Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Genç bireylere Masonluğun yolu ne kadar açık?  (Okunma sayısı 39260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 21, 2014, 11:59:10 öö
Yanıtla #40
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Adam,

Açıklamalarınız için teşekkür ederim.Gerçekten aydınlatıcı bir yanıt olduğunu düşünüyorum.

Saygılar.
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir
        Ve dileğin gerçekleştiğinde
        Sen onunla ne yapacağını bilemeyebilirsin

Saygılar.

Şubat 27, 2014, 12:58:08 öö
Yanıtla #41
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM eğitime elverişli(yontulabilrcek kadar kaliteli ve yontulmak için uygun ham taşlar), aydinlanmayi hayat felsefesi olarak benimseyen genç cevherlere bu bağlamda haksızlık edildiğini düşünüyorum
Klasik bir söz fakat
"akıl yaşta değil baştadir" diye düşünüyorum...
Bize verilen sırları kalbimizin en derin köşelerine saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz,bir mezar kadar ketum olmalıyız...

Şubat 28, 2014, 03:56:30 öö
Yanıtla #42
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Nede doğruyu soyler sn.adam ne garip degilmi dusununcr her tur eğitim hep ufak yaşta baslar iken masonluga nerede ise posan çıkınca giriyorsun. Iler tutar bir mantigi elbet vardir lakin egitilebilecek yasi gectikten sonra o ogreti mason adauina verilmeye basliuor.dunyadaki ornei nasil acaba bu isin.

Karahany
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 01, 2014, 10:04:45 öö
Yanıtla #43
  • Uzman Uye

Karahan dostum "dunyadaki ornegi nasil acaba bu isin" diye soruyor.
Ben sahit oldugum kadariyla soyleyeyim, localarina gidipte haricilere acik toplantilarina katildigim Loca'nin (benim gordugum ve tanistigim Masonlar icinde) en genc olani kirk civari.
Yas ortalamasini sorarsaniz, 50 veya 55 derim.
Daha gencleri belki vardir ve butur toplantilara gelmeyi gerek gormuyorlardir, belki daha onemli isleri vardir, nedeolsa daha hayatin basindalar ve yapacak isleri coktur

Mart 01, 2014, 03:52:10 ös
Yanıtla #44
  • Yeni Katilimci
  • *

Türkiye'de haricilere açık bir toplantı vs. söz konuşumu dur?
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir

Saygılar.

Mart 02, 2014, 03:32:36 ös
Yanıtla #45
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın semhn için; soruya yanıt:

Hiç olmaz mı?

Forumda bu konu üzerinde de açıklamalar var.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 02, 2014, 05:40:04 ös
Yanıtla #46
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğru soruların doğru yanıtlar getireceğini vurgulayarak; Sayın semhn'ın sorusunu açıkça sormadığını, bu açıkça sorulmamış soruya da Sayın ADAM'ın vermiş olduğu yanıtın yetersiz olduğunu belirtmek isterim.

Anladığımca Sayın semhn, hiçbir mason tanıdığı olmayan haricilere de açık olan toplantıların da olup olmadığını soruyor. Sayın ADAM  da Masonluğun çalışma yöntemi uyarınca, harici olan mason yakınlarının da katılabileceği toplantıların varlığını vurguluyor ve haklı olarak forumda bu konuyla ilgili bir çok bilginin olduğunu yazıyor. Doğrudur. Fakat Sayın semhn'ın sorusunu doğru anlamışsam Sayın ADAM'ın cevabı bunu tam karşılamıyor.

Şimdi araya giderek ve Sayın semhn'dan da izin isteyerek soruyu şöyle yineleyelim, zira yanıtını ben de merak ederim: Türkiye'de hiç mason tanıdığı olmayan haricilerin de katılabileceği toplantılar yapılıyor mu?
enelsır

Mart 02, 2014, 06:02:35 ös
Yanıtla #47
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır'ın deyişinin kendi içinde çelişkisi var. (Böyle çelişkilere pek düşmezdi ama şimdi düşmüş!)

İki tür toplantıdan söz edebiliriz.

1- Herhangi bir vesileyle halka açık toplantılar: Böyle toplantılar genellikle bir mason örgütünün açmış olduğu bir sergi ya da düzenlemiş olduğu bir etkinlikte söz konusu olur. Geçmişte, başka ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da böyle etkinler düzenlendiği görülmüştür. bunlardan biri de Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın geçmiş yıllarda (sanırım 1999'da) İstanbul'da Aya İrini'de düzenlemiş olduğu, bir ay açık tutulmuş sergidir. O serginin yanı sıra bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. Türk araştırmacı mason yazarlar ile büyük locanın ileri gelenlerinden kimileri konuşmalar yapmıştır.

2- Mason örgütlerinin kendi binalarında hariciler için düzenledikleri toplantılar: Beyaz Oturum tarzı toplantıları bir yana bırakacak olursak,  Türkiye'deki üç büyük locadan ikisinin ara sıra böyle toplantılar düzenlediği bilinmektedir. Üstelik bu toplantılara büyük ağırlıkla gençler katılmaktadır. Fakat böyle bir toplantıya katılabilmek için elbette katılacak olan gencin en azından bir mason ile tanışıklığının bulunması gerekir. Yoksa o toplantıyı nereden haber alacak, yerini ve zamanını nasıl bilecek de gidecek? Bunlar gazetelerde ilan edilmiyor ki...

Türkiye'de bu bağlamda masonların girişimlerini ve çalışmalarını küçümsemeyin. Belki böyle çalışmalar olduğunu bilmiyorsunuz; o sizin sorununuz. Demek bu konuyla yüzeysel olarak ilgileniyor iyi bir araştırma yapmıyorsunuz ya da araştırma yönteminizde bir yanlışlık var. Gerçekten ilgileniyorsanız, bu Forumda kimi zaman bu konuda yazılar yazmış olan kimi üyeler gibi bu işi matrağa almaya ve işin içinde bir eğlence bulmaya kalkışmıyorsanız, arayın; dikkatle arayın. İyi niyetliyseniz, ciddiyseniz bulursunuz. (Belki siz öyle bir arayışa girince masonlar sizi bulur; o da bir olasılık.)

« Son Düzenleme: Mart 02, 2014, 06:06:02 ös Gönderen: ADAM »

Mart 03, 2014, 05:29:16 ös
Yanıtla #48
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın enelsır teşekkür ederim yaklaşımınız için harici olan mason bir tanıdığı olmayan ama bu toplantılarda yer almak orada dinleyerek gözlemlenmesi kişi için daha etkili olacaktır diye düşünüyorum.
Sonuç itibariyle insanın tek başına yaptığı araştırmalar bir noktaya kadar etkili olabilir.
Bu tarz toplantılar ne sıklıkla yapılıyor bunu bilmek isterim?

Saygılar.
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir

Saygılar.

Mart 04, 2014, 07:30:19 öö
Yanıtla #49
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Benim ekleyebileceğim bir bilgi yok şimdilik.

Sayın enelsır belki bir eklemede bulunur, bildiği bir şey varsa.