde geliştiğini düşünmüyorum. Ayrıca burada daha çok ikili sohbet şeklinde gerçekleşen bu konuşmanın siteyi ziyaret edenler için de hoş bir izlenim oluşturmayacağını düşünüyorum. Masonlukla ilgili insanların aydınlatıldığı bir sitede bu tarz konuşmaların olmaması gerektiği kanaatindeyim. Cunku ne buradaki düşünceler, ne de bu tarz masonlugu temsil etmiyor. Tabii ki,herşey konuşulur,tartışılır,bilgi alışverişi yapılır ama düşünce ya da inançlara saygı duymadan, dalga geçmeye yakın bir uslupla konuşulması hiç dogru değil. Saygılar...

Sn. shine

Bu tepkinizi hiç forumdaki abuk subuk mizah başlıkları, mp3 paylaşımları , ve gereksiz kişisel konular için de verdiniz mi?

Temmuz 17, 2008, 09:15:49 ös
Yanıtla #19
  • Hemşire
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.Daemon,
Mp3 paylaşımları ya da mizah paylaşımlarını genelde abuk bulmuyorum. Cunku bu gibi paylaşımlarda düşüncelere saygısızlık,inançlarla dalga geçme durumlarına pek rastlanmıyor. İnsanların rahatlama,gunluk hayattan uzaklaşma istekleri.Beni rahatsız eden bu konuşmadaki uslup,tarz. Ayrıca konuya aynı şekilde devam etmek isteniyorsa,aynı tarzla, sizinle aynı fikirde olan kişilerle özel mesajlaşarak konuya devam edebilirsiniz,bu sitenin uygun ortam oldugunu düşünmüyorum.
Saygılar.