Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Operatif Masonlukta Olmayıp Sadece Spekülatif Masonlukta Olan Semboller  (Okunma sayısı 5676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 30, 2022, 03:50:32 ös
Yanıtla #10

Templar'larda Garway Gargoyle sembolü ilginç

Hem düğümlü ip hem de green man(yeşil adam) var.

Bu da akla düğümlü ip ile yeşil adam arasında bağlantı olduğu ve düğümlü ipin de yeşil adam gibi pagan dönemlerden beri süregelen bir sembol olduğu fikrini getiriyor sevgili Midyad hocam.

Bol bol sevgiler.

Dip not; Düğümlü ipe, Aşk Düğümü de deniyor(Masonların, mason arkadaşlarını ve EUM'u severek birbirlerine bağlı olması), bir de sanırım düğümlü ipin majikal bir gücü de mevcut.
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2022, 04:13:06 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 30, 2022, 08:42:29 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Templar'larda Garway Gargoyle sembolü ilginç

Hem düğümlü ip hem de green man(yeşil adam) var.

Bu da akla düğümlü ip ile yeşil adam arasında bağlantı olduğu ve düğümlü ipin de yeşil adam gibi pagan dönemlerden beri süregelen bir sembol olduğu fikrini getiriyor sevgili Midyad hocam.

Bol bol sevgiler.

Dip not; Düğümlü ipe, Aşk Düğümü de deniyor(Masonların, mason arkadaşlarını ve EUM'u severek birbirlerine bağlı olması), bir de sanırım düğümlü ipin majikal bir gücü de mevcut.

Bunlar biju ama bildigim kadari ile masonlukta kullanilan bijular degildir. Bijulari genelde masonik yasca yaslilar ceket/smokin veya fraklarinin sol ust cebine takarlar, locanin kendi bijusunu kendi uyeleri takarlar. Bunun disinda loca gorevlilerin boyunlarina taktigi kordonun ucunda gorevini gosteren biju/taki vardir. Konumuz baslikta belirtilendir sembollerin yorumu veya nasil kullanildigi degildir degil mi...

Nisan 30, 2022, 09:37:31 ös
Yanıtla #12

Haklısınız Midyad hocam, başlığa bağlı kalmak gerekir. Kılıç spekülatif masonlukta vardır diye düşünüyorum ama operatif masonlukta var mı bilmiyorum.

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 05, 2022, 03:31:22 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu güzel bir soru olmuş, acaba Operatif dönemde kılıç var mıydı, var ise hangi amaçla ya da neyi remzederdi diye soruyu genişletebiliriz. Burada tabi bir de kılıcın sembolik anlamlarına da bakmak lazım, forum kuralları çerçevesinde tabii ki :)
In lumine tuo, videbimus lumen....

Mayıs 05, 2022, 05:25:55 ös
Yanıtla #14

Bu güzel bir soru olmuş, acaba Operatif dönemde kılıç var mıydı, var ise hangi amaçla ya da neyi remzederdi diye soruyu genişletebiliriz. Burada tabi bir de kılıcın sembolik anlamlarına da bakmak lazım, forum kuralları çerçevesinde tabii ki :)

Kılıç sembolik olarak bir kaç anlama gelebilir. Erk bir sembol. Gücü simgeler. Yine ölümü de simgeliyor olabilir. Bir de şövalyelerin sembolü, yanlarında taşırlarmış. Karar verme(yargılama) anlamında da kullanılabilir gibi. Asa gibi bir sembolik anlamı da olabilir. Bunlar içinde hatalı varsayımlar olabilir, ve bunlar dışında da bir çok sembolik anlamı vardır diye düşünüyorum.

Operatif masonlukta niye kullanıldığını bilmiyorum. Belki operatif masonların olası durumlarda kendilerini korumak için silah olarak kullanması olabilir, ama emin değilim.

Sevgiler Lucian hocam.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 05, 2022, 07:37:06 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Alıntı
Operatif dönemde kılıç var mıydı

İlginç internette araştırdım , bir bilgiye ulaşamadım . Aydınlatırsanız sevinirim .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 09, 2022, 02:48:09 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın NOSAM33, bence biraz daha bekleyelim belki yanıt vermek isteyen üyeler olabilir, sonrasında bu konu üzerinde duralım.
In lumine tuo, videbimus lumen....

Mayıs 09, 2022, 09:45:37 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 17, 2022, 10:48:12 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Oncelikle emeginiz icin tesekkurler.
Sorunuz bana sayin Adam'in bir sozunu hatirlatti. Onun icin ben de ona dayanarak bir fikir yurutme yapacagim.

Soyle diyordu:

Bir Mason atolyesindeki asili ucgenin icinde olan goz sag mi yoksa sol gozmu? diye bir soru sormustu sonrasinda soyle cevapliyordu kendi sorusunu:

'Farketmez, alin elinize bir kalem ve cizin bir goz diye' soruyordu. Eskiden solaklara a-normal diye bakiyorlardi. Bu kilic meselesi de herhalde bir korunma esnasinda kilicin sag ele alinmasi gerekir diye dusunuyorum onun disinda mala sag elle tutulur, G. Washington' nin da masonik portrelerinde mala heb sag elinde cizimistir/yapilmistir. Bu konuda fazla kaybolmadan burda birakayim.

Su art of memory konusu... Schaw' in bu teknigi Masonluga dahil etme konusu...

Gecen yillarda ben de bu teknigi kullandim ve bayagi kullanisli aslinda. Bu onceden Operatif Masonlukta yokmu idi? yoksa baska bir turunu mu dahil etti, o halde bu teknigin farkli teknikleri de olabilir mi. Operatif Masonlarin bu teknige gereksinimi niye olsun ki? Yani neye ihtiyac olarak buna gereksinim duyulmustur?

Bu bir ezberleme teknigi degil mi? o halde aslinda retorikanin da bir alt basligi da diye dusunebilirmiyiz...

« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2022, 10:55:45 öö Gönderen: midyad »

Mayıs 21, 2022, 02:06:19 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonik bilgi ise o zaman gormesi gerekenlerin gormesini dileyelim. Ayrica guzel bilgiler ve motivasyon icin yine de tesekkur ederim sayin Anarchosa.

Kilic ve alevin birlesmesi. Gorsellerde kivrimli olarakta gorunuyor. Alev ayni zamanda ısı ve ışık sacar.

Kilic uzerine de cok konusulabilir. Eski bir silah olmasina ragmen sembolizmada ve gercek hayatta sembolik olarak halen kullaniliyor.

Savasin, hukmetmenin, Tanri’nin sozunun, adaletin sembolu olarak ta gorulebilir.

Bana gore;
Burda insan zaaflarina yenik duserek kaosa suruklenmistir, yani daha fazlasini veya (daha) haketmedigini aldigindan dolayi uyumsuzlugun icinde kendisini bulmustur. O zaman alevli kilic hayat agacini koruyor. Hayat agaci, hakkaniyetle ile kullanamayacagimiz veya haketmedigimiz hersey anlamina gelebilir. Bu bilgi olabilecegi gibi maddiyatta olabilir. Buna neden olan reaktor ise acgozluluktur gordugum kadari ile.

Kime karsi? kendimize karsi, peki ozaman bu alevli kilic ne anlama geliyor? Vicdanimiz mi...

Anonim Sir Gawain ve Yesil Sovalye hikayesi su sekilde bitiyordu:

Kader ona karsi ister huzunlu isterse mutlu olsun, dogru adam sadece gucunun yetebildigini yapabilir.