Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BİR MASON ÖRGÜTÜNDEKİ OLASI SORUNLAR - 3  (Okunma sayısı 4991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 08, 2010, 08:12:56 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun ne yapısı ne de içeriği herhangi bir diğer derneğe benziyor.

Her mason, Masonluğa girerken önemli birtakım yapıp etmeleri içeren bir söz veriyor. Kimisi buna “ant”, kimisi “yemin” diyor; fark etmez; bana göre, söz veriş… Bu söz verişin kapsamı öncelikle masonların kendilerine dönük oluyor. Fakat bununla kalmıyor. Masonluğun dışına taşan, Masonluğun amaçlarıyla bağdaşık eylemsel bir kapsamı da var.

Başka dernek ve kurumlarda da birtakım söz verişler vardır; ama böylesinin olduğunu hiç sanmıyorum. Masonluktaki söz veriş, masonlar için bir üstlenme olduğu kadar bir ayrıcalık niteliği de taşıyor.

Her ne kadar bir mason örgütünden diğerine yer yer farklılıklar gösteriyorsa da buraya Masonluktaki o söz verişlerden herhangi birini yazamam. Forum kuralları buna engel. Okuyucuların anlayışla karşılayacağını umuyorum. Yazabilsem daha iyi olurdu; üzerinde tartışırdık ama olmaz.

Diyelim ki söz verişin kapsamı şu şekilde düzenlenmiş: «Şunları şöyle yapacağım.»

Peki!... Şimdi ben bu söz verişte bulunmuş masonlara soruyorum:

Bunlara söz verdiniz ama yaptınız mı?.. Yapıyor musunuz?.. Ne kadarını yaptınız?..  Hangisini yapıyor, hangisini yapmıyorsunuz?... Yoksa sizi engelleyen, yapmanızdan alıkoyan birtakım etkenler mi var?... O etkenleri gidermeyi, bugüne dek yapamamış olduklarınızı, bundan sonra yapmak üzere bir çaba gösteriyor musunuz?

Hiç bunları kendi kendinize sordunuz mu?

Bakın, hiç kimse sizi söz vermeye zorlamadı. Masonluğun yöntemi böyledir. Masonluğa girebilmek için bu söz verişlerde bulunmak zorundaydınız. Fakat hiç kimse sizi Masonluğa girmeye zorlamadı. (Yoksa zorladı mı? Eğer öyleyse daha kötü; hem çok daha kötü.)

Birçoğunuz Masonluğa girerken sizden istenilecek söz verişlerin kapsamını önceden bilmiyordu. Bilenler de vardır ama sanırım bilmeyenler daha çok. Sormamıştınız. Sorsaydınız, sanırım öğrenirdiniz. Bu noksanlık söz verişlerinizi yerine getirmekten kaçınmak bakımından sizi haklı çıkarır mı? Bu bir mazeret sayılabilir mi?

Belki birçoğunuz Masonluğa girerken bunu önemsemedi.

Belki zamanında siz bunu önemsememiş olduğunuz için, şimdi aranıza katılacak olan mason adaylarını da bu konuda bilgilendirmeyi gereksiz görüyorsunuz. Eğer öyleyse, bence çok yanlış yapıyorsunuz.

Korkarım söz verişlerinizi gerektiğince önemsemiyorsunuz. Böylece aranıza katılacak olan yeni masonları da önemsememeye yöneltmekte olduğunuzun farkında mısınız?

Kuşkusuz çok yanlışınız var ama bence diğer birçok yanlışınızdan önce bu yanlışı düzeltmelisiniz. Sizden öncekilerden böyle gördük diye bunun bugün de böyle sürdürülmesi ve sizden sonraya da böyle kalması gerekmez. Değiştirin!

Kendinizi şöyle savunursunuz belki: «Hepimize söz verişimizden önce bunun yazılı kapsamı okundu. Sonra da bize bu söz verişi benimseyip benimsemediğimiz soruldu. Bu soruya olumlu yanıt verdik. Zaten olumlu yanıt vermeseydik şimdi bir mason locasının üyesi olmazdık. Bireysel niteliklerimiz Masonluğa elverişli olsa da önlüksüz kalırdık.»

Ha, demek ki asıl önemli nokta söz vermeye karar verilen an…

Peki, o zaman şu sorularımı yanıtlayın lütfen: (Dikkat! Yanıtı ya da bu forumun üye ve izleyicilerine değil, kendi kendinize verin.)

Okunan söz verişi gerçekten benimseyerek mi, yoksa tekris töreninin artık son aşamasına gelmişken bir uyumsuzluk çıkarıp da Masonluğa kabul edilmenize engel olacak bir durumun doğmaması için mi kabul ettiniz?.. Yoksa, ne olup bittiğini tam olarak anlayamadığımız bir ortamda, belki törenin hayli uzun sürmüş oluşu nedeniyle hayli yorulmuş, bir dolu söz yığınını ardı arkasınca dinlemekten sıkılmış, belki de çoğunu yeterince anlayamamış, ikide birde yöneltilen soruları yanıtlamaya çalışmaktan bunalmış olarak kendinizi olayın akışına mı bırakmıştınız?

İçtenlikli miydiniz, yoksa ikiyüzlü mü?

Bilinçli miydiniz, yoksa umursamaz mı?

İkiyüzlü olmak elbette kötü ama umursamazlık daha kötü.

Bunlar sizi gerçekten mason olabilme yolundan alıkoyar; bunun farkında mısınız?

Her şeyden önce gerçekten mason olabiliyor musunuz, ona bakalım.

Söz verdiniz, Masonluğa girdiniz, geçti bitti.

Gerçekten geçip bitti mi?

Bu yalnızca bir formalite miydi?.. Onurunuz yok muydu bu işin içinde?

Sanırım şu Masonluğa girişteki söz veriş olayını çok önemsedim. Bu bağlamdaki düşüncelerimi yazıyorum, yazıyorum, bitiremiyorum. İzin verin, biraz soluklanıp bir sonraki yazıda devam edeyim. Bu arada büyük olasılıkla üzerime çekmiş olacağım şimşekleri gidermeye çalışayım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 08, 2010, 09:17:51 öö
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Adam,

Kendi adima soyleyebilirim ki, tek tuk yasadigim saskinliklar disinda, ki bunlar daha sonra kendilerini acikliga kavusturdular, serefim uzerine ettigim "obligation"'lardan hicbirinde uygulamaktan cekinebilecegim bir olgu ile karsilasmadim...

Sevgiler, selamlar,

aashooter.

Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Şubat 08, 2010, 01:53:51 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. ADAM,

Değindiğiniz gibi bir durumun olmasında yalnızca yeninin değil onun teklifcisinin, sorusturmacılarının da kusuru yok mudur?

Gelenin nereye girdiğini, oranın nasıl bir yer olduğunu, ayrıntılı olarak izah etmeleri gerekmiyor mu?

Tekris töreni öncesi oldukça uzun sayılabilecek bir süreç boyunca, adayın Locaya tanıtımının yanı sıra, adaya Masonluk ve gireceği yer de anlatılmıyor mu? Hadi ön-teklif, teklif döneminde aday bir anlamda olayın dışında pasif bir konumdadır da, talepnameyi doldururken görmüyor mu, neyin ne olduğunu okumuyor mu? Ondan sonraki uzun soruşturma sürecinde adaya bunlar tek tek ayrıntılı olarak izah edilmiyor mu? Soruşturma denilen süreç sadece 3-5 soru sormaktan ibaret değil bildiğim kadarıyla.

Ben sadece yazılı olarak gösterdiler. Sonra da yemin ediyor musun diye sordular bölümüne takıldım. Tekris töreninden aylar önceden itibaren zaten aday buna hazırlanmıyor mu?

E tüm bunlara karşı, bunları formalite olarak görüyorsa, herhalde ettiği yemini de edeyim kurtulayım zihniyetiyle söyler geçer.

Ama gerçekten bu zihniyette midir her giren ya da girenlerin ziyadesi. İşte ben öyle olmadığını düşünüyorum.

Hem zaten bir Mason'un en önemli görevlerinden birisi günlük kaygılardan uzaklaşarak düşünmesi ve her an görevlerini -yani o verdiği sözü- hatırlaması onlar üstünde düşünmesi ve yeri geldiğinde o verdiği sözleri hayata geçirmesi değil midir?

Sorduğunuz sorular çok güzel ve zaten cevabını kendinize veriniz diye de vurgulamışsınız. Ama zaten bir Mason, her an bu soruların cevabını kendine vermek zorunda değil mi?

Sevgi ve Saygılarımla.

[ps: şimdi yazdım ya "fedai işte", "kralcı hatta kraldan çok kralcı" da denilebilir. Kimsenin fedaisi değilim, sadece öğrendiklerimden aktarıyor, soruyor, araştırıyorum. Unutmadan, 'BİLGİ'nin Serdengeçtisi olmaktan da onur duyarım, duyuyorum, duyacağım.]
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2010, 01:56:37 ös Gönderen: skullG »

Şubat 08, 2010, 02:17:37 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG deyişlerinde haklı. Öyle olmalı.

Ancak acaba oluyor mu? Ne kadar, ne ölçüde oluyor? Baştan beri öyle olsa, öyle gitse, böyle sorunların çıkmaması gerek. Kim bilir, belki de çıkmıyor da ben çıktığını kurguluyorum. Bunun gerekçesini de sanırım bundan bir önceki yazımda irdelemiştim.

Belki şu ant/yemin konusuna biraz fazla taktım. Fakat önemli olduğu için taktım. Bu mason rozeti taşıyan ile rozet taşımadan mason olan arasındaki farkı belirliyor bence.

Dilerim bu yazıda varsayımsal bir masona yönelttiğim,  biraz da eleşttirir nitelikli sorularımın hepsi boşuna olsun.

Ancak ben bundan sonrasını da biraz daha didikleyeceğim. 

Sevgiler.

Şubat 09, 2010, 07:36:38 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Sevgili Adam peki siz mason musunuz? Veya bir zamanlar mason olup ayrilan biri misiniz? Yoksa masonlarin harici tabir ettigi herhangi bir uzaktan inceleyen arastirmaci bir kisilik misiniz?
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Şubat 09, 2010, 08:02:35 ös
Yanıtla #5

Sn. Asi sordugunuz soru pek uygun olmamis. Bu sekilde emrivaki yaparcasina sorular bu kadar bilgiyi paylasan kisileri rahatsiz edebilir. Lutfen bunu gozonunde bulundurunuz.
Spes mea in Deo est

Şubat 09, 2010, 08:16:33 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Hani okulda hocalar ogrencilere takar ya oyle hissediyorum kendimi :)

Tamam bundan sonra daha dikkatli olacagim. Ama beni Ortega zorladi bunlari sormaya (hemen satayim :D Saka,, saka)

Şubat 10, 2010, 07:27:43 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Lux_e_Tenebris'in konuya girişinden ötürü teşekkür ederim. Oysa ben Seayın Asi'ye şöyle bir yanıt vermek isterdim.

Sorunuzun, ortaya koymuş olduğum konunun içeriği ile nasıl bir bağlantısı bulunduğunu gösterecek olursanız, elbette yanıtı bulunabilir. Kuşkusuz sitenin ve bu forum alanının ciddiyetine uyulması da önemlidir.Şöyle ki, Sayın Asi'nin benim kimliğim ile ilgilenmiş; benim kimliğim burada anlatılanları değiştirecek nitelikte mi? Önemli olanan yazıların içeriği olduğunu anımsatmak zorundayım.

Sevgiler.

Şubat 16, 2010, 05:26:53 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Sn. Adam, sormamin tek sebebi bu kadar cok bilgiye sahipsiniz ve sanki iceriden biri gibi anlatiyorsunuz. Okudugumuz seyin kaynaginin ne oldugunu bilmek hakkimizdir diye dusunmustum, yanilmisim heralde kusura bakmayin.