Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Admin ile A.E. nin Roportaji  (Okunma sayısı 13979 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2010, 08:50:56 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Paylaşım için Teşekkürler

Saygılarımla

Şubat 05, 2010, 02:26:59 öö
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Merhaba,

Hayret ettim, roportaji okuyanlar arasinda bayan uyeler olmasina ragmen, asagidaki kisim uzerine yorum yapilmamis;

Admin: Peki bu guzellik neden sadece erkekler icin?
A.E.: Masonlugun eski geleneklerinden ötürü kadınların mason olarak kabul edilmemesinden kaynaklanıyor bildiğim kadarı ile. Ayrıca kadınların erkekler kadar hür iradeye sahip olmadığı ve erkekler kadar zorlukların üstesinden gelip kendilerini geliştirmek için çaba sarfemeyeceklerinin düşünülmesi sebebi ile

Sn. Sebnem, bu fikre katiliyor mu acaba cok merak ettim. Ben erkek basima katilmiyorum mesela...

Ayricabugune kadar okudugum kitaplarin hicbirinde de bu fikri destekleyecek bir ibareye denk gelmedim...

Sevgiler, saygilar,

aashooter.
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Şubat 05, 2010, 12:59:32 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sn. aashooter size katılmadan edemiyorum.

Hür irade konusunda Dünyada o kadar hür iradeye sahip ve birçok zorluğun üstünden gelmiş bayanlar varken bu tabir biraz ters düşmüş olabilir.

Saygılarımla

Şubat 05, 2010, 05:18:24 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bu forumda seviye asiri derecede yukselmis. Ben yokken her ne adimlar atildi ise tabrik ediyorum.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Şubat 19, 2015, 02:25:42 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluğu yeni yeni araştıran bir kişi için, oldukça hafif ve bilgi dolu bir başlangıç olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden güncellemek istedim. Teşekkürler paylaşım için.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 19, 2015, 10:36:24 öö
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada, 2007 yılında yapılmış bir röportaj yansıtılmış. Ben daha önce okumuş muydum, hatırlamıyorum. Şimdi okuduğumda hatırlamadığıma göre, okumayı atlamışım. Olur ya!

Okumayı atlamış olduğum, şu yazacağım eleştirileri yazmamış oluşumdan belli.

Şu tümce: “Rituel, Ayin demektir. Ayin ise, dini toren demektir.”

Hayır, ritüel ayin demek değildir. Ayin, bir dine özgüdür. Hemen her dinin ayinleri vardır. Bunun tümü ritüel değildir. Ritüel, ayinin bir bölümüdür. Ayin için dinsel tören denilebilir ama ayinin törensel olmayan bölümleri de vardır; bu nedenle tam örtüşme olmaz. Gerçi Fransızcadaki “rite” sözcüğü dilimizde âyin anlamına da gelebilmektedir ama o kadarla sınırlı değildir.

Ritüel ise bir törenin sözleriyle ve hareketleriyle kalıplaştırılmış bir uygulama biçimidir. Öncelikle dinlerde görülmüş olduğu için dinlere bağlanmıştır ama daha birçok alandaki törensel uygulamalar da ritüeldir. Bunlara en çok askerlikte, öğretim kurumlarında, diplomatik protokolde rastlarız. Masonluk ve diğer birçok benzer kurum ya da tarikat da  çalışmalarında belli bir ritüel uygular.

Ritüel, ayrıca, her ezoterik kurumun kaçınılmaz gereklerinden biridir.

Nitekim Ansiklopedik Mason Sözlüğü'nde ritüel şöyle tanımlanıyor:

Bir kurum, dernek, örgüt, tarikat ya da topluluğun, toplantı ve çalışmalarında yerine getirilen, kurallaştırılmış tören şekilleri ve yöntemlerinin tümü.

(Burada o tanımın sonrasındaki ayrıntılı açıklamalara girmeye gerek yok.)

Bunun anlaşılması, Masonluğun anlaşılması bakımından çok önemlidir.

Bu anlaşılmayınca, Masonluğun niteliği hemen -özellikle bir antimasonik çevrede- bir din ya da dinsel tarikat ile özdeşleştirilivermektedir.

İkinci eleştiriye esas olan tümce de şu: “Mason Mahfili Derneği Dünya Masonluğu tarafından Düzenli kabul edilmiş bir dernek değildir.”

Buradaki yanlışları da düzeltmek gerek.

Önce; “Mason Mahfili Derneği” diye bir dernek yoktur. “Büyük Mason Mahfili Derneği” diye bir dernek vardır. Bu, Özgür Masonlar Büyük Locası’nın, TC yasaları uyarınca kurulmuş olan resmi derneğinin adıdır. Masonik bakımdan aslı Özgür Masonlar Büyük Locası’dır. Bu büyük loca, yurdumuzdaki üç önemli büyük locadan biridir.

Denilmek istenen bu büyük locanın Dünya Masonluğu tarafından düzenli kabul edilmemiş olduğudur ama o da yanlış.  Çünkü bu büyük locanın düzenli olduğunu kabul etmeyenler, Anglosakson masonluğu topluluğunun üyeleridir. Anglosakson Masonluğu, İngiltere Birleşik Büyük Locası ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı büyük locaların (hepsinin değil) güdümündeki mason topluluklarından oluşur. Bu, Dünya Masonluğu’nun tümü değildir. Nitekim Özgür Masonlar Büyük Locası, CLIPSAS ve EME gibi, liberal nitelikli mason obediyanslarının üye olduğu uluslararası kuruluşlardan birçoğunun üyesi olduğu gibi yüzden çok mason örgütüyle sıkı ve kardeşçe ilişkileri bulunan düzenli bir büyük locadır. Buradaki uyuşmazlık “düzen” sözcüğünün tanımından ileri gelmektedir.

Bu röportajda üzerinde durulabilecek başka konular da var. Fakat bunlar öncelikli olarak düzeltilmesi gerekenler olduğundan, bunlarla yetinmiş olalım.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 19, 2015, 12:32:29 ös
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben mason Kardeşlere soruyorum bu yapılan röportaja göre. Bayanların sizin için anlamı nedir ? Bir çok yönetici artık bayanlardan oluşuyor. Nasıl kendilerini geliştiremedikleri düşünülür. Bence gayette eğitimi iyi maddi durumda yerinde bayan olarak kendimi irade sahibi görüyorum. Tüm seçimlerimi kendim yaparım diyebiliyorum. 
Using Tapatalk

Şubat 19, 2015, 12:32:41 ös
Yanıtla #17
  • Yeni Katilimci
  • *

Teşekürler. Saygılar ...
Using Tapatalk

Şubat 19, 2015, 05:12:35 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Denilmek istenen bu büyük locanın Dünya Masonluğu tarafından düzenli kabul edilmemiş olduğudur ama o da yanlış.  Çünkü bu büyük locanın düzenli olduğunu kabul etmeyenler, Anglosakson masonluğu topluluğunun üyeleridir. Anglosakson Masonluğu, İngiltere Birleşik Büyük Locası ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı büyük locaların (hepsinin değil) güdümündeki mason topluluklarından oluşur. Bu, Dünya Masonluğu’nun tümü değildir. Nitekim Özgür Masonlar Büyük Locası, CLIPSAS ve EME gibi, liberal nitelikli mason obediyanslarının üye olduğu uluslararası kuruluşlardan birçoğunun üyesi olduğu gibi yüzden çok mason örgütüyle sıkı ve kardeşçe ilişkileri bulunan düzenli bir büyük locadır. Buradaki uyuşmazlık “düzen” sözcüğünün tanımından ileri gelmektedir.

Nasılda yargılı bir yaklaşım yani burada Sn.Adam HKMBL'yi anglosakson masonluğun GÜDÜMÜNDE olduğunu söylüyor ama iş ÖMBL ye gelince hepimiz kardeşiz özgürüz kimsenin güdümünde değiliz. Eğer 'düzenli' localar birilerinin güdümündeyse kusura bakmayın 'düzensiz'ler de birilerinin güdümündedir.

Şubat 19, 2015, 05:29:14 ös
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Waldow'un karşı çıkışının yanıtı var ama o tartışmanın yeri burası olmamalı.

Evrensel boyutta masonik düzen kuralları vardır. Bunları yerine getiren her mason örgütü düzenlidir.

Kimileri kendi başına özel düzen kuralları oluşturmakta sonra şine kendi -kafasındaün bunları değiştirmektedir. Örneğin bir zamanlar düzenin gereklerinden birinin "rihin ölmezliği" olduğunu belirten İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın gürümündekiler elbette öyledir derken, öteki bu koşulu kendisi uluslararası çıkarı uyarınca gerekli gördüğü için kaldırınca, berikiler de yine onun peşinden gitmişse buna güdümlü olmak denmez mi? Ha, pardon, uydu olmak denir belki.

Ancak ben bu konuda Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nı tenzih edirim. O büyük locanın öyle başkalarının peşinden gitmek gibi bir tutumu yok, bunu biliyoruz. Fakat bunun öyle olduğunu söyleyen, bunda inatla direten, üstelik bu diretmesini bilgisizce sürdüren, İngiltere kralından çok kraldan yana olan HKEMBL üyeleri de var ne yazık ki...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.