Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: συγγραφική δραστηριότητα -A-  (Okunma sayısı 6609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 15, 2009, 05:35:54 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Ayn ,

Cehaletimi bağışlayın ancak soramadan edemeyeceğim ; Luternaes  kimdir ? Bizlere hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Ekim 15, 2009, 07:04:18 ös
Yanıtla #11

Rica ve teşekkür ederim sayın Isabell yorumlarınız için.

Asıl benim teşekkür etmem gerekir:) kendi adıma söyliyeyim, bilgi paylaşımı nezaketinde bulunmanız ve paylaşma güzelliğini gösterdiğiniz için.. Bilgi paylaşımı çok önemli ve değerlidir, kendi düşüncem tabi..

Sevgilerle,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 16, 2009, 12:22:40 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın Ayn ,

Cehaletimi bağışlayın ancak soramadan edemeyeceğim ; Luternaes  kimdir ? Bizlere hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Rica ederim, Luternæs sadece yazılarımın sonunda kullandığım bir imza.

Ekim 19, 2009, 04:35:04 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yazı çok güzel olmuş..

Teşekkür ederim\...  

Birçok insanların bunu anlaması çok uzun sürücek ve birçok insan bu yazıyı kabul etmez.. Kabul edenler hepsi burda benim gibi sanırım...

Ekim 19, 2009, 06:37:21 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kuşkusuz forumun bu alanı benim yerim değil... Olamaz da.

Nitekim gerek sayın ayn gerekse bu konunun katılımcıları ile farklı salonlarda zihin geliştirmesi yapıyoruz.

Sayın ayn'ın yazdıklarını bir kez baştan sona sıkılmamaya çalışarak okudum; biur kez de anlamadığımı anlamaya çalışarak gözden geçirdim. Sonunda doğru dürüst hiçbir şey anlamadığımı söyleyebilirim. (Belki bunda anlatım tarzının zor anlaşılabilir oluşunun da etkisi vardır.)

Buraya yazışımın nedeni ise o yazının ilk paragrafında geçen "mutluluk" kavramının çok yanlış betimlenişi üzerine.

Yobazlık ve aptallık insana mutluluk kazandırması bir yana dursun, aksine insanı mutsuzluğa sürükler. Yobaz ve aptal mutlyuluğun ne olduğunu bilmedikleri için kendilerini mutlu sanır.  Aklın almadığı, kavrayamadığı şeylere "Yoktur." deyip geçmek de insanı hiçbir zaman mutlu edemez. İnsan ancak önceleri bilgi ve deneyiminin yetersizliği nedeniyle akıl erdiremediği şeyleri anlayıp kavramaya başladığında kendisine mutluluğun kapısı aralanır. Eğer denildiği gibi olsaydı, birçok inisyasyon sisteminde -özellikle Hermetizm'de- inisyasyonun ilk adımını atmış olan aday mutsuzluk içinde çırpınıp durmazdı. 

Buna karşılık bilgi de ne yazık ki insanı mutlu edemez. Her ne kadar Goethe Dr. Faust'u her şeyi öğrenmiş ama mutluluğu tadamadığı için bilmeyen bir kişi olarak tanımlayıp sonra bunu da elde edebilmesi karşılığında ruhunu nasıl Mephisto'ya sattığını dehşetengiz bir üslûp ile anlatmışsa da, mutluluğa vardığını sandığında da mutsuz kalışını çok güçlü bir biçimde yansıtmıştır. Nitekim mutluluk oralarda değil, başka yerdedir. Oktay Akbal'in bir zamanlar mutluluğun başkalarını mutlu etmekte olduğunu söylediğini anımsarım ama o başkalarını mutlu etmek -daha doğrusu buna sevindirmek demeli-  sevecenlik erdeminin kazanılmış olmasıdır. İşte belki bu mutluluğun bulunduğu gizli hücreye uzanan koridordaki kapalı kapılardan birinin anahtarıdır; ancak adece birinin. Mutluluğa ulaşmak için bilgileri tırmanmak ve sonra erdemlerle inmek gereklidir.  Son kapı ise özgürlük kapısıdır.  Kişi özgür değilse mutlu da değildir. Mutlu ise özgürdür.

Sözü çok uzatmak istemiyorum çünkü Sayın ayn'ın açtığı başlık konusu bu değil; saptırmamalıyım. Sonrasına ise, dediğim gibi bilgi birikimim yetmiyor.

Ancak son bir noktaya daha değineyim: Tarot kartlarındaki "Mecnun" ile bağlantılı düz açıklama ise elbette bir yanılkmadır; sayın ayn ezoterik açılımı bir yana bırakmayı önermiş ama asıl açılım oradadır.

Siz benim bu yazdıklarımı sadece okuyup geçin. Dudaklarınızda belki bir alaycı gülümseme bile belirir. Elbette öncelikle bilimsel bilgiye güvenen, aklı ve bilgeliği ön planda tutan ileri yaşlı bir adam böyle düşünür.

Siz ona aldırmayın; tartışmanıza devam edin.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 19, 2009, 07:17:14 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Adam.

Öncelikle Sayın Ayn dediklerini yalnış anladığınızı belirtmek isterim. Burda konu günümüzdeki basit yaşamı seçen mutlu insanlardandır. Şuan dünyada gerçek yaratıcıdan haberi olmayan ve yaşamı sadece eğlencede gören böylece mutlu olan insanlar vardır ki... İşte bu insanlar aptal ve yobazdırlar aynı anda da mutludurlar. Burda konu bu insanların gerçekten mutlumudurlar ? gerçek mutluluk nedir ? diye sorular burakılmadı ortada. Bizler için bu insanlar gerçek mutluluk nedir bilmiyorlar. Ama bu insanlar kendilerine göre mutludurlar.

Umarım beni de yalnış anlamazsınız sayın Adam.

Saygılarla.

Ekim 20, 2009, 11:53:33 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yanlış anlamıyorum. Belki yanlış anlaşılan benim.

Benim demeye getirdiğim şu: Kimileri kendini pek mutlu duyumsar ama asıl mutluluk o değildir. Kimileri de tersine kendini çok mutsuz sayarsa da mutsuzluğun doruğunu yaşamamıştır.

Hepsi bu.

Burada yapılanın mutluluğun tanımını ortaya koymamak olduğunu, kavram üzerinde durmamak olduğunun elbette farkındayım. Benim takıldığım nokta buydu sadece. Yoksa asıl konuya girerdim ama daha önce belirtmiş olduğum üzere o beni aşar.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 17, 2011, 03:56:24 öö
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Sn.Ayn ın yazısı bambaşka bir bakış açısını yansıtıyor. Hiç böyle bir yorum okumamıştım. İlgi çekici

Ocak 17, 2011, 02:33:20 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İσυγγραφική δραστηριότηταİ bu ne demek?
ve neden türkçe değil?
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin