Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Smokin  (Okunma sayısı 17289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2013, 11:51:29 öö
Yanıtla #40
  • Aktif Uye

Kimse zaten gitar bir sazdır demiyor. Gitar ve saz farklı anlayışları temsil ediyor.

Masonluk ülkü, amaç olarak bir olsa da , dünya da farklı masonluk anlayışlarının olduğunu yadsıyamassınız.

İlla yok sayarsanız birileri karşınıza dikilir, kendi doğrularını savunur.

Ama tüm masonlara saygı duyarak.

Başka ne beklenebilir ki?
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 05, 2013, 12:20:15 ös
Yanıtla #41
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Smokindi, modaydı, yakaydı paçaydı derken iş müziğe de geldi. Eh konu müzük olunca ben de birkaç şey söyleyebilirim sanırım. Gördüğüm kadarıyla bağlamamız var gitarımız var bir de üflemeli olsun bari. Efendim bendeniz kendimce ve elimden geldiği kadar Ney üflerim. Çok iddalı olmamakla birlikte fena da sayılmam hani.

Bu kadar ensturamanın arasına ve böylesine sesine hakim bir koronun arasına şu garip Neyzeni de kabul ediverin artık.

Efendim herşey değişir. Herşey olduğundan daha iyi bir hale evrimleşmek üzere değişir ve gelişir. Buna smokin de bağlama da herşey de dahildir. Söz bağlamadan açılmışken, bağlama henüz evrimini tamamlamamış bir ensturmandır. Sap uzunluğu, eşik mesafesi, akort düzeni gibi birçok konuda birçok farklı görüş vardır.

Konu Masonluk olunca da bu kural geçerli olsa gerektir. Bu forumdaki bilgilerden öğrendiğimize göre Masonlukta evrime karşı duramıyor ve değişip gelişiyor. Bu öylesine böyle ki, bırakın liberal kanadı Muntazam Masonluk için bile durum böyle. Muntazam Masonluğun bile ilk oluştuğu günden bu güne hiç değişmeden geldiğini düşünmek ne kadar doğru olur? Değişmiştir. Hatta çok eski değil yakın tarihlerde İngiltere Birleşik Büyük Locasının " Ruhun ölmezliğine inanmak" gibi bir koşulu bile kaldırdığını biliyoruz. Bu değişebildiğini gösterir.

Değişim bozulmakla eş tutulmamalıdır. Bu yanlış olur. Şüphesiz değişim sancısız olmaz. Yadırganır. Alışmak zaman alır. Fakat ben şuna inanırım ki: Enin de sonunda olacak olan, olması gereken neyse o olur. İşte insanlığın doğuşundan bu güne değişmeyen bir şey varsa o da bu olsa gerektir.

Bu arada bir de niyet: Sevgili dostlar bakın burada ne güzel müzik yapıyoruz. Orkestra da birbirine alışıyor. Lütfen ensturumanlarımızın akortlarını sık sık konturol edelim de ahenk bozulmasın. Bir de biz ezgilerimizi hep Sol anahtarından çalalım. Eğer Fa anahtarına geçersek sesler biraz pesleşir. Bir de yerimiz dar birbirimizi duyamayız.

enelsır

Mayıs 05, 2013, 12:23:21 ös
Yanıtla #42
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Asimov, kimse gitar çalmayın, saz çalın demiyor. Bu konu hep bilerek bizim sizi sısturmaya çalıştığımız gibi bir sonuca bağlanıyor bilerek, biz nedenini biliyoruz, sorun yok :)

Biz diyoruz ki isteyen istediğini çalsın, Türkiye'de ÖMBL üyesi kardeşlerimize de sonsuz saygımız var. Bizi burada huzursuz eden konu mason olmadığını söyleyen birinin iki günde bir çıkıp muntazam masonluğu eleştirmesidir. Noah kardeşim de açık açık size sordu, ben de aylardır soruyorum, mason değilseniz sıkıntınız nedir HKEMBL ile? Başvurunuz mu reddedildi? Masondunuz da dernekten mi ihrac edildiniz? ÖMBL üyesi bir masonsunuz ve burada bir göreviniz var da onu mu ifa etmeye uğraşıyorsunuz?

Bakın her seferinde son derece açık soruyorum, her seferinde yok dogma, yok evrimsel diye eveleme geveleme cevaplar alıyorum.

İyice de açık söyleyeceğim öyleyse, mason değilseniz obediyanslar arasında tercih yapmak da ne demek, ben anlamıyorum, lütfen bunu yapmayın, çünkü argümanlarınız "dogmatik, gelenekçi, evrimsel, gelişimci, hede, hede"den ileri gidemiyor. "Mason değilsen konuşma" dediğim yönünde de çıkarım yapacaktır diğer harici destekçileriniz, hayır bunu söylemiyorum, burası masonlukla ilgili bilgi paylaşımı yapılan bir forumdur, tabii ki kimseye böyle bir şey söyleme hakkımız ve lüksümüz yok.

Ama eğer masonsanız, sizi ebeveynlerimiz farklı da olsa bir kardeşimiz biliriz ve ona göre konuşmaya devam ederiz, sizi temin ederim daha farklı bir fikri platformda olacağız. Harici alemin ucuz entelektüel kavramlarıyla locamızı ve bizi küçümsediğinizi düşündüğünüz zeminden farklı bir zeminde olacağız.

Haydi selametle.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 05, 2013, 12:52:39 ös
Yanıtla #43
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Gnothi'ye saygımızın ölçüsü yoktur ama masonlar da biz mason olmayanlara saygı göstermelidir.

Burada Sayın asimov'u savunma durumuna geçtiğim için üzülüyorum. Kuşkusuz o kendisini benim onu savunabileceğimden daha iyi savunur ama ben onun da sözünü söyleme hakkı bulunduğunu belirtmeden duramam.  Eğer Masonluğun tümünü ya da bir kanadını eleştirmek istiyorsa eleştirir. Ne olmuş yani? Ben de eleştiriyorum. Forumda Masonluğu sadece masonlar eleştirebilir diye gözden kaçırdığımız bir kural mı var?

Asıl beri yanda Samuray adını kullanmakta olan üyemiz ya ne dediğini bilmiyor ya da demek istediğini söyleyemiyor. Şu son iki satırına bir açıklama getirirse, o konuyu da iyiden iyiye saptırılmış olan Smokin ile bağlantısı olmasa da bir anlayalım ve değerlendirelim.

Bu arada tartışmaya bir de Sayın enelsır katıldı ki, -dayanamadı sanırım- bence en doğrusu onun dediği. 

« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2013, 12:54:52 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 05, 2013, 01:27:25 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kimse zaten gitar bir sazdır demiyor. Gitar ve saz farklı anlayışları temsil ediyor.

Masonluk ülkü, amaç olarak bir olsa da , dünya da farklı masonluk anlayışlarının olduğunu yadsıyamassınız.

Sayın asimov duydunuz mu bilmem bir de bağlamacıların internet forumuna sızmış gitarcılar varmış. Delikanlı adam gitarcı olduğunu söylemekten çekinmez ama bunlar sahte delikanlı olduklarından biz gitarcı bağlamacı değil bunların haricindeyiz diyorlarmış. Bu yalancılık sizce de çok ayıp bir davranış öyle değil mi. Ben bunları gördükçe sinirleniyorum inanır mısınız artık gitar dinleyemez oldum.

Moderatör notu:
Yukarıda dikkat çektiğim kelimenin sayın asimov'a atfedilmesi kabul edilebilir değildir. Sayın asimov bir özür yazısını hak etmektedir, sayın Samuray'dan lütfen gereğini yerine getirmesini bekliyorum.

« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2013, 01:55:07 ös Gönderen: gnothi »

Mayıs 05, 2013, 01:49:38 ös
Yanıtla #45
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

" "Mason değilsen konuşma" dediğim yönünde de çıkarım yapacaktır diğer harici destekçileriniz, hayır bunu söylemiyorum, burası masonlukla ilgili bilgi paylaşımı yapılan bir forumdur, tabii ki kimseye böyle bir şey söyleme hakkımız ve lüksümüz yok. "

Bakınız bunu demiştim ve aynen çıktı. Mason olmayanlara saygıda kusur etmek istemeyiz, ayrıca ne farkımız var? Yok.

Masonluk eleştirildiğinde ve bu yanlış bilgilerden kaynaklıysa doğrusu neyse gerek muntazam gerek gayrımuntazam obediyanslara bağlı kardeşler söylerler, anlatırlar, kendisine saygımın sonsuz olduğunu bilen, en değerli sayın ADAM beni çok iyi anlayacaktır asıl amacı sayın Asimov'u savunmak olmadan okursa, ne kimseye saygısızlık etmek isterim ne de susturmaya çalışırım, beni tanıyan kardeşlerim hayat görüşümü de bilirler; uzun zamandır bu konuda hep söylemek istediğim şu:

Bir HKEMBL üyesi olarak ben, ÖMBL üyesi kardeşlerime ve obediyanslarına, mason olmayan sayın Asimov'un benim locama ve mesleğime göstermediği saygıyı fazlasıyla gösteriyorum. Ben onları bir kardeş olarak seviyorum ve birlikteyken onlar bize sayın asimov'un ısıtıp ısıtıp önümüze sürdüğü bayat argümanlarla gelmiyorlar, çünkü bizim böyle bir sorunumuz yok. Bu nedenle diyorum ki, sayın asimov masonsa zaten biz kendisiyle rahatça anlaşacağız, ama değilse lütfen bu konuyu ısrarla gündeme getirmesin, hepimiz işimize bakalım, biz kardeşler arasında olmayan bir çekişmeyi sürekli göz önüne getirip dezenformasyon yapmasın. Bu konuda ısrarı sürdükçe biz de altındaki esbab-ı mucibeyi merak edip duruyoruz.
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2013, 01:51:40 ös Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 05, 2013, 02:58:56 ös
Yanıtla #46
  • Aktif Uye

Sayın Gnothi'ye yanıt:

Saygıdeğer Gnothi sizin bana yüklenişiniz biraz ağır oldu ama bir mason olarak hassasiyetinizi anlıyorum. Tekrar etmek gerekirse ben bir hariciyim. Ama hangi masonluk anlayışı olursa olsun masonluğa ve masonlara saygım sonsuz.

Eleştirilerime bu açıdan bakmanızı rica ederim. Saygılar.

Sayın Samuray'a yanıt:

Sizin bu iddialarınız bu foruma yakışmıyor. Hangi fikri savunursanız savunun saygıyı elden bırakmayın. Masonlarında olduğu bir ortamda saygılı olur.

Bizim tartışmamız düşünsel açıdandır. Bir masonla konuşurken, yazarken iki kere düşünün.

Yalancılık ciddi bir ithamdır.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 05, 2013, 03:18:21 ös
Yanıtla #47
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın asimov duydunuz mu bilmem bir de bağlamacıların internet forumuna sızmış gitarcılar varmış. Delikanlı adam gitarcı olduğunu söylemekten çekinmez ama bunlar sahte delikanlı olduklarından biz gitarcı bağlamacı değil bunların haricindeyiz diyorlarmış. Bu yalancılık sizce de çok ayıp bir davranış öyle değil mi. Ben bunları gördükçe sinirleniyorum inanır mısınız artık gitar dinleyemez oldum.

Moderatör notu:
Yukarıda dikkat çektiğim kelimenin sayın asimov'a atfedilmesi kabul edilebilir değildir. Sayın asimov bir özür yazısını hak etmektedir, sayın Samuray'dan lütfen gereğini yerine getirmesini bekliyorum.

Normalde tartışmada geri adım atmam ama madem moderatör böyle yazmama izin vermiyor ben de gitarcılar hakında yazdığım (Asimovun ismini zaten kullanmadım) yazıda geçen bağlamacı forumuna sızan gitarcılar sözümü ve bunların yalancı olduğu iddiamı geri alıyorum. Madem kurallara aykırı, keşke yazmak yerine düşünmekle yetinseydim.

Mayıs 05, 2013, 03:32:51 ös
Yanıtla #48
  • Aktif Uye

Sn Gnothi'nin ifadesini herhangi bir obediyansa üye olmayan arkadaşlar dikkatli okumalı.
Bahsettiği konu aslında hiç üzerine alınmayan kişileri de kapsıyor.

Sanmasınlar ki bazı tavırlara girerek Hkmbl üyelerinin takdirlerini kazanabiliyorlar.
Ben sanmıyorum da.

Mis gibi smokin konusu güme gitti.(mi)

mason değilseniz obediyanslar arasında tercih yapmak da ne demek, ben anlamıyorum

Mayıs 05, 2013, 03:41:16 ös
Yanıtla #49
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu Samuray adını kullanan üyemiz buralarda ne demek istiyor?

Şunu şöyle bir açıkça, korkmadan, çekinmeden, lâfı dolandırmadan söylese de anlasak!

Yoksa kusura bakmasın, ben ona sayınlığı yakıştıramayacağım.

Delikanlılıktan söz ediyordu hani... Kendisi delikanlı ise açıkça desin ne diyecekse.

Ne tür smokin giydiğini, ölçülerini de söylesin de ona uygun bir lâstikotin biçelim. Böylece Sayın ozkann'ın üzüntüsünü de giderebiliriz belki.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.