Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Avusturya Ulusal Kütüphanesi  (Okunma sayısı 1477 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 17, 2017, 09:45:49 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba saygıdeğer üyeler. Geçtiğimiz günlerde tecrübe edinmiş olduğum bir konu hakkında paylaşım yapma ihtiyacı hissettim. Umarım doğru başlık altında paylaşım yapıyorumdur.

Avusturya Ulusal Kütüphane'sinde ziyaret edilebilen alanda "Masonluğun 300 Yıllık Tarihi" isimli bir sergi yer almaktadır. Avusturya vatandaşları ama ağırlıklı olarak da yabancı turistler söz konusu sergiye ilgi gösteriyorlar. Ziyaretçiler Masonluğun tarihine dair orjinal belgeleri, doğru bilgileri, yanlış bilinen doğruları, ünlü masonları sergi ziyaretlerinde gözlemleyebilmektedirler. Semboller, hangi anlamlara geldiği kısa bilgilerle birlikte sergilenmektedir. Yolu buraya düşen olursa site üyelerinin ziyaret etmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.
Değinmek istediğim asıl nokta ise şudur: İnsanlar sergiyi ziyaret ederken herhangi bir olumsuz tepki göstermediler tam tersine kendi aralarında kısa tartışmalar da yaparak konuları anlamaya çalıştılar. Ülkemizde buna benzer bir etkinlik oldu mu bilmiyorum. Varsa bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Daha açık ifade etmem gerekirse, topluma açık, isteyenlerin ziyaret edebileceği bu tip bir sergi yapılmış mıdır? Eğer yapılmadıysa yapılması önünde toplumsal önyargının dışında bir engel var mıdır? Türkiye'deki büyük loca bu tip etkinliklere yönelik bakış açısı nedir? Sorularım artarak devam edecek sanırım...
Bu konularda bilgisi, düşüncesi, yorumu olan üyelerin birkaç kelam etmesini bekliyorum.

Temmuz 17, 2017, 11:03:01 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu tür bir sergi HKEMBL desteği ile Türkiye'de de açılsa çok hoş olurdu. Hem üyelerde bu sergiye katılarak birbiriyle tanışabilir, aralarındaki bağı güçlendirebilirdi...
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat