Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ahuramazda Böyle Dedi …. 10  (Okunma sayısı 2679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 18, 2012, 01:54:26 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Unutmadım… Ara vermek zorunda kaldım bir nedenle.

12 -
İman, gölgeyi, serabı ve yankıyı gerçek zanneden bir yanılsamadır; yok olanı var ve var olanı yok sayan bir inattır. Ben, dünyanıza hiç bir temsilci yollamadım; zira içinizden hiçbiriniz bana, bir diğerinizden daha çok yakın değildir ve hiçbiriniz, bir diğerinizden daha uzak da değilsiniz. Ben dünyanıza hiçbir haberci göndermedim; çünkü hiçbir ölümlüyü bir diğerinden fazla sevmedim ve hiçbir ölümlüden de nefret etmiş değilim. Ben dünyanıza hiçbir tanıtıcı göndermedim; çünkü sizlere kendimi tanıtmak ihtiyacında değilim; sizler de beni tanımaya mecbur değilsiniz. Sizlere kendimi dolaysız olarak tanıyacak kadar kudretliyim ve sizler de beni dolaysız olarak düşünüp anlayabilecek kadar akıllısınız. Ben, dünyanıza hiçbir aracı göndermedim: Çünkü ben, sizden hiçbir şey beklemeyecek kadar yetkinim ve size bütün dilediklerinizi verecek kadar da müsrif değilim. Sizlerin her biriniz ayrı ayrı birer habercisiniz; anlayışlarınızın başka başka oluşu, beni değil, birbirinizi yadsımanızdandır; bunun içindir ki, aynı zamanda hiçbiriniz birer haberci değilsiniz. Sizler beni anlayabilecek kadar büyüksünüz; bende sizlere kendimi tanıtamayacak kadar küçük değilim. Dünyaya gelişinizin amacı, beni tanımak ve bana yaklaşmak değil, birbirinizi ve dünyamızı tanımak, birbirinize yaklaşmak ve hizmet etmektir. Sizler benden daha gerçek olarak varsınız; ben azlık içinde çokluğum; varlık içinde yokluğum. Sizleri yaratan ben değilim; beni yaratan sizlersiniz. Çünkü sizler beni, bende olmayan sıfatlarla küçülttünüz; sonra bu sıfatları kutlayarak onlara benzemeye ve onlardan bir şeyler istemeye koyuldunuz. Sizler bana değil, kendi eserlerinize, düşüncelerinize yalvarıyor bana değil, yalnız onlara kavuşmak istiyorsunuz; beni temsil eden maden ve mermerlerde sırıtan kendi hayalleriniz ve imanlarınızı bezeyen sıfatlarda kendi rüyalarınız sırıtmaktadır. Ben dünyanıza kendi adıma konuşacak bir elçi göndermedim; çünkü onların ağzından konuşacak kadar geveze, onları kendi katıma yükseltecek kadar alçak gönüllü değilim; beni tanrısal sırları, onların ağzından açığa vuracak kadar yalancı mı zannediyorsunuz? İyi biliniz ki, ben insan oğlunu, kendi zekâsından yoksun edecek kadar da gerçeği sevmem.

13 -
Ne vakte kadar, acılarınızın, yanılmalarınızın ve tutkularınızın geleceğini benim çizdiğime inanacaksınız?. Büyük günahkarlar, tesellilerini, başkalarının güç ve kudretlerini iyiye kullanmadıklarına hükmetmekte veya başkalarının başarılarını küçümsemekte bulurlar; onlar, kendi kılıçlarını, biley taşına, körletecek şekilde tersten sürten beceriksizlerdir.

14 -
Sonsuzluğun derinliğine yemin ederim ki, benim adıma söz söyleyenlerin hepsi yalan söylediler ve insanlar bu yalancıların ardına, düşmekle uçurumların en dipsizine yuvarlandılar. Onların peşine düşenlerin zekâ ve iradeleri kısırlaşır ve insanlığı, kendi tabu engelleri yetmiyormuş gibi, yeni ve dolambaçlı yollarda da süründürürler. İnsan ne ise odur; insan kendi kendini üreten bir sanatçıdır. Sizler,başkalarını aldatmaya ve kendi uydurmalarınızdan olan bir ulular âlemini de aldatmaya cesaret eden hokkabazlarsınız. En akıllınız, beni kendi işine karıştırmadan irade ve bilgisinin emirlerine boyun eğendir. Zafer, daima cesurların değildir; ne yaptığını, nereye gittiğini ve ne olacağını bilenlerindir. Zafer sayılacak kaçışlar ve sinmeler, olduğu gibi, yenilgi sayılacak atılımlar ve saldırmalar da vardır. İnsanı yenilgiye uğratan güç değildir; kendi dayanaksız düşünceleri, miskin ve bencil olan saçma inançlarıdır. Ateş, ısıttığı kadar da aydınlatır ve yakar; ruhlarınız da böyledir; onu söndürmeden nasıl, nerede ve ne için kullanacağınızı bilmelisiniz...

Ahuramazda’nın deyişleri bitmedi ama biraz duralım. Ara verelim. Bunları anlamak, sindirmek zor.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.