Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?  (Okunma sayısı 35018 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 09, 2009, 06:08:53 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Bayan Isabell çok özürdilerim, çok haklısınız. Kendimi affetmeyeceğim. Elim kırılsaydı da, bildiğim doğruları yazmasaydım.

Bir daha olmayacak, lütfen beni siz affedin! Sizden azar işitmek bile, benim için çok değerli olsa da, sizin laflarınızdan sonra kendimi çok kötü hissettim. Sanki odamdaki duvarlar üstüme üstüme geliyor. Lütfen lütfen, bir daha inanın olmayacak.

Ekim 09, 2009, 06:18:45 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Sayın Akyol,

Sayın ADAM'ın yazdıklarını okumuş olsaydınız,reyting kaygısı taşıyan hafiflikte birisi olmadığını kolaylıkla görebirdiniz.Aksine,sizin tutumunuz ve uslubunuz,oy kaybeden siyasetçilerin tavrını andırıyor.

Bildiğini,derlediğini,biriktirdiğini paylaşan insana ancak saygı duyulur.Beni asıl üzen,hepimizin birşeyler kazandığına inandığım bu forum sitesinden sizin nasibinizi alamamış olmanızdır.Daha önce de dillendirdiğiniz bu konuya,sayın ADAM gayet makul bir açıklama getirdi.Bundan sonra sizin yapmaya çalıştıklarınız, ancak size zarar verir.Lütfen hepimiz haddimizi bilelim,forumu hakiki anlam da reyting zeminine taşımayalım.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 09, 2009, 06:29:58 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Bay Adam'ı bırakalım da birbirimizi eleştirelim,
Bay ceycet,

Siz de Masonlukla ilgili iki tane  cümle öğrenmişsiniz, sürekli aynı düşünce üzerinden yorum yapıyorsunuz. Artık değiştiriniz, çok parıldıyor. Beni ilgilendirmez ama biraz objektif olunuz. İçimde saklıyordum da bunları da söylemek istedim.

Kusura bakmayın ama ben düşüncelerimi kimseden esirgemem. Ayrıca bilgi hırsızlığına tahamül edemem, herkez kaynak belirtmeli.

Sayın Akyol,

Sayın ADAM'ın yazdıklarını okumuş olsaydınız,reyting kaygısı taşıyan hafiflikte birisi olmadığını kolaylıkla görebirdiniz.Aksine,sizin tutumunuz ve uslubunuz,oy kaybeden siyasetçilerin tavrını andırıyor.

Bildiğini,derlediğini,biriktirdiğini paylaşan insana ancak saygı duyulur.Beni asıl üzen,hepimizin birşeyler kazandığına inandığım bu forum sitesinden sizin nasibinizi alamamış olmanızdır.Daha önce de dillendirdiğiniz bu konuya,sayın ADAM gayet makul bir açıklama getirdi.Bundan sonra sizin yapmaya çalıştıklarınız, ancak size zarar verir.Lütfen hepimiz haddimizi bilelim,forumu hakiki anlam da reyting zeminine taşımayalım.

Saygılarımla

Ekim 09, 2009, 06:33:51 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Benim masonlukla ilgili bildiğim cümle falan yok.İçinizde sakladığınız zannına sahip olduğunuz herşey,heryerden görünüyor.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 09, 2009, 09:26:04 ös
Yanıtla #24

Bay Adam'a teşekkür etmek istiyorum, siteyi 3 haftada, nerden izinsizce aldığı belli olmayan, kaynak gösterilmemiş karman-çorman bilgilerle doldurmuş.

Komik olan da, kendileri televizyon kanalı gibi eğer beğendiyseniz devam edeceğim gibi sözler eklemiş. reyting  reyting reyting.

Bir yerden alırsan intihal, birçok yerden alırsan araştırma olur derler.

Tabii her bilginin kaynağını görsek, bizim için daha iyi olurdu.  Kaynak göstermemenin birçok nedeni olabilir;

1. Kişi ortaya koyduklarının kendisine mâl edilmesini umarak, ve bu yolla ilgiyi üzerine çekmek isteyerek bir ego tatmini arayışındadır.

2. Kişi bir takım bilgilere sahiptir, ancak bu bilgileri nereden aldığını anımsamıyordur.

3. Kişi, sahip olduğu bilgileri herkesin mâlumu olan bilgiler olarak görüp, bu bilgilerin kaynağına referans vermeye gerek görmüyordur.

4. Kişi, aktardığı bilgilerin temel kavramlarında başka kaynaklardan yararlanmışsa da, bu kavramları yorumlayarak ve üzerine ekleyerek özgün bir kompozisyon oluşturduğuna inanıyordur, ve gerek 2. maddedeki, gerek 3. maddedeki ve gerekse kendi yorumu kavramı aştığı için kaynak göstermemeyi seçmiştir.

Daha bir çok neden de olabilir.

İkinci, üçüncü ve dördüncü maddelere zaman zaman kendimin de uyduğumu belirtmek isterim. Hatta sadece ben uymam, çoğu bilim adamı ve felsefeci de bu maddelere uyar. Çok doğal bir insan davranışıdır.

Bu nedenlerden sadece birincisi bencil bir nedenden kaynaklanıyorken , ikinci neden insan olmanın gereği olan doğal bir mazeretten, (yani unutkanlıktan, kayıt eksikliğinden), üçüncü neden bir varsayımdan, dördüncü neden ise bir tercih durumundan kaynaklanıyor.

Eğer siz tutup da, bir kişiyi kaynak vermeden bilgi aktardığı için suçluyorsanız, ve bu suçlamada kişiye doğrudan 1. maddedeki art niyeti yaftalıyorsanız, ancak kendi art niyetinizi ortaya çıkarmış olursunuz.

Ve bu tartışmayı ara ara alevlendirerek, bu suçlama işinde diğer olasılıkları, hele hele yapılmış açıklamaları göz ardı ediyorsanız, bu ancak sizin kendi ahlaki boyutunuzu ifşa etmenize yarar ve kendi bencilliğinizi gösterir.

Bu duruma Freud psikolojisinde "yansıtma" derler.
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2009, 09:31:40 ös Gönderen: popperist »
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ekim 09, 2009, 10:08:46 ös
Yanıtla #25

bu ne terbiyesizlik onu anlamış değilim.

Site ortamında ciddiliği ve seviye itibariyle bi hayli yüksek olması nedeniyle özellikle Bilgi'nin paylaşım ortamı olmasından dolayı böle bi ibare kullandığım için -haddimi aştığımdan dolayı-özür diliyorum ama tavrımın haklı ya da haksız olduğunu göstermez sadece olumsuz bi kelime kullanmanın hangi durumlarda olursa olsun en başta kendime çok büyük bir zaiyatı olduğunu farkettiğim için kendimden gerçekten utandım. Bunun için gerçekten üzgünüm.. Belirli bi olgunluğa erişmek için çabalayıp dururken karşılaştığımız bazı durumlarda anında tepki vermemize yol açsa da şunun bilincindeyim ki, burada paylaşılan Bilgilerin önemi ve mahiyeti gereği bizlere Işık tutan her kim olursa olsun önünde Saygıyla eğilmek benim her zaman için prensibimdir. Bu yüzden Sayın Adam' a her zaman için minnettar kalacam. Çünkü ne kadar çok Bilgi alırsak o kadar çok otomotikman alçalıyo ve belirli bi süreden sonra çirkin sözleri sarfedemez duruma geliniyor, bu yüzden..

- Ayrıca  Sayın Ceycet ve Sevgili Popperestin Düşüncelerine tamamiyle de katılıyorum.

Saygılarımla,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 02, 2009, 06:39:50 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Sayın popperist ,

Aslında ilgili kitabı alsanız ve okusanız Bay ADAM'ın davranışını daha iyi anlarsınız.Ben bir kaçını size belirteyim;

1- İlgili üye kitabın ismi olan "ADAM OLMAK"'dan etkilenmiş ve ismini ADAM olarak belirlemiş. Kitap zaten Adam olmayı yönleriyle anlatıyor ve bir insan o kitaptan eğer bir şey anladıysa zaten kitabı kaynak göstermeden başka yere aktarmaz. Çünkü hem yazar hem de kitap çok özel. İlgili üye de zaten üye olduktan sonra kaynaksız yazılarını copy-paste yapmaya bu kitaptan başladı.

2- Yazdığınız maddelerde belirttiğiniz gibi  eğer; Kişi bu kaynakları unuttuysa ya da not almadıysa ustaca ama bence komik bir şekilde yerlerini değiştirerek buraya aktarmazdı. Açıkcası bunları ben kasıtlı olarak görmekteyim.

3- Diğer bir husus yine yazdığınız maddelerde belirttiğiniz gibi eğer; kişi bizim bildiğimizi zannediyorsa, bunu değiştire değiştire yazmaz. Ne gerek var.

4- Bence ilgili üye kitap paylaşımı yapsın, hiç bunlarla uğraşmaya gerek yok. Okadar değiştir, ordan al oraya koy. Bunlar komik şeyler.

Freud'un kemikleri sızladı çünkü "yansıtma" yı anlamamışsınız. Yapmayın etmeyin, komik şeyler yazmayın parıl parıl parlıyor bilmediğiniz.
Önce bu teoremin olması için neler gerektiğini öğrenin sonra gelin başkasına laf atın. :)
Eğer dediğini gibi olsaydı, ben de sizi diyebilirdim ki; Yoksa bana böyle damga vurmaya çalışmanız kendi yansıtmanız mı? derdim derdim derdim ama Freud'un düşüncesi bu değil, demem. Bilmediğiniz Adam'ların bilmediğiniz düşüncelerini başkalarına belirtirseniz, Cem Yılmaz'ın espirisini başkasına yapmış olursunuz. Size anca bu olayı bu kadar indirgeyebildim.
Egomu tatmin ettiniğiniz için teşekkür ederim, konuyu bildiğim için kendimi yukarda hissettim. :)

Kasım 02, 2009, 08:12:28 ös
Yanıtla #27

Sayın Akyol,

Söylediğim gayet açıktır; "Eğer siz tutup da, bir kişiyi kaynak vermeden bilgi aktardığı için suçluyorsanız, ve bu suçlamada kişiye doğrudan 1. maddedeki art niyeti yaftalıyorsanız, ancak kendi art niyetinizi ortaya çıkarmış olursunuz."

Bu böyle mi böyle? Neden sadece birinci ihtimale odaklanmayı tercih ediyorsunuz? Sayın Adam'ın yapılmış açıklamalarına ısrarla inanmayarak neden "açıkçası bunları ben kasıtlı olarak görmekteyim" diyorsunuz?

Hiçbir açıklamadan tatmin olmayacaksanız, sizi hiçbir şey fikrinizden geri döndürmeyecekse, baştan söyleyin, biz de bilelim. Siz ne olursa olsun "kasıtlı görmeye devam" edecekseniz, burada neyi tartışıyoruz ki?

Bir kere siz Sayın Adam'la özel mesajla bu konuyu tartışmışken, bir de buraya bir forum başlığı açmanız başlı başına patolojik bir olay. Madem bunu özelde tartıştınız, bir de buraya başlık açarak neyi amaçlıyorsunuz? Forum üyelerini bilgilendirmeyi mi? Sayın Adam, sizin uyarmalarınıza rağmen doğrudan alıntıladığı kaynakları yazmamaya devam mı ediyordu? Siz tekrar tekrar ikaz ettikten sonra bile, yazmaya devam mı ediyordu? O zaman bunu forum üyelerine duyurmanız mantıklı olur. Ama biriyle bir şeyleri müzakere ettikten sonra, bir cevap olarak bunu 3. kişilere duyurmanız, üzüm yemek istemekten çok bağcı dövmek istediğinizi bana gösteriyor, ben de bunu eleştiriyorum.

Bir de sonraki yazılarınıza bakalım;

"Bay Adam'a teşekkür etmek istiyorum, siteyi 3 haftada, nerden izinsizce aldığı belli olmayan, kaynak gösterilmemiş karman-çorman bilgilerle doldurmuş.

Komik olan da, kendileri televizyon kanalı gibi eğer beğendiyseniz devam edeceğim gibi sözler eklemiş. reyting  reyting reyting."

Sizin bu mesajınızdaki uslubunuz ne kadar barışçı, ne kadar saldırgan, ne kadar nötr? Bunu düşündünüz mü? Siz birini gülünçlükle, tutarsızlıkla suçluyorsunuz, ama farkında olmadan aynı gülünçlük ve tutarsızlığı siz sergiliyorsunuz. Hele hele yapılmış açıklamalara rağmen. Ben bu durumu olgunlaşmamışlık ile yorumluyorum.

Bu da yetmiyor, geliyor "e ben de sizi beni eleştirdiğiniz için yansıtma yaptığınızı düşünüyorum"a getiriyorsunuz. Hatalı olduğunuz nokta şu; ben sizin bir mazeretinizi istismar etmiyorum. Burada size "laf atma" gibi bir derdim de yok. Ben sadece sizi eleştiriyorum. Bunun da bana bir faydası olacağını zannetmiyorum. Zaten bu foruma ilk yazdığım mesajda da nötr kalmayı tercih etmiştim ve uzun süre konu kapanmış gibi durdu.  Sizi gerçekten suçladığım taraf, bu olay kapandıktan sonra bile sizin saldırgan uslubunuzu devam ettirmeniz oldu. Siz yine bir kaç gün sonra girdiniz, Sayın Adam'ın yazdıklarını "karman çorman" bilgi yığını olarak gördünüz, ve Sayın Adam'ı, reyting peşinde koşmakla itham ettiniz. Bu artık durumun kişisel bir hır güre döndüğünü gösterir. Siz bir şeylerin gerçekten düzelmesini istiyor olsaydınız, Sayın Adam'ı o söylediği tüm kaynakları yazmak konusunda ikna ederdiniz. Yazdıklarına "karman çorman bilgi yığını" diyerek, ve tüm çabasını "reyting" çabası olarak görerek, ilerideki bir çözüm ihtimalinin altını oyuyor, durumu dediğim gibi kişisel bir boyuta çekiyorsunuz. Benim kötü gördüğüm taraf bu.

Siz Sayın Adam'ın yaşına geldiğinizde, bırakın okuduğunuz notların kaynağını , kendi varlığınızı unutmayacağınızın bir garantisi var mı acaba? Herşeyden çok, ve belki de sadece bu durum, benim midemi bulandırdı. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Kasım 02, 2009, 08:49:21 ös
Yanıtla #28

Siz Sayın Adam'ın yaşına geldiğinizde, bırakın okuduğunuz notların kaynağını , kendi varlığınızı unutmayacağınızın bir garantisi var mı acaba? Herşeyden çok, ve belki de sadece bu durum, benim midemi bulandırdı. Bunu özellikle bilmenizi istiyorum.

Bazen olgunluk adına birşeyler söylemeyelim, kendimizi düşürmeyelim ya da bize ne yapılırsa sesimizi çıkarmayalım deniliyor ama haklıyı da haklı etmek gerekiyor. Al benden de o kadar.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 02, 2009, 11:43:17 ös
Yanıtla #29
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Uzulerek insanlarin zamanlarini nasil bosu bosuna harcadiklarini goruyorum... Bence zaman cok daha verimli degerlendirilmeli...

Tabii bu tartisma ortamindan zevk alanlar varsa, onu bilemem...

Ben kimsenin tarafini turmadan, nacizane sadece sunu soylemek isterim;

Etik davranmadigini bildigim, yazilarindan rahatsizlik duydugum kisilerin mesajini okumadan direk atlarim... Ne kendi sinirimi bozarim, ne bune benzer bir tartisma ortami yaratmak zorunda kalirim...

Bu tur siteler kar amaci gutmeyen olusumlar... Yapilmis bile olsa, alintilar kimseye maddi kazanim saglamaz; sonucta kimse kimsenin kim oldugunu bilmiyor...

Muhim olan, alinti bile olsa, bir fikrin sunulabilmesi , ozumsemeye degecek nitelikte ise tartisilabilecek ortam yaratilmasi...

Bu forum, yartisma yaratacak ortami cok basarili bir sekilde sagliyor, sahsi tesekkurlerimi sunmaktan mutluluk duyuyorum.

Ben her zaman sunu soylerim; yuz yuze konusma, klavye araciligi ile tartismaktan cok daha moderndir, cok daha sosyaldir. Oto-kontrol mekanizmasi cok daha rahat calisir. Araya kalvyeler girdigi zaman, asiri ozgurluk hissi ne oto-kontrol birakir, ne saygi, ne sevgi.

Bu tartismanin yuz yuze yapilabilecegi bir ortamda oldugunu dusunun; bu seklini alir miydi?

Herkese sevgiler, saygilar...

aashooter.
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...