Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yeni Yök Yasa Tasarısı  (Okunma sayısı 1972 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 04, 2013, 07:35:36 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın üyeler YÖK yasa tasarısıyla ilgili çıkarımları paylaşmak istedim. Katkı ve eleştirilerinizi beklerim.

YÖK Yasa tasarısı şirket üniversiteleri yaratacağı için-bu durum üniversite kavramına aykırıdır.-

1- Bu ancak anayasa değişikliğiyle mümkündür o halde neden teklif edilmektedir ? ( Kara yönelik üniversite açılamaz. ) Bu yasanın iptali halinde kuvvetler ayrılığının olumsuz olduğu fikrini daha etkili olarak gündeme getirtecek bir ortam mı hazırlanmak istenmektedir ? Çünkü aşağıdaki tehlikeler meydana gelmeyeceği için halk nezdinde bu durum ne kadar iyi algılanabilir ? Ek olarak kuvvetler birliği isteyen başbakan kuvvetler ayrılığının en fazla olduğu başkanlık sistemini savunmaktadır. Bu durum izah edilebilir bir durum değildir.

2-Herhangi bir davada üniversite-öğrenci değil tacir-müşteri statüsünde dava görülecektir.

3-TTK MD 19 /2 ye göre bu üniversitelerin devlet üniversiteleriyle yapacakları faaliyetler de ticari işlem sayılacaktır. Ekonomik olarak devlet üniversiteleri geride olacağı için bu durum çok saygın devlet üniversitelerimizi bile zor durumda bırakabilecektir.

4-TTK MD 20 ye göre ben bir ateist başbakan olduğumu düşündüm ve siyasi görüşüme aykırı olan bir üniversiteye rica minnet bu konuda bir faaliyet yapmasını istedim. Üniversite de demokrasiye saygısı olduğundan ve gençlerimizi maneviyat yönünden zenginleştireceği yüksek ülküsüyle siyasi olarak farklı tutumda olmasına rağmen bilim adına bunu yapacağını söyledi. Bunu yaptıktan sonra da devletten tamamen duygusal ve bilimsel olarak faiz istedi. Devlet bunu ödedi. Halk da bu alış verişe cebinden katkı sunduğu için manevi huşu içerisine girdi. :)

5-Yabancı şirket üniversiteleri kendi ülkelerindeki haklarını burada bizim kanunumuza göre aykırı olsa bile aynen koruyacaktır.

6- TTK madde 128 e göre tüm bilimsel faaliyetlerden elde edilen gelirin maliki şirket üniversitesi olacaktır. Dilediği gibi tasarruf edebilecektir.

7- Şirket üniversitesi şirketini bir bankaya devrettiğinde banka şirketin tüm aktifine sahip olacaktır. Yönetim kurulu ve genel kurul değişecektir. Daha önce bu bankaya borcu olan akademisyenler çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacaktır.
8-TTK maddelerin değişme imkanını da düşünürsek geleceği belirsiz bir durum her zaman var olacaktır.

9- Arkadaşımın katkısıdır vergi rekortmeni olan üniversite konsey üyesi karar alma merciinde olduğu için felsefe , güzel sanatlar gibi bölümlere katkı yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
İzlediğim tv programlarında bu durum sermayenin üniversiteye girmesi güzel bir şey olarak savunulmakta ama konsey üyeliğinden bahsedilmemektedir.Benim önerim bu durum faydalı olacaksa vergi rekortmenlerine kendi iş alanlarında kolaylıklar sağlanmasıdır. Hatta örnek olarak inşaat şirketi varsa belli bir kota dahilinde vereceği sermayeyle orantılı olarak üniversitelerdeki inşaa faaliyetlerini yönetmesinde diğer şirketlere göre ayrıcalık tanınabilir.Burada adaleti sağlayacak olan kota olacaktır.

10- Vergi rekortmeni karar alma merciinde olmamalıdır.

Kanunun ancak yarısını inceleyebildim şimdilik çıkadıklarım bunlar. Oldu ki bu tasarı geçti anayasa değişikliği oldu hiçbir akademisyen bu üniversitelerden gelecek teklifleri kabul etmeyerek ( olması gereken budur ) bilim faaliyetlerini ticarete dökmek isteyenlere maddi ve manevi olarak en güzel cevabı vermiş olacaklardır.