Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye deki iki büyük mason locasının üyelerinin hangisinden olduğunu anlamak  (Okunma sayısı 3726 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2017, 10:50:54 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli üstatlar ;

Henüz  yazılı kaynaklarda anlatıla gelen bir törenle belirli bir mekanda Tekris edilmemiş yani harici, olup da giderek kardeşlik topluluklarına yakınlaşan biri; çevresinde bazı insanların mason olduğu yönünde tahmin yürütmeye başladı diyelim.

Özgür Masonlar ile Hür masonlar arasındaki farkları da az çok okuyor öğrenmeye çabalıyor...

Siz de Mason musunuz? ve Arkasından Özgür mü yoksa Hür müsünüz? diye kardeşlik topluluklarından olduğunu sandığı kişilere  açıkça sormalı mıdır?

Özgür yada Hür masonlara daha da fazla yaklaşıp tercih yapmak açısından, bizzat yaşamın içinden, canlı, örnek kişilikleri izlemek tanımak açısından yararlı olabilir mi?  diye düşündüm. Yahut bunları anlamanın başkaca simgesel yolları var mıdır?

Yada artık hiç bir girişimde bulunmadan doğru bildiği gibi yaşayıp, sadece kendisine daha fazla yaklaşılıp yaklaşılmayacağı konusunda masonların tercih yapmasını mı beklemeli?...

...

Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Haziran 10, 2017, 08:14:56 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Başlık yanlış olmuş: Büyük Loca denilmek istendiği anlaşılıyor.
Ancak bunların üyelerinden bir yandakine "hür" diğer yandakine "özgür" denmez. Bu sıfatlar sadece kurumların adlarında geçerlidir. Ayrıca bir de bitişik yazılan  "hürmason" sözcüğü vardır ama o salt "mason" sözcüğüyle eş anlamlı bir zorlama terimdir.
Bu başlığın konusu olan soruya gelince...
Sormak zorunluysa, kişiye hangi büyük locanın üyesi olduğu sorulabilir açıkça; bu kadar basit. Lafı başka yerlerde dolaştırmak gerekmez. Sorulan kişi soruya yanıt verecekse, bu yeter; yanıt vermek istemezse, nasıl sorsanız boşuna!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 10, 2017, 09:16:58 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

ADAM abi en güzel ve kestirme yolu secmis ve isi "kökünden" halletmis.
Ama hani olurya böyle direkt soru sormak belki kisi icin zor olabilir.
O zaman, tabi soruyu soracak arkadasin Masonluk hakkinda genel bilgisinin oldugunu ve karsisindaki insanlarinda Mason oldugundan emin oldugunu varsayarak söylüyorum, baska yollarda deneyebilir.
Örnegin bu iki kurumu bir birinden ayiran bazi önemli konular var; örnek verecek olursak, Tanri inancinin kosul olmasi veya kadinlarin Mason olarak kabul edilip bereber calisma yürütülmesi gibi.

Bu türden konulari acip veya bu konulara dair sorular sorarak sohbet ederekte bir sonuca varilabilir.

Diye düsünüyorum.

Haziran 11, 2017, 07:31:54 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir karışıklığa meydan vermemek için düzeltme yapmak lazım sanırım. Bildiğim ve okuduğum kadarı ileTürkiye'de ne Gelişimsel Masonluğun temsilcisi ÖMBL ne de Geleneksel Masonluğun temsilcisi HKEMBL bayan üye kabul etmiyor. Sadece ÖMBL bayanların da mason olabileceğini ama KMBL obediyansına bir locada tekris edilerek kabul edilebileceğini söylüyor.  Bu arada KMBL de Türkiye'dekl Gelişimsel Masonluğun temsilcilerinden biridir. Yine bildiğim ve okuduğum kadarı ile bu iki obedlyansin  (ÖMBL ve KMBL) üyeleri birbirlerinin toplantılarına katılabiliyormuş. Hatta diğer yani HKEMBL konferansından da katılabilirmiş.
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2017, 07:34:17 öö Gönderen: propulsion »
Nosce te Ipsum

Haziran 11, 2017, 08:14:32 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu işin başka yöntemleri de vardır. Üstelik bunları hariciler de bilir. Ancak bizim bu Forum, bu konuda örnek vermek bakımından uygun bir ortam değildir.

Haziran 11, 2017, 09:47:16 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Telefonun düzeltme  fonksiyonundan dolayı "obediyansından" yazmama karşın "konferansından"
biçiminde çıkmış. Şimdi farkettim, kusura bakmayın.
Nosce te Ipsum

Haziran 11, 2017, 10:27:51 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Epey önceleri Masonluk hakkında ciddi ön yargılarım olduğu bir dönem olmuştu.

Bu süreçte,  şimdi mason olabileceğini tahmi ettiğim bir çok insana epeyce anti masonik propaganda yapmış olduğumu sanıyorum.   :)
Şimdi okudukça ve inceledikçe aslında mason ideallerine çok yakın olan fikir ve ideallerimin düşmanlarının masonlar olduğunu sanıyordum heralde.
Eminim o dönem de fikir dünyam da onlara bir çok açıdan yakın olduğum halde eksik ve yanlış düşüncelere sahip olmamdan dolayı benim anti masonik konuşmalarım karşısında  cehaletime hoşgörü gösterip gülmüş olmalılar.

Sanırım fikirlerimi çok önemsiyor, çok yeni ve iddialı buluyordum. Belki de o hızla devam etsem farkında olmadan bir mason locası falan kuracaktım heralde....  :)  Bu duruşum başıma epey dertler de açtı diyebilirim.

Şahsen bu durumu farketmeye başlamamdan, sonra artık masonluk hakkında hiç kimse ile olumlu yada olumsuz tek kelime konuşmaya cesaret edebilmiş değilim.
Dinleyip , görüp susma denilen olgu böylece kendiliğinden oluşmaya başladı bende.

Daha çok merak etiklerinmi bu foruma yazmaya başladım.

Keşke yaşam alanımdan bu forumu okuyan birileri olsa da doğrudan bana gelip "yazdıklarını okuyorum istersen benimle konuşabilirsin" dese  diyorum bazen...

Sayın  ADAM ın bu forumda paylaşılmasını uygun bulmadığı yöntemler dokunuş ve selamlamalar ile ilgili farklar mıdır acaba? Öyle ise bu konuyu çok da fazla sürdürmesek sanırım daha uygun olacak.
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Haziran 12, 2017, 07:50:46 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayır. Dokunuş ve selamlar masonlara özgü olduğu için, mason olmayan bir kişi bunları deneyecek olursa, iş daha da karmaşıklaşır ve tepki de çeker. Üstelik bu başlıktaki soruya yanıt getirmez. Aslında şöyle bir soru sormak isteniyor: "Siz HKEMBL üyesi misiniz, yoksa ÖMBL mi?
Pek de keyifsiz bir soru...
İşte bunun bir çaresi, bir başka yöntemi var ama burada yazılması uygun değil.

Haziran 12, 2017, 08:39:33 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sadece bir carasi var ise ve biz bunu burada yazamiyorsak konu kapanmis demektir.

Yoksa??????

Haziran 12, 2017, 09:50:36 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir çaresi derken "kesin ve tek bir çaresi" demek istemedim.