Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834596 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2013, 12:40:10 ös
Yanıtla #490
  • Ziyaretçi

Merhaba,

Bu soru; bana son gunlerde en cok sorulan soru oldugu icin yazma geregi duydum. Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Bunlarin haricinde bazi Buyuk Localara gore degisken kurallar vardir.

Ornegin; Belli bir yasi doldurmus olmaniz gerekir. (Bazi Buyuk Localarda bu yas siniri, 18 e kadar dusurulmustur. Bazilarinda ise 30 a kadar ciktigi gorulmustur.)

Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi`nin bu konudaki aciklamasi soyledir;

Nasıl Mason Olunur?

Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Mason olmak için hür irade ve rıza neden önemlidir?
Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Masonların, özel anlamlı adı olan Hür Mason deyiminin günümüzdeki anlamı da zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetidir. Bir masonun, mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere, tüm hayatı boyunca mason olarak her türlü düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranan hür bir insandır. Adayın masonluğa başvurusu gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmemiş, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış başvuru olmalıdır.

Masonluk sizden ne beklemektedir?

Masonluğun imtiyazları, masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir. Kardeşlik kuruluşumuzun bir üyesinin edineceği yükümlülükler, modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi, bu manevi değerlerimizin bilincine güç katar. Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir.

Selam

Konunun özeti burda yeterince tarafınızdan yapılmış teşekkür ederim ben bu siteye masonluk hakkında bilgi edinmek için girdim ve doğru bilgiyi doğru kaynaklardan öğrendim.Bir yakınımın vefatından sonra onun mason olduğunu öğrenmemle merak ım iyice artmıştı ve araştırma yapıyordum ve sitenizle karşılaştım bana gerekli herşeyi söyledi masonlar.org böylece kendi kendime boş yere hayalperest düşüncelere girmemiş oldum ve kendiminde masonluk şartlarına kişisel olarak çaba sarfetsemde diğer başka konularda ayak uyduramayacak durumda olduğumu gördüm nedir bu gördüklerim bence mason olmak için belli bir kitleye hitap etmek , sanat camiasından olmak veya belli bir mali güce sahip olmak gerektiğini hissettim açıklamalar doğru yadırgamıyorum aksine saygı duyuyorum çevremde bu siteyi inceledikten sonra masonda olduğunu zannetmiyorum demekki kapılar bize kapalı bu durumdada boş yere hayali düşüncelere veya kendimizi başkaymış gibi hissetmeye gerek yok masonlar.org teşekkürler yönetimde bulunan herkeze teşekkürler üye arkadaşlara başarılar dilerim .

Ağustos 02, 2013, 12:48:03 ös
Yanıtla #491
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba,

Bu soru; bana son gunlerde en cok sorulan soru oldugu icin yazma geregi duydum. Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Ornegin; Belli bir yasi doldurmus olmaniz gerekir. (Bazi Buyuk Localarda bu yas siniri, 18 e kadar dusurulmustur. Bazilarinda ise 30 a kadar ciktigi gorulmustur.)

Nasıl Mason Olunur?

Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Masonların, özel anlamlı adı olan Hür Mason deyiminin günümüzdeki anlamı da zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetidir. Bir masonun, mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere, tüm hayatı boyunca mason olarak her türlü düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranan hür bir insandır. Adayın masonluğa başvurusu gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmemiş, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış başvuru olmalıdır.

Masonluğun imtiyazları, masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir. Kardeşlik kuruluşumuzun bir üyesinin edineceği yükümlülükler, modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi, bu manevi değerlerimizin bilincine güç katar. Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir.

Selam

Konunun özeti burda yeterince tarafınızdan yapılmış teşekkür ederim ben bu siteye masonluk hakkında bilgi edinmek için girdim ve doğru bilgiyi doğru kaynaklardan öğrendim.Bir yakınımın vefatından sonra onun mason olduğunu öğrenmemle merak ım iyice artmıştı ve araştırma yapıyordum ve sitenizle karşılaştım bana gerekli herşeyi söyledi masonlar.org böylece kendi kendime boş yere hayalperest düşüncelere girmemiş oldum ve kendiminde masonluk şartlarına kişisel olarak çaba sarfetsemde diğer başka konularda ayak uyduramayacak durumda olduğumu gördüm nedir bu gördüklerim bence mason olmak için belli bir kitleye hitap etmek , sanat camiasından olmak veya belli bir mali güce sahip olmak gerektiğini hissettim açıklamalar doğru yadırgamıyorum aksine saygı duyuyorum çevremde bu siteyi inceledikten sonra masonda olduğunu zannetmiyorum demekki kapılar bize kapalı bu durumdada boş yere hayali düşüncelere veya kendimizi başkaymış gibi hissetmeye gerek yok masonlar.org teşekkürler yönetimde bulunan herkeze teşekkürler üye arkadaşlara başarılar dilerim .

Neden bukadar duygusal yazdınız,inanmak başarmaktır,masonluk bir yere ait olma isteği değildir,aynı düzeyde tartışa bilinecek kişilerin bir araya gelmeside diye biliriz masonluk için.maddi sıkıntı içinde olmayan bir zihin daha doğru düşünür,kanısındayım zaten maddi yeterlilikleri bilgilerinin yansımasıdır.
Saygılar
Ben noel babayım kapııdan kovulsam bacadan girerim

Ağustos 02, 2013, 01:00:41 ös
Yanıtla #492
  • Ziyaretçi

Merhaba,

Nasıl Mason Olunur?

Selam

Neden bukadar duygusal yazdınız,inanmak başarmaktır,masonluk bir yere ait olma isteği değildir,aynı düzeyde tartışa bilinecek kişilerin bir araya gelmeside diye biliriz masonluk için.maddi sıkıntı içinde olmayan bir zihin daha doğru düşünür,kanısındayım zaten maddi yeterlilikleri bilgilerinin yansımasıdır.
Saygılar

Haklısınız şu ortamdaki iş gücü bazen insanların yetenekleri ile alakalı olmuyor günümüz şartlarında sabah kalktığınızda herşeyiniz bitmiş olabiliyor onun için zihin boş olması konusun da yüzde yüz haklısınız bende bu manada dedim yoksa asla ve asla vermiş olduğum kararlardan dönmem söz konusu olamaz sadece benim şu an için bulunduğum şartlar böyle bir oluşuma dahil olmama engel manasında yazdım yoksa hayat ne zaman nerde nasıl olacağımız belli değil

Ağustos 02, 2013, 01:03:36 ös
Yanıtla #493
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada esas alınmış olan yazı, Sayın MASON'un bundan 6 yıl önce yazmış olduğu bir yazıdır.

Bu yazının kapsamında birtakım öyle denilmemesi gereken noktalar vardır. (Örneğin Fakirler mason olamaz deyişi çok yanlış anlaşılabilmektedir.)

Bu yazı üzerine bu Forumda yüzlerce irdeleme yapılmıştır. Konu tartışılmış, geliştirilmiştir.

Sayın MASON da görüş ve tutumunu geliştirmiştir.

Dolayısıyla kişinin herhangi bir kanıya, görüşe, yargıya varabilmesi bakımından bu yazı yeterli değildir. Bu başlık altındaki tüm yazıların sabırla okunup incelenmesi gerekir.

Bunu yapmayan bir kişi, nasıl mason olunabileceği konusunda bir kanıya, bir yargıya, bir görüşe varamaz. Vardığını söylerse çok yanlış yapıyor demektir.

Önce bilgi edinmek gerekir.

Bilgi ise bedava edinilmez; bedeli ödenmelidir.

Bu bedel ise emek harcamaktır.

Sonunda kişi şimdilik mason olamayacağını karar verir.

Zamanı geldğinde, gerekiyorsa mason olur.

Gerekmiyorsa, mason olmak anlamsızdır.

« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2013, 01:07:56 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 02, 2013, 02:21:41 ös
Yanıtla #494
  • Ziyaretçi

Burada esas alınmış olan yazı, Sayın MASON'un bundan 6 yıl önce yazmış olduğu bir yazıdır.

Bu yazının kapsamında birtakım öyle denilmemesi gereken noktalar vardır. (Örneğin Fakirler mason olamaz deyişi çok yanlış anlaşılabilmektedir.)

Bu yazı üzerine bu Forumda yüzlerce irdeleme yapılmıştır. Konu tartışılmış, geliştirilmiştir.

Sayın MASON da görüş ve tutumunu geliştirmiştir.

Dolayısıyla kişinin herhangi bir kanıya, görüşe, yargıya varabilmesi bakımından bu yazı yeterli değildir. Bu başlık altındaki tüm yazıların sabırla okunup incelenmesi gerekir.

Bunu yapmayan bir kişi, nasıl mason olunabileceği konusunda bir kanıya, bir yargıya, bir görüşe varamaz. Vardığını söylerse çok yanlış yapıyor demektir.

Teşekkürler
zaten anlatmak istediğimde buydu böyle bir olgu içinde olmak için insanın kendi ni tam manada hazırlaması gerektiğini anlatmak istedim belki kırılmaz görünen bazı maddeler kişinin bulunmuş olduğu ortama göre değişebilir yani sadece maddi algılamadım konuyu belki büyük bir çevreye veya ortama gruba dahilsiniz önemli bir göreviniz var bu durumlarda en ince kurallar aranmaz isteğiniz varsa ve yapınız uygunsa zaten olursunuz benim anlatmak istediğim şu durumda etrafımızda bize kapı açabilecek kimsenin olmayışını anlatmak istedim yoksa formu baya inceliyorum ama üyelikten önce ama üyelikten sonra çokca inceledim yakınımızı kaybettikten sonra onun karakteri benim daha çok dikkatimi çekti ve burdaki bazı görüşlerle birleştirdiğimde masonluğun gerçek manada yaşanması gerektiğini hissettim bunun için çaba sarfetmeye devam edeceğim başarılı olamasamda ben kişisel mason olur devam ederim :) pes etmek asla yok inandığımız konuda
saygılar

Ağustos 04, 2013, 09:51:09 ös
Yanıtla #495
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu halde yapılması gereken, incelemeye, anlamaya, anlayamadıklarını sormaya, bilgilerini artırıp kendini hazırlamaya devam etmektir.

Bu, yıllarca sürebilir. Sabırlı ve dirençli olmak gerek.

Ocak 19, 2014, 10:14:22 ös
Yanıtla #496

Güzel anlatmiş olduğun bir yazıya ekleme yapamadım açıkçası ...
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Ocak 20, 2014, 11:33:27 ös
Yanıtla #497
  • Ziyaretçi

Merhaba ,
Araniza yeni katildim öncelikle tesekkur ederim.Genelde paylasimlarinizi firsat buldukça takip ediyorum.
Fikrinize ilave etmek istediğim bir husus olucak bu konuda haddim olmadan.
Elbette emek kutsaldir ve insan icin en yuce degerdir.Masonluk ta insana ve insan olmanin onemine deger verdigine göre ugrunda verilecek bir emek amaca giden yolda ustunluk kazanir.Bu gerçek aslında hem fedakarligin hem mesakatin getirdiği bir sonuctur.
Bu yüzden masonlugu yürekten yasamak gerek diye dusunuyorum.
Sonunda zafer varsa cekilen her cile kutsaldir..
Saygilarimla...

Nisan 11, 2014, 12:44:46 öö
Yanıtla #498

Edit: Konuyla ilgili bazı açıklamaları okudum. Daha önce bir şekilde cevap verilen soruları görmezden gelebilirsiniz. Mesajı değiştirmeden ilk haliyle bırakıyorum. Soruyu,  "iyi" olmak ve "iyi bilinmek" minvalinde ele alabilirsiniz. Sevgiler...

Benim sorum bu iki maddeyle ilgili. Eğer daha önce sorulmuş ise cevabın linkini vermeniz yeterlidir.

Şimdi "iyi olmak" ile "iyi bilinmek" arasında fark var.

Çok iyi bir insan olabilirsiniz ama toplumda çok kötü bilinebilirsiniz.

Örneğin tarihteki en sevdiğim filozoflardan biri olan değerli filozof ve optikçi Benedictus de Spinoza fikirleri yüzünden o zamanki Seferad (tam olarak hatırlayamıyorum, ama Portekiz göçmeni olduğu için Seferad olması gerek, Aşekenazi de olabilir, yanlışsam düzeltiniz) Yahudi cemaatinden afaroz edildi ve bütün bir şehre Spinoza'nın berbat ve şeytanı bir insan olduğunun propagandası yapıldı. İşini gücünü, baba mesleği olan ticareti bırakıp Amsterdam'da mercek yontmaya başladı. Siyasi olarak o zamanın yasalarına pek de uyumlu değildi. Yani dinsel olarak kendi öz toplumundan afaroz edilmişti. Berbat bir insan olarak görülüyordu ve siyasi olarak da fikirleri o zamana göre son derece radikaldi. Dolayısıyla devlet tarafından ancak bir kaç prens vasıtasıyla korunuyordu. Yani böyle bir zemin olmasa tutuklanma ihtimali de çok fazlaydı. Şimdi biz etrafında kötü bilinen, Leibniz gibi bir filozoflar tarafından aynı radikallikle suçlanan bir insanın, yani Spinoza'nın Mason olamayacağını mı söyleyeceğiz? Spinoza baktığınız zaman tek bir insanın kılına dahi zarar vermeyen, kendi halinde bir filozoftur, dengelidir, bilgedir, aydındır ve çağının çok ilerisindedir. Şimdi biz Spinoza'yı Descartes ve Leibniz ile birlikte Rasyonalist felsefenin babalarından biri olarak görüyoruz. Mesela aynı dönemde Leibniz iyi bir katolikti ve yasalarla da arası iyiydi, kurnazdı, politikacıydı, iş bitiriciydi, tarihsel verilere göre de Spinoza'nın yüzüne gülüp arkasından işler çeviriyordu. Bir aydın olarak Spinoza'ya destek çıkması gerekirken bir şamar da Leibniz vuruyordu. Ama toplumda daha makbul bir insandı.

Şimdi Masonluk bir tercih yapmak zorunda olsa Leibnizları mı tercih eder yoksa Spinozaları mı?

Bu sadece bir örnekti. Bir tür beyin fırtınası diyelim. Tarihte bunun gibi bir sürü insan görebiliriz. Hala da görmekteyiz. Şimdiki zamanda da böyle insanlar olablir. Olamaz mı? Bizim ülkemizde yasal prosedürler çok mu güvenilir? Ya da feci derecede ön yargılı olan bir toplumda, nefret edilen aydınlar Mason olamaz mı? Geçmişte birçok insan fikirleri yüzünden cezaevine girip çıkıyordu. Bu  aydınlardan bazılarının ismini sayabilirim ama yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için uygun görmüyorum.

Bir bilim adamı ya da düşünür ortaya bir sav attı diyelim. Bu sav aslında bir hakikati ifşa ediyor ve aslında bazı sorunların çözümünde çok kullanışlı diyelim. Doğa Bilimsel de olabilir ya da toplum bilimsel de olabilir. Fakat bu sav, teori, ya da fikir, toplumun önyargıları için çok tehlikeli diyelim. Dolayısıyla bu insan toplumda iyi bilinmiyor, düşmanı çok. Bu sav, tez ya da teori yasalara da aykırı olabilir. Kaldı ki yasalara aykırı bir sürü ilerici teori söz konusu olabilir. Bu bize komik gelebilir, ama şu anki Türkiye'de hiç kimse bunların yaşanmayacağının garantisini veremez. Hem "iyi bilinmek" hem de "yasalara riayet etmek" gibi şeyler git gide anlamını yitiriyor. Bu şeyler sırasıyla daha çok toplumun önyargıları  ve devletin yasalarının gelişmişlik düzeyi ile ilgili gibi . Özellikle 5. ve 6. maddelerde, objektif olarak "iyi" yi tanımlamaktan ziyade,  daha çok verili bir  topluma uyarlanmış görececi bir "iyi bilinmek" anlayışı sezdim. Şimdi bu insanın bütün nitelikleri taşımasına rağmen tek bir sebep yüzünden yani "iyi bilinmemek" ya da "yasalara ters fikir işçiliğinde bulunmak" gibi  şeyler yüzünden  Mason olmayacaksa, bu durumda Masonluğun şartları arasında ahengi, iç bütünlüğü rahatsız eden  bir gerilim olmaz mı? Bunu anlayamadım.

Yani Masonluk'un www.mason.org.tr'den okuduğum kadarıyla "aydın" insan vurgusu ile "toplumda iyi bilinmek" vurgusu arasında bir tür bulanıklık sezdim. Aynı şey aslında  "iyi bilinmek" veya "iyi olmak" arasında da var. Önemli bir fark. Gayet iyi olan bir insan "iyi" bilinmeyebilir. Ve gayet "iyi bilinen" bir insan kötü olabilir. Bence daha objektif ve açık kriterler gerekli bunu anlamak için. "İYİ OLMAK" zorunlu olarak "iyi bilinmeyi" gerektirmez. Ya da "iyi bilinmek" zorunlu olarak "iyi" olmayı gerektirmez.

Bu durumda "iyi" olmayı objektif kriterler ile açıklamak,yani ahlaki realizme vurgu yapmak daha iyi gibi duruyor. Yani,  "bizim için x, y, z ve t gibi yüklemlere sahip olan insan iyidir" gibi bir nesnel bir önerme durumu daha iyi açıklayacak gibi duruyor.  "iyi bilinmek" , ya da "yasalara harfiyen uymak" gibi unsurkar aslında toplumun fikir üreten kesmi için çoğu zaman geçerli olmayabiliyor.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2014, 12:58:43 öö Gönderen: ThomasReid »

Nisan 11, 2014, 09:23:10 öö
Yanıtla #499
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ThomasReid çok güzel bir irdeleme yapmış. İrdelemenin "güzel" olarak nitelenişi, bana göre... Çünkü güzellik nesnel yani objektif bir kavram değl; öznel yani sübjektif bir kavram. Bu nedenle de göreli yani rölatif.

İyi kavramı da böyle; karşıtı kötü de...

Konu kişinin Masonluk bakımından, Masonluğa giriş bakımından durumuna gelince; bu bağlamda Masonluğun temel niteliğini anımsamakta yarar var: Ezoteriklik. Ezoterik bir kurumun herhangi bir öğe ya da birimine nesnel açıdan bakarsak şunu görürüz: Bu kurumun inisiyeleri var yani içerisinde olanlar ve bir de büyük toplam var: Dışarıdakiler.

Şayet içeridekiler dışarıdakileri bir değerlendirmeye tabi tutacak olursa, bu hangi açıdan olursa olsun, onlara göredir. Bu bakımdan Masonluk açısından bir insanın iyi olup olmadığının değerlendirmesini de, masonlar, kendi öznel değer yargılarına göre yapar. Bu bağlamda yansızlık ya da nesnellil (objektiflik) söz konusu değildir.

Nitekim bu nedenle bir mason da bir başka kuruma göre kötü kişi sayılabilir. Bu değerlendirmede genel değil, özel/göreli ahlak ilkeleri geçerlirdir.