Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Üzerine Eleştiriler  (Okunma sayısı 8379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 03, 2016, 08:16:11 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğa ilişkin eleştiri yapılacaksa, bunu gruplara ayırmalı.
1. Amaçlar.
a) Evrensel
b) Pratik
c) Bireysel
2. İlkeler
a) Genel ya da temel
b) Töresel
3. Örgütlenme
a) Global
b) Ülkesel
c) Kendi içinde
4. Çalışmalar ve Yöntemler
a) Topluma açık
b) Kendi içinde

Bir eleştiri yöneltirken, önce bu gruplardan biri seçilmeli. Belki başka türlü bir gruplama da yapılabilir. Yukarıdakilerin eksikleri de olabilir.

Eleştiri ile yermeyi birbirine karıştırmamalı. Eleştiri, beğenilmeyenin ya da uygun bulunmayanın değiştirilmesi ya da düzeltilmesi için öneri de getirmeli. Üstelik bu öneri, uygulanabilir olmalı. Eleştiriye yanıt verilmez; gereği yapılır. Fakat eleştiri böyle olmazsa, o zaman eleştirene yaprığı işin hiç de hoş olmadığı hatta boş olduğu söylenebilir.

Şimdi bu Forumun katılımcıları, ister kendi eleştirilerini yapabilir, ister bir başka yerde yapılmış bir eleştiriyi kaynak belirterek Foruma getirebilir. Biz de irdeleriz.

Fakat unutulmasın: Bu başlık altında saçma sapan ya da ya da Foruma yakışmayacak belirtmeler olursa, ilgilisine bilgi verilmeden silinecektir. Çünkü bu başlık ciddidir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 03, 2016, 11:20:19 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

O zaman ilk eleştiri benden gelsin.
Masonluğun kapalı bir toplum olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; Bir mason haklı olarak çok yakın bir arkadaşını veya bir akrabasını mason olarak önerebiliyor. Günümüzün siyasi ortamı gereği haklı da. Ancak seçtiği kişiler aydınlanmış kişiden çok kendilerince güvenilir kişiler oluyorlar. Bu da aydınlanma yolunda giden bir kurum için çıkmazlık getiriyor. Tamam alınan dost ve akraba güvenilir kişiler ama aydınlanmak isteme hevesleri ne kadar? Önemli amaç ne? O yüzden arada farklı kisilerin katılmasının Mason ülküsünü daha da geliştireceklerini düşünüyorum. Sanırım yeterince  aydın bir Mason'un aydın bir kişiyi başka şehirlede ve ortamlarda bulması zor olmasa gerek.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 03, 2016, 01:10:34 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

4. Çalışmalar ve Yöntemler
a)Topluma Açık

Malumunuz Türkiye'de genel itibariyle Masonluk bir takım kötü emelleri olan, şeytana tapan vb. şeklinde yapı olarak biliniyor.
Madem Masonluuğun yukarda saydığım şeyler olmadığına hem fikiriz. Peki ya neden bunun için çaba sarfetmemekteler? Belkide sarfediyorlardır. Fakat Ülkü Mabedi inşaa etmek gibi büyük hedefleri olan insanlar neden Türkiye'de önyargıları aşamıyor? Ülkemizde çok sayıda taassup sahibi insan var. Bu durum birazda bundan kaynaklı. Bir diğeri ise Masonların buna ihtiyaç duymaması. Zannediyorumki forumda biryerlerde yazıyordu.

Ben asırlardır tarihe yön vermiş insanları yetiştiren bu güzel kurumu eleştirerek saygısızlık yapacağımı düşünüyorum. Buraya bunları yazıpda Masonluğn birşey kazanacağınıda düşünmüyorum. Fakat genç bir kardeşiniz(masonik anlamda değil) olarak sizlere önerim olacak.

Empati kurdum. İnsanların bağlı olduğum bir cemiyet hakkında kötü düşünceleri ve emelleri olsa ben bundan çok rahatsızlık duyardım. Eminim sizlerde rahatsız oluyorsunuzdur.
Televizyonda ve sosyal medya da daha aktif olarak insanları taassubun esiri olmakdan kurtarabilirsiniz.
İlla bir insanın Masonluk sempatizanı olmasına gerek yok. Siz Masonlar doğru bildiğiniz şeyleri anlatın yeter.
Ama bu 6 sene önce kendisini ve o tatlı kişiliğini çok sevdiğim Sayın Remzi Sanver'i televizyon programına çıkarmakla olmaz. Daha aktif olunmalı...

Selametle

Not: Masonluk'dan çok Mason'ları konuştum. Konunun dışına çıktıysam affola.
« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2016, 01:22:28 ös Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Ağustos 03, 2016, 10:00:27 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluk kapalı bir toplum değildir. Ezoterik yöntemin gereği olarak, ritüelik çalışmalarınını inisiye olmayanlara kapalı olarak yürüten bir kurumdur.
Bu bakımdan Sayın Ruzber'in eleştiri sayılamayacak iletisi geçersiz.

Ancak onun iletisi üzerine bir diğer üyemizin yazdığı anlamsız olduğundan kaldırıldı.

Ağustos 03, 2016, 10:14:35 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Zaharoff'un dediği doğru. Eleştirdiği Masonluk değil, masonlar. Üstlelik sadece yurdumuzdaki masonlar.
Masonları eleştirmenin kolay olduğunu söylemiştm.
Peki bu eleştiriyi kişilerden kuruma dönştürebilir miyiz diye bakalım.
Burada eksik gvrülen ne?... Masonluğun doğru tanıtımı. Nerede? Aslında genel olmalıydı ama özel olarak Türkiye'ye indirgenmiş... Peki.
Bu konuyu biraz daha açmasını rica edelim Sayın Zaharoff'tan; daha somut.

Ağustos 03, 2016, 10:24:06 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Ezoterik ögreti gizli tamam ama bu ögretiyi gercekten almak isteyen insanlar var tek şanssızlıkları etraflarında Mason olmaması. 
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 03, 2016, 11:42:41 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Amaçlar ve yöntemler üzerinden bir eleştirim olacak.

(ADAM'ın geçmişte açmış olduğu konulardan bir alıntı)
"Masonluğun amaçları:

İnsanlar arasında ortadan kaldırılmasına olanak bulunmayan çeşitli farklılıkların, bir “ayırım ve çatışma nedeni” olmasının giderilmesi;

 Bilgisizlik (cehalet) ve bağnazlık (taassup) ile savaşılarak toplumlarda bunların giderilmesi;

 İnsanlığın gelişimini, giderek evrimini sağlayan her türlü ilkenin yaygınlaştırılması;

 Bunların önderliğini yapabilecek nitelikte bireylerin yetiştirilmesi."

Şimdi eleştirime geçebilirim. Masonluk ülküsünün gerçekleşebilmesi için uygun bir seviyeye ulaşılması gerekiyor. Bu seviyeyi açıklayabilmek için Maslow Teorisi'nden faydalanalım;

1. Öncelik: Fizyolojik gereksinimler (nefes, besin, su, cinsellik, uyku, denge, boşaltım)
2. Öncelik: Güvenlik gereksinimi (vücut, iş, kaynak, etik, aile, sağlık, mülkiyet güvenliği)
3. Öncelik: Ait olma, sevgi, sevecenlik gereksinimi (arkadaşlık, aile, cinsel yakınlık)
4. Öncelik: Saygınlık gereksinimi (kendine saygı, güven, başarı, diğerlerinin saygısı, başkalarına saygı)
5. Öncelik: Kendini gerçekleştirme gereksinimi (erdem, yaratıcılık, doğallık, problem çözme, önyargısız olma, gerçeklerin kabulü)

Masonluğun hayalini kurduğu ülkünün gerçekleştirilebilmesi için yada diğer bir deyişle Masonluğun amacına ulaşabilmesi için ihtiyaçlar hiyerarşisinde en azından ilk 2 basamağı aşmamız gerekiyor. Fakat insanlığın başlangıcından bu yana ilk 2 basamak bir türlü aşılamadı. Peki neden?

Bunun nedeni bizi diğer bir eleştiriye götürüyor. Masonluğun hedeflerinin kademesel bir problemi olmakla birlikte hedefe giden yolda izlenen güzergahta problemli. Dilerseniz daha ayrıntılı bir örnekle açıklayayım: X kişisi 100 birim sermayeye sahiptir ve 10 kişiyi yanında çalıştırmaktadır. Toplumun değişebilmesi için (ülkünün gerçekleşebilmesi için) sadece X kişisini iyi ahlaklı yapmak veya sadece yönetim sistemini ve kanunları geliştirmek yahut sadece çalışanları bilinçlendirmek yeterli olmaz. Bunların hepsini aynı anda yapmak gerekir. Tarihe bakıldığında bu bir türlü gerçekleştirilememiştir. Ve sonuç olarak günümüze kadar yapılmış bir çok umut dolu devrim üzüntüyle sonuçlanmıştır. Toplumu iyi bir hale getirmek amacıyla ortaya çıkan dinlerin üzerinden binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen insanlık hala aynı durumdadır.

Geçmişe bakarak, şu anda sahip olduğumuz şeylere şükredebiliriz. Çok daha kötü dönemleri atlattığımızı ve birçok açıdan ilerleme katettiğimizi düşünebiliriz. Fakat bu bizi aldatmamalı. İnsan hakları, özgürlük, tolerans vs. tamamen kanunlar üzerine kurulmuş durumda. En ufak bir sarsıntıda ülkelerin ne hale gelebildiklerini, sahip olduğumuzu sandığımız şeylerin bir gecede yok olabileceğini sanırım hepimiz biliyoruz. Masonluğun amaçları sistemi geliştirmek üzerine kurulu. Fakat toplumu ayakta tutan sistemler çok kırılgan. Asıl yatırım insanlara yapılmalı diye düşünüyorum. İnsanların anlayışları değiştirilmediği sürece, dünyayı en bilge kişi bile yönetse hiçbir fark olmaz.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ağustos 04, 2016, 03:45:22 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam Konuyu arzu ettiği yerde açmış. Lakin diğer tarafta sormuştum neyi hangi bilgi ile elestirecegiz?

Istedigin kadar metod, usûl , yöntem koy yahut öneri sun çokta farketmeyecek. Çünkü bu konu mantık olarak yanlış.

Sn.Adam bir comodor konuyu açmış eleştiri bekliyor, bunu yaparken de yönlendiriyor ki zorunlu ilerlemesi için ama bir eşitlik yok .Aramızda kimse mason değil biz elestirilecek hiç bir şeyi yaşamadık ortamında bulunmadik.

Eleştiri ken ahkam kesmiş olmazmiyiz?
Önerim bu işi yaşayan bilen Masonlar yapsın biz izleyip katilalim.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 04, 2016, 08:26:55 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlar yaparsa, o öz eleştiriye dönüşür. Zaten onu yapıyorlar kendi kurumlarında. Bizim beklediğimiz ise eleştiri; dışarıdan bir gözle. Nitekim burası masonların değil, haricilerin forumu.
Sayın Zaharoff, sıkı bir eleştiriye adım atmıştı. Devamını, ayrıntılandırmasını bekliyruz; konuyu özele çekmiş olsa da... Sonra da bunu genele yaygınlaştırmasını rica edebiliriz.
Eleştiremeyecek olanlar "Bilmiyoruz ki" diye yakınabilir. Elbette... Bilinmezse elaştirilemez. Bilmeden eleştirmek safsata yapmak olur. Demek ki önce öğrenmek gerek. Peki nereden öğrenilecek? Ohooo! O kadar çok kaynak var ki... Önce Forum arşivinden başlayabilrsiniz.

Ağustos 04, 2016, 08:35:15 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın kurt, Masonluğun evrensel amacına bir eleştiri getirmek istemş ama o bir elştiri değil, kendi bireysel eğilmi uyarınca bir durum değerlndİmesi. Eleştiri olması için bir öneri getirmesi gerek.
Şöyle yapılmalı: "Böylece, Masonluğun evrensel amacının gerçekleştrilemeyeceği anlaşıldığından, bunun şöyle değiştirilmesi gerekir: ................"

Bundan sonra belki sonraki (bir diğer bakışla önceki) aşamaya geçilir.