Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye deki iki büyük mason locasının üyelerinin hangisinden olduğunu anlamak  (Okunma sayısı 3707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 12, 2017, 11:39:59 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet tam da soru bu. "Siz HKEMBL üyesi misiniz, yoksa ÖMBL mi?

Tanışık olduğum ve mason olduğunu tahmin ettiğim insanlar var ve bunlardan birinin HKEML üyesi olduğunu biliyorum.  :) Beni işten kovmuş olmasına rağmen kendisine saygım ve sempatim devam ediyor.(iş konusunda kendim kaşınmıştım.) Onunla pek görüşemiyoruz doğal olarak.

Son yıllarda samimiyet kurduğum mason olabileceğini tahmin etiğim dostlarım var. Bunlar kadının toplumsal rolüne çokça değer verirler. Ama mason olup olmadıklarından emin değilim. Dolayısıylla ÖMBL den olup olmadıklarını da bilmem mümkün değil.

Ayrıca  ÖMBL kadar HKEML nın da kadınlara saygılı oluğu, kadınların mason olamayacağını düşünseler de kadının toplumsal rollerini önemli bulduklarını sanıyorum.

« Son Düzenleme: Haziran 13, 2017, 12:00:56 öö Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Haziran 13, 2017, 03:58:17 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım bu konu başlığı altında yazacaklarımı diğer konu başlığı altında yazdım. Hoş olmadı ama oldu bir kere :)
Sn. Adam'ın bahsettiği gibi bunu anlamanın kolay birkaç yolu vardır ama burada bahsedilmesi pek uygun değil. Ama basitçe mason olduğunu söyleyen bir kardeşime sorulursa hangi obediyans diye cevap verecektir.

Haziran 13, 2017, 05:29:08 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ÖMBL nin ilk büyük üstadı Orhan Hançerlioğlu nun  Düşünce Tarihi adlı kitabını 20 - 25 yıl evvel okumuştum ve ozamanlar onun büyük felsefe sözlüğünü inceleme fırsatım olmuştu.
ÖMBL ilk büyük üstadı  olduğunu ise dört beş yıl evvel masonlukla ilgili konular ilgimi çekmeye başladıktan sonra öğrendim.

Sayın Orhan Hançerlioğlu yabancı terimlere Türkçe karşılıklarını yaratmaya istekli ve bu konuda uzman biri olarak hafızamda kalmış.
En çok da Eytişimsel Özdekçilik terimiyle aklımda yer etmiş bu konu.
Genelde bu yönde duyarlılığı yüksek bir aydın tipolojisi mevcut aslında.
Bu kimine göre duyarlılık, kimine göre ise zaman zaman komik olabilen bir takıntı olarak görülebilir tabii ki...
Otobüs e " Çok oturgaçlı götürgeç"  demeye varacak durumlardan söz ediyorum.

Sayın 38 ,
 Buradan hareketle ÖMBL üyelerinin genel olarak yabancı terimlerin Türkçe karşılıklarının üretilmesi ve Türkçe nin yozlaşmaması konularında HKML üyelerine göre daha fazlaca duyarlı olduğunu  söylemek doğru olur mu?

Yani birinin hangi locadan olduğu hakkında tahmin yürütürken bunu da bir faktör olarak değerlendirmeye alabilir miyiz?

« Son Düzenleme: Haziran 13, 2017, 05:48:58 ös Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Haziran 13, 2017, 06:25:25 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sonsuz doğuya göçen Orhan Hançerlioğlu büyük üstad, ışığından hala faydalanabildiğimiz Sn Murat Özgen Ayfer büyük üstat gibi bir çok üstadımız masonluğa kattıkları Türkçe sözlükler ile ÖMBL bünyesinde birçok hizmetleri olmuştur. Bizim obediyansımızda Sn Gezdirici'nin dediği gibi ÖMBL bünyesinde her simgenin, her söylemenin Türkçe karşılıklarını belirtmek esastır. Bunu şöyle açıklayabilirim: Bir avrupa ülkesine giderseniz araba kullanırken yollarda üçgen içerisinde geyik resmi görürsünüz. Bu yola geyik çıkabilir demektedir. Ancak bizim ülkemizde anadoluda bu üçgen içerisinde inek resmini görürsünüz. Bunun nedeni bizim ülkemizde geyikten fazla inek olmasıdır ve geyik resmi bizim için pek bir anlam ifade etmemektedir. Bu yüzden de yollarımızda üçgen içerisinde inek resmini görürsünüz. Demek ki simgeler ülkelere göre değişebilir ve uyarlanabilir. Bu sebeple bizlerde masonlukta ki simgeleri bizim günümüz, şartlarımız ve söylemlerimize uygun hale getirebiliriz. ÖMBL'nın gelişimsel masonluk diye anılması da buradan ileri gelmektedir.

Ben bu konuda HKEMBL adına pek bir şey söyleyemem. Kardeşlerimin böyle çalışmaları olmuş mudur bilmiyorum doğrusu.

Haziran 13, 2017, 07:59:09 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İki düzeltme:
1- Orhan Hançerlioğlu, Özgür Masonlar Büyük Locası'nın değil, bu büyük locanın öncesinde Türkiye Büyük Mason Mahfili'nin ilk büyük üstadıydı.
2- Gelişimsel Masonluk diye bir terim yoktur. Bu, geçen yıl özel bir nedenle Türkiye'de uydurulmuştur. Masonlukta genel geçerliği söz konusu değildir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 14, 2017, 12:46:19 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet Sn Adam'ın düzeltmesi için teşekkür ederim. Bilmeyenler için fikir vermesi açısından Özgür Masonlar Büyük Locası bugün Büyük Mason Mahfili derneği adı ile çalışmaktadır.

Başka bir başlık altında da belirtmiştim ÖMBL gelişimsel masonluğu temsil eder diye anılır ama aslında Liberal masonluk demek daha doğru olur. Bu konuda iki farklı görüş var ama belki başlık altında bunu tartışabiliriz Sn. Adam