Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: En onemli ve gizli tarihi, felsefi bilgiler Masonlarin elindemi?  (Okunma sayısı 20089 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 07, 2007, 07:53:57 ös
  • Ziyaretçi

Masonlarin bu kadr sakladigi ve herkese uygun degildir dedikleri bilgiler bunlar mi?
Dunyanin en onemli buyuk olaylarinin bilgileri Masonlarin elindemi?
Dinsel ve tarihsel bilinmeyenler Masonlarin mi?
En onemli ve gizli tarihi, felsefi bilgiler Masonlarin elindemi?

Nisan 08, 2007, 01:13:42 öö
Yanıtla #1

Kıskırtıcı sorular sormuşsun cevapları bir masondan beklemiyorsun herhalde :)

Masonların tarihini masonlarda araştırıyorlar buldukları veriler onlarında kafasını karıştırıyor kimileri masonluğu İsa 'dan önce 3000 lere Mısır 'a kadar geri götürmekte ise de bilinen ilk masonik veiler 1700 lerde beliriyor. İlk Büyük Loca İngiltere 'de 1717 de kurulmuş.
Masonların neyi ne kadar bildiği konusunda , antik dönemlerde ezoterik (içe kapalı) , okült (büyü-simya) dinsel , astronomi , felsefe , matematik , geometri vs. bilgileri toplayan örgütlerin varlığı anlatılır. Bu örgütlerin bilgileri çok karışık olarak bugünde bu dünyada duruyor içerikler ne kadar özgün kalmıştır bu muamma ancakbu bilgiler Altın Çağ diye ifade edilen mülkiyet kavramından öncesi dönemde toplanan bilgiler e o dönemde özellikle kadın rahibelerle başlıyan tapınım ritüelleri ile kuşaktan kuşağa geçerek iz bırakmış Masonlar bu hazinenin ne kadarına sahip çıkmıştır hepsine değil. Kaldıki bu bilgilerin içeriği çağın bilimlerini ve gizlerini açıklasada insanı superman şekline sokamıyordur.

Gül-Haç kardeşliği hakkında araştırıldığında Cristian Rosenkreutz adlı efsanevi bir kişiliğin öncülüğünde gelişen başlangıçta felsefi bir akım niteliğinde harekettir.

Benim gördüğüm sırlar okuduğum yazılarda anlatılanlar tüm bu sırların Mısır İsis-Osiris-Horus ve çağdaşlarıyla başladığını ve inanılması çok güç olan bu efsanenin farklı isimler altında yeniden tarih sahnesine dinde işlenerek sokulması hadisesidir. Efsanenin kendisi yeni efsanelere annelik etmiş ve bugünkü masonluk öğretilerinin de ir parçasını oluşturmuş.
Benim dikkatimi çeken en gizemli konu sayıların sırları ve bu sırların belkide en önemlilerinen olan 3 ve Üçleme (trinty)...

Bu yazı tabiki masonların sırlarını açıklamıyor...
Bunlar benimde karşılaştığım cevabını netleştiremediğim sorular.
?????????

Saygılar sevgiler.
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2007, 05:52:49 ös Gönderen: Fraternis »

Nisan 14, 2007, 02:46:56 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Alıntı
bilinen ilk masonik veiler 1700 lerde beliriyor.

hayir. 1390 a dayaniyor.

ilk yazili olarak Masonlugu ispatlayan yazitlar 1390 li yillarda yazildigi tahmin edilen.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=449.0

bu siirdir. bu siirdede daha onceki zamanlardaki Masonluktan soz ediyor.

Nisan 14, 2007, 03:02:04 öö
Yanıtla #3

Ben resmi Loca açmalarına göre değerlendirmek istedim hatam olmuş olabilir

Nisan 14, 2007, 03:27:48 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

MASON bu konuyu cok kez acikladi. dedigin dogru. ilk kez yeryuzune 1717 de ingililterede ciktilar. ama o zamana kadar yuzyilalrca yer altinda yasamis olmalari, hala orda kalintilari olduguna ve yer alti yasamini cok cok iyi tanidiklarini gosterir. yani acil durumda tekrar yer altina rahatlikla inebildikleri gibi, orda gene yuzyillarca kalabilirler. bence cok buyuk bir guctur bunu yapabilmek.

Nisan 28, 2007, 08:53:44 ös
Yanıtla #5

bende bu sorunun cevabbını merak edıyorum ama masonluk cok ama cok uzun bır gecmıse sahıp oldugu ıcın bence tarıh koınusunda tabıkıde onemlı belgelere sahıptır zaten masonluk baslı basına bır tarıhtır ama art nıyetlı olarak bazı belgelerın saklandıgına daır ınternet uzerınde konusulan komplo teorılerıne ben acıkcası ınanmıyorum bunlar resmen mosonlugu karalamak ıcın uydurulan sacma sapan dusuncelerdır.

Nisan 28, 2007, 11:05:55 ös
Yanıtla #6

Masonların bir Tarihi var doğru ancak nereye nasıl uzanıyor kökü nerelere tutunmuş bunlar belli değil bu yüzden Masonlar geçmişlerini tek bir köke bağlamıyor. Bazı araştırmacılar Masonların gizli belge vs. denen yazılarında tarihsel bir bağlantı olmadığını bazı Mason olan araştırmacıların bu tarihi araştırırken saptırılmış ya da yeniden yazılmış tarihsel olaylardan bahsediyor.
Bana mantıklı geliyor hala totemik inançlarımız var bunun en büyük örneği ''kutsal'' olarak baktığımız mimari yapılar tapınaklar Mısırın Karnak 'ı Yahudiler 'in Bet Amiktaş dedikleri Süleyman Tapınağı Mescidi Aksa St. Peter (vatikan) Kabe ve diğerleri... örnekler çok insan gerçekten bir ''şey'' görmek istiyor bu sebepten ona mistik bir mimari eser vermelisiniz. Mistik yazılar mistik bir tarih işte o zaman ve bir sır işte o zaman insan önünde duranın taş bloklar değilde Tanrı 'nın Evi olduğuna inanır.

Nisan 29, 2007, 01:46:27 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Bence bir yerde yanlis dusunuyorsun. Cunku senin dedgin mimari yapilarin kutsal olarak kabul edilmesinin nedeni, icindeki seyler degil, sembolize ettigi ve hitap ettigi seyler. Kuran gibi, yada ne biliyim, Mezarlar gibi. Sonucta mezarda sen o tasa dua okumuyorsun, o Mezar icindeki adamda coktan zaten topraga karismis ve kemikleri bile kalmamis... ama sen o yeri kutsal olarak kabul edip, o kisinin ruhuna ordan hitap ediyorsun. Ben buna mimari seyleri tapmak demezdim. totemizm daha farklidir.

Nisan 29, 2007, 03:08:42 ös
Yanıtla #8

yanı masonlar ınsanların sırf bırseyler gormesı ıcın mı eser verdıler ??? anlamadımda   :-\

Nisan 29, 2007, 03:41:25 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi